Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Site Eneba este sigur?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Salutari.A cumparat cineva jocuri prin intermediul acestui site Eneba? Este sigur,de incredere? Am vazut ca se pot face si plati prin PayPall.In acest moment pe acest site sunt reduceri considerabile de B.F. si intentionez sa cumpar o serie de jocuri pentru colectia mea.Din ce am vazut este o varianta de price sau compari care iti arata cel mai convenabil pret dar si faci plata direct prin ei.....
   Multumesc anticipat pentru raspunsuri .

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, am cumparat eu cateva jocuri (Train Simulator, F1 2014/2015, Syberia (1 si 2), plus cateva DLC ("adaosuri") pentru Train Simulator si nu am avut probleme pe Steam (sa nu recunoasca acele coduri pentru jocuri si add-on-uri).

Eu folosesc preturile in lei cu un card Orange Money care sta mai mult gol, deci riscul de a-mi pleca bani de pe el sunt 0 (fac alimentare doar cand stiu ca platesc ceva si inca nu sunt 100% sigur de acel site).

#3
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Am cumpărat de câteva ori de la ei. Nu au fost probleme.

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015

 Pololica, on 17 noiembrie 2021 - 11:52, said:

Da, am cumparat eu cateva jocuri (Train Simulator, F1 2014/2015, Syberia (1 si 2), plus cateva DLC ("adaosuri") pentru Train Simulator si nu am avut probleme pe Steam (sa nu recunoasca acele coduri pentru jocuri si add-on-uri).

Eu folosesc preturile in lei cu un card Orange Money care sta mai mult gol, deci riscul de a-mi pleca bani de pe el sunt 0 (fac alimentare doar cand stiu ca platesc ceva si inca nu sunt 100% sigur de acel site).

Ai facut plata catre ei(Eneba) ,mai exact catre un anumit site gen: GamesStars,City of Gamers etc. si ai folosit key-urile pe Steam si a functionat? Sper ca am inteles bine....Eu am un card de ING.Teoretic orice plata care se face de pe cardul meu in mediul online trebuie aprobata prin aplicatia HomeBank ce o am instalata pe telefon,asta imi ofera un grad de siguranta mai mare.Ce ma ingrijora mai tare ca acele key-uri sa fie invalide sau invalidate dupa un anumit timp(black list).

Edited by PiticVerde, 17 November 2021 - 12:01.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Am folosit plata cu cardul pe cdkeys.com si nu am avut probleme. Poate la acestia gasesti mai ieftin ceea ce cauti.

Edited by Leo2006, 17 November 2021 - 12:08.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 PiticVerde, on 17 noiembrie 2021 - 11:59, said:

Ai facut plata catre ei(Eneba) ,mai exact catre un anumit site gen: GamesStars,City of Gamers etc. si ai folosit key-urile pe Steam si a functionat? Sper ca am inteles bine....Eu am un card de ING.Teoretic orice plata care se face de pe cardul meu in mediul online trebuie aprobata prin aplicatia HomeBank ce o am instalata pe telefon,asta imi ofera un grad de siguranta mai mare.Ce ma ingrijora mai tare ca acele key-uri sa fie invalide sau invalidate dupa un anumit timp(black list).

Da, au functionat (nici cea mai mica problema pe Steam). Totusi, inainte sa cumperi, sa verifici daca este disponibila si pentru Romania (nu limba romana, ci tara). Nu returneaza. Doar sa citesti pasii de achizitie (ca la orice achizitie online).

Eu am alimentat contul cu cativa lei (ultima data aveau o taxa de 2 lei, sau ceva de genul asta, pentru achizitia directa cu cardul).

PS: la plata esuata am apasat eu gresit pe anulare si am refacut plata (daca te uiti, e o diferenta de cateva minute intre plata esuata si cea efectuata).

Attached Files



#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 PiticVerde, on 17 noiembrie 2021 - 11:59, said:

Eu am un card de ING.Teoretic orice plata care se face de pe cardul meu in mediul online trebuie aprobata prin aplicatia HomeBank ce o am instalata pe telefon,asta imi ofera un grad de siguranta mai mare.

Si eu am card de la Ing. Din pacate unele plati (prin portaluri pe care ai inscris cardul) se fac doar cu aducerea la cunostinta, nu si cu validarea punctuala.

#8
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Am luat si eu câteva jocuri.Am plătit online cu cardul.

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Acest site ,in momentul in care l-am accesat mi-a cerut permisiunea sa ma treaca el automat pe zona in care sunt.Am verificat acum tot ce m-ati sfatuit voi ,pare in regula,asa ca voi incepe cumparaturile.Toata colectia de Command & Conquer The Ultimate Collection Origin Key GLOBALL la 20 lei!!!!! Pomana curata.La ce preturi sunt unele jocuri mai bine le cumperi decat sa pierzi timpul  sa le piratezi.Acum 20 de ani nu as fi crezut  ca se va ajunge la asa ceva Posted Image Posted Image Posted Image.

Attached Files


Edited by PiticVerde, 17 November 2021 - 12:39.


#10
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021
Am cumparat de pe site-ul asta de un an incoace cu cardul. Nicio singura teapa. Partea proasta e ca te taxeaza cu 2 -3  lei in plus spre deosebire de G2A.

#11
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Eu sunt de conceptia sa folosesc doar licenta sau free.Cu putina atentie si rabdare gasesc gratuit intr-un fel sau altul ,sau la preturi de nimic.Nu am in pc. nimic piratat.E cel mai bine asa.

#12
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Am cumparat vreo 2 jocuri, e key reseller deci sunt persoane fizice care vand key-uri procurate prin cine stie ce motede gen credit carduri furate, spalare bani sau poate legal, luate la promotii.

Vezi calificativele celui care vinde, pretul ajunge sa fie putin mai mare decat cel afisat iar eu am platit cu card ING, initial am vrut sa folosesc Revolut disposable dar nu a vrut nicicum cu Revolut.

#13
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Am inregistrat pe Origin serialul oferit la promotie de Eneba de la un reseller cu calificativ foarte mare pentru toata colectia de Command and Conquer €5.22 EUR  .Acolo am  colectia mea de jocuri virtuale   .Multumiri pentru explicatii si ajutor.

Edited by PiticVerde, 17 November 2021 - 18:37.


#14
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Acum cateva zile am cumparat de pe eneba, 2 licente intr-o comanda, o licenta imi da eroare Duplicate product code. Era o licenta cam de 18 lei. Am facut tichet, acum astept sa vad daca se rezolva.
Folosesc des astfel de site-uri grey market si n-am avut niciodata probleme.

M-am calicit la 20 centi si am luat de pe eneba, m-a mancat in c..

Edited by FeDaYin, 04 December 2021 - 20:20.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca ai cumparat de doua ori acelasi joc, nu poti sa adaugi de doua ori jocul (cel putin nu pe Steam). Am avut un add-on cumparat din greseala de doua ori (nu m-am prins ca e acelasi lucru) si Steam mi-a zis ca deja il am instalat si nu mi l-a acceptat. Poate daca se activeaza pe alt cont, poate ar putea fi folosit.

#16
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Am primit banii inapoi dar cu 30 centi mai putin, ca eneba wallet, ca asa am dorit. N-am mai luat jocul ala, dar in schimb am luat alte 2 jocuri, s-au activat cum trebuie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate