Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Produse alimentare contrafacute, modificate, neconforme

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Salutare tuturor !

Am dorit sa deschid acest topic deoarece din ce in ce mai des mi s-a intamplat in ultima vreme sa cumpar din magazine sau hale aflate in piete publice produse alimentare "ciudate".

Ultimele dati mi s-a intamplat cu laptele dulce "de vaca" achizitionat de la standuri noi, neverificate - aflate in aceeasi hala de unde cumpar de obicei. Fiind ora  12:00 si sambata, persoana particulara de la care cumparam de obicei nu mai avea la ora respectiva.

Cazul 1:  Am luat prima oara de la vecina ei, care mai avea. L-am fiert. O saptamana dupa consum am avut diaree ca niciodata in viata. Mirosul laptelui era usor de "staul" , adica laptele mirosea cum miroase cand intri in staul.

Cineva mi-a zis ca daca nu e curatat ugerul inainte de muls asa miroase laptele.

Altcineva mi-a zis ca e de la urina vacii. Si-a dat vaca drumul cand o mulgea si mulgatorul n-a aruncat laptele.

Altcineva mi-a zis ca depinde ce a pascut vaca si ca - de exemplu - la Sf. Gheorghe - in delta - unde a muncit cativa ani, nimeni nu putea bea laptele vacilor de acolo ca era nu stiu ce cu iarba - in fapt ciulini de nisip.

Ok, lapte compromis, o saptamana stomac intors pe dos.

Cazul 2: Aceeasi situatie, nu mai avea femeia de la care luam de obicei, cumpar de la o alta hala acum, in drum spre taica-miu. Iarasi diaree, de data asta laptele mirosea normal doar ca parea indoit cu apa sau cu altceva, n-avea gustul normal de lapte.

Il scot din frigider, am zis ca poate am dat in paranoia, hai sa-l las sa se faca lapte acru.  Laptele nu s-a prins, nu s-a acrit nici dupa 6 zile lasat pe blatul din bucatarie la 20 grade Celsius. In loc sa se acreasca, e devenit amarui tare de tot - vezi poza, este lichid cu niste sedimente timide de grasime.

Cazul 3: Mama, pe vremuri, cadru medical, mai facea diverse controale cu Sanepidul, si mi-a povestit ca inchegau taranii laptele intr-o vreme cu aracet.

Cazul 4: Un vecin navigator mi-a povestit de orez "ca si din plastic" sau ceva similar, adus la nava din China, care nu s-a putut manca sau odata mancat, nu se digera, ce mancai, aia oiesea afara.

Cazul 5: Desi sunt mare fan LIDL, asa cum am mai citit si pe alte topicuri pe aici, cascavalul de LIDL are gust de cauciuc. Plus ca laptele batut de 1.5 % - cel albastru - parca nu e lapte batut, nici ca gust, nici ca textura, e un fel de "zeama".

Cazul 6: Un prieten de acum cativa zeci de ani, nu mai stiu pe unde este acum dar la vremea cand locuiam in acelasi oras amandoi imi povestea ca parintii lui au stupina la tara si ca la orice ora , daca ar vrea, ar amesteca mierea de albine cu zahar si altele - numai de el stiute - si ca pune pariu ca nimeni nu si-ar da seama.

Cazul 7: Rosii care nu fac flora niciodata. Am cumparat rosii care pareau ok, aveau gust de plastic si nu s-au stricat niciodata, s-au "smochinit" , s-au deshidratat, fara a avea vreo flora - asa cum fac rosiile care "se strica".

------------------


Au fost cateva exemple, daca mai aveti si altele cred ca e important sa aflam de ele si nu stiu cum sa facem , sa ne si ferim de surogatele astea ...

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Decât lapte din hală, mai bine la cutie din supermarket. Pun toate prostiile in el si nu-i controleaza nimeni.

#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Niște exemple care variază între coincidență, absurd și mituri populare.

Dă exemple concrete. Produsul X... Scrie pe el că conține Y, în urma unei analize de laborator, a reieșit că nu conține.

În rest, degeaba îmi spui mie poveștile tale de toaletă, sau pe cele ale marinarului, că sunt irelevante.
La fel și cu roșiile care nu se strică. Există specii de plante care au coaja mai groasă, iar asta le face să reziste mai mult. În plus, unii producători aplică tratamente de spălare a produselor, iar asta încetinește foarte mult dezvoltarea bacteriologică. De-asta ai mere și roșii care țin o lună fără să se strice. Nu înseamnă că sunt din plastic.

#4
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
În primul rând, laptele de vacă nu e destinat consumului uman în stare naturală, doar sub formă de preparat alimentar (aluat, prăjituri etc).
În al doilea rând, cel mai probabil ai intoleranță la lactoză.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 Razvan319, on 15 noiembrie 2021 - 19:42, said:

nu stiu cum sa facem , sa ne si ferim de surogatele astea ...

Foarte simplu.
Ori iti produci sibgur mancarea ori nu mai mananci.Din pacate nici una dintre variante nu este posibila.
Asadar ramanem la mana lor.Dar putem sa mai filtram din otrava ingurgitata pe post de alimente.
Banuiesc ca astea intra la categoria cinic denumita de alimente nesanatoase.Pai daca-s nesanatoase de ce dracu se permite vanzarea lor?Producerea lor?

De asemenea n-am vazut inca nici o manifestatie a halatelor albe,in special a vracilor nutritionisti,in care sa ceara guvernului,nu salariii ci conditii civilizate pentru pacienti si doar mancare SANATOASA in magazine

Edited by adisz, 15 November 2021 - 21:21.


#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Hahahha!

Voi astia crescuti la bloc, credeti ca vacile sunt sterile si coafate Posted Image

Sa vedeti cum miroase laptele de vaca cand e muls manual... nu mai beti in viata voastra.

Bunica se ducea cu o cana de apa calduta si o carpa.
Spala ugerul vacii, pt ca adesea era murdar de balega.

Abia apoi mulgea vaca, dar sa nu iti inchipui ca mirosul ala clasic disparea.

Mie imi placea sa il beau imediat dupa ce il mulgea (era cald), iar diareea nu era ceva comun.
La mama acasa, intotdeauna laptele se fierbea.

In alta ordine de idei, la capitolul lapte, in supermarket gasesti mult mai de calitate si pasteurizat, decat de la tarani.
Recomand laptele 1.7l Napolact, BIO, 3.5% grasime.

Edited by Courage, 15 November 2021 - 22:29.


#7
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006

 Razvan319, on 15 noiembrie 2021 - 19:42, said:

Salutare tuturor !

Am dorit sa deschid acest topic deoarece din ce in ce mai des mi s-a intamplat in ultima vreme sa cumpar din magazine sau hale aflate in piete publice produse alimentare "ciudate".

Ultimele dati mi s-a intamplat cu laptele dulce "de vaca" achizitionat de la standuri noi, neverificate - aflate in aceeasi hala de unde cumpar de obicei. Fiind ora  12:00 si sambata, persoana particulara de la care cumparam de obicei nu mai avea la ora respectiva.

Cazul 1:  Am luat prima oara de la vecina ei, care mai avea. L-am fiert. O saptamana dupa consum am avut diaree ca niciodata in viata. Mirosul laptelui era usor de "staul" , adica laptele mirosea cum miroase cand intri in staul.

Cineva mi-a zis ca daca nu e curatat ugerul inainte de muls asa miroase laptele.

Altcineva mi-a zis ca e de la urina vacii. Si-a dat vaca drumul cand o mulgea si mulgatorul n-a aruncat laptele.

Altcineva mi-a zis ca depinde ce a pascut vaca si ca - de exemplu - la Sf. Gheorghe - in delta - unde a muncit cativa ani, nimeni nu putea bea laptele vacilor de acolo ca era nu stiu ce cu iarba - in fapt ciulini de nisip.

Ok, lapte compromis, o saptamana stomac intors pe dos.

Cazul 2: Aceeasi situatie, nu mai avea femeia de la care luam de obicei, cumpar de la o alta hala acum, in drum spre taica-miu. Iarasi diaree, de data asta laptele mirosea normal doar ca parea indoit cu apa sau cu altceva, n-avea gustul normal de lapte.

Il scot din frigider, am zis ca poate am dat in paranoia, hai sa-l las sa se faca lapte acru.  Laptele nu s-a prins, nu s-a acrit nici dupa 6 zile lasat pe blatul din bucatarie la 20 grade Celsius. In loc sa se acreasca, e devenit amarui tare de tot - vezi poza, este lichid cu niste sedimente timide de grasime.

Cazul 3: Mama, pe vremuri, cadru medical, mai facea diverse controale cu Sanepidul, si mi-a povestit ca inchegau taranii laptele intr-o vreme cu aracet.

Cazul 4: Un vecin navigator mi-a povestit de orez "ca si din plastic" sau ceva similar, adus la nava din China, care nu s-a putut manca sau odata mancat, nu se digera, ce mancai, aia oiesea afara.

Cazul 5: Desi sunt mare fan LIDL, asa cum am mai citit si pe alte topicuri pe aici, cascavalul de LIDL are gust de cauciuc. Plus ca laptele batut de 1.5 % - cel albastru - parca nu e lapte batut, nici ca gust, nici ca textura, e un fel de "zeama".

Cazul 6: Un prieten de acum cativa zeci de ani, nu mai stiu pe unde este acum dar la vremea cand locuiam in acelasi oras amandoi imi povestea ca parintii lui au stupina la tara si ca la orice ora , daca ar vrea, ar amesteca mierea de albine cu zahar si altele - numai de el stiute - si ca pune pariu ca nimeni nu si-ar da seama.

Cazul 7: Rosii care nu fac flora niciodata. Am cumparat rosii care pareau ok, aveau gust de plastic si nu s-au stricat niciodata, s-au "smochinit" , s-au deshidratat, fara a avea vreo flora - asa cum fac rosiile care "se strica".

------------------


Au fost cateva exemple, daca mai aveti si altele cred ca e important sa aflam de ele si nu stiu cum sa facem , sa ne si ferim de surogatele astea ...
Puteai lua frumusel mostre din toate aceste produse sa le duci la Sanepid, insotite de o "lacramatie" si depista daca erau in neregula. Basme cu vaca necuratata sau alte de astea is povesti. Laptele isi modifica proprietatile si in functie de cantitatea de hormoni din organismul mamiferului (sa nu uitam ca e un proces hormonal care determina lactatia) si asta poate influenta gustul sau mirosul. Apoi calitatea laptelui poate fi influentata de anumite medicamente pe care le ia animalul (asa ajugem sa bem antibiotice fara sa vrem iar cand e nevoie bacteriile din organismul nostru nu mai reactioneaza la antibiotic). Deci nu e ceva neaparat legat de igiena sau contrafacere.

 Courage, on 15 noiembrie 2021 - 22:28, said:

Hahahha!

Voi astia crescuti la bloc, credeti ca vacile sunt sterile si coafate Posted Image

Sa vedeti cum miroase laptele de vaca cand e muls manual... nu mai beti in viata voastra.

Bunica se ducea cu o cana de apa calduta si o carpa.
Spala ugerul vacii, pt ca adesea era murdar de balega.

Abia apoi mulgea vaca, dar sa nu iti inchipui ca mirosul ala clasic disparea.

Mie imi placea sa il beau imediat dupa ce il mulgea (era cald), iar diareea nu era ceva comun.
La mama acasa, intotdeauna laptele se fierbea.

In alta ordine de idei, la capitolul lapte, in supermarket gasesti mult mai de calitate si pasteurizat, decat de la tarani.
Recomand laptele 1.7l Napolact, BIO, 3.5% grasime.
De atunci, de pe vremea bunicii dumitale, am ajuns in secolul 21 unde chiar in microferme s-au schimbat conditiile de muls, li se impun standarde, altfel nu li se cumpara laptele. Nimeni nu mai mulge manual.

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 Courage, on 15 noiembrie 2021 - 22:28, said:

In alta ordine de idei, la capitolul lapte, in supermarket gasesti mult mai de calitate si pasteurizat, decat de la tarani.

Te cred, dar de câte ori beau lapte pasteurizat din comerț în locul celui luat de la țăranca mea din piață cu vaci, mi se strepezesc dinții și mi se pare că beau lapte cu trei sferturi de apă adăugată. Nu se compară sub nicio formă. De aia trebuie să iei numai de la țăranii cinstiți și verificați.

#9
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 Digix, on 15 noiembrie 2021 - 23:07, said:


Te cred, dar de câte ori beau lapte pasteurizat din comerț în locul celui luat de la țăranca mea din piață cu vaci, mi se strepezesc dinții și mi se pare că beau lapte cu trei sferturi de apă adăugată. Nu se compară sub nicio formă. De aia trebuie să iei numai de la țăranii cinstiți și verificați.

In concedii la munte luam numai de la ciobani lapte si e altceva ... Vara in jur de ora 20 se mulg vacile la munte si e imposibil sa nu gasesti vreo vaca pe ulita cand cobori de pe traseu in drum spre pensiune...

In metropola, acasa, laptele "bio" e de 10 feluri 100% natural dar n-are gusul aluia de la sat ... si probabil pana sa ajunga la hala, la tejghea, sufera multe amestecuri si clatiri ...

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003

 paul_bh, on 15 noiembrie 2021 - 22:37, said:

De atunci, de pe vremea bunicii dumitale, am ajuns in secolul 21 unde chiar in microferme s-au schimbat conditiile de muls, li se impun standarde, altfel nu li se cumpara laptele. Nimeni nu mai mulge manual.
Unii dintre noi au idee ce insemna HACCP, alimentatie publica si lant al frigului.
Microferma NU iti vinde laptele in hala!

De ce? Nu e rentabil!
Microferma produce laptele (sa stii ca nu sterilizeaza nimeni ugerul si mameloanele vacii), el se duce brut la procesator.
Aici e omogenizat (adica amestecat), procesat (se extrage grasimea, se standardizeaza la X% grasime), se pasteurizeaza, se ambaleaza in ambalaje sterile si se distribuie.

Tot lantul are o logica dpdv sanitar si in mare se respecta.

Ce cumperi tu de la hala, dpdv practic nu respecta nimic!

Laptele de la sat are gust de vaca si e semnificativ mai gras (in fct si de anotimp).

#11
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 Courage, on 15 noiembrie 2021 - 22:28, said:



Si lapte sa nu se prinda dupa 5 zile la temperatura camerei, ai mai vazut ? Ca doar n-au bacteriile intoleranta la lactoza – fermenții nu mai încep acum să se hrănească cu lactoza prezentă în lapte, care este mai apoi transformată în acid lactic.

 Adm, on 15 noiembrie 2021 - 23:24, said:



Si eu sunt de parere ca laptele din hala nu e totdeauna "curat" venit de la vaca ... Cine stie cu ce mai e amestecat, ce s-a mai clatit, ce a mai ramas de la capra, de prin alte recipiente, de la smantana etc

Pe timpul lui Ceausescu spalau toate ghiumurile alea de aluminiu cu apa si se vindea ce ramanea ca lapte la ratie ..

La fel cum au fost prinsi taranii ca vindeau oua de Agrigola la pret dublu zicand ca-s de la gaini libere hranite bio - de curte ...

Edited by Dany_Darke, 15 November 2021 - 23:34.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Hmm da, inseamna ca pasteurizarea si ambalarea au fost de f buna calitate.

Pasteurizarea omoara 99.xx% din bacterii.

Cele ramase, se inmultesc si consuma lactoza, dar dureaza procesul.


Exista su supra-pasteurizare sau pasteurizare in 2 pasi.
Asa ai cutiile alea de lapte nemuritoare, care nu stau la rece.

#13
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Eu vorbeam de laptele de la tarani la care am facut poza originara ... de la originea topicului... A fost fiert in oala si atat ...

Si dupa ce mi-am dat seama ca nu e ceva in regula cu el, l-am scos din frigider si de atunci tot astept sa se prinda dar n-o sa se mai intample vreodata asta ... Plus ca devenit ft amar ...

Deci alta e povestea lui, nu pasteurizarea ...

Banuiesc ca era o vaca trecuta pe antibiotice de ceva timp ... afectarea microflorei din laptele crud... reduce capacitatea de coagulare favorizând un coagul moale cu înglobare maximă de zer și cu gust amar ...

Sau, cealalta varianta, ca au scapat ceva lavabil in ghiumul de lapte ...

Edited by Dany_Darke, 16 November 2021 - 00:05.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Parerea mea este ca aracetul e prea scump ;)

Daca cauti pe google "lapte amar" o sa gasesti o multime de explicatii, dar nici dracu nu face analiza Star Trek la 1l de lapte, decat post-mortem.

Ce e bun, e scump.

laptele ala albastru, de 1.5%, are doar usoare urme de lapte.

Mergi pe 3.5%, de preferinta BIO (Milbona sau Napolact).
Sunt decente.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
O perioada se vorbea ca margarina e mai buna decat untul,acum vad ca sunt unii ce zic ca laptele de vaca nu e pt consum uman in stare bruta,daca are pana in 20 de ani poate este o scuza,altfel e posibil ca a crescut la etajul cucurigu,lapte bun fara mirosul lui de lapte este smenuit,microferma vine si la dozatoare stradale,cand mi se termina de la socrii sau parinti apelez la acel dozator

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pt ca suntem ceva mai in urma cu timpul,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bkQ0RFTHvIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca cumperi lapte din hala e normal sa iti asumi anumite riscuri, ala nu e pasteurizat, nu stii ce bei.

Iar legat de rosii, exista o gramada de feluri de rosii, tu ai ramas blocat la rosiile alea romanesti de bulion, cu coaja moale. In realitate exista sute de soiuri, cele mai apreciate au coaja tare si e de preferat sa o aiba asa pt a fi folosite la mancare, salate, etc. Eu le prefer celor cu coaja moale din care curge zeama si-ti fac ciorba peste tot.

Rosiile cu coaja tare e evident ca nu se strica asa usor pt ca in interior nu au contact cu aerul sau bacteriile. Italienii cum crezi ca deshidrateaza rosiile la soare?

#18
alexmro

alexmro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.06.2021
Am cumparat si eu lapte din piata odata, ca deh, sa ajut saracul taran al nostru care produce bio si "fara chimicale", fiind si eu tot de pe la tara si stiind ca nu e usor sa tii animale.
Tot asa mirosea, a balegă. Unde sa te mai duci inapoi? L-am aruncat si de-atunci am luat de la dozator si m-am lasat si de filantropie de asta de carton.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate