Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitie telefon 3000-4000

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,

Sunt in cautarea unui telefon din gama medium-premium intr-un buget de 3000-4000 RON.

Momentan folosec un OnePlus 5T, care a inceput sa dea semne de oboseala.

Dupa mai multe cautari am ajuns la cateva modele:
  • OnePlus 9 PRO
  • Samsung S21+ 5G
  • OnePlus 9
  • Samsung S21 5G
Pentru OnePlus, ma ingrijoreaza review-urile negative + schimbare de software ce combina ColorOS.
Samsung S21+ pare sa fie cam ceea ce doresc, doar ca este la limita bugetului (chiar putin peste).
Samsung S21, are ecranul cel mai mic dintre toate. Parca as incerca un telefon cu un display putin mai mare (Voi merge si in magazine sa vad exact cum se simte).

Am mai luat in considerare si urmatoarele modele sub 3000:
  • Realme GT 256GB
  • OnePlus Nord 2 (PACMAN|Standard) 256GB
  • Samsung S20 FE 5G 128GB (varianta de 256 este peste 3k)
Pe partea de hardware Realme GT pare cel mai ok, mai ales in acest buget. Nu prea ma incanta suportul pentru el si unele probleme despre care am citit.
OnePlus Nord 2, telefon de buget, relativ ok, dar fara pretentii. Partea de software nu pare sa mai fie ok la OnePlus.
Samsung inca pare o optiune buna, dar modelul respectiv are deja 1 an vechime. Iar varianta cu 256GB este destul de scumpa.


Am luat in considerare si Google Pixel 6 dar nu este comercializat la noi decat pe quickmobile la un pret destul de mare fata de pretul normal, iar din alte parti (gen Amazon) imi fac griji pentru garantie + timp mare de asteptare in caz de probleme.

Ce telefon ati recomanda? Mertia sa achizitionez un telefon in perioada urmatoare (luna aceasta cu black friday) ?

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
La altex e 36xx S21+
Problem solved.

#3
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 Nenea Zap, on 18 noiembrie 2021 - 01:04, said:

La altex e 36xx S21+
Problem solved.

Din pacate este varianta cu 128GB. Varianta cu 256GB mai adauga ~1k.

#4
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
La ce nu iti ajung 128gb de stocare? Poze, filme?
Oricum, pentru pozele din telefon trebuie sa ai o solutie de back-up, fie cloud, fie pe un suport extern la o luna, sa zicem, ca doar nu stai cu 200gb de poze doar pe telefon, care se poate pierde/fura/defecta.
200gb in google cloud costa 14 lei pe luna. Sau fara costuri, back-up manual pe un nas sau hdd.

#5
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 s1lviu86, on 18 noiembrie 2021 - 09:51, said:

La ce nu iti ajung 128gb de stocare? Poze, filme?
Oricum, pentru pozele din telefon trebuie sa ai o solutie de back-up, fie cloud, fie pe un suport extern la o luna, sa zicem, ca doar nu stai cu 200gb de poze doar pe telefon, care se poate pierde/fura/defecta.
200gb in google cloud costa 14 lei pe luna. Sau fara costuri, back-up manual pe un nas sau hdd.

I know, momentan pe telefonul actual am 128 GB si sunt cat de cat suficienti. Mai trebuie din cand in cand sa fac un cleanup, dar nimic de ingrijorat.
Ideea este ca pentru banii respectivi, ar trebui sa aiba mai mult spatiu de stocare decat am pe telefonul actual, vechi de 4 ani si care a costat 60-70% fata de acesta.

Pe langa acest aspect, doresc sa achizitionez telefonul pentru urmatorii ~3 ani.

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 ionutnegru87, on 18 noiembrie 2021 - 10:08, said:


I know, momentan pe telefonul actual am 128 GB si sunt cat de cat suficienti. Mai trebuie din cand in cand sa fac un cleanup, dar nimic de ingrijorat.
Ideea este ca pentru banii respectivi, ar trebui sa aiba mai mult spatiu de stocare decat am pe telefonul actual, vechi de 4 ani si care a costat 60-70% fata de acesta.

Pe langa acest aspect, doresc sa achizitionez telefonul pentru urmatorii ~3 ani.
Vezi ca nu ai platesti doar capacitate, platesti si viteza memoriei respective acum. Daca folosesti Google Services pentru poze si esti cat de cat disciplinat cu jocurile si aplicatiile nu ai ce sa faci cu mai mult de 128GB. Daca folosesti single sim, S20FE are inclusiv slot SD, daca tii neaparat.

#7
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Te-ai hotarat tarziu, a fost s21U la 4k lei de BF.

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Tot de 128.
El vrea 256

#9
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Da, intr-adevar.
128 gb.
Eu desi am 256 pe N20U, m-as descurca lejer si cu 128.

#10
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 ionut_blue, on 18 noiembrie 2021 - 15:16, said:

Te-ai hotarat tarziu, a fost s21U la 4k lei de BF.

Da, cand a fost "BF" aveam bugetul de pana in 3000.
Dar in acel buget nu am gasit decat Samsung S20 FE 5G si OnePlus Nord 2 (PACMAN care sa fie cat mai aproape de ce imi doresc. Ulterior m-am decis sa mai maresc putin bugetul.
Nu imi pare chiar asa de rau, Ultra mi se pare totusi cam mare pentru ce vreau eu.

 Nenea Zap, on 18 noiembrie 2021 - 15:20, said:

Tot de 128.
El vrea 256
Daca dau aproape 1k euro pe un telefon as vrea totusi sa am stocare la el, mai buna decat am pe telefonul actual :D

#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Si eu am de 256 și m-aș descurca cu 128.
Am poze vechi de 100 gb copiate în telefon pe care le am oricum și pe nas și în cloud

#12
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Iei de pe olx sigilat, nu de la teparii emag la suprapret! Gasesti pe la 3500 S21 Ultra nou

#13
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Gasesti si pe oleics tepari gramada.2 mi-au promis ca mi-l pun a 2-a zi la curier si apoi nu am mai auzit nimic de ei, majoritatea s-au invatat sa cerseasca bani inainte(transport) si apoi iar la fel nu mai auzi de ei, unii vand telefoane luate in rate de la Vdf si te trezesti cu el blocat pentru neplata iar majoritatea cand ii intrebi daca au garantie/factura raspund ca ca da, pe imei, ca e luat din Anglia.
Nu mai zic ca majoritatea cer peste 4k lei("sigilat doar desfacut pentru proba").
Eu unul m-am cam lecuit de oleics.

Edited by ionut_blue, 18 November 2021 - 18:37.


#14
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Exact din motivele enumerate de @ionut_blue evit platforme ca olx pentru astfel de achizitii sau de site-uri dubioase.
Voi urmari preturile oricum zilele acestea. Mai este si varianta cu amazon (eventual de Germania).

Ca si telefon, ce ati recomanda? Ceva din lista sau vreun alt model?

#15
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Eu zic să excluzi tot ce ține de BBK Electronics. La o asemenea sumă ar trebui să mergi pe un brand consacrat.
Exclude-i din start pe cei care și-au făcut o carieră pe oleics de a "desface telefoane doar pentru a le proba".
La respectiva sumă pe care vrei să o dai, nu e cazul să te uiți la o diferență de 500 lei pentru o garanție cu semnul întrebării.

Edited by addryanns, 18 November 2021 - 20:03.


#16
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
https://www.amazon.d...=CELLULAR_PHONE

Transportul e cam tot atat ca din Romania.

#17
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Asa este, inca nu sunt oferte ok pe Amazon, poate pe 26 noiembrie cand ar fi BlackFriday normal. Oricum, mai urmaresc preturile si acolo. Am mai dat comanda de pe amazon.de si nu am avut probleme.

Am vazut in schimb niste oferte tentante la OnePLus (direct la ei pe site):
OnePlus 9 - 570 Euro(2900 RON) 128GB|8GB
OnePlus 9 - 670 Euro(3300 RON) 256GB|12GB
OnePlus 9 PRO - 710 Euro(3500 RON) 128GB|8GB
OnePlus 9 PRO - 810 Euro(4000 RON) 256GB|12GB
Nu sunt toate variantele pe stock, dar as gasi sa aleg daca de ceva.

Dar am o retinere pentru OnePlus (cu toate ca am 5T si sunt extrem de multumit, sotia are 6 si am mai avut in trecut tot de la ei), am vazut multe review-uri cu 9 si 9 PRO in care camera nu este ok, iar acum fac si trecerea la acel OS combinat cu ColorOS :( ...

#18
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Nu îți recomand, OxygenOS nu mai există. E doar ColorOS cu altă interfață.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate