Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pensie alimentara oferita cand vrea tatal

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013
Sa inteleg ca exista judecatori care sa considere ca cele 3 luni din lege nu trebuie sa fie neaparat consecutive,si sunt judecatori care da hotarari ca trebuie sa plateasca lunar !

Edited by regelemar, 18 November 2021 - 21:48.


#20
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010
Se poate deschide acțiune în instanță pentru plata sumelor restante. Eventual și cu dobînda legală penalizatorie.
Ordonanța 13/2011 https://www.avocatur...anda-legala.php

Quote

Art. 3 (1)Rata dobânzii legale remuneratorii se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, care este rata dobânzii de politică monetară stabilită prin hotărâre a Consiliului de administraţie al Băncii Naţionale a României.
(2)Rata dobânzii legale penalizatoare se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă plus 4 puncte procentuale.
(3)În raporturile juridice care nu decurg din exploatarea unei întreprinderi cu scop lucrativ, în sensul art. 3 alin. (3) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, rata dobânzii legale se stabileşte potrivit prevederilor alin. (1), respectiv alin. (2), diminuat cu 20%.
Cu prilejul ăsta se poate cere și mărirea pensiei alimentare.
Chestia cu plata din 2 în 2 luni probabil îl ferește pe tată de răspunderea penală, dar nu și de cea civilă.

#21
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Teoretic, va da toți banii.
Practic, cel care trebuie să primească își va băga picioarele la un moment dat, satul fiind să tot facă reclamații pe la poliție din 3 in 3 luni.
Sigur, depinde de cuantumul sumei de bani.

View Postregelemar, on 18 noiembrie 2021 - 21:47, said:

Sa inteleg ca exista judecatori care sa considere ca cele 3 luni din lege nu trebuie sa fie neaparat consecutive,si sunt judecatori care da hotarari ca trebuie sa plateasca lunar !

TOȚI judecătorii vor spune că trebuie să plătească lunar.
Ideea e că e infracțiune daca nu plătește, CU REA CREDINȚĂ, timp de 3 luni.
Nu se precizează dacă acele 3 luni trebuie să fie consecutive.
Dacă ăla zice că îi bate vântul prin buzunare, n ai ce să i faci.

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postturbojet, on 19 noiembrie 2021 - 16:11, said:

Se poate deschide acțiune în instanță pentru plata sumelor restante....
eu am niste dubii referitoare la asta.
din moment ce obligatia a fost impusa printr-o hotarare a instantei, nu prea are mai sens sa te duci iar in instanta sa ceri banii. cred ca te poti duce direct la un executor judecatoresc, iar acesta sa inceapa procedura de executare silita.

#23
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Păi doar ce ai spus că hotărârea este titlu executoriu după ce rămâne definitivă, ceea ce e corect, de ce ai dubii ?

In practică însă, 90 % renunță.
Ori se satură de executări, ori văd că n au pe cine executa silit....

#24
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010

View Post_Smiley_, on 19 noiembrie 2021 - 16:35, said:

eu am niste dubii referitoare la asta.
din moment ce obligatia a fost impusa printr-o hotarare a instantei, nu prea are mai sens sa te duci iar in instanta sa ceri banii. cred ca te poti duce direct la un executor judecatoresc, iar acesta sa inceapa procedura de executare silita.

Cred că ai dreptate. Nu știu însă dacă dobînda legală penalizatorie poate fi cerută direct la executor ori trebuie altă acțiune în instanță.
Și dacă tot începe proces, poate să ceară și mărirea pensiei, dacă e adevărat că tatăl cîștigă mai mult.

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostDarthBane, on 19 noiembrie 2021 - 16:48, said:

Păi doar ce ai spus că hotărârea este titlu executoriu după ce rămâne definitivă, ceea ce e corect, de ce ai dubii ?
am dubii ca se poate deschide o noua actiune in instanta pentru recuperarea platilor restante.
cred ca aproape orice judecator o sa-i spuna ca n-are rost inca un process si sa se duca la executor cu prima hotarare.

#26
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013
Acum 2 zile,amica mea a fost la un executor judecatoresc cu hotararea judecatoreasca,au discutat,la care a primit raspuns asa: "te costa 1200 lei dar nu garantez ca reusesc" ! Nu mai inteleg nimic;scrie clar pe hotarare ca trebuie sa i se plateasca lunar si executorul nu garanteaza???!!!

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
costurile executarii silite sunt suportate de catre cel executat silit. executorul le va scadea primele din suma pe care reuseste sa o recupereze.
legat de garantare, daca nu are ce executa silit, atunci de unde sa scoata banii executorul?
daca pensia alimentara a fost stabilita la 200 lei, atunci cel mai probabil tatal nu are venituri (sau sunt extrem de mici), caz in care nu prea ai cum recupera ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate