Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unde gasesc un domeniu setat ca alias?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
De curand, am schimbat domeniul principal. Am gazduire la Hosterion.
Mi-au zis ca mi-au pus domeniul vechi ca alias. Si se afiseaza acelasi continut cu cel nou. Numai ca eu nu vreau asa. Vreau sa se afiseze o pagina in care vizitatorii sa fie anuntati ca ne-am mutat.
Mi-e rusine sa ii mai deranjez si pentru atata lucru. Ma puteti ajuta voi?

Attached File  Domenii.PNG   27.71K   55 downloads

Multumesc anticipat!

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Pe pagina principala faci anuntul. Pui un banner cu noua adresa.
Poti pune o pagina cu anuntul si care dupa un timp predefinit sa afiseze automat pagina principala.

Edited by Leo2006, 16 November 2021 - 05:36.


#3
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Exact asta vreau. O pagina cu anuntul, care, probabil, sa redirectioneze vizitatorii, dupa un timp.
Problema este ca nu gasesc domeniul vechi. Nu stiu unde l-au pus cei de la host ca "alias".

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Daca pagina se deschide cu domeniul vechi treaba e rezolvata. Vizitatorii nici nu trebuie sa stie ca e un alias temporar decat prin acea instiintare.
Daca nu se deschide atunci urmezi pasii pentru adaugarea domeniului parcat sau alias.
https://hosterion.ro...ias-domain.html

Edited by Leo2006, 16 November 2021 - 07:34.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce inteleg eu problema iniitatorului nu este sa adauge domeniul vechi ca alias, ca asta e deja facut, ci exact invers: domeniul vechi sa nu fie alias ci sa afiseze altceva decat cel nou (pagina cu anuntul + eventuala redirectare dupa ceva timp). Deci ce ii trebuie este sa elimine aliasul ‘domeniu vechi’ SI sa gazduiasca si domeniul vechi, independent de cel nou.

Alta solutie poate este sa modifice pagina initiala incat sa afiseze continut diferit in functie de domeniul utilizat. In pagina indicata de @Leo2006 scrie ca ‘În bară de adresă a browser-ului va rămâne adresă care a fost scrisă inițial.’. Prin urmare presupun ca document.location.host va reflecta domeniul asa cum a fost scris de utilizator si deci se poate utiliza un script care sa afiseze anuntul cand domeniul e cel vechi.

Altfel, stiu ca la Apache se pot face tto felul de trucuri in httpd.conf iar daca e altceva poate exista ceva echivalent incat sa afiseze o poagina sau alta in functie de domeniu.


LE: Pana la urma cred ca ceea ce ii trebuie initiatorului este sa stearga vechiul domeniu din alias-uri si sa il adauge ca ‘Addon Domain’ <https://hosterion.ro...don-domain.html>, astfel incat va avea propria pagina de start si poate afisa anunt + redirectare.

Edited by sags, 16 November 2021 - 08:08.


#6
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Exact asta vreau!
Sa nu mai fie alias, sa fie domeniu addon.
Dar nu stiu unde trebuie sa intru ca sa il pot sterge.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Pai de sters vezi link-ul pus de colegul @Leo2006. Intr-o captura de ecran din acel articol vad ‘Remove aliases’.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Nu cumva domeniul nou principal apare la "Domenii suplimentare"? Atunci in continuare domeniul vechi e setat ca principal, iar cel nou e setat in public_html.

Edited by tigerheart, 16 November 2021 - 08:09.


#9
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View Postsags, on 16 noiembrie 2021 - 08:06, said:

Pai de sters vezi link-ul pus de colegul @Leo2006. Intr-o captura de ecran din acel articol vad ‘Remove aliases’.
Mersi. Nu observasem.
S-a rezolvat!

#10
alexmro

alexmro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.06.2021
Uita-te in zona de editare DNS. Nu mai stiu daca puteai face asta din cPanel sau din pagina de administrare a providerului. Dar uita-te pe acolo la A records

Edited by alexmro, 16 November 2021 - 09:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate