Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

320v DC - o alternativă la AC

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Am citit si eu comentariile de aici, ca recent m-am gandit si eu la varianta asta.
Bine, discutii pe tema asta au mai fost, cu ani in urma...
Vad ca avem deja colegi care au deja implementata solutia asta, de ceva vreme...
Am o intrebare...a incercat sa alimenteze cineva un ac inverter cu 320VDC?
Am un Daikin pe care il folosesc in dormitor, pe incalzire...si pe asta as vrea sa il alimentez noaptea, dintr-un acumulator.
In ideea ca acumulatorul il incarc ziua de la fotovoltaice, daca am soare.
De la 1 ianuarie, se face kwh 1,5 ron si parca n-as mai vrea sa le dau bani aiurea, astora.
Stiu ca tot ce are sursa in comutatie se poate alimenta cu 320VDC, doar ca ac-ul e putin mai complex.
Din ce-am studiat, toate motoarele, inclusiv compresorul, sunt brushless, alimentate din retea, dupa redresare si filtrare.
Deci aici n-ar fi o problema...
Dar mai sunt diverse electrovalve si nu stiu daca sunt alimentate in ac, sau dc.
Daca cineva a studiat problema, il rog sa ma lamuresca.
Parca n-as vrea sa intervin in ac taman acum, iarna, plus ca e si in garantie.


#38
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Din pacate sunt, cum ai spus, valve actionate cu relee si nu merge, ai putea utiliza un inverter local pe busul de 320v, eu asa am, la 18 ron mosfetul cu carbura, e aproape mocca, la 1kw pierzi 30w 10w in gol, cand nu merge ac-ul il opresti.

https://www.elforum....ge/29/#comments

#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Mosfeturile le mâni cu un Arduino de exemplu? În acest regim, ai putea face și un inverter trifazic chiar, pe care ai putea să îl sincronizezi cu rețeaua pe post de backup.

#40
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Interessnt este că se pot face ușor și baterii la tensiune mare. https://www.greensun...-pack_p149.html
Însă dat fiind că la Lifepo4 variația de tensiune este de 20%, tot ai nevoie de stabilizare.

Problema e că nu găsești încărcătoare la tensiunile alea.

#41
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

View Poststdalionutpwr, on 06 decembrie 2021 - 19:45, said:

Din pacate sunt, cum ai spus, valve actionate cu relee si nu merge, ai putea utiliza un inverter local pe busul de 320v, eu asa am, la 18 ron mosfetul cu carbura, e aproape mocca, la 1kw pierzi 30w 10w in gol, cand nu merge ac-ul il opresti.

https://www.elforum....ge/29/#comments
Ma gandesc ca electrovalvele ar putea fi alimentate in cc, dar la o tensiune mai mica, nu cu 320V. Iar in locul releelor, mosfeturi...
Am luat cu ani in urma componente de la tipul de pe elforum, dar din ce imi amintesc, am avut ceva probleme cu mosfeturile si IGBT-urile vandute de el.
Posibil sa fi fost greseala mea si componentele chiar sa fie ok.

View Postbenis, on 07 decembrie 2021 - 08:14, said:

Interessnt este că se pot face ușor și baterii la tensiune mare. https://www.greensun...-pack_p149.html
Însă dat fiind că la Lifepo4 variația de tensiune este de 20%, tot ai nevoie de stabilizare.

Problema e că nu găsești încărcătoare la tensiunile alea.
Si reteaua de 230V are variatii, nu e batuta in cuie..dar problema pe care o vad, e alta.
La atatea celule inseriate, monitorizarea si echilibrarea trebuie sa functioneze ireprosabil.
Eu unul parca nu m-as risca...

Edited by pisicamatache, 07 December 2021 - 09:17.


#42
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Cu siguranță climă se poate modifica însă cu bătaie de cap și iasă din garanție. Pe de altă parte, un consum de 10w în stand-by dublează consumul atunci când merge doar ventilația, ce consumă normal doar 10w.

E drept că Bms-ul e cu probleme dar pe de altă parte și curentul ar fi mai mic. Problema e că oricum sa e găsesc greu și o producție de serie mică înseamnă în general coturi mai mari.

La 230v toleranța este de 10%, la Lifepo4 variația este de 20%.
E drept însă că noilor consumatori nu prea le pasă.

#43
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
variatia tensiunii retelei este +/- 10% deci te poti incadra in cei 20% variatie a tensiunii bateriei. Trebuie sa-ti fac un desen sau ai inteles?
Oricum nu e bine sa folosesti bateria intre 0-100% pentru ca se va duce draq foarte repede.

Edited by chilly willy, 07 December 2021 - 10:22.


#44
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
E destul de greu de modificat, valvele au bobine pentru AC, trebuie alimentate cu pwm, asta presupune cate un modul pwm pentru fiecare mosfet.

Apoi nu sunt sigur cum sunt realizate sursele auxiliare, poti vedea numai daca desfaci aparatul.

In legatura cu tranzistorri din link, mosfet-urile cu carbura si diodele cu carbura sunt printre cele mai bune din cate am utilizat, si IGBT-urile au fost ok, dar nu se compara, cand poti lua carbura practic la acelasi pret.

Electronica merge cu dc 320v cu exceptia unor PFC-uri fudule, asa cum au precizat si alti colegi.

#45
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postchilly willy, on 07 decembrie 2021 - 10:19, said:

variatia tensiunii retelei este +/- 10% deci te poti incadra in cei 20% variatie a tensiunii bateriei. Trebuie sa-ti fac un desen sau ai inteles?
Oricum nu e bine sa folosesti bateria intre 0-100% pentru ca se va duce draq foarte repede.
Așa este, mea culpa!

Ai avea nevoie de fix 100 de celule Lifepo4.

Sigur, cu BMS la care nu ai review-uri..

Attached Files



#46
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
O baterie de ev se potriveste, are si BMS, se poate pune dupa un convertor buck pentru stabilizare. randamentul este peste 99%.

Trebuie un charger pentru ea, al meu este tot un convertor buck controlat in regim MPPpark, deoarece se poate face simplu analogic, utilzand un tl494 sau 598 pe care am implementat atit bucla de control al tensiunii pe intrare cat si limitarea tensiunii de incarcare, la acesta se poate adauga un modul digital MPPT pentru cine stie sa scrie algoritmul necesar, acesta va sintetiza referinta pentru bucla tensiunii de intrare, in varianta MPPpark se utilizeaza un simplu potentiometru.

Am gasit o metoda mai putin ortodoxa sa incarc EV-ul direct cu un sir de panouri solare, un strap de siguranta pentru baterie modificat cu fire spre chargerul solar, se introduce in locul celui original fara a modifica instalatia masinii, BMS-ul isi face in continuare treaba, se poate incarca doar cu un simplu sir de panouri, daca riscul de suprincarcare este neglijabil, sau se pune un charger ca cel de mai sus cu limita de tensiune pentru 80% SOC de exemplu 3.9v/cell pentru NMC, spre a evita orice riscuri.

N.B. se poate utiliza o topologie boost sincron si o baterie la tensiune mai mica, optim peste 150v.

Edited by stdalionutpwr, 07 December 2021 - 15:47.


#47
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Poți lua celule Lifepo4 noi direct, la 100 buc iei la 10 dolari bucata de 30 Ah. Ieși un pic mai ieftin față de pack-ul de 48v.

#48
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
ai luat tu astfel de celule de undeva? La 10$ o celula noua de 30Ah pe bune nu una cu bullshitiuPo4?

#49
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Nu cred ca exista, grade a LFP 200ah nu-i mai ieftina de 100 USD, am gasit aduse de dincolo din gunoaie facute din 22650 30 ah 48v 16s 10p, dar cand am masurat multe nu erau rezonabil de egale, avuseresera BMS, deci probabil erau la sfarsitul vietii.

#50
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
asa se vand pe ebay si alibaba baterii refurbisate. De astea am vazut si eu ca mi s-a parut prea mic pretul erau de alea 22650 cam la 3$ dar le dadea ca avand 6000mAh si scria asa mai mic refurbished by seller. Eh is baterii vechi scoase de prin sisteme scoase la casare sau baterii vechi de masini dezmembrate si vanduti elementii care mai merg dar nu sunt baterii noi de calitate, sunt baterii end of life.

#51
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Corect, la LTO mai merge, dar la anodul de grafit sunt bani aruncati, sufera un proces de degradare ireversibibila, SEI.

#52
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postchilly willy, on 08 decembrie 2021 - 11:41, said:

ai luat tu astfel de celule de undeva? La 10$ o celula noua de 30Ah pe bune nu una cu bullshitiuPo4?
Ce e drept, se poate să mă înșel, dacă mă uit mai bine prețul la celule de capacitate mai mică nu e mai bun ca la cele de capacitate mare.


#53
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru a face trifazic sunt bune invertoarele cu frecvență variabilă pentru motoare? Nu văd nici un motiv pentru care nu ar funcționa..

#54
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Alea nu merg in bucla deschisa, si cu dezechilibre intre faze, in plus sunt gandite pentru sarcina inductiva care functineaza ca filtru trce jos, n-au filtru inclus si purtatoarea e jos la 1-3 khz.

ar merge doar daca legi la el un motor sincron pe care il lasi in gol, care oficiza si ca generator, dar efiienta lasa de dorit.

Nu asta e problema, sunt solutii ieftine si pentru asta de exemplu EGS 031, functioneaza ok, ai nevoie doar de 6 drivere izolate si de 6 SIC mosfet care nu sunt scumpe deloc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate