Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Salariul dorit de catre candidat - cerut de HR la primul interviu

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:33, said:


au dat faliment ca au preferat sa mearga pe pierdere decat sa dea un salariu corect
Din cauza ca au avut angajati performanti.

Edited by Fane, 15 November 2021 - 19:36.


#38
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Vreti o poveste adevarata? Poftiti:
Anul trecut, m-am contrazis pe tema pretului cu o tanti in piata, care vindea gogonele. S-a rezolvat totul intr-un final, uiase ea, vorba aia, niste zerouri.
Acum, in primavara, ma duc la o banca. Cand, ghiciti de cine dau la ghiseu?! De doamna cu gogonele. Asta cauta angajatorii. Materie alba, nu cenusie, tabula rasa eventual. Sa-i traga in piept cat se poate si sa-i plateasca cu...respect.

#39
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:25, said:

Doar in Romania e lipsa de respect, lipsa de transparenta, lipsa de tot.

Asta crezi tu, ca e doar in Romania.

Stai linistit ca e si la altii putregaiul cat muntele Everest.

Edited by razor01, 15 November 2021 - 19:37.


#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,502
  • Înscris: 30.08.2017

View Postrazor01, on 15 noiembrie 2021 - 19:32, said:


Cand vinzi ceva trebuie sa afisezi pretul. Cand oferi un loc de munca, trebuie sa spui cati bani oferi.

Ei au o plaja salariala și oferă salariul în funcție de cum apreciază ei valoarea muncii tale și cum apreciezi tu valoarea muncii tale. Și aleg valoarea cea mai mică dintre astea, evident. De aceea e important să fii bun în ceea ce faci, să fii capabil să demonstrezi asta la un interviu și să îți apreciezi corect valoarea muncii tale.

#41
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
@July02 Iti recomand calduros sa-ti controlezi limbajul

Edited by RealThing, 15 November 2021 - 19:42.


#42
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postgeorge_alexandru, on 15 noiembrie 2021 - 19:38, said:

Ei au o plaja salariala și oferă salariul în funcție de cum apreciază ei valoarea muncii tale și cum apreciezi tu valoarea muncii tale.

Asta e valabil dupa prima luna de munca, cand poti sa pui in balanta ce ai facut si ce n-ai facut, nu la interviul de angajare.

La interviul de angajare tu, ca si candidat, trebuie sa spui ce esti capabil sa faci, iar angajatorul trebuie sa spuna ce se asteapta de la tine si ce salariu iti ofera.

Daca te intreaba pe tine cat te astepti sa primesti, din punctul meu de vedere ai de aface cu un om las, parsiv, incapabil sa poarte o discutie barbateste, cu cartile pe fata. Practic plaseaza pe umerii tai partea cea mai inconfortabila a discutiei. Cum sa-l respecti tu pe el, ca sef, daca nu are coa*e sa-ti zic in fata: Gigele, eu atatia bani pot sa-ti dau. Iti convine bine, nu asta e.

Poate el era dispus sa ofere 2500 de lei si tu zici ca fraierul 2000. Ce-i asta, e afacere condusa de oameni seriosi sau bisnitareala facuta de combinatori de telefoane care iti spun pretul dupa ce se uita la maoca ta?

Edited by razor01, 15 November 2021 - 19:44.


#43
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 18:29, said:

salutare,


in ultimul timp m-am tot lovit de abordari incorecte la primul interviu cu HR-ul gen:- Ce suma vrei?

Eu cred ca vor sa angajeze pe salarii extrem de modice altfel nu s-ar justifica o astfel de intrebare.


Practic daca ar fi corecti si transparenti cat ar fi acea firma disponibila sa aloce acelui post atunci

si candidatii care doresc salariu mai mult decat ofera firma nu ar mai depune candidatura pentru acel post si lucrurile ar deveni mai simple si nu s-ar mai pierde timpul.



PS: - Normal ar fi sa ti se spuna din capul locului noi platim pentru aceasta intre atat si atat si totul e mai simplu

asa se procedeaza am vazut si in afara la vedere in mod transparent primesti email cu Suma contravalorii salariului pe un an de zile.
Pai daca stii ca ai valoare ceri si tu si tu 3000 de euro pe luna  si spui ca esti dispus sa negociezi
in sus
Posted Image

Edited by ccdsah, 15 November 2021 - 19:45.


#44
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:13, said:

S-au tiganit rau in Romania!
Si totusi... ce [mai] cauti / cautati in infama asta de Romanie?

Am pe cineva apropiat (roman, sa ne intelegem, dar trait in ultimii 8 ani "afara") care dupa aprecieri penibile din astea iterate ani la rand, a venit sa studieze in... Romania.
Intrebari care se pun:
Deci?
De ce?

Edited by BlueKing-69, 15 November 2021 - 19:55.


#45
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 18:49, said:

pentru studii superioare, dar gresesti ca in afara primesti intevalul de salarizare la vedere in mod transparent de la inceput si pentru studii superioare
ti se spune clar incepand de la pana la avem disponibilitate de a plati pentru acest post
Tocmai vorbeam cu fetele din parc de la curatenie si-mi spuneau ca au colege cu studii superioare. Munca nu e o rusine... iar studiile superioare nu-ti garanteaza un salariu special

Daca ai studii superioare si nu stii nimic a face, doar la bugetari poti incerca sa te angajezi...

#46
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postsorin147, on 15 noiembrie 2021 - 18:59, said:

Si, daca firma zice: noi oferim pentru postul ala intre 3500 si 5500. Care-i prostul care zice "io vreau 3500"? Apoi, daca firma ofera atat, ala care e deja angajat cu 3500, nu-si baga picioarele si fuge? Si, daca nu fuge, firma nu e "obligata" sa egaleze salariile? Si uite asa bagi niste benzina pe foc.
La ultima discutie a fost: cat ati vrea? Pai, intre x si y. Dupa ce am mai discutat, care este minimul pentru care ati veni? Pai, z. Si z a ramas Posted Image
eu la chestia asta le-am raspuns mereu: pau nu v-am spus deja? intre x si y. de ce ma mai intrebati?!
unii nu au mai revenit cu nici o oferta (probabil au gasit alt fraier care sa munceasca pe mai putin decat mine), altii au venit cu o oferta z mai mica decat x si i-am bagat in origine

#47
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 18:29, said:

in ultimul timp m-am tot lovit de abordari incorecte la primul interviu cu HR-ul gen:- Ce suma vrei?
orice articol sau carte pe tema negocierii o sa-ti spuna acelasi lucru: cel care avanseaza o valoare iese intotdeauna in pierdere.
- ca si angajator o sa descoperi ca toti vor (brusc) cam in zona de sus a intervalului specificat de tine, desi nu-ti pot justifica o astfel de cerinta (la jobul actual/anterior au stat si pe salarii mai mici). in plus, sunt sanse sa dai peste un potential angajat foarte bun, pentru care ai fi dispus sa maresti suma, dar care nu vine la interviu pt ca ar vrea mai mult si nu crede ca o sa primeasca de la tine.
- ca si angajat o sa ti se ofere intotdeauna un salariu din partea de jos a intervalului, chiar daca ei ar fi dispusi sa dea mai mult


View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 18:29, said:

....in afara....

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 18:49, said:

....in afara....

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 18:54, said:

....in afara....doar in Romania ....

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:03, said:

....din afara ....din strainatate...

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:13, said:

....in afara.......in Romania....

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:20, said:

....doar in Romania....in afara ...

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:25, said:

....Doar in Romania...

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:29, said:

.....din afara .....in Romania!
chestia asta cred ca e cumva patologica, unii pur si simplu se simt bine atunci cand reusesc sa se incadreze singuri intr-o categorie de nivel scazut. nu stiu de ce le place lor asta, dar gasesc cumva un grup din care fac si ei parte (in cazul asta, nationalitatea romana) si tot ce e in interiorul acelui grup e rau, iar tot ce e in afara e bun.
realitatea e ca si "in afara" lucrurile se intampla tot ca in Romania. sunt multe job-uri unde nivelul salarial e public (atat la noi cat si in afara) si sunt multe job-uri unde acesta e stabilit dupa o negociere(iarasi, atat la noi cat si in afara)

#48
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostYOUR_GOD, on 15 noiembrie 2021 - 19:36, said:

Asta cauta angajatorii. Materie alba, nu cenusie, tabula rasa eventual. Sa-i traga in piept cat se poate si sa-i plateasca cu...respect.
da confirm, sustin, e ingrata neseiozitate si o lipsa totala de respect pentru oameni care au studii in Romania! si nu numai.

#49
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Nu zic ca daca ai sutii trebuie sa fii tratat ca un geniu.
Nu asta este ideea. Ideea este ca se cauta oameni nepregatiti. Pur si simplu. Pentru ca astia cu cap, ori au plecat, ori se apuca de agricultura.

#50
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
De regulă, la interviu trebuie sa fii pregătit să spui un nivel de salariu la limita de sus a unui interval realist pentru jobul în cauză.
Daca ii dai pe spate și nu te mai caută, sa fie sănătoși, nu e nicio pierdere.
Nu mai bubuie piata de candidați care stau la coada, ca în alți ani, s-a terminat bâlciul salariilor mici ..
Mai ales ci actualele scumpiri nerușinate, trebuie cerut un salariu mare din start.

Edited by Rav_885, 15 November 2021 - 20:32.


#51
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ai o atitudine gresita. Te simti ofuscat ca cineva care urmeaza sa te plateasca te intreaba ce suma vrei . Ce comic ! Un interviu nu este doar despre responsabilitati si remuneratie ci si despre tipul de om care esti. Deja tu stii , ca exista in lumea asta niste oameni rai care vor sa te sclavuiasca, care s-au vorbit intre ei sa te plateasca cu cel mai mic salariu posibil , si chestia asta , la un interviu , acopera mare parte dintre abilitatile tale reale . Deja ai acele scoase spre exterior si , desi tu nu stii , asta se vede in negocierile purtate cu potentiali angajatori. tu nu faci asta toata ziua. Ei fac asta toata ziua. Cel care te primeste la interviu stie de ce pune intrebnarea asta. Daca te irita , va vedea , si se va prinde ca nu esti omul potrivit .
Prima chestie pe care trebuie sa o faci este cam asa :
Faci cercetare , cauti angajati in posturi similare , dai telefoane , ii scoti la o bere , intrebi , spui ca ai vrea si tu , ei se vor plange , vor da din casa . Vei afla lucruri , sume , mici secrete .
Dupa care mergi la interviu :
HR : " ce suma vrei ? "
Tu : " haideti sa vorbim mai mult despre care sunt cerintele si care sunt posibilitatile de a progresa ierarhic in firma ? "
in primul rand pasezi o raspundere . Nu mai esti tu responsabil de o suma prea mica ...sau o pretentie prea mare . HR-ul are acum o treaba de facut , trebuie sa iti compuna o poveste , trebuie sa vorbeasca , trebuie sa " scoata pe gusa " , si tu trebuie sa asculti si sa dai din cap aprobator. Se numeste " principiul compensatiei" . Tu il asculti , el straluceste , este util , tu il aprobi ( fara sa o faci ostentativ ) , se naste o mica simpatie.
HR ( mai afabil ca prima data ) " deci , despre ce suma vorbim ?
Tu : " imi place cum ati prezentat problema , imi puteti da niste detalii cat a durat, de exemplu, pentru d-vstra sa progresati in functia actuala in firma ? Pare sa fie un climat placut de lucru din modul in care sunteti integrat si vorbiti despre firma. Sunt interesat in acest moment  mai mult de posibilitatile de a progresa aici decat de salariul de intrare .
I-ai ridicat mingea la fileu, va trebui sa spuna lucruri bune, probabil coafate , tu dai din cap cu un zambet afabil , nu il intrerupi , il lasi sa termine povestea .
HR : ( probabil deja va face o mica concesie pentru ca intelege ca stii sa negociezi si esti o persoana inteligenta ) :" totusi , la ce suma v-ati gandi "?
Tu : " Stiu ca in bransa sumele de intrare sunt cam " xxxxxx" (  si aici conteaza cercetarea dinainte ...aia de la bere , unde ai aflat niste sume orientative , la care adaugi un 20 % de bun simt ) . nu il lasi sa raspunda sau sa preia conducerea , continui imediat dupa mentionarea sumei : " dar , cum spuneam , este mai important pentru mine sa vad oportunitatile de cariera pe care le ofera firma .
Asta este un mic truc , desi el nu a acceptat suma , mentionarea ei fara ca el sa o corecteze si trecerea mai departe in discutie este un soi de acceptare tacita ca exista posibilitatea sa o ofere . Dupa ce se adanceste in discutie este mica probabilitatea sa se intoarca la ceva de genul :
HR : " stiti ca sumele sunt mai mici " .

Un interviu este o negociere . La o negociere nu se supara nimeni , fiecare cauta sa obtina avantaje directe sau indirecte .
Morala : " degeaba esti un profesionist bun daca esti un negociator prost " .

Edited by JurasikMan, 15 November 2021 - 20:40.


#52
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postrazor01, on 15 noiembrie 2021 - 19:42, said:

Daca te intreaba pe tine cat te astepti sa primesti, din punctul meu de vedere ai de aface cu un om las, parsiv, incapabil sa poarte o discutie barbateste, cu cartile pe fata. Practic plaseaza pe umerii tai partea cea mai inconfortabila a discutiei. Cum sa-l respecti tu pe el, ca sef, daca nu are coa*e sa-ti zic in fata: Gigele, eu atatia bani pot sa-ti dau. Iti convine bine, nu asta e.
Corect, sustin transparenta, corectitudinea fata de oameni , si descurajez total lipsa de respect aplicata sub diverse forme mascate

View Post_Smiley_, on 15 noiembrie 2021 - 20:29, said:

sunt multe job-uri unde nivelul salarial e public (atat la noi cat si in afara)

Din strainatate am primit mereu un interval de salarizare si o oferta de salariu indiferent de ce firma era

Atentie doar daca nu iti convenea si considerai ca este insuficient se negocia ce poti obtine peste ceea ce ofera acea firma

#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAldulescu, on 15 noiembrie 2021 - 19:15, said:

Pe urma se poate negocia salariul mai ales daca te faci util in companie si ar fi prea complicat sa angajeze pe altcineva in locul tau.

...glumezi, nu-i așa? :P
mai mult de 10%, după cel puțin 5 ani, nu vei primi - de la nimeni!
:(

View PostXL700VA, on 15 noiembrie 2021 - 19:21, said:

La fabrica la mine 90 % dintre muncitori au salariul minim. Si unii sunt trecuți de 50 de ani!

abia acum înțeleg, pe deplin, de ce te-ai ofuscat că ți s-a cerut cu 5 lei mai mult pe transport... :)

#54
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostYOUR_GOD, on 15 noiembrie 2021 - 20:31, said:

Ideea este ca se cauta oameni nepregatiti. Pur si simplu. Pentru ca astia cu cap, ori au plecat,

Inainte era un respect pentru cei care au studii superioare si care profeseaza

In strainatate exista in continuare respect pentru cei cu studii superioare,

la noi te trateaza ca pe un nimic, este ceva incredibil unde s-a putut ajunge in Romania , atata disconsiderare nu am vazut sa mai fie undeva

In Romania nu esti respectat nici ca si persoana ce sa mai zici, e o totala neseriozitate

In Romania nu se mai respecta nici un sistem de valori



In Romania se cere marea cu sarea, cerinte peste cerinte , de oferit nu se spune nimic ,

Nu se stie dupa ce te angajezi ce sarcini in plus ti se dau, si nici nu sti exact cat de mult te vor incarca

Dar doar citeste la cate cerinte exista un adevarat Pomelnic, un kilomentru de Pomelnic de cerinte

Deci de cerut cerinte se tot poate , dar de oferit nu prea se mai poate


Atata ipocrizie nu s-a mai vazut nicaieri in lume,

Defapt suntem campioni la toate lucrurile negative ce sa te mai mire

Nici Statul nu mai e Stat suntem niste pietoni prin Romania unde cei care trebuie sa aduca progres acestei tari sunt tratati cu lipsa de respect

Cum sa progreseze Romania in astfel de conditii, cum sa speri la mai bine , cum sa speri ca lucrurile se vor indrepta

Se merge din rau in mai rau si doar atata, acesta este singurul progres - Regresul

Suntem campioni la Regres

Am ajuns in tara noastra ca Romanii sa nu mai creada in Valorile lor!

Edited by July02, 15 November 2021 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate