Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Folosire acumulatori baterie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Am 2 baterii de laptop ce nu mai incarca.Au vechime,au stat in frig undeva in magazie.
Am o lanterna PNI led 1X6 Wcu acumulator 18650 capacitate de 2200 mAh,care functioneaza la o tensiune de 3.7 V.
Din lipsa de ocupatie le-am desfacut. La masurare surpriza,toti 6 acumulatori aveau 3.7 V.
Le-am pus la incarcat complet si acum au 4.05 V. Treaba e ca acumulatorii de la laptop sant o idee mai scurti insa se potriveste la lanterna si functioneaza f. bine.
Cel de laptop este model NCR 18650B Li-ion MH 122110.
Mai am un dispozitiv ce foloseste 2 acumulatori 18650 si acolo se potrivesc.
Avand in vedere ca un acumulator nou costa 40 lei fara transport va intreb:

1-Se pot folosi in continuare fara probleme pe aceste dispozitive ale mele cu acesti acumulatori de la laptop?
2-Pana la cat sa fie incarcarea  sau descarcarea la NCR 18650B Li-ion MH 122110 acumulatorii de laptop?

3-Cum si de ce la laptop arata ca nu mai incarca bateria si trebuie inlocuita insa acumulatorii au tensiune chiar si dupa atata timp? Nu sant onspirationist insa intreb,sa fie ceva programat la baterie? Acumulatorii aveau ambii si placuta care echilibreaza curentul pe toti 6 acumulatorii dar nu stiu cum se chiama.

Edited by Alexiaz, 16 November 2021 - 13:14.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
S-a dus electronica de pe acumulatorii de laptop.

Si daca sunt vechi, nu mai tin nici pe lanterna cum trebuie.

Eu folosesc 18650 la tigara electronica, si da sunt scumpicei, dar e plin oleicsu de ei, scosi din acumulatori de laptop, la 5 lei

Sau iei unii noi de pe nkon, sunt mult mai ieftini.

https://eu.nkon.nl/c...result/?q=18650

Edited by waterman, 16 November 2021 - 13:29.


#3
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Si au folosesc intr-o lanterna cu led puternic, sunt de firma si tin cel putin dublu cat originalii lanternei, ii incarc cu incarcatorul ce o venit cu lanterna.

#4
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Eu le-as folosi. Tot baterie 18650 e. Cred ca e mai scurta pentru ca lipseste butonul ala...nu stiu cum ii spune, parca la + e; unele baterii au buton, altele, nu au.
Eu cumpar noi de la chinezi; 10-13 lei bateria, daca iei mai multe; acum cativa ani am luat cu 1800-2000 mah, mai recent au chinezii si tehnologia cu 3000mah; sa nu cumperi din alea cu 9000 mah sau alte cifre dubioase pentru ca sunt false; vezi si la reviewuri, poze cu cumparatori si mah-ii detectati de incarcatorul inteligent.

Sunt sanse foarte mari sa nu mai aibe tensiune bateriile, dar, le readuci usor la viata.
Am mai patit sa nu incarce incarcatorul bateriile; odata la un 18650 nou, lasat nefolosit multa vreme; alta data pe la niste AA recuperate de la niste niste electronice antice. Le-am incarcat cateva secunde(5-15 secunde) de la o baterie similara functionala, incarcata (2 fire de la + la + ,si altul de la - la -); apoi pusa repede in incarcator. Asa pacalesti incarcatorul sa incarce; probabil, are un interval unde incarca; daca are prea mult sau putin voltajul, nu o recunoaste ca acumulator bun. Evident, nu toate bateriile readuse la viata sunt bune; poate cateva sunt slabe si nu mai tin, dar, majoritatea ar trebui sa fie decente.
Sau, mai am un incarcator simplu care incarca 2 baterii deodata; pun una buna cu voltaj mare si una descarcata; cateodata merge si nu mai stau sa ma joc cu sarmulitele.

Edited by romanasu, 16 November 2021 - 13:58.


#5
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
Ai grija ca 18650 sunt cu protectie integrata, sau fara. Cei din laptop 99% sunt fara protectie. Cel din lanterna posibil sa aiba. Daca lanterna se bazeaza pe protectia la supraincarcare si supradescarcare de pe acumulator si tu pui fara poti sa distrugi acumulatorul sau sa ia foc la supraincarcare.

#6
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019

View PostRomanianAngel, on 16 noiembrie 2021 - 14:31, said:

Ai grija ca 18650 sunt cu protectie integrata, sau fara. Cei din laptop 99% sunt fara protectie. Cel din lanterna posibil sa aiba. Daca lanterna se bazeaza pe protectia la supraincarcare si supradescarcare de pe acumulator si tu pui fara poti sa distrugi acumulatorul sau sa ia foc la supraincarcare.

Am un incarcator Xtar VC2S cu 2 sloturi care indica cand e Full.
Trebuie sa urmaresc cand sant incarcate si sa nu le uit la incarcat mai mult ca poate nu au protectie?
Protectia probabil era aia de la acumulatori atasata la bateriile inseriate.

#7
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006

View PostAlexiaz, on 16 noiembrie 2021 - 13:08, said:

Treaba e ca acumulatorii de la laptop sant o idee mai scurti insa se potriveste la lanterna si functioneaza f. bine.
Acumulatorii mai lungi au în capăt un disc cu electronică. De colo e diferența de lungime. Electronica de pe disc protejează acumulatorul la încărcare peste limita de 4,2V și la descărcare sub 3V.
Acumulatorii scoși din laptop nu au această electronică, deoarece carcasa din care i-ai scos are o electronică dedicată, pe care nu o poți folosi la un element. Așa că nu vor avea viață lungă dacă îi încarci și descarci după ureche.

Vezi aici cum arată protecția:
[ https://i.ebayimg.com/images/g/D4YAAOSwNgNbjfNz/s-l1600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Iocan, 16 November 2021 - 17:34.


#8
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Multumesc,am inteles.La acesti acumulatori trebuie atentie la incarcare(4,2V) si la descarcare(3V)
Este o limita fixa sau se poate trece o idee?

View PostAlexiaz, on 16 noiembrie 2021 - 18:47, said:

Multumesc,am inteles.La acesti acumulatori trebuie atentie la incarcare(4,2V) si la descarcare(3V)
Este o limita fixa sau se poate trece o idee?

Edited by Alexiaz, 16 November 2021 - 18:50.


#9
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006
Fiecare depășire halește din viața acumulatorului. Depășirile exagerate la încărcare sau scurtcircuitul duc la incendiu.

Edited by Iocan, 16 November 2021 - 18:57.


#10
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Scurtcircuitul in ce consta? Ce trebuie sa evitam?

#11
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006

View PostAlexiaz, on 16 noiembrie 2021 - 20:14, said:

Scurtcircuitul in ce consta? Ce trebuie sa evitam?
Dacă întrebi asta, e mai bine să te ocupă de altceva. Sau să cumperi acumulatori cu protecție.

Totuși îmi fac datoria să răspund: scurtcircuit e cînd pui un cui între + și - sau o sîrmă groasă. Sau cînd îl legi la un consumator care trage mult mai mult decît poate acumulatorul să dea. Acestea sînt cazuri în care acumulatorul începe să se încălzească și apoi să intre într-o reacție chimică exotermă. Cînd temperatura din interiorul lui trece de un prag, explodează. Caută și tu pe youtube  "lipo explosion".

#12
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Scurtcircuitul in sine cînd pui un cui între + și - sau o sîrmă groasă asta stiam.
Ma interesa ce alte cauze pot provoca scurt-circuit. Gen(Sau cînd îl legi la un consumator care trage mult mai mult decît poate acumulatorul să dea.) Asta nu am stiut. Voi folosi doar ca rezerva la o lanterna cand nu mai am baterie pe lanterna si mai am un aparat de masura semnal ce foloseste 2X 18650. Atat.
Mersii de info.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Foloseste-i linistit oricum dar NU in serie.
Niciodata!
La serie doar acu cu protectie! Ori integrata ori externa.

Pt paralel, asigura-te doar ca au aceeasi tensiune inainte de conectare. Sau ca sunt incarcati complet.

Eu am 2 acu de la o tablera Lenovo Yoga. E aia cu baza cilindrica si balama. Acu erau in baza aia.
Inca merg f bine dupa sute de cicluri facuta in tableta. Tot la lanterne ii folosesc. Parca sunt LG.

Am mai "reactivat" si cativa acu din powerbankuri. Le sarise "siguranta". Am apasat-o la loc dar din pacate nu degeaba le sarise ca nu au dus mult dupa aia desi inca mai aveau ceva capacitate.
Personal nu (mai) recomand reactivarea acu cu siguranta sarita pt ca va sari din nou si nu degeaba dar daca se face totusi, asigurati-va ca nu depasiti curentul de 100mA pana ajunge acu la 3V in caz ca e descarcat prea mult. Altfel pot fi probleme.
Chargerele Xtar au facilitatea asta de a incarca in siguranta acu scapati sub 2.9V limitand curentul la 50mA.

View PostAlexiaz, on 16 noiembrie 2021 - 16:48, said:



Am un incarcator Xtar VC2S cu 2 sloturi care indica cand e Full.
Trebuie sa urmaresc cand sant incarcate si sa nu le uit la incarcat mai mult ca poate nu au protectie?
Protectia probabil era aia de la acumulatori atasata la bateriile inseriate.

Nu trebuie sa faci nimic. Opreste singur incarcarea la 4.2V.

Edited by underb, 17 November 2021 - 08:28.


#14
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Sau va puteti lua carcasa de powerbank pentru 1 acumulator 18650 cu tot cu circuit de incarcare (sunt pe net la vreo 10 RON bucata).
Am reusit să încarc astfel acumulatoare scoase din baterii de laptop ce nu mai fuseseră încărcate de ceva timp (cipul refuza să le mai încarce) și ce erau descărcate la vreo 3V. Vreo 15 minute au mers cu un curent mic, după care a crescut la aprox. 1A curentul.

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ma refeream la rearmarea sigurantei de sub borna pozitiva. Toate celulele 18650 o au. E o membrana sub borna pozitiva care sta tensionata inspre baterie. Daca din orice motiv se creeaza presiune in interiorul celulei membrana aia declansaza si intrerupe contactul la borna pozitiva. Tensiunea la borna va fi zero.
Pt rearmare, se impinge membrana cu atentie inapoi prin gaurile din borna.

Unii cica nu au mai avut probleme. La ce am incercat eu, a declansat din nou dupa un timp si nu mi-am mai batut capul.

Celulelele la care am facut treaba aia nu le-a dobandit asa. Au foat scoase din powerbankuri mai vechi de-ale mele care nu mai mergeau (alea cu 1 celula) sau mergeau prost (alea cu mai multe celule din care una era inactiva).

Legat de ce zici tu, e la ghici ca nu stii ce iei.

Cel mai simplu e cu un charger Xtar cu 1 singur port. Cel mai ieftin. Incarca la 50mA pana ajunge celula 2.9V.

Eu incarc cu el si celule NiMh mici pt care un charger normal NiMh e prea puternic. Curentul de 50mA e potrivit pt asta iar tensiunea nu va depasi niciodata 1.5V pt a declansa incarcarea normala de putere mai mare.

Edited by underb, 18 November 2021 - 13:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate