Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Sa merg pe militar sau pe civil?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
C0BR4-VL

C0BR4-VL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.04.2018
Salutari! Sunt elev in clasa a 12-a la un colegiu in Rm. Valcea, profil mate-info intensiv info. Sunt indecis in legatura cu facultatea si, implicit, cariera pe care ar urma sa le urmez. Pana acum am fost delasator cu invatatura, din clasa a 8-a am inceput sa am note destul de slabe la scoala, de la 9.50+ anual am ajuns sa termin anul si cu 8.75. Insa anul asta mi-am pus in cap sa invat cat de mult pot, sa las naibii relaxarea si toate chestiile consumatoare de timp si inutile si sa ma axez pe ceea ce vreau sa se aleaga de mine.
Imi plac matematica, limbile straine, fizica si IT-ul, insa nu programarea, ci hardware-ul. Am cunostinte foarte avansate, parerea mea, in legatura cu tehnologia, in special hardware-ul. Am ansamblat / reparat un numar semnificativ de sisteme informatice.
Ma gandisem sa merg pe ETTI la UTCN, dar ma gandesc totodata "cum ar fi sa merg pe militar" si sa merg ori in Bucuresti, pe ATM, Facultatea de Sisteme Informatice si securitate cibernetica, ori poate in Sibiu la Academia Fortelor Terestre si sa las pasiunea pentru tehnologie ca pe o pasiune si activitate secundara.
Intrebarile mele ar fi: cu ce "se mananca" armata? Doresc sa mentionez ca am o pregatire fizica destul de buna pentru masa mea corporala, insa mai trebuie sa lucrez la anduranta, pentru eventuala proba de rezistenta. La ce as da admitere daca as merge pe AFT? Pe site-ul AFT gasesc numai "Arhiva subiecte limba engleza" in sectiunea de admitere licenta. As putea primi o descriere in legatura cu facultatile din cadrul AFT?
Daca as avea niste raspunsuri si din partea unor persoane de specialitate in oricare din domeniile mai sus mentionate, as fi recunoscator.
Multumesc anticipat!

#2
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Universitate sau Academia tehnica. Uita de AFT, e pacat daca esti bun la mate-fizica, IT si limbi straine.  De acolo iesi comandant de pluton de infanterie, eventual pe la parasutisti daca vrei bani mai multi, dar poti sa-ti iei adio de la IT.
Parerea mea e sa-ti pregatesti un dosar si sa dai o tura prin ambele locuri, sa discuti la fata locului optiunile. Pe net n-o sa gasesti mare lucru.
Un mare plus este sa gasesti o cunostinta in domeniu, ideal sa lucreze in Bucale. De pila la examen nu mai vorbesc.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Intrebarea este daca esti capabil/accepti sa fii la ordin, sau nu ?

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mergi pe civil si nu te incurca cu prostii. Apoi daca vrei sa lucrezi in armata te poti angaja foarte bine si cu facultatea civila.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 C0BR4-VL, on 14 noiembrie 2021 - 23:23, said:

cum ar fi sa merg pe militar
Vrei tu sa-ti dai viata pentru idealuri nationaliste? De aici trebuie sa pleci cu analiza chiar daca nu vezi acum la orizont un conflict.

Edited by neagu_laurentiu, 15 November 2021 - 00:10.


#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Nu te duce la infanteristi. Daca totusi vrei armata, mergi la ATM, dar mai bine la o facultate tehnica civila.

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
La ATM ai exemple de subiecte pe site la ei.
https://mta.ro/admitere
Orientativ uite care au fost locurile anul asta. Tu te incadrezi pe coloana 2, admitere. Pe coloana 1 sunt locuri rezervate pentru absolventi de colegii militare.
Pe ce ai vrea tu au fost 4 locuri.
https://mta.ro/wp-co...021-licenta.pdf
Pentru armata trebuie sa faci din timp o vizita la centrul militar de care apartii, sa iti faca dosar.
Eventual te orientezi, dai exemen si la civil, si la militar, poate intri macar undeva. Daca iei la ambele, alegi.

 neagu_laurentiu, on 15 noiembrie 2021 - 00:10, said:

Vrei tu sa-ti dai viata pentru idealuri nationaliste? De aici trebuie sa pleci cu analiza chiar daca nu vezi acum la orizont un conflict.
M-ai omorat ...

Edited by claudiu1, 15 November 2021 - 01:03.


#8
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

 EMPP, on 15 noiembrie 2021 - 06:21, said:

La confligt am belit-u toti din pacate
Nu chiar, poate la conflicte gen mondiale, dar mai sunt si conflicte locale gen Ucraina sau detasari in zone de razboi sau similar, acolo ca militar esti expus.

#9
C0BR4-VL

C0BR4-VL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.04.2018
Care ar fi principalele dezavantaje pentru fiecare dintre optiunile specificate in post?
Legat de "accept sa fiu la ordin", nu cred ca as avea o problema cu a respecta ce mi se da de facut.
Ma gandeam ca daca fac UTCN-ul o sa stau toata viata mea la mana unui patron la cine stie ce multinationala, mai ales ca nu am cine stie ce situatie financiara incat sa imi permit sa imi deschid eu ceva. Sau poate o buna perioada de timp chiar nu as avea unde sa ma angajez.
Pe cand daca as urma o academie militara as scapa de o parte din bataile de cap pe care le presupune alegerea unei facultati civile.

#10
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
faptul ca ai asamblat niste pc nu te face avansat.
mergi pe militar sau politie o sa ai avantaje pe care le descoperi tu pe parcurs

#11
C0BR4-VL

C0BR4-VL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.04.2018
Nu oi fi eu avansat in domeniu pentru ca am ansamblat si umblat cu atatea sisteme, dar sunt altii care habar nu au despre nimic hardware, dar fac mii din programare... la politie nici nu vreau sa ma gandesc sa intru, ca stiu ce nereguli sunt acolo, plus ca as da admitere la cu totul altceva fata de ceea ce am facut in liceu si nu vreau sa pierd timp pregatindu-ma la 8 materii si sa le fac praf pe toate.

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 neagu_laurentiu, on 15 noiembrie 2021 - 00:10, said:

Vrei tu sa-ti dai viata pentru idealuri nationaliste? De aici trebuie sa pleci cu analiza chiar daca nu vezi acum la orizont un conflict.

Stai tu linistit ca, in cazul unui conflict, te ia si daca esti si daca nu esti militar de cariera Posted Image

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
ATM

#14
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011
Cam in aceeas dilema am fost si eu acum vreo 15 ani...

Tata lucra in MApN (ofiter - ceva sef serviciu judet...),  si aveam de ales daca merg la Academia Militara, sau merg la o facultate normala...
Am ales totusi sa merg la o facultate normala cu toate ca sunt convins ca nu am facut cea mai buna alegere.

Motivele pentru care nu am ales Academia Militara la acea vreme:
1) Daca paraseai tara oriunde vroiai sa mergi trebuia sa iti anunti superiorul
2) De fiecare data cand lipseai din localitatea de domiciliu mai mult de 48 ore trebuia sa iti anunti superiorul
3) Daca era nevoie de tine, trebuia sa te prezinti la unitatea militara in cel mai scurt timp nu conteaza unde te aflai, ca e zi, noapte, sarbatoare, etc.
4) Dupa ce termini studiile nu sti unde te repartizeaza... probabilitatea sa te repartizeze in judetul unde ai domiciliul e destul de mica.

Acum dupa 12 ani de la terminarea faculatii si 12 ani de lucrat in sistemul privat cred ca nu am facut cea mai buna alegere...
Motivele pentru care era mai bine sa aleg Academia Militara
1) Job stabil (ti se rupe de criza, pandemie, etc, tu ai un job stabil), nu am intampinat nici in civilie aceasta problema, dar un job in MApN e mult mai stabil
2) Un angajat mediocru in MApN castiga cat un angajat foarte foarte bun in civilie
3) Pensie... Poti iesi muuult mai repede la pensie, spre exemplu tata a iesit la pensie la 40 ani cu o pensie aproape cat iau eu salariu acum...
4) Tot felul de avantaje la institutii ale statului, altfel ti se deschid usile cand esti angajt MApN.

Daca as avea din nou 18 ani, sigur as alege Academia Militara in detrimentul faculatilor civile...
Am 35 ani, si imi imaginez cum ar fi fost peste 5 ani sa pot iesi la pensie...

Edited by Qwerty69, 15 November 2021 - 09:02.


#15
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Pe vreme de pace, cea mai mare boierie este la militarie.

#16
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001

 Qwerty69, on 15 noiembrie 2021 - 08:54, said:

Am 35 ani, si imi imaginez cum ar fi fost peste 5 ani sa pot iesi la pensie...

Te mai liniștesc eu. Nu ieșeai la 40. Condițiile s-au schimbat. Poate tatăl tău a ieșit cu ”Ordonanța”. E altceva.

Edited by badmania98, 15 November 2021 - 09:24.


#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Daca crezi ca esti bun, vrei sa-ti valorifici potentialul pana la capat, nu ti-e frica de lumea reala si competitie, n-ai stomac pentru duplicitarism si simulare, ramai in civilie. Daca doresti un loc stabil de munca (pana la pensia timpurie), un raport foarte bun intre salariu/ munca prestata si esti pregatit sa tolerezi nepotism/ prostie/ minciuna cat cuprinde, join the forces.

 badmania98, on 15 noiembrie 2021 - 09:22, said:

Te mai liniștesc eu. Nu ieșeai la 40. Condițiile s-au schimbat. Poate tatăl tău a ieșit cu ”Ordonanța”. E altceva.

Nu. La minim 47 (in functie de grupa de munca si varsta la care te angajezi, probabil in jur de 50). La civilii barbati e acum 65.
P.S. Ai sansa sa-ti fie platite si ratele la casa. Nu se intra totusi asa de usor (conteaza cunostintele...).

Edited by __Dan__, 15 November 2021 - 09:35.


#18
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

 Qwerty69, on 15 noiembrie 2021 - 08:54, said:

Cam in aceeas dilema am fost si eu acum vreo 15 ani...

Tata lucra in MApN (ofiter - ceva sef serviciu judet...),  si aveam de ales daca merg la Academia Militara, sau merg la o facultate normala...
Am ales totusi sa merg la o facultate normala cu toate ca sunt convins ca nu am facut cea mai buna alegere.

Motivele pentru care nu am ales Academia Militara la acea vreme:
1) Daca paraseai tara oriunde vroiai sa mergi trebuia sa iti anunti superiorul
2) De fiecare data cand lipseai din localitatea de domiciliu mai mult de 48 ore trebuia sa iti anunti superiorul
3) Daca era nevoie de tine, trebuia sa te prezinti la unitatea militara in cel mai scurt timp nu conteaza unde te aflai, ca e zi, noapte, sarbatoare, etc.
4) Dupa ce termini studiile nu sti unde te repartizeaza... probabilitatea sa te repartizeze in judetul unde ai domiciliul e destul de mica.

Acum dupa 12 ani de la terminarea faculatii si 12 ani de lucrat in sistemul privat cred ca nu am facut cea mai buna alegere...
Motivele pentru care era mai bine sa aleg Academia Militara
1) Job stabil (ti se rupe de criza, pandemie, etc, tu ai un job stabil), nu am intampinat nici in civilie aceasta problema, dar un job in MApN e mult mai stabil
2) Un angajat mediocru in MApN castiga cat un angajat foarte foarte bun in civilie
3) Pensie... Poti iesi muuult mai repede la pensie, spre exemplu tata a iesit la pensie la 40 ani cu o pensie aproape cat iau eu salariu acum...
4) Tot felul de avantaje la institutii ale statului, altfel ti se deschid usile cand esti angajt MApN.

Daca as avea din nou 18 ani, sigur as alege Academia Militara in detrimentul faculatilor civile...
Am 35 ani, si imi imaginez cum ar fi fost peste 5 ani sa pot iesi la pensie...
+9437857 like

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate