Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Reparații bloc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Pe scurt.

În bloc sunt 4 paliere. Să zicem că eu stau pe palierul 2 și pe aplierul 3 la unul din locatari se fisurează țeava din perete la bucătărie și îl inundă pe cel de sun el.
Toți cei de pe palierul 3 se înțeleg să schimbe țevile de pe tot palierul respectiv dar strâng semnături pentru a pune la plată tot blocul.

este legal? mai ales că nu sunt racordat în nici un fel la respectivele țevi nu am nici măcar perete comun cu respectivele țevi.

Apa de la mine nu trece prin țevile respective.

#2
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
cam asa e viata la bloc,
cauta ce inseamna bunuri comune.

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu numai ca e legal, ci este si moral. Sunteti o comunitate, frati in bunastare sau in saracie.

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

 danvlas, on 15 noiembrie 2021 - 19:39, said:

Nu numai ca e legal, ci este si moral. Sunteti o comunitate, frati in bunastare sau in saracie.
In cazul in care vecinii nu accepta plata  reparatiei tevii/acoperisului, exista metode de a-i obliga sa plateasca?

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 mrfe, on 15 noiembrie 2021 - 19:30, said:

Toți cei de pe palierul 3 se înțeleg să schimbe țevile de pe tot palierul respectiv dar strâng semnături pentru a pune la plată tot blocul.
este legal?

Cam la marginea legii,dar este si imoral.
Pentru ca o comunitate fiind acest gen de reparatii sa face pentru toti,pe toate palierele,nu preferential,ca asa doreste cineva.
La comun nu exista cheltuieli preferentiale.Ori toti ori nici unul.Daca nu sunt bani,se asteapta pana se strang.Daca problemele sunt de gorta majora,atunci adunarea locatarilor poate decide daca se fac lucrari de reparatii in avans.
Apropo,a semnat cineva,in afara de locatarii palierului respectiv?
De asemenea,platile pentru reparatiile instalatiilor comune sunt platite de toti locatarii,chiar si de cei care nu sunt afectati direct de rezultatul reparatiilor,cum e cazul de fata.

#6
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Da mulți au semnat crezând că se vor schimba TOATE țevile de pe toate palierele.
Nu exista un fond și de aceea s-a pus la cheltuiala lunară.
Nu mă interesează moralitatea ci dacă au dreptul să îmi impute cota parte din reparații mai ales că nu am semnat și după cum a spus sunt pe ”altă țeavă”.
Pe scurt: pot ataca această impunere? am o bază legală și șanse de a scăpa de plată?

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Din ce ai incercat sa scrii rezulta ca au fost probleme la instalatia blocului (probabil din nisa, nu din pereti). Instalatia comuna se termina cand tevile intra in apartamente, devenind responsabilitatea proprietarului.
Cheltuielile pentru intretinerea si repararea cladirii se repartizeaza pe toti locatarii. Riscul de a locui in condominium...

Pe principiul enuntat de tine nu o sa vrei sa platesti reparatia acoperisului, ca nu stai la ultimul etaj, sau nu contribui cu bani la desfundarea canalizarii care refuleaza la apartamentele de la parter, ca tu stai la etajul 2 si nu te priveste...

Edited by claudiu1, 15 November 2021 - 20:02.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 mrfe, on 15 noiembrie 2021 - 19:30, said:

Pe scurt.

În bloc sunt 4 paliere. Să zicem că eu stau pe palierul 2 și pe aplierul 3 la unul din locatari se fisurează țeava din perete la bucătărie și îl inundă pe cel de sun el.
Toți cei de pe palierul 3 se înțeleg să schimbe țevile de pe tot palierul respectiv dar strâng semnături pentru a pune la plată tot blocul.

este legal? mai ales că nu sunt racordat în nici un fel la respectivele țevi nu am nici măcar perete comun cu respectivele țevi.

Apa de la mine nu trece prin țevile respective.
palier = etaj (pe orizontala). confunzi, probabil, cu "coloana" (care e pe verticala)
decizia nu e a celor afectati, ci a asociatiei. ea decide daca se repara punctual teava sau daca o inlocuieste integral.
in ambele cazuri, costurile sunt suportate de toti proprietarii din bloc, indiferent daca sunt afectati direct sau nu

Edited by _Smiley_, 15 November 2021 - 20:02.


#9
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Da este pe verticală. my bad
Din contră acoperișul intră la comun și canalizare. Nu schimba subiectul.
Vorbin de țeava din peretele unui apartament care s-a spart și cei de pe coloana respectivă au decis să schimbe toți dar au împărțit cheltuielile la tot blocul.
Sunt 4 ”linii” de tevi. fiecare coloană cu ale lui.

Edited by mrfe, 15 November 2021 - 20:03.


#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 mrfe, on 15 noiembrie 2021 - 20:02, said:

Din contră acoperișul intră la comun și canalizare. Nu schimba subiectul.
Vorbin de țeava din peretele unui apartament care s-a spart și cei de pe coloana respectivă au decis să schimbe toți dar au împărțit cheltuielile la tot blocul.
Sunt 4 ”linii” de tevi. fiecare coloană cu ale lui.
Omule, ce este "IN perete" este instalatia la comun, si se repara cu banii din fondul de reparatii adunat de asociatie, ce iese DIN perete este instalatie individuala si se repara de proprietarul in cauza.
Si nu este treaba celor de pe palier, ci a asociatiei de locatari sa repartizeze cheltuiala in intretinere.

Edited by claudiu1, 15 November 2021 - 20:10.


#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Initiator, ai intrat intr-o comunitate. Daca te simti mai bine, numeste-o "club". Sau "gentry". Incearca sa te integrezi, nu sa faci nota discordanta.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
La mine în bloc, reparațiile "pe verticala" sunt suportate doar de locatarii de pe acea parte. Dacă se strica ceva în subsol, la terasa, lift, alte părți comune, suma se repartizează proporțional cu cota parte indiviza deținută de fiecare proprietar.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 mrfe, on 15 noiembrie 2021 - 20:02, said:

...cei de pe coloana respectivă au decis....
repet: decizia nu le apartine lor, ci asociatiei de proprietari

 corinadaniela, on 15 noiembrie 2021 - 20:27, said:

La mine în bloc, reparațiile "pe verticala" sunt suportate doar de locatarii de pe acea parte...
codul civil cam asa zice

Quote

Art. 654. Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.
pare-se ca m-am inselat cand am spus mai devreme ca toti ar trebui sa plateasca. poate din cauza ca in general (cel putin din experienta mea) coloana se repara, iar daca e sa se inlocuiasca, atunci se inlocuiesc toate tevile (pe toate coloanele deodata, nu cate una) si implicit platesc toti.

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Partile comune de tevi sau alte dependinte comune sunt proprietatea asociatiei si se repara pe banii asociatiei fara a excepta unii membrii.
Daca cineva a fost pagubit, a suferit avarii din cauza coloanelor comune si are asigurare, banii platiti de asigurare vor fi imputati asociatiei si restul prorietarilor vor plati la unison, reparatia estimata de asigurator pentru cel pagubit.

#15
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Din punctul meu de vedere,totul este la comun,inlcuziv cheltuielile.
In cazul de fata,este bine ca suma reparatiei pe "palierul" respectiv se imparte catre toate "pailerele". Mai multi cotizanti,suma mai mica de plata individual. Cand o fi cazul reparatiilor pe "palierul" initiatorului,o sa fie de acord sa contribuie toti locatarii(suma individuala de plata mai mica).
Daca nu vrea,initiatorul de poate muta la casa sau in padure.
Spor!

#16
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Art. 654. Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.

De aici eu înțeleg că nu mi se poate imputa cheltuiala pentru respectiva coloană pentru că acelele țevi sunt folosite exclusiv de acea coloană. Mi se pare normal și textul este clar.

#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 stefan0011, on 15 noiembrie 2021 - 19:48, said:

In cazul in care vecinii nu accepta plata  reparatiei tevii/acoperisului, exista metode de a-i obliga sa plateasca?

Sigur că da, în instanță, executare silită.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 mrfe, on 15 noiembrie 2021 - 21:01, said:

De aici eu înțeleg că nu mi se poate imputa cheltuiala pentru respectiva coloană pentru că acelele țevi sunt folosite exclusiv de acea coloană. Mi se pare normal și textul este clar.

solicita asociatiei organizarea unei sedinte si prezinta problema (cu tot cu articolul din codul civil)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate