Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Salariul dorit de catre candidat - cerut de HR la primul interviu

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#19
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostAWE, on 15 noiembrie 2021 - 19:14, said:

Abureli doar in Romania e asa si asta de curand inainte nu era asa!
in afara spun salarizarea si pentru entri, midle si avansat sunt oameni corecti nu tiganeala ca la noi!

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAldulescu, on 15 noiembrie 2021 - 19:15, said:

Aici e o competitie intre angajator si persoana ce se prezinta la interviu, angajatorul vrea sa ofere cat mai putin, iar cel ce se angajeaza cat mai mult. Daca vrei neaparat postul zici ceva de genul: "As lucra aici si pe gratis, nu banii ma intereseaza ci sa fac parte din compania voastra, cat imi dati atat o sa iau!".
Pe urma se poate negocia salariul mai ales daca te faci util in companie si ar fi prea complicat sa angajeze pe altcineva in locul tau.
ehhh, asta-i o chestie prea complicata. sa intri in mai orice conditii, sa te faci indispensabil pt firma si apoi sa faci talente... majoritatea incep cu talentele fara sa fie deloc indispensabili...

#21
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostGhytza333, on 15 noiembrie 2021 - 19:03, said:

In urma intrebarii, angajatorul face o selectie,. Ii va chema doar pe fraierii care au cerut sub suma oferita de ei. Simplu.

  Pe salariu minim cred ca putini mai muncesc.
La fabrica la mine 90 % dintre muncitori au salariul minim. Si unii sunt trecuți de 50 de ani!

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 18:29, said:


in ultimul timp m-am tot lovit de abordari incorecte la primul interviu cu HR-ul gen:- Ce suma vrei?

Pe mine de fiecare data m-au întrebat. Vor oamenii să știe dacă te încadrezi în bugetul lor sau nu, să nu mai pierdeți vremea cu discuții ca la final să nu vă înțelegeți la bani.

Să vezi cum e e când nu ești sigur că vrei să mergi la ei, ceri o sumă mai mare că sigur n-o să accepte, apoi îți fac ofertă pe suma respectivă.

Edited by george_alexandru, 15 November 2021 - 19:26.


#23
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostFane, on 15 noiembrie 2021 - 19:20, said:

ehhh, asta-i o chestie prea complicata. sa intri in mai orice conditii, sa te faci indispensabil pt firma si apoi sa faci talente... majoritatea incep cu talentele fara sa fie deloc indispensabili...
Vrajeli, am facut lucruri de mii de euro profit pentru o firma demult si nu au pus nimic la salariu,
Vrajeli si iar vrajeli iti trebuie 10 vieti sa faci ceva ca sa vina unu si sa zica ca nu au bani apoi ca nu merge bine firma
Vrajeli si iar vrajeli

Doar in Romania e lipsa de respect, lipsa de transparenta, lipsa de tot.

E o mare tiganie ceea ce se petrece !

#24
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:20, said:

Abureli doar in Romania e asa si asta de curand inainte nu era asa!
in afara spun salarizarea si pentru entri, midle si avansat sunt oameni corecti nu tiganeala ca la noi!

Nu draga, eu am lucrat si prin alte tari si pot sa iti spun ca salariul nu e unul fix publicat pe ejobs-ul local, salariul se negociaza in functie de candidat. Nu pari sa intelegi conceptul asa ca iti mai dau un exemplu: firma angajeaza web designer, crezi ca va oferi acelasi salariu unuia cu 6 luni experienta si altuia cu 15 ani care pune pe picioare site-uri complexe gen Emag?

#25
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postgeorge_alexandru, on 15 noiembrie 2021 - 19:23, said:

Ei trebuie sa spuna cam cat doresc sa plateasca pentru ael job orientativ si sa-ti faca o propunere, nu sa te intrebe pe tine ca doar nu te intreba sa-ti faca vreun bine.

#26
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View PostFane, on 15 noiembrie 2021 - 18:56, said:

sa facem o analogie: te duci la targ si gasesti un taran care vinde un porc. tu ai avea nevoie de acel porc dar cand te duci la taran el iti spune sa avansezi tu pretul si dupa aia vede el daca ti-l da sau nu. eventual ar dori sa faca licitatie intre cativa cumparatori sa vada cat poate scoate pe acel porc, sa-l vanda cat mai bine pt el. iti pare cumva anacronica situatia? ei bine, pe piata muncii tu vinzi marfa (munca ta, timpul tau), firma doreste sa o cumpere (e dispusa sa plateasca pt ea) tu ar trebui sa-i faci pretul la care o dai.

Dar scapi din vedere ca taranul s.a dus in targ sa vanda porc, iar clientul s.a dus in targ sa cumpere porc. In cazul de fata, clientul bate drumul doar sa afle pretul, unul care este posibil sa nu ii convina. Cand te duci la targ, stii cu aproximatie cat este kg de porc. Si terminand cu analogiile, este o intrebare de c*c*t, in speranta ca te vei angaja pe bani mai putini decat ar vrea ei sa ofere.
Acum, depinde de cum discuti la telefon. Niciodata nu m.am dus la un interviu fara sa imi comunice salariul, sa stiu daca merita timpul si drumul batut pana la potentialul angajator.

#27
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostAWE, on 15 noiembrie 2021 - 19:26, said:

Am primit interviuri si din afara la care iti spuneau oamenii franc noi putem oferi cam atata , cinstit, corect si transparent
O singura doamna ma intrebat odata daca am vreo cerinta speciala de salariu, dupa care au spus oamenii clar ce si cat ofera exact, transparent si in clar.

Nu mai mintiti oamenii ca nu atata mizerie si atata tiganie si tocmleala pe 2lei ca ca in Romania!

Edited by July02, 15 November 2021 - 19:32.


#28
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostNamidee, on 15 noiembrie 2021 - 19:27, said:

Niciodata nu m.am dus la un interviu fara sa imi comunice salariul, sa stiu daca merita timpul si drumul batut pana la potentialul angajator.
asa si e normal

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:25, said:

...am facut lucruri de mii de euro profit pentru o firma demult si nu au pus nimic la salariu,....
si cand ai spus ca vrei sa pleci de la ei ti-au aratat usa? sa-mi bag picioarele, poate erau de fapt mii de euro de la monopoly... cum pot fi unii asa tampiti sa dea cu sutul unei gaste cu oua de aur?

Edited by Fane, 15 November 2021 - 19:33.


#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Uite iti spun eu ca sa treci peste problema asta.
Iti ofera intre 600 lei ( angajat part time pe hartie si 2 x full time in practica) si 51000 Euro pe luna plus comision intre 0 si 30% in functie de specific, aptitudini, performante, si negociere individuala.


#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Asta mi se pare cea mai mare magarie.

Cand vinzi ceva trebuie sa afisezi pretul. Cand oferi un loc de munca, trebuie sa spui cati bani oferi.

Pai cum, pui omu' sa zica el un pret, in speranta ca va fi mai mic decat esti tu dispus sa oferi si sa iesi in castig. Asta se numeste cacanarie. Nici nu bag in seama indivizii care procedeaza asa, le spun din start: tu vinzi un lucru, eu vreau sa cumpar, imi zici cat costa, daca imi convine cumpar, daca nu , asta e. Nici nu negociez, daca pretul cerut e prea mare, ii zic la revedere si gata.

Edited by razor01, 15 November 2021 - 19:33.


#32
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostNamidee, on 15 noiembrie 2021 - 19:27, said:

Dar scapi din vedere ca taranul s.a dus in targ sa vanda porc, iar clientul s.a dus in targ sa cumpere porc. In cazul de fata, clientul bate drumul doar sa afle pretul, unul care este posibil sa nu ii convina. Cand te duci la targ, stii cu aproximatie cat este kg de porc. Si terminand cu analogiile, este o intrebare de c*c*t, in speranta ca te vei angaja pe bani mai putini decat ar vrea ei sa ofere.
Corect, sustin! lucrul corect , cinstit si transparent.

#33
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

View PostFane, on 15 noiembrie 2021 - 18:56, said:

pe piata muncii tu vinzi marfa (munca ta, timpul tau), firma doreste sa o cumpere (e dispusa sa plateasca pt ea) tu ar trebui sa-i faci pretul la care o dai.

Corect, in primul rand nu te duci la interviu fara sa studiezi care e nivelul salariilor pe piata pentru acel tip de pozitie dupa care iei in considerare experienta proprie si iti evaluezi pretentiile in functie de asta si vezi unde te plasezi. Dupa care le spui "sunt de acord sa incepem colaborarea la suma X".

Oricum pe topicul asta nu avem niciun fel de detalii despre ce cauta initiatorul, prea multe variabile in calcul.

#34
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostFane, on 15 noiembrie 2021 - 19:31, said:

si cand ai spus ca vrei sa pleci de la ei ti-au aratat usa? sa-mi bag picioarele, poate erau de fapt mii de euro de la monopoly...
au dat faliment ca au preferat sa mearga pe pierdere decat sa dea un salariu corect

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

View PostJuly02, on 15 noiembrie 2021 - 19:27, said:


Ei trebuie sa spuna cam cat doresc sa plateasca pentru ael job orientativ si sa-ti faca o propunere, nu sa te intrebe pe tine ca doar nu te intreba sa-ti faca vreun bine.

Pentru oferte din afara am primit direct salariul in invitația pentru interviu. În țara nu, doar unii mi-au zis că bugetul este între atât și atât. Am zis să nu fiu porc și le-am cerut puțin sub maxim, oricum era mult peste cât câștigam.

Dar astea sunt chestii rare, de obicei te întreabă. Într-un fel văd și ei cum îți apreciezi valoarea muncii tale și o corelează cu impresia pe care le-ai lăsat-o. Plus, cum am zis, e treaba cu bugetul. La multe companii e fix, nu te încadrezi, poți să fii Messi, nu te iau.

#36
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View PostXL700VA, on 15 noiembrie 2021 - 19:21, said:

La fabrica la mine 90 % dintre muncitori au salariul minim. Si unii sunt trecuți de 50 de ani!

In cartea de munca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate