Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ce parere aveti despre cei fara maini sau picioare, ca par fericiti ?!

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAlex432, on 17 noiembrie 2021 - 13:33, said:

-Un personaj din Marin Preda intrebat fiind ce rost mai are viata lui fara cele doua picioare, raspunde: "pai eu muncesc de placere, apoi ma bucur de compania unor prieteni, de un pahar cu vin, de o friptura buna, iar uneori pot mangaia si face sex cu o femeie".

-Eu stiu pe cineva fara maini de la care am cumparat o lucrare. Le face cu picioarele, are clienti in multe tari. E civilizat si educat, nu accepta pomeni, are familie, isi traieste bine viata si se bucura de fiecare clipa traita.

Acesti Oameni chiar stiu sa se bucure de viata, nu joaca teatru. Ei sunt un indemn pentru oricine, de a razbi si a se bucura de viata.

Zici ca iti iei viata daca nu joci jocuri pe telefon si calculator ?  Apasatul rapid pe niste taste si privitul la un ecran, te afecteaza atat de mult ?!

Pomenesti de multe ori de stersul la cur.... Afla ca e mai igienic sa te speli decat sa te stergi la cur, sau la... sau la...
Foarte bine punctat. Abia când nu ai ceva, începi să te bucuri de adevăratele placeri și să trăiești viața din plin, așa cum este ea. Chiar nu observați, că avem atâtea, avem acces la toate, dar suntem din ce în ce mai răi, pe zi ce trece?
Există oameni fără mâini, dar care pilotează avioane, atenție. Ei au o tărie de fier și vor să-și depășească situația. Noi avem o familie, sănătate, mașină, casă, bani etc., dar ne complacem.

Edited by Vlad_22, 17 November 2021 - 14:28.


#20
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostAlex432, on 17 noiembrie 2021 - 13:33, said:

-Un personaj din Marin Preda intrebat fiind ce rost mai are viata lui fara cele doua picioare, raspunde: "pai eu muncesc de placere, apoi ma bucur de compania unor prieteni, de un pahar cu vin, de o friptura buna, iar uneori pot mangaia si face sex cu o femeie".

-Eu stiu pe cineva fara maini de la care am cumparat o lucrare. Le face cu picioarele, are clienti in multe tari. E civilizat si educat, nu accepta pomeni, are familie, isi traieste bine viata si se bucura de fiecare clipa traita.

Acesti Oameni chiar stiu sa se bucure de viata, nu joaca teatru. Ei sunt un indemn pentru oricine, de a razbi si a se bucura de viata.

Zici ca iti iei viata daca nu joci jocuri pe telefon si calculator ?  Apasatul rapid pe niste taste si privitul la un ecran, te afecteaza atat de mult ?!

Pomenesti de multe ori de stersul la cur.... Afla ca e mai igienic sa te speli decat sa te stergi la cur, sau la... sau la...
Pai orice om sanatos la cap se bucura de viata, ce fac cei fara membre nu e un indemn ptr nimeni, ca oamenii care au probleme si nu se bucura de viata, asa vor ramane. Iar ceilalti se bucura de la sine de viata.

Da, ma afecteaza, imi place mult sa stau la calculator, sa fac grafica 3 D, Programare, sa socializez, sa ma documentez in n domenii, sa stau pe telefon fie sa vad pe youtube ceva, fie jocuri fie si altceva, imi place sa ma uit la TV, la emisiuni, filme, documentare (asta vorbind si de cei ce au vazut dar nu mai vad dupa aia), macar eu recunosc. Nu ca altii "aaa sunt bine", si cand nu mai e lume in jur, ii vezi plangand.
Poate e si cum zici tu ca, chiar se bucura de viata si fara maini si picioare, dar tocmai aia ma mir eu cum poate sa se bucure in conditiile alea.

Iar cu stersul si spalatul e tot aia, daca n-ai maini si picioare, sa te vad eu cum te speli tu cum trebuie, mai ales aia care la maini nici macar terminatiile alea de un 10-20 cm nu le au, ca cei ce le au putin mai apuca ei ceva intre ele.
Sa te vad cum te duci la baie, cum te urci la dus, cum dai drumu la apa, cum te sapunesti si asa mai departe, fara ajutor de la cineva.


Vlad_22,  numa un om prost si tampit se bucura de viata abia cand nu are ceva, un om sanatos psihic si destept, se bucura cu adevarat de viata fara probleme.
Oamenii au fost rai de cand e lumea, ca asa e natura umana, nu e de acuma chestia asta. Ca daca esti rau, esti rau si sanatos si nesanatos.
Daca esti bun, esti oricum.

Edited by MinettoMatoi, 17 November 2021 - 18:27.


#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Minetto, mi-ai adus aminte de melodia asta. Ascult-o si citeste textul. Si,m desi e putin probabil ca o sa inveti ceva din ea, poate imi spui aici ce parere ai.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8L56rAG5aK0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mda, daca-si pierde picioarele nu va mai trebui sa mearga, daca pierde mainile nu va mai trebui sa munceasca, daca-si pierde ochii nu va mai trebui sa vada, si ? Ce e cu asta ? Nu am inteles care e faza.

#23
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
E o filosofie de viata, cam ca a lui Iov. Dar, dupa cate ai scris pe aici, m-ar mira sa fii dispus as intelegi...

#24
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ce sa inteleg, ca daca le iei mainile, se complac asa, daca le iei si picioarele se complac asa, daca le iei tot se complac asa, demnitate zero.

#25
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Nu sa le iei, sa le piarda in urma unui accident, boala sau mai stiu eu ce.

Cum am mai zis, tatal meu nu a apucat sa ma vada niciodata, pentru ca si-a pierdut vederea inainte sa ma nasc. Si cu toate astea m-a iubit foarte mult si a fost fericit in familie. Si si-a pastrat demnitatea, nu a cersit nimic, nu a aparut pe la TV pe post de "caz social" etc.

#26
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am zis vorba vine sa le iei, e clar ca, cazul in care isi pierd membrele, vederea si altele in urma unor probleme.
F bine ca tatal tau a fost fericit, eu asta vroiam sa inteleg, cum pot fi ei fericiti asa. Ca io fara sa vad m-as duce dracu, ca nu pot sa fac nimic din ce-mi place asa.

Si de aurolaci ce parere ai ? Ce ii motiveaza sa mai stea in viata aia de foame, mizerie, batai, frig mereu si mereu ?! Sa nu-mi zici ca si aia-s fericiti, poate masochisti da.

Edited by MinettoMatoi, 27 November 2021 - 19:00.


#27
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
N-ai cum sa intelegi daca nu esti in situatia aia. Nici eu nu pot sa inteleg, desi am trait alaturi de el atatia ani. Dar macar putina empatie ai putea sa ai...

#28
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu stiu ce empatie dar nu pricep, eu nu ma vad fericit sa stau chior asa, sincer iti zic, si nu imi inchipui cum cineva poate fi fericit asa, ca na, nu pot iesi din subiectivism aici, sa stai asa sa nu vezi nimic, TV, calculator, oameni, etc, as innebuni instant, m-as duce dracu.
Sau sa te vad pe tine ca te joci pe telefon dar eu sa n-am maini sa nu ma pot juca, iara as lua-o razna, e doar un exemplu, ori as tipa in continuu pana cresc mainile la loc zic asa mai in gluma mai in serios, ori as cere la Dignitas in elvetia suicidul asistat si gata. Cand toate activitatile mele necesita ochi, urechi, maini si picioare, adica tot ce-mi aduce placere depinde de astea, mi-ai luat astea, mi-ai furat viata si motivatia de a trai ! Ca la creier poti fi mai slab sau mai tare, aia mai putin conteaza la o adica.

In mintea mea e ca doar simuleaza ei ca-s bine, nu ca si sunt, imi asum ca gresesc, dar asa gandesc fara sa vreau.

Pai mie cand imi vine, ma duc la bucatarie si mananc, fara maini si picioare cum dracu mananc ? Doaaaamne fereste. Cum ma duc acolo, cum deschid congelatoru sa iau paine sa o dezghet la microunde, sa pun cu lingurita branza tartinabila pe ea, sa o mananc, etc.

Dar chiar si cand ma mananca undeva, pe cap, sau la picior, ma scarpin dracu, ca altfel nu mi-e bine, e iar un mic exemplu. Ca sa nu mai zic de toaleta cum as face acolo, cum m-as spala, cum as ajunge in cada, e nebunie omule.

Edited by MinettoMatoi, 28 November 2021 - 14:38.


#29
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ba, Matoi, ce dileme ai, taica.

#30
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai da, ca ma intereseaza asa psihologic cum functioneaza mintea lor, mereu am fost interesat de cum gandesc oamenii.

#31
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ideea e că oamenii ăștia reușesc să-și depășească condiția, cel puțin o parte dintre dânșii și dau dovadă de o tărie de caracter, greu de egalat. Noi ne plângem și "suferim" din orice nimic, asta e faza. Generație de fulgi de nea.

Edited by Vlad_22, 29 November 2021 - 00:32.


#32
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Faptul ca ne plangem e semn ca vrem o viata mai buna, nu inseamna ca daca acum 50 ani omu se plangea mai putin, ii era mai bine, doar indura, asta facea ! Iar asta nu e nici o afacere.
Cand te plangi adica cand nu esti multumit, faci ceva ca sa fi si deci este constructiv, daca te plangi si nu faci nimic, e aiurea. A accepta mult rahat nu e o lauda.

#33
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostMinettoMatoi, on 29 noiembrie 2021 - 18:13, said:

Faptul ca ne plangem e semn ca vrem o viata mai buna, nu inseamna ca daca acum 50 ani omu se plangea mai putin, ii era mai bine, doar indura, asta facea ! Iar asta nu e nici o afacere.
Cand te plangi adica cand nu esti multumit, faci ceva ca sa fi si deci este constructiv, daca te plangi si nu faci nimic, e aiurea. A accepta mult rahat nu e o lauda.
Prietene, nu ai înțeles. Una e sa vrei o viață mai bună, alta e să te plângi din nimicuri, gen de ce asta și nu aia etc. Hai că ai înțeles la ce mă refer. O viață mai bună nu e doar pe bază de bunuri, obiecte etc. Mulți asta înțeleg și se comportă ca ultimele jigodii...

Edited by Vlad_22, 29 November 2021 - 19:16.


#34
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Da, ai dreptate, nici sa se planga absurd, normal ca o viata mai buna nu e doar pe bunuri, ma refer si la partea sufleteasca, ca daca sti ca dai doar de nesimtiti falsi care se dau prieteni, normal ca te plangi ca nu dai de unu ca lumea, e doar un exemplu.

#35
valkyr_v

valkyr_v

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.08.2015
De ce nu ar fi fericiți? Nu se grăbesc nicăieri…mai ales cei fără picioare…

Edited by valkyr_v, 29 November 2021 - 22:13.


#36
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
@ Minetto: ai dreptate. pare chiar fericit. Posted Image

Attached Files


Edited by daddypuff, 29 November 2021 - 22:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate