Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Traficul in Romania este mult prea aglomerat

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.06.2021

View PostSfaturiFaraTroleala, on 17 noiembrie 2021 - 18:45, said:

Mai este cineva care sta intr-un oras aglomerat si nu are loc de parcare?
Eu trebuie sa parchez masina la kilometrii distanta fata de blocul in care stau

Nasol. Te inteleg perfect. Cumpara o rulota sa muti "blocul" langa masina si scapi de griji.

Iar in alta dezordine de idei, daca intrebi un om de ce nu face multi copii, iti va raspunde majoritar ca nu are cu ce sa ii creasca. Daca nu sunt locuri de parcare, de ce cumperi masina?(intreb retoric)

#56
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021

View PostpexCom, on 17 noiembrie 2021 - 21:08, said:

Păi mașina e necesară să mergi cu ea până la colț să-ți cumperi pâine și petul de bere. Normal că e aglomerat.
Si cu bicicleta poti face asta.

#57
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View PostSfaturiFaraTroleala, on 17 noiembrie 2021 - 18:45, said:

Eu trebuie sa parchez masina la kilometrii distanta fata de blocul in care stau

Renunță la hîrb, aglomerezi orașul, poluționezi" aerul, etc.

View PostRealThing, on 17 noiembrie 2021 - 18:23, said:

Nu pari cel mai ascutit creion din penar.

Clar nu!
Uite mesaj postat de el, apoi titlul subiectului.

#58
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Initiator  tu vorbesti de harburi de 1000-2000E, stam foarte bine in comparatie cu Parisul unde 80 la suta din autoturisme nu trec de 200- 300E, nu exagerez de loc.
Cine a locuit acolo ceva timp stie ce zic.
Asa ca ale noastre sunt OK.
Nenorocire si acolo cu traficul si locurile de parcare.

Edited by leomagic44, 18 November 2021 - 06:32.


#59
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostSfaturiFaraTroleala, on 17 noiembrie 2021 - 17:57, said:

Sunt de parere ca atat traficul cat si parcarile din orasele romanesti sunt mult prea aglomerate. Cauza fiind faptul ca acestea nu au fost concepute pentru vremurile moderne in care fiecare major, chiar si cei cu salarul minim, in ciuda scumpirilor masive ale masinilor sh, tot isi permit un harb de 1000-2000 de euro. La o concentratie atat de mare a populatiei in centrele urbane se ajunge sa nu mai ai loc nici pe sosea nici in parcare. Nu stiu daca exista o solutie, caci nu putem construi drumuri in aer sau oe sub pamant, si nici parcari.
Calitatea vietii scade, de la an la an. Cine traieste in orasele aglomerate stie foarte bine despre ce vorbesc.
Era acum vreo cativa ani un nene pe la piata Sfantul Gheorghe din Bucuresti , unde intorc tramvaiele, care tot zicea, adresandu-se unui interlocutor imaginar , ai 5-8 clase dar eu am Filosofia si aia e, sunt prea multe masini in Bucuresti.

#60
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 17 noiembrie 2021 - 19:17, said:

Cand mai auziti ca se construiesc cladiri de birouri in centrul orasului, ca se darama o casa si se construieste un bloc, sariti in sus de bucurie ca economia duduie.

Asta ma mira si pe mine, oameni care se bucura ca au facut o cladire moderna undeva in centru pe locul a doua case, ca acolo sunt 500 de locuri de munca in IT, creste nivelul de trai, etc. Vezi astfel de treburi pe site-urile de stiri cu 99% comentarii pozitive.

#61
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004

View Postr_murphy, on 17 noiembrie 2021 - 18:13, said:

ia sa renuntam la masini si sa ne miscam cu trasurile, cum era pe vremea cind s-au pus bazele "bucurestiului modern" pe la 1800 si ceva .. sa vezi atunci fluidizare de trafic.

Maşini cât în 2000, poate maxim 2002 şi se va mişca şi transportul în comun mai repede. Se mişcă mai repede echivalează cu a avea mai multe vehicule în trafic, deci cu acelaşi număr de vehicule poţi transporta mai mulţi oameni, care probabil vor fi mulţumiţi că ajung mai repede la destintaţie.

#62
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,711
  • Înscris: 14.10.2008
Din 2003 s-a introdus leasingul auto, eu m-am bucurat ca astfel am scapat de Dacii.

#63
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004

View Postgiuliani, on 18 noiembrie 2021 - 08:34, said:

Asta ma mira si pe mine, oameni care se bucura ca au facut o cladire moderna undeva in centru pe locul a doua case, ca acolo sunt 500 de locuri de munca in IT, creste nivelul de trai, etc. Vezi astfel de treburi pe site-urile de stiri cu 99% comentarii pozitive.

View PostBursul, on 17 noiembrie 2021 - 19:17, said:

Cand mai auziti ca se construiesc cladiri de birouri in centrul orasului, ca se darama o casa si se construieste un bloc, sariti in sus de bucurie ca economia duduie.

Pe mine mă deranjează. Dacă e zonă de case, să fie zonă de case, nu vii să faci blocuri sau clădiri de taxe pe ou. Dar pentru fiecare om care gândeşte normal, există alţii 9.999 care gândesc prost. Am ajuns să ne înghesuim mai ceva decât ne înghesuia Nea' Nicu.

#64
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,711
  • Înscris: 14.10.2008
Da, si bransamente mai proaste la apartamentele noi, C16 pe general.

Eu care visam sa se bage trifazic cu macar 3 X C32 la oricine, monofazic C16.

Pe partea de masini sunt multumit, am scapat de Dacii dar s-au inmultit cam mult.

#65
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View PostSfaturiFaraTroleala, on 17 noiembrie 2021 - 17:57, said:

Nu stiu daca exista o solutie, caci nu putem construi drumuri in aer sau oe sub pamant, si nici parcari.
Calitatea vietii scade, de la an la an. Cine traieste in orasele aglomerate stie foarte bine despre ce vorbesc.
Sunt solutii dar nu se vor a fi implementate sau poate nu ii duce capul.

Gratuitatea transportului in comun pt localnici.
Eu as lasa fara sa clipesc masina in parcare si as merge cu transportul local.

Cat timp masina ma costa 4 lei iar STB-ul 6 lei, te descurajeaza sa circuli cu transportul in comun.

#66
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

View PostSfaturiFaraTroleala, on 17 noiembrie 2021 - 17:57, said:

Sunt de parere ca atat traficul cat si parcarile din orasele romanesti sunt mult prea aglomerate. Cauza fiind faptul ca acestea nu au fost concepute pentru vremurile moderne in care fiecare major, chiar si cei cu salarul minim, in ciuda scumpirilor masive ale masinilor sh, tot isi permit un harb de 1000-2000 de euro. La o concentratie atat de mare a populatiei in centrele urbane se ajunge sa nu mai ai loc nici pe sosea nici in parcare. Nu stiu daca exista o solutie, caci nu putem construi drumuri in aer sau oe sub pamant, si nici parcari.
Calitatea vietii scade, de la an la an. Cine traieste in orasele aglomerate stie foarte bine despre ce vorbesc.

View Postkopilu_198, on 17 noiembrie 2021 - 18:02, said:

Si ce propui?

View PostSfaturiFaraTroleala, on 17 noiembrie 2021 - 18:04, said:

Nu stiu, eu caut solutii, idei

View PostSfaturiFaraTroleala, on 17 noiembrie 2021 - 18:11, said:

Eu vreau sa emogrez din Romania tocmai din cauza parcarilor!

Deci pana la urma esti PosturiDeTroleala ?

#67
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Paradoxal. Voi astia care ca plangeti de aglomeratie, parcare si trafic aveti masini.. culmea nu?

#68
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
Statistic, avem mai puține mașini la mia de locuitori decāt Germania, care parcurg īn medie mult mai mulți km anual, deci problema nu e cć sunt prea multe mașini, ci cć nu avem drumuri.

#69
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Drumurile sunt facute la nivelul anilor 2000 ... sau mai jos, in multe locuri.
Si nici nu vor fi aduse la cote necesare, de vreme ce se construieste pana in bordura.

Edited by shymano, 23 November 2021 - 20:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate