Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Actiunile unei companii canadiene de pe Nasdaq la un broker american - in ce tara se declara ca s-au realizat veniturile pentru impozit?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Actiunile unei compani canadiane de  pe Nasdaq la un broker american  in ce tara se declara  ca sa realizat venitul pentru impozit?
Si actiunile unei compani canadiane de  pe Nasdaq la un broker UK ?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
In tara in care ai domiciliul fiscal

#3
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Anul trecut am avut actiuni americane la tradestation USA dar anul acesta am si actiuni canadiene tranzactionate pe Nasdaq atit la Tradestation USA  cit  la Interactive brokers UK
Anul trecut veniturile au fost declarate la ANAF ca  facute in USA

#4
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Eu am declarat orice in functie de tara in care e stock exchange-ul (deci orice de pe NYSE, Nasdaq, la SUA)

#5
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Așa zic și eu, declară-le ca provenind din SUA că de acolo ai primit bani (prin intermediul brokerului din uK).

#6
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
da dar vedeti ca sint actiuni canadiene tranzactionate pe nasdaq si acelasi actiune tranzactionata pe bursa din Canada

#7
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 nicc, on 17 noiembrie 2021 - 14:46, said:

da dar vedeti ca sint actiuni canadiene tranzactionate pe nasdaq si acelasi actiune tranzactionata pe bursa din Canada

Stiu, dar la asta ti-am si raspuns mai sus. Daca as lua (si apoi as vinde pe profit) Shopify de pe TSE, as declara-o la Canada, dat fiind ca o am pe cea listata pe NYSE, o trec la SUA.

Eu pe principiul asta am declarat anul asta - pentru 2020 - si a fost aprobat, dar daca ai dubii, verifica cu un contabil sau cei de la ANAF (desi m-ar mira daca te-ar ajuta, reprezentantul de la ANAF cu care am vorbit eu nu prea intelegea nici macar conceptele astea).

E posibil si ca eu sa fi completat gresit, si ca cei care aproba sau resping declaratia nu stiu nici ei. De exemplu, XTB sugereaza o abordare in functie de originea companiei (e.g. orice Shopify ar fi pe Canada, indiferent pe ce bursa e listat) https://www.xtb.com/...aratia-unica-kb

Edited by pumbacu90, 17 November 2021 - 15:06.


#8
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 nicc, on 17 noiembrie 2021 - 14:46, said:

da dar vedeti ca sint actiuni canadiene tranzactionate pe nasdaq si acelasi actiune tranzactionata pe bursa din Canada

Apropo, pe topicul asta s-a dezbatut si discutat mai in detaliu, poate iti e util.

https://forum.softpe...anzare-actiuni/

Edited by pumbacu90, 17 November 2021 - 15:20.


#9
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021
Ma gandesc ca ati primit de la broker acele fise fiscale in care e trecut castigul si pierderea, pe baza careia completati declaratia unica.
Ma gandesc ca aceste sume apar in euro sau dolari, iar in declaratia unica trebuie sa treceti sumele in lei.

Care e cursul de schimb la care faceti conversia?

#10
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Eu am declarat la cursul mediu  anual dar suma a fost vreo 10000 USD  profit ,Din ce am citit  este ca se declara la cursul zilnic inchideri fiecarei tranzactii
In realitate nici cei din fisc poate nu stiu toti!

#11
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021

 nicc, on 22 noiembrie 2021 - 19:00, said:

Eu am declarat la cursul mediu  anual dar suma a fost vreo 10000 USD  profit ,Din ce am citit  este ca se declara la cursul zilnic inchideri fiecarei tranzactii
In realitate nici cei din fisc poate nu stiu toti!

Pai am sute de tranzactii in multe zile diferite.
Cred ei ca stiu eu cursul pentru fiecare zi in parte?
Ce tampenie

#12
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
https://static.anaf....21_05022021.pdf

La 3.1 se specifica ca se face la cursul mediu anual.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate