Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Solutii fotovoltaice de la Huawei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1979 replies to this topic

#19
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Nu cred. Este doar circuit închis panouri-invertoare-baterie. Backup box-ul ar fi cel care ar schimba automat setările invertoarelor, din grid-tied in off-grid. 600eur nu sunt capăt de țară,  dar m-am complăcut cu situația curentă, respectiv generatorul cu automatizare, care și-a făcut treaba fără să comenteze până acum.

#20
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Probabil ca nu sunt prosti sa iti dea functionalitatea asta fara sa platesti ceva in plus (backup box). Sa inteleg ca ar trebui sa fie un cablu de comunicare (date) intre invertor si back-up box? Eu ma gandeam ca si asa e scumpa bateria lor, si daca s-ar fi putut evita back-up boxul ar fi fost ceva.

#21
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Putin probabil sa mearga, iar un backup box costa doar 2300 lei Posted Image
Am actualizat firmware-ul la 117 prin app FusionSolar, am primit mesaj la logarea in device commssioning si nu a mai fost nevoie sa il descarc separat.
Accesul la Device commissioning se face mai greu cu firmware-ul nou, dar inca merge.

#22
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Nu m-am uitat cu atenție,  dar ar trebui să existe un RS485 între invertorul master și modulul de management.  Cu toate că înțeleg că managementul bateriei îl face dongle-ul pe care l-am instalat. De fapt chiar observat un tipar diferit de încărcare-descarcare de când a apărut dongle-ul în peisaj.

#23
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Destul de lenesa bateria LiFePo4 pe "caldurile" astea. Ieri, chiar daca a fost soare, a inceput sa preia serios din productie abia pe la 12:45.

Attached Files



#24
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Adica ai avut export in loc ca energia sa se duca in baterie?

#25
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
In prima parte a zilei, da. Se vede mai bine in graficul de aici, diferenta dintre linia verde deschis (productia foto) si albastru (consum casa + incarcare baterie).

Attached Files


Edited by CRG, 22 December 2021 - 12:51.


#26
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Ciudat ca nu se duce in baterie tot ce e in plus. Mai degraba o problema de management al bateriei sau al comunicatiei intre echipamente. Poate a fost netul cazut?

#27
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Nu nu. Asa a fost dintotdeauna, o curba ascendenta de incarcare, gestionata de BMS. Cumva regasesc acelasi comportament si la bateria masinii, care incepe cu 20kwh (la CCS) inainte sa urce pana la 50. E clar pentru protectia bateriei, doar ca zilele astea se vede influenta temperaturilor negative in procesul de incarcare.

#28
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006

View Postvasilicasenzafrica, on 20 decembrie 2021 - 20:03, said:

Putin probabil sa mearga, iar un backup box costa doar 2300 lei Posted Image
Am actualizat firmware-ul la 117 prin app FusionSolar, am primit mesaj la logarea in device commssioning si nu a mai fost nevoie sa il descarc separat.
Accesul la Device commissioning se face mai greu cu firmware-ul nou, dar inca merge.

Ce aduce nou 117 vs 115 ? se poate gasii pe undeva aceasta informatie ?

Attached Files



#29
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Pana pe 30 dec serverele huawei fac nani-nani. Stau linistit, caci vad ca bateria se incarca in voie. Ieri am inceput seara cu bateria incarcata la maxim si am reusit sa consum 80% din productie. Soare cat cuprinde va doresc!

#30
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Dar de ce sunt oprite asa mult timp ?

#31
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Din cate inteleg din mailul instalatorului, este un upgrade major, cel mai probabil capacitate marita pe servere. In ultima vreme am observat o oarecare latenta in accesarea aplicatiilor, probabil din cauza numarului mare de utilizatori.

#32
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Dn 26 dec functioneaza deja platforma pentru app mobil. Cea pentru desktop functioneaza si ea de astazi. Inca nu au trimis mesaj pentru upgrade aplicatie.

#33
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
O data cu venirea compensarii cantitative, vreau sa folosesc bateria doar pentru backup. Din ce am citit in manual, se pot seta urmatoarele valori in mod cumulativ:

1. scenario: grid-tied and off-grid ESS;
2. working mode: maximum self-consumption sau time-of-use
3. Backup power SoC: este nivelul minim garantat de baterie pentru backup. Practic SoC nu coboara sub acest nivel;
4. End-of-charge cutoff capacity SoC: minim (din pacate) este 90%.
5. Off-grid switch mode: manual. Merge si automatic doar daca ai backup box;
6. Charge & discharge power: se pot seta valorile maxime de incarcare/consum.

Varianta la care ma gandesc este sa setez pct 3 la 5% sub pct 4. SoC maxim este 90%, atunci setez backup SoC la 85%. Apoi reduc charge & discharge power de la 2.5kwh cat e acum la 0.55kwh. Ideal ar fi sa setez SoC maxim (pct 4) la 80% si backup power pe la un 78%, astfel incat bateria sa lucreze cat mai putin si totodata sa o tin la un SoC aproape de intervalul ideal (50%-80%).

#34
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Întreb și eu pentru un prieten. Sistemul complet de la Huawei, cu backup box, poate face backup instant (gen UPS) pentru măcar o parte din consumatori, dacă exista și baterii in sistem?

#35
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
atentie si la puterea invertorului pe partea de back-up, de obicei e mult mai mica versus puterea maxima de injectare in retea ;)

#36
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005

View Postanothertwo, on 03 ianuarie 2022 - 14:19, said:

Întreb și eu pentru un prieten. Sistemul complet de la Huawei, cu backup box, poate face backup instant (gen UPS) pentru măcar o parte din consumatori, dacă exista și baterii in sistem?

Da. 3000ms, dacă nu mă înșel . Face switch automat pe off-grid,  cu utilizare producție panouri și acoperire consum adițional din baterie (maxim 2.5kwh din bateria de 5kwp).

View Postpexic, on 03 ianuarie 2022 - 14:33, said:

atentie si la puterea invertorului pe partea de back-up, de obicei e mult mai mica versus puterea maxima de injectare in retea ;)

3kwp, adică puterea invertorului master, suficient pentru majoritatea situațiilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate