Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

weekend la munte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Estimarea de 3-4h e pt cei experimentati, nu pt "pantofarii" de week-end. Eu recomand mai ales in lunile de iarna sa ramana aproape de zonele umblate si sa nu se aventureze prin locuri unde le trebuie echipament special.

Si pentru traseele simple se recomanda sa aiba bocanci impermeabili si imbracaminte adecvata - rezistenta la ploaie si vant.

#20
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Corect cu echipamentul minim si timpii estimati, acestia sunt pentru turisti cu conditie fizica medie spre buna si cu rucsac pentru o zi in spate. Rucsac care ar trebui sa aiba apa/ceai in termos de acum, ceva mancare, dulciuri, o trusa medicala, folie de supravetuire, lanterne frontale, haine de schimb.
Sunt masive in care cei de la Salvamont au scos timpii de pe placutele indicatoare pentru sunau turistii si faceau reclamatii ca ei urca de cate ore era trecut pe placuta si nu au ajuns la destinatia trecuta. Iar multi nu erau nici la jumatatea traseului...

#21
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

View Post_Smiley_, on 15 noiembrie 2021 - 13:54, said:

usor si frumos: telecabina din Busteni pana la Babele, apoi pe jos pana la Crucea de pe Caraiman
ai mai fost pe munte, ai ceva conditie fizica? sa stim daca sa-ti recomandam urcus pe munte sau nu Posted Image
pregateste coco , ca te rupe la buzunar, dar e dragut

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postswayzak_master, on 16 noiembrie 2021 - 06:32, said:

pregateste coco , ca te rupe la buzunar, dar e dragut
doh....acum am cautat pe net, 140 lei/persoana dus-intors? pare intr-adevar cam scump.

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
e 140? inseamna ca s-a mai ieftinit.

#24
khrypt

khrypt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.05.2005

View Postrobert8197, on 15 noiembrie 2021 - 13:36, said:

Salut,

Sunt din Bucuresti si am lucrat mult in ultima perioada si simt nevoia sa ies undeva, la o drumetie pe munte, ceva lejer, am nevoie de niste aer proaspat.

Anul trecut am fost la cascada urlatoare si mi a placut, dar acum vreau sa dureze mai mult calatoria pe jos.

Ce imi recomandati? suntem 2 persoane, eu si iubita. Ori cu trenul ori cu maisna, nu conteaza.
- daca se fac cazari (dar nu stiu in perioada asta) foarte frumos si acceptabil pt amatori traseu la Cabana Curmatura in Piatra Craiului. Mergi cu trenu' de la Bucuresti la Brasov, acolo iei alt tren spre Zarnesti si din gara pana la cabana.. vreo 4h de mers. Este si urcus prin padure, si mers (unpic in urcare) prin poiana, apoi plimbare prin padure pana la cabana. Doar ca pt asta, e recomandat 2 zile.. (intoarcere a doua zi) si nu stiu cum e cu cazarea. Intr-o singura zi, plimbarea asta devine chin..
- Un alt traseu foarte frumos, mai aproape: Bucuresti - Busteni. Din gara, o luati catinel catre Gura Diham, iar de acolo urcati la Poiana Izvoarelor, din Poiana, plecati spre Diham, iar de la Diham se poate cobora inapoi la Gura Diham. Toata treaba asa poate fi facuta intr-o zi. Intors cu trenul la Bucuresti in aceeasi zi. Daca aveti noroc sa prindeti trocariciul (un tractoras cu ceva remorca pt pasageri), salvati inca vreo 2-3 ore... desi la dus spre Diham, recomand mersul pe jos, e numai bine ca incalzire pt scurta panta care incepe de acolo, si care scoate destul de repede untul din oameni :).
- Nu as recomanda mersul cu masina spre Piatra Arsa pe transbucegi, pt ca aerul de care ei nevoie il obtii de la mers, ori ajuns pe platou cu masina... doar te bate vantul (...)
- Ar mai fi traseu in Sinaia, de la gara la Stana Regala, nu-s mare fan mai ales ca eu as consider ca de-abia de la Stana Regala incepe traseul catre platou... numai ca e cam lung si abrupt.
- De asemnea, as recomnda ignorarea propunerilor cu Negoiu/Cozia/Ceahlau/diverse puncte de creasta in Piatra Craiului. Probabil colegii nu au citit cu atentie nevoia ta.

Plimbare placuta oriunde alegi sa mergi.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Poti incerca un traseu din Simon-Bran dar asigura-te ca e vreme bune. O drumetie pe ceata sa ploaie mocaneasca nu are nici un farmec.
https://www.pemeleag...din-muntii.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate