Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

De ce obezii de 300 kg abia atunci se gandesc sa faca ceva sa slabeasca ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Presimti bine. Important e ca ma simt bine. Nu suport sa ma doara ceva. Autoritatile imi permit miscarea dar mi-au taiat shaorma cu ora 22, poate mi-au facut un bine. Posted Image

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postwaterman, on 18 noiembrie 2021 - 15:46, said:

Lasă bre că știu, sunt și cazuri din ăstea hormonale, dar mulți bagă în ei ca porcii
Absolut. Aia care o fac pe mancare de regula fac 150-200kg ca la un moment dat ii lasa si ficatul de la atata mancare.
Cateodata e combinata cu lipsa de efort fizic, de miscare, sedentarism extrem.

Edited by andreic, 18 November 2021 - 15:49.


#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nea Ceașcă eu te-nvăț să te desparți de shaorma aia.
O dată zic, că nu vreau să mă bag eu în viața ta.

Dar mi-ar face plăcere să vorbim și peste 10- 20 de ani pe forumul ăsta.
Dacă și ție, dă-o dreac de shaorma, bagă una pe lună, nu una pe zi.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Bagam 2 per weekend incepand cu 2018. Acum pauza, nu se stie pana cand, poate 15 mai 2022.

In niciun caz zilnic. Cand urmeaza zi de munca, nu am chef de rasfat alimentar. Ma rasfat cand stiu ca sunt liber, ca voi dormi si nu voi fi stresat. Cand ma supar, imi cam piere pofta de mancare. Cand sunt fericit, sarbatoresc cu mancare precum betivul cu alcool.

#23
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postandreic, on 18 noiembrie 2021 - 15:37, said:

Aia care ajung asa rau raeori o fac de la mancare... mai de graba au probleme cu glandele.
Inteleg ca tu crezi , ca daca ai probleme cu glandele si mananci un biscuite pe zi ...o sa pui 3 kilograme de ranza pe tine pentru ca glandele " e rele " ?
Cei care nu se mai pot opri din mancat sunt pur si simplu dependenti de senzatiile oferite de consumul de mancare .
Acum cativa ani , o tipa pe care o cunosteam si care depasise cu mult forma fizica decenta , a hotarat sa isi faca o operatie la stomac cu introducerea unui inel ( era pe atunci la moda ) . Operatia reusita , tipa a slabit , insa era in depresie totala . am intrebat-o de ce este in depresie si mi-a zis ca nu ii mai este foame. A zis ca daca stia asta nu se mai opera indiferent de riscuri . E a crezut ca va putea manca ca inainte dar din cauza inelului din stomac nu se va ingrasa .
Acesti oameni sunt doar niste oameni bolnavi . Ei au o dependenta ca cea de fumat , de baut alcool , de droguri ...doar ca drogul lor este mancarea .

Edited by JurasikMan, 18 November 2021 - 15:55.


#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Cea cu inelul e reversibila, bypass-ul gastric facut obezilor morbizi este ireversibil, si da, si aia au impresia ca au pierdut un prieten foarte bun.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View Postandreic, on 18 noiembrie 2021 - 15:44, said:

Tu crezi ca Israel Kamakawiwoʻole a ajuns cum era ca manca ? Posted Image
Pai tu cum zici ca se aduna kilogramele? Prin inhalare de aer si prin fotosinteza?

Edited by Karhu, 18 November 2021 - 16:01.
typo


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJurasikMan, on 18 noiembrie 2021 - 15:54, said:

Inteleg ca tu crezi , ca daca ai probleme cu glandele si mananci un biscuite pe zi ...o sa pui 3 kilograme de ranza pe tine pentru ca glandele " e rele " ?
Cei care slabesc dupa un tratament alimentar corect e clar ca au pe fond alimentar. Dar nu sunt doar ei, aia care arata grav de regual nu sunt alimentari pentru ca cedau inainte sa ajunga asa pe cardio de ex.
Am vazut in SUA oameni ce aproape 400-500Kg, ii scoteau cu macaraua din casa... nu se mai puteau deplasa, e cazuri reale prezentate la tv.

Edited by andreic, 18 November 2021 - 15:58.


#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
TLC, emisiuni de genul My 600 LB Life. A fost si seria cu Dr Now (Zaradan).

#28
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

View Postandreic, on 18 noiembrie 2021 - 15:37, said:

Aia care ajung asa rau raeori o fac de la mancare... mai de graba au probleme cu glandele.
Eu nu prea ma pricep la medicina...dar cand vad, ca unii se ingrasa cand beau apa,pentru ca au probleme cu glandele,NU CRED ca uita sa bage pe langa apa si multe shaorma.Posted Image Posted Image Posted Image

#29
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Sotia tot urmareste o emisiune ( am uitat canalul ), in care sunt cazuri extreme de obezitate. Depresia este cea mai intalnita cauza ( in emesiunea respectiva sunt doar americani, emisiunea lor ). DUpa urmeaza probleme la glanda, urmand "I live to eat!"

Au fost multe cazuri in care doctorul i-a abandonat pur si simplu, pentru ca nu au cu cine. Nu se tineau de regim, se plangeau ca nu au ce face, dar nu incercau nimic. Toti stau imobilizati la pat si traiesc din ajutor social sau ceva de genul.

Totusi consider ca trebuie sa fie o problema la capatana ca sa nu realizezi ca nu e ok deloc numai cand iti zice doctorul ca esti pe duca...

#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostKarhu, on 18 noiembrie 2021 - 15:55, said:

Pai tu cum zice ca se aduna kilogamele? Prin inhalare de aer si prin fotosinteza?

Scuza mâncăilor. Glanda...

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007
Coposu cum avea inainte de a intra la puscarie 114 kile si a iesit cu 51?

#32
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostNeaceasca85, on 18 noiembrie 2021 - 15:44, said:

Dar nu fumez, nu beau, nu ma droghez, tot ce inseamna viciu refuleaza in mancat chestii gustoase. Fast food nu prea imi place altceva in afara de shaorma.
"Suma viciilor este mereu constantă."

Cat despre obezitate putem sa vorbim si despre mancarea ultra procesata. Nu e musai sa fie de la Mac, este peste tot in jurul nostru.

Putem sa vb si despre lipsa oprtunitatilor de miscare.  Este un intreg lant care avem nevoie sa fie in echilibru.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008

View PostJurasikMan, on 18 noiembrie 2021 - 15:54, said:

Acesti oameni sunt doar niste oameni bolnavi . Ei au o dependenta ca cea de fumat , de baut alcool , de droguri ...doar ca drogul lor este mancarea .
Fara vicii, am fi doar niste roboti.

Suma viciilor este constanta.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmelcmiop, on 18 noiembrie 2021 - 15:57, said:

si multe shaorma.Posted Image Posted Image Posted Image
Shaorma sa-ti spun drept nu ingrasa decat daca pui prea multe sosuri, carnea e foarte sanatoasa la rotisor vertical iar painea aia e putina. Conteaza ce pui in plus :)

#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostJurasikMan, on 18 noiembrie 2021 - 15:54, said:


Acesti oameni sunt doar niste oameni bolnavi . Ei au o dependenta ca cea de fumat , de baut alcool , de droguri ...doar ca drogul lor este mancarea .

Dap, categorie recunoscuta inclusiv de Biblie

Filipeni 3:19 VDC
Sfârșitul lor va fi pierzarea. Dumnezeul lor este pântecele și slava lor este în rușinea lor și se gândesc la lucrurile de pe pământ.
VDC: Biblia sau Sfânta Scriptură cu Trimiteri 1924, Dumitru Cornilescu

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008

View Postelbjorn, on 18 noiembrie 2021 - 15:58, said:

"Suma viciilor este mereu constantă."

Cat despre obezitate putem sa vorbim si despre mancarea ultra procesata. Nu e musai sa fie de la Mac, este peste tot in jurul nostru.

Putem sa vb si despre lipsa oprtunitatilor de miscare.  Este un intreg lant care avem nevoie sa fie in echilibru.
Pai pandemia clar ne-a redus miscarea. Si acuma nu poti face miscare dupa ora 22 daca nu esti vaccinat. Eu sunt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate