Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sfat achizitie motocultor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Ieri m-am apucat de treaba; demolat motocultorul, inceput asamblarea; in final am reusit sa sparg capacul superior al cutiei de viteze; am tras cateva concluzii:

1. Trebuie neaparat respectata ordinea de asamblare din clip; altfel e mult mai greu; intrucat m-am grabit si pe telefon nu se vede bine clipul, am incurcat ordinea; m-am trezit ca am sarit 2 pasi si de aici, in combinatie cu lenea de a demonta tot sa o iau de la capat, mi-a cazut sasiul de pe capre si s-a spart capacul ala... am gasit capacul pe site, urmeaza sa-l cumpar, mai intarzii cel putin o saptamana; daca nu apare nimic urgent, o sa continui sambata viitoare; si atunci o sa-mi pun clipul pe un monitor mare, in locul in care lucrez, sa pot vedea bine ce am de facut.

2. Operatia se face in 2 oameni asa cum arata in clip; merge si de unul singur, dar mai greu; eu m-am ajutat cu macaraua girafa, 2 capre auto si 2 taburete metalice; cel mai usor ar fi mers cu 2 palane agatate in tavan; cu girafa m-au incomodat destul de mult calele; a trebuit sa le rabatez de multe ori, sa o pot muta unde aveam nevoie.

3. Daca nu ai deja motocultor din categoria asta si nu ai talent pentru asamblat fiare, nu merita investitia; nu e mult de lucru, nu e complicat (99% surubareala), insa piesele sunt destul de grele si kitul nu vine cu nici un fel de schita; de pretul final motocultor + kit nu mai zic; daca nu adunam atatea fiare in stoc, era mai rentabil un Progarden Campo (in cazul meu); am prostul obicei sa ma grabesc; in urma cu 4 ani, dupa ce am cumparat motocultorul, la o luna am gasit la vanzare tractorasul gata facut plus instalatie hidraulica pentru accesorii, la un pret pe care mi-l permiteam, dar asta se intampla cand te grabesti... iar de vandut chestii nu am talent, de cele mai mute ori le-am dat pe te miri ce.

4. Am constatat ca prin rotirea cutiei de viteze, busonul de golire al uleiului de transmisie va ajunge deasupra; trebuie sa ma gandesc cum voi face in viitor golirea uleiului pentru schimb; probabil cel mai simplu va fi cu o pompa speciala pentru operatia asta; am vazut ca exista pompa pentru scos uleiul din motoarele auto, prin gaura jojei; un coleg de serviciu a incercat deja la masina si zice ca e ok; presupun ca va merge si la ulei de transmisie.

5. In clip nu apare pozitionarea bateriei si a cablajului electric; iar trebuie sa ma gandesc; sunt clipuri destule pe YT, asta e ultima grija, dar este...

Ne mai auzim, daca operatia o sa mai prezinte interes.

Edited by liviu9, 15 January 2023 - 12:47.


#74
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Mai am de lucru...nu mult, dar mai am... cred ca o sa-i pun alte roti mai mici pe fata sa stea sasiul orizontal; scaunul sta cam pe spate, dar la proba pe loc a fost foarte comod; tre, sa-i mai montez cablurile pentru comenzi, motorul, revizia dupa cca 4 ani si...cheie; in ultima poza: instructiunile de asamblare...Posted Image .

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   358.99K   48 downloads
  • Attached File  2.jpg   488.66K   55 downloads
  • Attached File  3.jpg   202.03K   47 downloads

Edited by liviu9, 25 January 2023 - 20:31.


#75
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Hmm, din ciclul: din greseli invata omul sau cine face si desface, are tot timpul ce face Posted Image ... no problemo, invatam mecanica Posted Image

Azi a trebuit sa-l desfac iar; cand am schimbat capacul cutiei de viteze, desi era "pe liber", nu am reglat bine schimbatorul, azi am constatat ca nu intra in marsarier si 1/4; am "mestecat" oarecum in cutie pana am blocat-o in marsarier; am constatat asa tarziu intrucat abia saptamana asta am reusit sa scurtez schimbatorul de viteze ca sa pot vedea sigur daca am pus bine capacul; se pare ca nu; asa ca "rupt tractorul in doua", desfacut capacul, aliniat furcile, facut proba, acum e ok, dar dar imi trebuie alta garnitura pentru capac; sa vad din ce si cand o fac sau cumpar set nou de garnituri (100 ron); maine posibil sa joc in deplasare, deci inca o saptamana pauza... pana atunci o poza cu parghia ambreiajului rotita (ca asa prevede in postura de tractoras), una cu CV descoperita si furcile aliniate pe liber, una cu garnitura (155x245mm), una cu fixarea de cutie, in suruburi, a ansamblului pentru accesoriile tractate, precum si a ancorei suplimentare dintre CV si sasiul motorului:

Ne mai auzim...
P.S. Daca un moderator considera ca ar trebui sa mutam povestea in alt topic...

Attached Files


Edited by liviu9, 03 February 2023 - 21:43.


#76
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Revin cu oarece intrebari:
1. Daca ma apuc sa fac garnitura, din ce sa o fac? cineva mi-a recomandat clingherit de 2mm grosime.
2. O fi musai sa las partea aia din interior nedecupata? am un set de garnituri cumparat in urma cu vreo 2 ani, insa am constatat ca e pentru CV mai mica, nu se potriveste la utilaju' meu; garniturile respective par a fi din carton, iar aia corespunzatoare capacului CV e decupata complet in interior, ca o rama echidistanta; suprafata nedecupata din interior la garnitura mea originala, acoperea un pinion; se vede in poza ca au muscat dintii pinionului din ea.
3. Dopul de cauciuc de pe capacul CV, pe unde initial trebuia sa pun ulei de transmisie, la tractor va fi in pozitie verticala; acelasi cineva mi-a recomandat sa-l lipesc cu silicon rosu "Manoll"; ce am vazut eu in clipurile de pe YT era un tub cu solutie alba, scria pe ea ceva in ucraineana, gogu' lens a tradus si gasit "silicon alb pentru etansarea CV"; eu am gasit la "piese auto" un fel de butil negru, ii zice "Reinzosil", dar nu lipeste; sper sa gasesc siliconul ala pe undeva; o fi ce trebuie Manoll ala?
Multumesc.

Edited by liviu9, 03 February 2023 - 22:24.


#77
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Pe vremuri foloseam carton de dosar,lipit cu vaselina, "taiat" cu ciocanul iar gaurile date cu bila de rulment.
Silicon rosu pentru garnituri gasiti la orice magazin cu piese, n-o fi ala mai motat.

Edited by Ion_Bumbu, 03 February 2023 - 22:21.


#78
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Multumesc pentru idee, nu-mi dadea in gand; am o gramada de dosare d-alea tip biblioraft; daca e bun nu mai caut coala de clingherit.

Edited by liviu9, 03 February 2023 - 22:27.


#79
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Ce ziceti, o fi ce trebuie? e facut din dosarul ala, ce a mai ramas din el; am jupuit fetele lucioase; gaurile le-am dat cu filetanta.

Attached Files


Edited by liviu9, 03 February 2023 - 23:35.


#80
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Trebuie sa mearga deoarece suprefetele sint prelucrate mecanic.
Singura problema poate aparea daca este o toleranta mica intre capac si corp dar acolo nu cred ca este cazul.
Se poate folosi si cordon de silicon rosu.
Cind puneam garnitura o ungeam cu vaselina, ajuta, nu ajuta, asa am invatat insa sta acolo unde vrei cind o pui.

P.S. n-am folosit biblioraft la garnituri, doar dosar.

Edited by Ion_Bumbu, 04 February 2023 - 11:27.


#81
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Pana la urma am comandat set de garnituri originale; ieri doar am lasat sa curga uleiul din cutie, dupa care a trebuit sa plec; sambata viitoare ar trebui sa am tot ce-mi trebuie; dar ideea e binevenita intrucat schimburile urmatoare va trebui sa le fac pe la capacul celalalt, cel in locul caruia se fixa initial freza; va trebui sa cumpar si o pompa pentru extras uleiul uzat intrucat nici busonul de golire nu mai poate fi utilizat fara sa demontez iar; a fost si asta un motiv sa-l demontez deoarece uleiul e prea vechi, desi arata bine la culoare si consistenta; repet pentru cei ce vor sa faca asta in viitor - trebuie respectata ordinea operatiilor - treaba asta trebuia sa o fac inainte sa demontez motocultorul; din fericire nu sunt presat de timp si surubareala asta a inceput sa-mi placa.

#82
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Salut din nou; mi-am luat cateva zile de concediu; azi am reluat munca la tractoras.

Pana la urma nu mi-a sosit setul de garnituri (nici nu am insistat prea mult), am gasit insa o foaie de klingerit 1000x500x2mm, rezolvat garnitura; bagat 5l ulei T90 in cutie, lipit dopul de cauciuc cu mastic rosu, apoi asamblat din nou sasiul; am reusit sa pun si motorul pe sasiu; cam chinuiala de unul singur; as mai fi avut nevoie de un ajutor ori sa manevreze robinetul girafei, ori sa impinga din lateral motorul pe pozitie; pana la urma am l-am ancorat lateral si l-am fortat sa coboare unde a trebuit; maine o sa incerc sa schimb uleiul din motor si mai am de inlocuit un furtun spart pentru motorina.

Constatari: curelele din kit sunt scurte; am dus motorul la maxim in spate, dar degeaba; va trebui sa cumpar alte curele mai lungi; aparatoarea pentru curele se freaca de toate componentele ambreiajului; va trebui sa o modific si pe asta; de asemenea va trebui sa modific frana, scaunul si aripile rotilor din spate.
Cautand poze cu rezolutie mare despre kit-ul pe care il am eu, pe site-urile ucrainene, am gasit 90% Zubr de 8CP: probabil de aia nu se potrivesc din prima.

Ne mai auzim.

Edited by liviu9, 15 February 2023 - 00:04.


#83
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
In sfarsit e gata de munca; mai am de lucru sa-i fac luminile, dar aia nu e graba.

Attached Files



#84
404Error

404Error

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 01.09.2015
Buna ziua domnul Liviu si multumesc pentru toate updaturile din transformarea Dvs.
Din punctul Dvs de vedere ati recomanda un astfel de proiect cuiva care pleaca de la zero, adica sa-si cumpere si motocultorul si kitul de transformare in tractoras?

#85
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Nu as recomanda; conform calculelor mele, ar duce undeva peste 12000 RON; desi sunt multumit de ce a iesit (este suficient de mic, greu si puternic in acelasi timp - exact ce aveam nevoie printre pomi plantati la 3m si teren in panta), nu se compara cu unul gandit din start ca tractor si asamblat in fabrica.

#86
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Aici gasiti ceva aproape la fel insa mai puternice.
https://www.agronord...ractoare-fengli
Gasiti si tractorase adevarate insa...pretul...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate