Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Turismul de masa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostAlexiaz, on 18 noiembrie 2021 - 09:58, said:

Caut... linistea aia sublima....greu...dar nu imposibil.Mai cam peste tot cred ca se fac lucrari si exploatari forestiere.Dar vreau sa cred ca sant si locuri linistite si frumoase in Ro.
Daca ai tras un drum accesibil unei rulote , s-a cam dus linistea in locul ala

#2
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

 Kokoshmare, on 18 noiembrie 2021 - 10:29, said:

Daca ai tras un drum accesibil unei rulote , s-a cam dus linistea in locul ala

Exact, daca vrei sa iti bagi p in natura adu infrastructura omeneasca in locul respectiv. Ar fi frumos cu rulota daca parchezi rulota in spatiul special amenajat de rulote si apoi te duci in natura la picior. Dar multi vor sa se dea jos din masina, in tenesi sau tocuri, si sa fie la cota 2000 deasupra norilor daca se poate. Ce sens are...

#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Corect! Uitati-va cum au ajuns Prapastiile Zarnestilor + toata zona Sirnea-Pestera. Un dezastru, efectiv. Am fost acum 3 saptamani (ultima oara fusesem in august 2011) si este UN DEZASTRU.

pe drumul ala DACA vedeai o masina - doua trecand. Acum, sunt sute de masini intre iesirea din Zarnesti (cabana Gura Raului) si bariera care marcheaza intrarea in chei. Este un peisaj grotesc cu niste oameni la fel de grotesti - pulime cu traininguri de fas si tenisi de panza wannabe - Lacoste, Converse etc.

Am fugit, efectiv, de acolo.

Edited by cattavencu, 18 November 2021 - 12:06.


#4
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 cattavencu, on 18 noiembrie 2021 - 12:02, said:

Acum, sunt sute de masini intre iesirea din Zarnesti (cabana Gura Raului) si bariera care marcheaza intrarea in chei. Este un peisaj grotesc cu niste oameni la fel de grotesti - pulime cu traininguri de fas si tenisi de panza wannabe - Lacoste, Converse etc.

Am fugit, efectiv, de acolo.
Daca ai fi pe la 8 acolo, intalnesti doar montaniarzi adevarati. Restul apar mai tarziu :)
Nu le iau apararea, dar trebuie sa privesti problema si din alt unghi: daca oamenii respectivi nu au fost in viata lor pe munte, nu au de unde sa stie cum ar trebui sa se comporte. Daca doar 5-10% din ei incep sa le placa mersul in natura, e un castig pe termen lung pentru natura. Ceilalti au venit odata, nu le-a placut si putin probabil sa mai revina.
Din pacate, ca peste tot in Romania, se vede lipsa unei strategii in dezvoltarea infrastructurii: daca ar fi fost amenajate parcari si blocat drumul mai departe cu bariere, oamenii ar fi fost nevoiti sa se adapteze. In schimb, daca nu amenajezi nimic, te bucuri ca mai vin strinii si mai cumpare un suc de pe la magazinasele din localitate.

Edited by bogwol, 18 November 2021 - 12:29.


#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@bogwol - turismul de masa (in cazul nostru, de masa proasta, pulime rurala, sub orice critica - ii vad de departe ori de cate ori ii intalnesc, mai mult iubitori de masini, de zgomot si de "hau-hau" decat de contemplare, nu trebuie sa mi-i prezinte nimeni sau mi-i scuze nimeni in cuvinte, ca se vad in FAPT) da de gard cu orice forma de liniste.

Sunt analfabetii din grupurile auto sau cele de "mutat la tara" de pe Facebook. E pulimea care a dat de bani in ultimii 10 ani, a dat de masina si incearca s-o duca (masina si pe ei) peste tot. Banul a ajuns, in cele din urma, si la cei mai prosti din societate. Si au inceput sa umble. Asteptati-va sa va loviti de ei mai peste tot.

Doriti-va turism de masa in locul unde traiti si veti fugi de acolo in scurt timp.

Nu exista si liniste, si turism de masa. Sunt antagonice.

Nu vreau sa par elitist, insa oamenii astia nu au know-how-ul zonelor in care ajung ca turisti. Neam de neamul lor n-au apreciat nimic din natura. La origine, sunt doar niste taietori / mancatori de gaini si de porci in batatura la care, helas! a ajuns intr-un final PIB-ul asta crescut ca Fat-Frumos in ultimii ani. Sunt doar unii care au decis sa plece de la tara la...munte.

Eu ii vad ca pe niste elemente de extraneitate in niste habitate care chiar n-aveau nevoie (si) de ei (si manifestarile lor).

Cand o sa auziti manele prin Zarnesti, seara la pensiuni, sa nu va mirati.

Apropo - pulimea de la gura Diham s-a mutat la Voina, la poalele Iezerului. Poate nu stiati.

Edited by cattavencu, 18 November 2021 - 14:38.


#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cu tot cu garduri? :D


#7
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 cattavencu, on 18 noiembrie 2021 - 14:25, said:

Nu vreau sa par elitist, insa oamenii astia nu au know-how-ul zonelor in care ajung ca turisti. Neam de neamul lor n-au apreciat nimic din natura. La origine, sunt doar niste taietori / mancatori de gaini si de porci in batatura la care, helas! a ajuns intr-un final PIB-ul asta crescut ca Fat-Frumos in ultimii ani. Sunt doar unii care au decis sa plece de la tara la...munte.


La origini, toti am fost mancatori de gaini si porci. Depinde cat de mult cobori pe arborele genealogic.

Tu ce vrei e cam excluvitate: doar astia alesi, care stiu sa mearga pe munte au dreptul. Ori nu mi se pare ok nici asta. Cum nu mi se pare normal nici faptul ca se organizeaza excursii de o zi din Bucuresti in Delta Dunarii sau din Bucuresti pe Vf Moldoveanu. Dar nu prea ai ce face. Ma consolez cu ideea ca oricum, cum dau putin de greu, se cerne singura sita. Si eu mor cand ii vad pe multi imbracati in trening spunand ca sunt sportivi, dar ei nu se ridica de la masa in carciuma unde degusta mici si beau bere.
Tin minte ca am ramas cu gura cascata acum vreo 15 ani cand eram pe creasta Fagarasului si am gasit un pantof cu toc maricel, abandonat la vreo 3 ore de cea mai apropiata cabana, intr-o zona f abrupta unde erau lanturi!!!! Dar vreau sa sper ca respectivii si-au invatat lectia. In rest, daca discernamant nu e, oricat te-ai opune, ei tot cum ii taie capul fac. Oricat de cinic ar suna, la un moment dat mai functioneaza si selectia naturala.

Edited by bogwol, 18 November 2021 - 14:57.


#8
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@bogwol - incerc sa ma agat si eu de optimismul tau. Ca oricum n-am de ales. Asta...daca vreau sa mai ajung prin unele zone.

In sinea mea, eu totusi nu cred ca au venit cu de la sine putere la munte. Pentru ca nu sunt genul la care astfel de initiativa sa se nasca in interior. Nu e ideea taranului ala cap de familie in bucatarie la 5 dimineata. E ceva vazut in alta parte. Din afara. Cred ca pe multi i-a adus Youtube-ul cu / prin de-alde Stoenica si restul de canale pe teme de munte. Canale care NU au vrut sa faca rau, insa cu ale lor indemnuri "haideti si voi! si tu poti merge!" au starnit tagma asta de oameni total neaveniti din fotoliile lor de acasa. Si ne-am (m-am) trezit cu ea gafaind langa mine pe poteca.

Eu nu inteleg de ce ar trebui sa fie (sa fim?) multi oameni pe munte.

Ca sa creasca vizualizarile pe youtube? "Haideti si voi..." Dar de ce "haideti si voi"? Meritati, aia de acasa?
Mereu imi pun intrebarea asta. Cred ca fiecare trebuie sa se simta atras de munte nemijlocit, iar nu prin ademenire mediatica.

Cred ca au sacrificat traseele si muntele pentru vizualizari. Ca pana la urma...de ce dracu te-ai chinui sa-ti filmezi traseul, daca nu ca sa scoti bani din Youtube, nu?

Sunt de acord totalmente - niciodata nu am inteles ce se poate savura la (dintr-) o excursie de o zi in Delta Dunarii.

Ma bucur ca selectia naturala (mai) functioneaza. E fragilul avantaj ce ne-a mai ramas.

Edited by cattavencu, 18 November 2021 - 15:40.


#9
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 cattavencu, on 18 noiembrie 2021 - 15:28, said:

@bogwol - incerc sa ma agat si eu de optimismul tau. Ca oricum n-am de ales. Asta...daca vreau sa mai ajung prin unele zone.
N-ai de ales, trebuie sa-ti modelezi asteptarile si sa-ti exersezi indiferenta.
Daca la munte e cum e, gandeste-te ce a fost in vama acum 20-25 ani si ce e in ultimii 10 ani.
Nu cred ca Stoenica face mai mult rau decat bine.
Sunt sigur ca sunt si oameni decenti care aveau nevoie de un zvac ca sa iasa in natura si sa faca miscare.
Sita va cerne insa trebuie sa te multumesti cu ceva mai putin din munte. Atata timp cat va exista aceasta turma in jurul ei vor aparea ca lipitorile prestatorii de servicii gen mici si bere.
Deh, altfel ragaie ghiorlanul la el in batatura si altfel la o bere si o manea la poalele muntelui, spre o inevitabila fudulire pe FB si Insta.

Astia suntem si e inutil sa-ti macini nervii caci nu se va schimba ceva semnificativ cat suntem noi in viata. Iti selectezi cat poti comunitatea si arealul in care te misti si in rest iti ridici nivelul de toleranta.
Nicaieri nu e paradis.

Edited by nniki, 20 November 2021 - 02:04.


#10
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
In Austria urci cu telecabina pe unde vrea mușchiul tau...se poate și în slapi...majoritatea sunt îmbrăcați că la plimbare in parc și nu se mai plânge nimeni "vaaai, au venit pantofarii". Atâta timp cât respecți regulile și abordezi traseele alea accesibile 3-80 ani nu vad de ce ar conta cat de special ești echipat...

Dar trebuie să se vândă și "echipamentele" alea de mii de lei din care 90% nu fac nimic special... Am văzut pe un blog cum autorul, care altfel prezenta locuri faine, ne spunea și ce echipamente folosea - gen rucsăcel 300 euro, bluziță nu știu cum 150 euro...

Edited by dansysro, 21 November 2021 - 20:25.


#11
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Aici pot sa te contrazic din experienta: nu am vazut in Austria (si cred ca am fost de vreo 10 ori, in diverse locuri), oameni pe munte in "slapi", adica echipati necorespunzator. Bocanici/incaltari de drumetie, inclusiv copii mici, echipament cel putin de tracking, daca nu mai special, o bluza de vant/ploaie. Probabil cei echipati in slapi ii gasesti in jurul cabanelor la care ajungi usor, cu masina sau alt mijloc de transport. Noua ne lipseste (inca) acea cultura a drumetiei.
La noi Geo (desi in CI il cheama Gheorghe) trebuie sa se laude ca a fost pe munte si are ca dovezi pozele facute cu telefonul; in tari mai cu traditie (apropo de Austria) se uita lumea ciudat daca te lauzi cu asa ceva, intrucat acolo e absolut normal. Oricum, si la noi, imediat cum dai de o portiune mai dificila pe un traseu, imediat se reduce nr. pantofarilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate