Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Solutii fotovoltaice de la Huawei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2052 replies to this topic

#1135
rew2

rew2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.04.2009

View Postwizz_tm, on 23 ianuarie 2023 - 20:11, said:



Se pare ca nu merge parola 00000a ca si installer, se poate reseta sau?

View Postwizz_tm, on 23 ianuarie 2023 - 20:11, said:



Se pare ca nu merge parola 00000a ca si installer, se poate reseta sau?

Am fost in aceeași situație și am resetat.

Attached Files



#1136
wizz_tm

wizz_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.06.2009
Multumesc, am reusit urmand pasii:

Ensure that the SUN2000 connects to the AC and DC power supplies at the same time. Indicators  and  are steady green or blink at long intervals for more than 3 minutes.
Perform the following operations within 4 minutes:
Turn off the AC switch and set the DC switch at the bottom of the SUN2000 to OFF. If the SUN2000 connects to batteries, turn off the battery switch. Wait until all the LED indicators on the SUN2000 panel turn off.
Turn on the AC switch, set the DC switch to ON, and wait for about 90s. Ensure that the indicator  is blinking green slowly.
Turn off the AC switch and set the DC switch to OFF. Wait until all LED indicators on the SUN2000 panel are off.
Turn on the AC switch and set the DC switch to ON. Wait until all indicators on the solar inverter panel blink and turn off 30 seconds later.
Reset the password within 10 minutes. (If no operation is performed within 10 minutes, all inverter parameters remain unchanged.)
Wait until the indicator  blinks green at long intervals.
Obtain the initial WLAN hotspot name (SSID) and initial password (PSW) from the label on the side of the SUN2000 and connect to the App.
On the login screen, set a new login password and log in to the App.

#1137
m33alex

m33alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 24.06.2015
Incercati cu 0000000a
Invertoare le vechi sunt cu 5 de 0 cele mai noi cu 7.

#1138
aurelutz2007

aurelutz2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 31.10.2009
Salutare, doresc o informație de la cei care au “kit de invertor huawei și baterie luna 5-10-15 kw”.
Doresc sa știu ce fiabilitate au aceste baterii având in vedere prețul lor mult mai mare fata de alte baterii cu aceeași capacitate totala.
Am achiziționat un Invertor hibrid monofazat Huawei SUN2000-6KTL-L1, 6000 W, 10 panouri canadian solar 445w, Smart Meter, backup box și doresc sa achiziționez și o baterie luna de 10kw. Sunt in cumpăna dacă sa încerc cu una de 5kw sa văd cum se comporta in timp sau direct una de 10kw.
De aceea, orice sfat al celor care le folosesc de minim un an/doi este bine venit.

Mulțumesc anticipat.

#1139
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Garantia este de 10 ani.
Durata de viata estimata este de 12-15 ani.

De doi ani nu le are nimeni, au intrat pe piata parca in primavara anul trecut.

Daca vrei un sistem cu baterii si sa nu iti bati capul 10-15 ani cu reglaje, mentenanta, etc, atunci sunt o alegere buna.
O instalezi, o setezi dupa nevoile tale si uitie de ea.

#1140
aurelutz2007

aurelutz2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 31.10.2009
Mersi pentru răspuns. Am auzit de la un instalator ca pică după 2 ani, indiferent ce reglaje ii faci. Nu am știut ca au intrat pe piața din România așa târziu sa îl pot contrazice.
De aceea vroiam sa aud eventuale probleme de la voi, utilizatorii.
Cu cei care Instaleaza e ca si cu doctorii, intrebi 5, îți dau 5 versiuni diferite.

Edited by aurelutz2007, 26 January 2023 - 09:12.


#1141
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Nu stiu cum e cu doctorii, dar instalatorul tau e praf, pulbere. Cum sa pice in 2 ani daca are garantie 10? Ia foc huaweiul... Eu am primul modul din sep 21 si ultimul (al treilea) din sep 21. Intre cele 2 ce pot sa vad ca si diferenta intre ele este SoC-ul pe curba de incarcare, care este intotdeauna cu cateva procente mai mare la bateria veche. Nu te poti baza prea mult nici pe acest SoC la bateriile lifepo4.

Per ansamblu nu observ nici o diferenta intre ele. Daca aia veche ar fi fost praf, imi imaginez ca ar fi trebuit sa se descarce mai repede, nu? Uite ca nu e asa. Cel putin pe curba de descarcare, au toate cam acelasi procent, +/-1%.

#1142
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
Salut,
Am un inverter Sun2000 montat acum vreo 2 saptamani in camera tehnica, este pozitionat fix langa centrala Ariston de gaze si vad ca imi blocheaza semnalul WIFI al centralei (desi am 5 liniute pe wifi pe telefon in camera respectiva, nu ma mai pot conecta la ea din cauza interferentei electromagnetice produse de inverter). Am testat local cu hotspot de pe telefon tinut langa centrala si se conecteaza functionand in parametrii.
Aveti idee cum pot rezolva ? Sa imbrac inverterul in folie din aluminiu de bucatarie ? Sau se incinge ? Multumesc

#1143
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.01.2021
Problema cu wifi ul e de la Access point ul invertorului. Intra cu contul de instalator in el și setează din meniul inverter wlan ap de la Always on pe Off in idle mode. Apoi mai trebuie sa intri la router connection Settings și sa activezi local o&m pentru a putea găsi invertorul fiind conectat la rețeaua de internet la care este conectat și invertorul. BTW rețeaua interna a invertorului, după ce setezi ap ul la Off in idle mode, se va Închide după câteva ore bune 10 12. Ca sa găsești invertorul din rețeaua ta de internet trebuie sa parcurgi din nou la dev comm pașii de conectare manuala, ca și cum ai fi conectat la rețeaua lui interna. Bafta

#1144
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Salut, joi urmeaza sa instalez 13 panouri JA Solar 385 W pe un Huawei SUN2000-5KTL-M1. Cand mi-au instalat echipamentul in casa (pe acoperis era inca zapada) instalatorul mi-a spus ca va fi un singur string. Este normal sau vrea el sa faca economie la cabluri? Pe acoperis mai intra inca 4 panouri pe care probabil le voi instala la vara si as vrea ca sa fie usor sa fac acest lucru. Eu credeam ca vor fi 2 stringuri cu cate 2,5kwp. Orientarea acoperisului este SV.

#1145
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Asa am eu... 13 panouri x 375W dar puse in 2 stringuri (SSV) intrucat spre dupa amiaza incep sa se umbreasca partial o parte dintre panouri din cauza configuratiei acoperisului.
Nu are cum sa iti puna 2x2.5kwp pentru ca nu se pot imparti 13 panouri la 2 stringuri in mod egal. Poate sa iti puna 7x385wp=2695wp pe un string si 6x385wp=2310wp pe celalalt string. Dar e ok si toate pe un string daca nu ai orientari diferite sau umbriri.

#1146
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Invertorul are 2 MPPT.
Se pot imparti panourile in 2 siruri diferite ca putere/numar.
Neaparat montate pe MPPT separat pentru ca un MPPT poate doar 13A daca imi amintesc bine.(indiferent ca sirurile sunt diferite sau identice)
Punand 2 siruri in paralel pe un singur MPPT vei pierde potential. Panourile pot 22A iar MPPTul se plafoneaza la 13A.

Tinand cont ca Huaweiul merge pana la 1000V, e mai eficient 13 panouri serie, tensiune mai mare, curent mai mic, sarme mai putine, protectii mai putine.

Edited by radurus, 04 February 2023 - 14:59.


#1147
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Ok si daca mai adaug 4 panouri le pun pe acelasi string? VOC-ul este de 41,62V, un MPPT duce maxim 13,5A.

#1148
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Se leaga in serie toate cele 17 panouri pe un MPPT...

Attached Files



#1149
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Pentru cine are nevoie sa se conecteze la AP-ul invertorului si nu stie parola (cum e cazul meu :) ) am dat peste un video care te ajuta sa schimbi aceasta parola fara sa ai drepturi de administrator in plus e util si pentru conectarea/reconectarea invertorului la reteaua WI-FI din casa si la serverele Huawei:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uGTYYp7CBQY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca a mai fost postat scuze pentru reinventarea apei calde :).

#1150
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Am invertor Huawei 5KTL1, un acumulator LUNA de 5 Kw și 16 panouri fotovoltaice CanadianSolar de 375 W, în total 6 Kwp.
8 panouri însumând 3 Kwp sunt montate pe tracker, conectate la unul din stringurile invertorului, iar celelalte 8 la celalalt,  dar acestea sunt dispuse astfel: 4 buc. înseriate dispuse pe acoperiș spre est și 4 buc. înseriate dispuse pe acoperiș, spre vest, apoi legate în paralel.
Puterea maximă la cele de pe tracker a fost de 3000 W, iar la cele de pe casă doar de 1600 W (până acum).
Am două nelămuriri:
1. Ce se întâmplă dacă puterea totală  instantanee a panourilor depășește puterea invertorului? În specificațiile tehnice scrie că suportă 7,5 Kwp.
2. Dacă cele 8 de pe casă,  câte 4 în serie și apoi legate în paralel,  depășesc curentul de intrare al invertorului, acesta intra în avarie? Nu a fost cazul pana acum, sunt montate la sfârșitul lui octombrie.
PS: panourile fotovoltaice au Voc 34,5 V, Imp 11,02 A, iar invertorul are intervalul de tensiuni 90-560 V și I max intrare 12,5 A.

Încă nu sunt prosumator, aștept.

#1151
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
1. fizica zice ca nu se poate.

#1152
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009

 corsica, on 06 februarie 2023 - 13:22, said:

1. Ce se întâmplă dacă puterea totală  instantanee a panourilor depășește puterea invertorului? În specificațiile tehnice scrie că suportă 7,5 Kwp.
Nu se intampla nimic cat timp tensiunea totala este in parametri.

 corsica, on 06 februarie 2023 - 13:22, said:

2. Dacă cele 8 de pe casă,  câte 4 în serie și apoi legate în paralel,  depășesc curentul de intrare al invertorului, acesta intra în avarie? Nu a fost cazul pana acum, sunt montate la sfârșitul lui octombrie.

Nu se intampla nimic rau afara de faptul ca invertorul o sa consume doar cat poate (curentul lui maxim). Doar daca intra in scurt, dar pui sigurante pentru asta.
De ce doar 4 in paralel? Randamentul maxim este pe la jumatatea intervalului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

TeodorUngurg

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate