Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Credit Noua Casa sau Credit Ipotecar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Exalted

Exalted

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2019
Buna ziua forum, as dori sa primesc cateva sfaturi sau idei la cum as putea face un imprumut fie prin prima casa, fie prin credit ipotecar. As dori sa stiu daca pot face creditul pentru a construi o casa sau daca nu varianta clasica sa cumpar un apartament.

Tin sa mentionez ca am fost inainte sa cer parerea la 2 banci, prima Garanti Bank unde am fost 2 zile la rand si nu am gasit persoana care se ocupa de aceste probleme,iar a 2a a fost BT unde persoana nu a fost interesata in a conversa si nu mi-a oferit prea multe detalii.

Venitul este minimul pe economie, sunt proprietar de firma si logic de aceea l-am pus asa.(poate fi modificat in functie de optiuni). Am o chirie nedeclarata pe un apartament in valoare de 1250 de lei lunar si mai am un spor de insertie de 1500 de lei lunar, plus alocatie copil 420 (nou nascut). De aceea si doresc sa fac pasul de la ap cu 2 camere la ap cu 3-4 camere sau eventual casa in functie e optiuni. Sotia nu a lucrat 12 luni din 24 pentru a primi indemnizatia, de aceea am luat-o eu si primesc sporul de intoarcere inapoi la serviciu.

Bani stransi undeva la 20-25k euro si ma gandesc cum as putea sa obtin minim 50k euro. Bani care ar mai putea aparea in viitorul apropiat ar fi de la nunta si de la cumatria bebelusului...

In viitorul apropiat dupa ce copilul o sa fie mai independent sa poata fi lasat cu bunici/bona, o sa incerc deschiderea unei noi societati ... si de asta inca stau in dubii ca banii existenti sa ii investesc intr-o afacere care sper sa poata aduce profit, la fel cum face si cea existenta, sau sa ii folosesc pentru linstea familiei si sa incerc sa ne mutam intr-un mediu mai prietenesc pentru o familie cu nou nascut...

Va multumesc

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Daca tu crezi ca banca e interesata de cumetrie bebelus, nunta, chirii nedeclarate si alte chestii romanesti pierzi timpul degeaba. Important este ca ai "venitul este minimul pe economie".
sau iei credit pe firma

#3
Exalted

Exalted

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2019

View Postaeon, on 16 noiembrie 2021 - 10:35, said:

Daca tu crezi ca banca e interesata de cumetrie bebelus, nunta, chirii nedeclarate si alte chestii romanesti pierzi timpul degeaba. Important este ca ai "venitul este minimul pe economie".
sau iei credit pe firma
Eu nu le-am zis ca si cum ar conta pentru banca, eu le-am zis in contextul in care sa primesc solutii de pentru lucrurile sus mentionate, ce am zis eu e faptul ca veniturile le pot declara pentru a ajunge la anumite rate/suma de credit mare. Salariul poate fi marit si el la fel cum am scris. Venitul meu ar fi nedeclarat unde la 10k-12k lei pe luna.Dar daca e sa il declar ajung sa platesc la stat foarte mult, pentru ce mi se ofera inapoi ... plus ca doresc sa aflu o parere gandita, nu doar cuvinte aruncate pe tastatura, de aceea am scris tot contextul si cum stau lucrurile. (extra bani pentru plata anticipata , etc )

#4
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021
Din toate "veniturile" enumerate de tine mai sus, singurul eligibil este venitul minim pe economie.
La orice credit, gradul de indatorare maxim il reprezinta 40 % din veniturile eligibile, in cel mai fericit caz. Din acesta se scad bineinteles eventualele rate la credite, carduri, IFN-uri, CAR-uri etc, iar ce ramane il reprezinta rata maxima pe care o poti suporta tu, ca si client. Fa un calcul si afli singur raspunsul, fara a mai pierde timpul pe la banci.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Mergi la orice banca, sunt zeci, si convinge-te ca ce zici tu se aplica doar la "abc-camataru".
Nu poti declara cumetria, nunta si altele, se considera doar ce e inregistrat la fisc. Fa bine si declara veniturile, asteapta vreo 6 luni si apoi megi iar la banca.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

View PostExalted, on 16 noiembrie 2021 - 10:39, said:

Dar daca e sa il declar ajung sa platesc la stat foarte mult, pentru ce mi se ofera inapoi ...

Nu prea ai incredere in stat. Pe partea cu cotizatiile. Pe partea cu beneficiile... Spor de insertie, alocatie, creditul "Prima casa". Pentru imprumut poate ar trebui sa te adresezi unora care-l dau tot asa, fara acte si fara impozit.

#7
Exalted

Exalted

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2019

View Post__Dan__, on 16 noiembrie 2021 - 11:31, said:

Nu prea ai incredere in stat. Pe partea cu cotizatiile. Pe partea cu beneficiile... Spor de insertie, alocatie, creditul "Prima casa". Pentru imprumut poate ar trebui sa te adresezi unora care-l dau tot asa, fara acte si fara impozit.
Dupa ce am 2 ani de cand afacerea tot se duce in jos din cauza restrictiilor si cate si mai cate probleme cu mini baroni locali din primarii si institutii... da nu am incredere in stat si nu vad sa mi se faciliteze nici macar minimul pe care il ofer, platesc taxe si impozite la inca 2 oameni pe langa mine de aproape 7 ani de zile. Firma pe profit si foarte multe bete in roate .

#8
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Daca ai profit din anii din urma poti lua dividende pentru a iti mari venitul. Dar vezi ca majoritatea bancilor nu iau in considerare decat ~30% din valoarea lor.
Ideea e ca, cu minim pe economie + dividende, nu prea ai ce credit sa iei.

#9
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Iti spun din experienta unui tata a 2 copii: nu e momentul acum sa faci pasul asta. Daca nu v-ati mutat pana acum, nu mai are rost. Bebelusul o sa doarma cu voi in camera mult timp de acum incolo. Cand am trecut de la familie cu 2 la familie cu 3 membrii si noi tot intr-un apartament cu 2 camere stateam. In mometul ala simteam ca avem o camera in plus, nu una in minus.

Mai bine mai lasi un timp lucrurile sa se aseze, copilul sa creasca, decat sa faci acum un efort financiar. Voi probabil sunteti mai bine, dar cand copii nostri erau mici numai de cautat, renovat si mutat nu aveam chef.

Daca totusi simti ca e musai sa o faci acum, cumpara ceva in care poti sa te muti direct. In nici un caz nu e momentul sa te apuci sa construiesti sau sa renovezi ceva. Proiecte de genul asta impleca mai mult stres decat posibil sa poata duca o mama cu bebelus.

#10
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Vezi ca este comparator de credite pe net.
Eu am luat credit pentru casa de care nu stiau angajatii bancii .
Desi sunt in relatii bune cu banca si cu angajatii din agentia unde ma invart .

#11
Exalted

Exalted

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2019

View PostalliNdanuTz, on 16 noiembrie 2021 - 12:15, said:

Daca ai profit din anii din urma poti lua dividende pentru a iti mari venitul. Dar vezi ca majoritatea bancilor nu iau in considerare decat ~30% din valoarea lor.
Ideea e ca, cu minim pe economie + dividende, nu prea ai ce credit sa iei.
Ma gandeam la declaratul chiriei de la 1250 cu 6% impozit pe an plus sa o angajarea sotiei si am avea aproape 3 salarii minim... aici as fi vrut sa ajung si o rata pe 30  de ani, aici as vrea sa stiu la cat m-as putea incadra. Iar creditul sa il achit anticipat pe maxim 10 ani.

View PostScurthea211, on 16 noiembrie 2021 - 12:56, said:

Iti spun din experienta unui tata a 2 copii: nu e momentul acum sa faci pasul asta. Daca nu v-ati mutat pana acum, nu mai are rost. Bebelusul o sa doarma cu voi in camera mult timp de acum incolo. Cand am trecut de la familie cu 2 la familie cu 3 membrii si noi tot intr-un apartament cu 2 camere stateam. In mometul ala simteam ca avem o camera in plus, nu una in minus.

Mai bine mai lasi un timp lucrurile sa se aseze, copilul sa creasca, decat sa faci acum un efort financiar. Voi probabil sunteti mai bine, dar cand copii nostri erau mici numai de cautat, renovat si mutat nu aveam chef.

Daca totusi simti ca e musai sa o faci acum, cumpara ceva in care poti sa te muti direct. In nici un caz nu e momentul sa te apuci sa construiesti sau sa renovezi ceva. Proiecte de genul asta impleca mai mult stres decat posibil sa poata duca o mama cu bebelus.

Multumesc pentru raspuns.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
No offence, dar esti cam inconstient. Cam multe " pericole " lasi la voia sortii. Stai pe curul tau cu banii stransi , daca treaba merge mai aduna cate ceva , stai cu ochiul pe piata imobiliara, informeaza-te cu privire la costuri, ca acum materialele au explodat, stai sa vezi cum va afecta pandemia viata noastra in 1-2 ani , lasa " nevoia " sa treci la mai multe camere ca o sa ai multe camere si nici un ban ....cu multe datorii si nici o certitudine. Probabil esti tanar. Crede-ma , e cel mai bun sfat pe care ti-l poate da cineva. Suntem inainte de o declarare oficiala a unie crize economice crunte care a inceput de 2 ani dar a fost mascata de exploatarea mediatica a unei pandemii. E o perioada grozava sa faci investitii , cand ai bani kakalau . Cand nu ai bani , este cea mai proasta perioada ever .

Edited by JurasikMan, 17 November 2021 - 17:25.


#13
Exalted

Exalted

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2019

View PostJurasikMan, on 17 noiembrie 2021 - 17:24, said:

No offence, dar esti cam inconstient. Cam multe " pericole " lasi la voia sortii. Stai pe curul tau cu banii stransi , daca treaba merge mai aduna cate ceva , stai cu ochiul pe piata imobiliara, informeaza-te cu privire la costuri, ca acum materialele au explodat, stai sa vezi cum va afecta pandemia viata noastra in 1-2 ani , lasa " nevoia " sa treci la mai multe camere ca o sa ai multe camere si nici un ban ....cu multe datorii si nici o certitudine. Probabil esti tanar. Crede-ma , e cel mai bun sfat pe care ti-l poate da cineva. Suntem inainte de o declarare oficiala a unie crize economice crunte care a inceput de 2 ani dar a fost mascata de exploatarea mediatica a unei pandemii. E o perioada grozava sa faci investitii , cand ai bani kakalau . Cand nu ai bani , este cea mai proasta perioada ever .

Am 29 de ani, problema e ca sunt mai mult presat de timp ..cel putin asa ma simt ... si as fi vrut ca anul acesta (2022) sa fac miscarea si mutarea la mai mult... momentan apartmanetul de 2 camere e inchiriat si imi plateste chiria la un apartament de 3 camere... piata imobiliara locala o urmaresc in fiecare zi, preturile la materiale am vazut ca au crescut cu 30-50% fata de 2019-2020, doar ca as fi vrut sa fac saltul dar apreciez foarte mult sfaturile si ideile pe care mi le dati.

Banii cred ca o sa ii investesc intr-o  a 2a afacere ... mai mult sotia ma preseaza in investitii dar daca nu m-ar fi presat nu as fi crescut asa mult... acum 2 ani abia daca aveam 2000 de lei bani, iar acum am aproape 20 000 de euro cash in casa :))  

Ca sfat pentru toti,niciodata sa nu deveniti confortabili, tot timpul sa faceti putin mai mult, fie si sa te trezesti dimineata mai devreme... acum sunt pe crypto, o mica parte din bani au venit si de aici .

#14
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 03.12.2021
Cum au mers investiile ?
Ai reusit sa cumperi ?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate