Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motorola moto g10

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010
Am dat cautare si nu am gasit un topic cu moto g10.

Zilele trecute am luat un model XT2127-2 si m-am poticnit la unele chestii asa ca m-am dus la un doctor gsm. Aici a fost eliminata cerere de pin de acces si apoi am aflat, cu multa surprindere ca,pentru a vizualiza continutul telefonului trebuie instalate pe laptop niste drivere. Imi pare a fi chiar o aberatie: chiar trebuie sa iau in vacanta laptopul cu mine?!
Din diverse motive imi este peste mana sa ma duc cu laptopul la meserias. Asa ca: stie cineva care sunt acele drivere?
O alta surprindere a fost ca nu pot sterge clipurile inregistrate de mine.
Practic, am luat acest telefon numai pentru inregistrari video, inclusiv cele auto.

Cred ca trebuie sa adaug faptul ca am telefon mobil de prin 1999 iar smartfonuri de cca 6 ani. Nu am avut probleme cu initierea lor insa la acesta am dificultati. Are un menu cam pe... dos, cu destula munca....manuala. De exemplu: nu are buton de revenire la starea anterioara sau la meniul
principal asa cum am avut la celelalte. Are si doua lucruri ce imi plac. La orice miscare, pe ecran apare data si ora. Iar la o dubla rasturnare apare meniul foto si video.

Asadar, care sunt driverele pentru acest motorola?
Multumesc anticipat!

#2
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Alea cu mișcările se datorează Moto Gestures…
Nu văd de ce ar fi necesar un laptop pentru a vizualiza conținutul media de pe telefon. Ceva este în neregulă acolo…

#3
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
sincer cred ca esti un pic atehnic si acest fapt este speculat de ”meseriasi„....... nu cumva a cerut sa te duci cu laptopul la el sa-ti instaleze driverele???

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

 Turnatoriu_de_orza, on 17 noiembrie 2021 - 19:20, said:

Am dat cautare si nu am gasit un topic cu moto g10.

Zilele trecute am luat un model XT2127-2 si m-am poticnit la unele chestii asa ca m-am dus la un doctor gsm. Aici a fost eliminata cerere de pin de acces si apoi am aflat, cu multa surprindere ca,pentru a vizualiza continutul telefonului trebuie instalate pe laptop niste drivere. Imi pare a fi chiar o aberatie: chiar trebuie sa iau in vacanta laptopul cu mine?!
Din diverse motive imi este peste mana sa ma duc cu laptopul la meserias. Asa ca: stie cineva care sunt acele drivere?
O alta surprindere a fost ca nu pot sterge clipurile inregistrate de mine.
Practic, am luat acest telefon numai pentru inregistrari video, inclusiv cele auto.

Cred ca trebuie sa adaug faptul ca am telefon mobil de prin 1999 iar smartfonuri de cca 6 ani. Nu am avut probleme cu initierea lor insa la acesta am dificultati. Are un menu cam pe... dos, cu destula munca....manuala. De exemplu: nu are buton de revenire la starea anterioara sau la meniul
principal asa cum am avut la celelalte. Are si doua lucruri ce imi plac. La orice miscare, pe ecran apare data si ora. Iar la o dubla rasturnare apare meniul foto si video.



Asadar, care sunt driverele pentru acest motorola?
Multumesc anticipat!


Posibil sa fie setat din fabrica sa functioneze pe gesturi, nu butoane (home, return). Setari>sistem>gesturi>navigare cu un buton (dezactivezi).
La partea de vizualizare a continutului - nu inteleg prea bine ce doresti.
Vrei sa vezi filmele/pozele pe telefon si nu poti sau vrei sa le vezi pe laptop?

Ca sa le vezi pe laptop ar trebui doar sa conectezi telefonul la laptop. Laptopul il vede si instaleaza singur ce are nevoie; apoi, cu telefonul conectat, trebuie sa alegi, de pe telefon, "transfer de fisiere".

#5
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

 Gif2D, on 17 noiembrie 2021 - 20:05, said:

Nu văd de ce ar fi necesar un laptop pentru a vizualiza conținutul media de pe telefon. Ceva este în neregulă acolo…
Pai daca nu vizualizez fisierele din laptop cum as putea sa le transfer pe acesta?!?!?! Pentru arhivare, editare, etc
Si unde nu ar fi ceva in neregula?!

Eu am pus  o intrebare si daca nu stii sa raspunzi ar trebui sa stai in banca ta!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 florinel, on 18 noiembrie 2021 - 06:09, said:

Ca sa le vezi pe laptop ar trebui doar sa conectezi telefonul la laptop. Laptopul il vede si instaleaza singur ce are nevoie; apoi, cu telefonul conectat, trebuie sa alegi, de pe telefon, "transfer de fisiere".

Hmmm...cred ca ai citit pe diagonale. DA! Am conectat telefonul la laptop , se vede divice-ul dar nu vad si continutul lui pentru a face transferuri sau, eventual stergere.

 kato1, on 17 noiembrie 2021 - 20:10, said:

sincer cred ca esti un pic atehnic si acest fapt este speculat de ”meseriasi„....... nu cumva a cerut sa te duci cu laptopul la el sa-ti instaleze driverele???

Chiar asa: ce inseamna "atehnic"?!?! Chiar te rog sa ma(ne) lamuresti! Tu esti tehnic? Daca da atunci spune-mi cum se pun in paralel doua generatoare! Sau, care sunt asemanarile si deosebirile dintre un motor sincron si unul asincron. NU cauta oe Google pentru ca o sa ma prind!!!!!.....

Si tu citesti pe diagonale?!?!?!

Edited by Turnatoriu_de_orza, 18 November 2021 - 12:42.


#6
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dacă ai sta și tu bine în banca ta, ai ști că le poți transfera prin Google Photos sau Google Drive.
Dacă…

Exemplificare.

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

Quote

Hmmm...cred ca ai citit pe diagonale. DA! Am conectat telefonul la laptop , se vede divice-ul dar nu vad si continutul lui pentru a face transferuri sau, eventual stergere.

Esti putin cam agresiv fata de colegii care incearca sa te ajute.
Referitor la cititul pe diagonala - te rog reciteste postul meu, ai solutia acolo.

Dupa ce ai conectat telefonul la laptop trebuie sa-i setezi telefonului modul de conectare in "transfer de fisier". Setarea o gasesti fie cu slide de sus in jos pe ecran, fie la "preferinte usb" din setari.

Aici ma opresc cu ajutorul, pentru ca nu prea meriti ajutat.

#8
Donyiano

Donyiano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 24.07.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tw5mlGgHOA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ......youtube

#9
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

 Donyiano, on 18 noiembrie 2021 - 17:41, said:

.....youtube

multumesc!

 florinel, on 18 noiembrie 2021 - 15:38, said:

Esti putin cam agresiv fata de colegii care incearca sa te ajute.
Daca sunt doar "cam" este chiar foarte bine. Oricum agresivi sunt cei care ma fac atehnic.
Habar NU ai de subiect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  dar te dai cocos.
Iata cu adevarat un coleg, Donyiano, care stie subiectul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tw5mlGgHOA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai daca cineva a gasit de cuviinta sa faca un tutorial apai chiar era nevoie de asa ceva.
Si daca mai adaug faptul ca sunt peste 230 de comentarii cu multumiri asta inseamna ca a fost cu adevarat de mare AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Fa(faceti,all) efortul sa nu mai fi(ti) penibil(i)!

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

 Turnatoriu_de_orza, on 18 noiembrie 2021 - 23:33, said:

multumesc!


Daca sunt doar "cam" este chiar foarte bine. Oricum agresivi sunt cei care ma fac atehnic.
Habar NU ai de subiect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  dar te dai cocos.
Iata cu adevarat un coleg, Donyiano, care stie subiectul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tw5mlGgHOA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai daca cineva a gasit de cuviinta sa faca un tutorial apai chiar era nevoie de asa ceva.
Si daca mai adaug faptul ca sunt peste 230 de comentarii cu multumiri asta inseamna ca a fost cu adevarat de mare AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Fa(faceti,all) efortul sa nu mai fi(ti) penibil(i)!

Quote

Dupa ce ai conectat telefonul la laptop trebuie sa-i setezi telefonului modul de conectare in "transfer de fisier". Setarea o gasesti fie cu slide de sus in jos pe ecran, fie la "preferinte usb" din setari.

Ti-am dat exact aceeasi solutie pe care o ai in clip. De 2 ori, chiar, anterior clipului.

Si pentru ca n-am fost suspendat pana acum o sa ti-o spun direct:
Dupa ce ca esti atehnic si agresiv - esti si prost. Ca numai un prost nu e in stare sa citesca si sa inteleaga un text.

Edited by florinel, 19 November 2021 - 07:24.


#11
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
@Turnatoriu_de_orza
mi-am cerut scuze in privat o fac si aici. sincer nu credeam ca orgoliul dumneavoastra nu suporta atentionari la riscul ca cineva sa profite de dumneavoastra. nu stiu ce necazuri aveti si nici nu doresc sa le aflu, fiecare le are pe ale lui..... cer inca o data scuze pentru faptul ca impreuna cu ceilalti am incercat sa va ajutam. sper sa nu persist in greseala.
va doresc o zi minunata si va cer inca o data scuze ca am nimerit in calea dumneavoastra.

#12
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Dragilor, eu am luat telefonul acesta pentru mama. Însă am o problemă.....Nu găsesc unde se stochează fișierele media: foto, video etc. Doar in Google? MMama chiar e atehnică.... Nu cred că se descurcă.....

#13
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
@sacos: în aplicația preinstalată Google Photos ar trebui să se regăsească cele realizate cu telefonul respectiv.

[ https://stiriletransilvaniei.ro/wp-content/uploads/2021/06/google_photos.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Păi tocmai aia e! Dacă nu are net, ce face? Că nu prea este semnal..... Și aplicația îmi spune că trebuie actualizată. Încerc să o actualizez, dar nu se actualizează. Telefonul ăsta nu are un folder unde se stochează fișierele media. (Eu am avut doar Samsung, nu știu cum este la Motorola)

Dar fișierele media din WhatApps unde se vor stoca?

#15
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Nu este nicio problemă, cele de pe dispozitiv se vor putea vizuliza oricând.
Iar fișierele din terțe aplicații se vor putea accesa din aplicațiile respective.

Dacă se dorește accesarea directă a acestora, folderul DCIM este pentru cameră foto/video…

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0xkk0xvRXTE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru WhatsApp:
  • Open File Manager on your Android Smartphone.
  • Go to Android Folder.
  • Now tap on Media.
  • Open com.WhatsApp.
  • Select WhatsApp Folder.
  • Tap on Media Folder.
  • That's it. Done!

Sau așa cum ne sfătuiește chiar Google: Find lost photos & videos.

#16
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010
Problema rezovata,
Rog moderatorii sa inchida topicul.

#17
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Dar tot de Google este legat, tot de internet. În fine!.... Îl las așa! Dacă îl comandam online, îi făceam retur.

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Gasesc pe net ca acest telefon suporta WiFi Call (VoWiFi) <https://phonedb.net/...pecs#section261>. Intrebare pentru posesori/cunoscatori: pe RDS este activ, se poate utiliza? Merge si in mod avion dar cu WiFi activat (deci fara conexiune la reteaua de telefonie mobila)?

Edited by sags, 01 May 2022 - 18:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate