Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce parere aveti despre cei fara maini sau picioare, ca par fericiti ?!

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Ma tot uitam pe youtube la oameni fara o mana, picior, fara ambele maini sau fara toate membrele, ii vad asa razand si bine, oare sa joace teatru ? Ca nu vad cum poti fi asa bine cand n-ai maini, eu as tipa in continuu de nervi sa nu pot face mai nimic ca lumea.
Sa nu pot sa ma joc pe telefon, sa stau la calculator, sa mananc ca lumea si asa mai departe (lasa ca se chinuie ei asa sa faca una si alta, aia nu e treaba ca lumea facuta), sa ma sterg la fund mai ales, sa ma spal.
Astia care nu au maini si picioare, cum se sterg la fund la toaleta ?! Ca asta n-a zis nimeni nicaieri sa stim si noi.

Sau se drogheaza ?! Ca daca trag pe nas, atunci e de inteles. Sau aia care nu vad dar vedeau inainte, cum sa stai asa fara sa vezi nimic ?! Sa nu vezi tu la TV, la telefon, la calculator, oamenii din jurul tau, ce viata e asta ?!
Ori fi prost eu, dar nu inteleg, eu m-as duce dracu si gata, am scapat, nu sa ma chinui asa.

Ori sunt masochisti, si atunci iar e de inteles.

#2
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
De regulă, în orice situație nasoală te pune viața, vine o vreme când accepți un lucru asupra căruia nu poți interveni pentru a-l schimba. Și atunci sunt două feluri de oameni: unii care se resemnează și o duc de azi pe mâine la limita acceptabilității, și alții care încearcă să scoată ce pot scoate mai bun din situația dată. Cei care nu acceptă o anume stare de fapt își pun capăt zilelor.
Tu azi ai normă la deschis subiecte tembele pe forum?

#3
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Ma adresez initiatorului:

Fiindca ei au alte referinta la care se raporteaza. Fiindca ei multumesc destinului ca traiesc chiar si asa cum sunt.Fiindca ei apreciaza lucrurile simple. Fiindca ei sunt suflete frumoase. Fiindca ei au o relatie specialacu Dumnezeu!


Fiindca tu (scuze ca scriu asa ) nu ai trecut prin incercarile lor si nu ai descoperitce inseamna cu adevarat minunea numita viata.

Edited by autom2, 14 November 2021 - 16:36.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
In acest moment, primul model de viata pe care il am in minte este un nene fara picioare, parca din Buzau, care iarna curata trotuarul de gheata pentru bani, in sensul ca el facea treaba in fata magazinelor, fara sa le ceara bani expres, daca patronii voiau sa plateasca era alegerea lor. Era interviu cu el in ziar, am fost impresionat. Omul muncea pe rupte, era foarte  demn. Nu mai stiu numele. Niciodata probabil individul nu va sti ce impresie (mi-) a facut.
Mi se falfaie de Napoleon, de Steve Jobs, de Musk. Pentru mine baiatul fara picioare din Buzau e pe locul 1 in viata asta.

#5
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 marianvasile, on 14 noiembrie 2021 - 16:33, said:

De regulă, în orice situație nasoală te pune viața, vine o vreme când accepți un lucru asupra căruia nu poți interveni pentru a-l schimba. Și atunci sunt două feluri de oameni: unii care se resemnează și o duc de azi pe mâine la limita acceptabilității, și alții care încearcă să scoată ce pot scoate mai bun din situația dată. Cei care nu acceptă o anume stare de fapt își pun capăt zilelor.
Tu azi ai normă la deschis subiecte tembele pe forum?
Ai dreptate in ce ai zis, insa eu nu simt notiunea, nu pot sa ii inteleg, e cum spui tu dar na, ce sa zic. Nu stiu ce dracu sa scot mai bun cand nu pot sa ma sterg la fund, scuza-ma ca zic.
Pai cand te vad pe tine ca te joci pe tel si io nu pot, pai sa nu ma ia dracii ?

Hai sa-ti dau un exemplu, imi vine sa mananc ceva, pai ma duc la bucatarie, scot paine din congelator, o pun la dezghetat la microunde, apoi iau borcanul de dulceata, bag lingurita in el, iau painea in mana si mananc. Iti dai seama ce frustrare era sa n-am maini si picioare sa stau la mana altuia.
Nu e deloc subiect tembel, e dupa tine doar, mi se pare o intrebare destul de okey sa mi se explice cum gandesc ei, adica ce ii motiveaza sa stea asa zeci de ani cu atatea incapacitati.
Pai si cand ma mananca undeva sa zicem pe cap sau unde se mai intampla, nici sa ma scarpin sa nu pot, ai ma da-o naiba de treaba.
Hai sa zic, ca fara un picior mai merge, dar mai grav de atat nu prea. Un om care nu e drogat sau masochist ori cumva diliu, nu ar mai fi sanatos la cap cu chestia asta.
Faptul ca vrei sa afli gandirea oamenilor si sa incerci sa ii intelegi, nu e ceva tembel zic eu.

Si exact ca si intrebarea aia, ce ii motiveaza pe aurolaci sa nu se duca dracu ?! Sunt interesat sa stiu ce e in mintea lor, sa stai in frig, ploaie, mizerie, foame mereu, ce ii motiveaza sa vrea sa sufere si maine, si poimaine si..., banui ca de fapt nu sufera sau sunt maso, ca a vrea sa traiesti ca sa suferi e masochism curat.
Dar aia se drogheaza, e putin de inteles, ca le mai ia din trairile negre.

 autom2, on 14 noiembrie 2021 - 16:35, said:

Ma adresez initiatorului:

Fiindca ei au alte referinta la care se raporteaza. Fiindca ei multumesc destinului ca traiesc chiar si asa cum sunt.Fiindca ei apreciaza lucrurile simple. Fiindca ei sunt suflete frumoase. Fiindca ei au o relatie specialacu Dumnezeu!


Fiindca tu (scuze ca scriu asa ) nu ai trecut prin incercarile lor si nu ai descoperitce inseamna cu adevarat minunea numita viata.
Nu te contrazic insa nu stiu, nu ma duce mintea sa inteleg. Daaaa, sa multumesc destinului ca traiesc, pai asa ? Mai bine nu mai traiesc. Si eu apreciez lucrurile simple, apreciez viata, nu e nevoie sa fiu olog ca sa apreciez viata.
Un om mai cu cap nu e nevoie sa treaca prin incercarile alora ca sa aprecieze viata, hai sa fim seriosi, ci se bucura de ce are, de sanatate, de job bun, de bani si o apreciaza pe viata la maxim.
Si ce e anume asa minune viata asta in halul ala ?! Este minunata daca ti-o traiesti bine si sanatos, asta da.
Iar cei sanatosi care nu apreciaza viata, mda, sunt cam prosti asa. Mai ales daca o apreciaza dupa ce ajung vai de mama lor cu probleme grave.

Daca ai bani si sanatate, logic ca viata e o minune.

Si aceiasi intrebare o pun si ptr aurolaci, i-am zis si colegului marianvasile, citeste acolo ca sa nu ma mai repet, astia chiar nu-s de inteles, sincer, de astia ologi macar mai are grija careva, mai au venituri ceva, dar astia-s praf.


overseas, da, omul ala e de admirat, e adevarat. Normal ca ti se falfaie de napoleon care era un om rau si a vrut sa cucereasca tot globu ca prostu, pe spatele a gramada de soldati de ai lui pe care i-a trimis la moarte sau mutilare.
Iar Steve Jobs si Musk, afara de profit nu prea au ceva prin capul ala.

Edited by MinettoMatoi, 14 November 2021 - 17:14.


#6
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,679
  • Înscris: 09.11.2010

 autom2, on 14 noiembrie 2021 - 16:35, said:

Ma adresez initiatorului:

Fiindca ei au alte referinta la care se raporteaza. Fiindca ei multumesc destinului ca traiesc chiar si asa cum sunt.Fiindca ei apreciaza lucrurile simple. Fiindca ei sunt suflete frumoase. Fiindca ei au o relatie specialacu Dumnezeu!


Fiindca tu (scuze ca scriu asa ) nu ai trecut prin incercarile lor si nu ai descoperitce inseamna cu adevarat minunea numita viata.

Asta.

#7
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
De unde stii ca pentru fiecare invalid care face tutoriale si e vedeta pe youtube nu sunt alti 10 mii care nici nu ies din casa si sunt distrusi psihic? Deschizi uneori niste threaduri...

Fericirea tine partial de context, vine si din interior, iar la unii e destul de puternica incat sa nu fie deranjati semnificativ de aceste probleme. E ca la femei, unele intra in depresie daca ajung la 60 Kg, altele sunt fericite si multumite la 120 Kg.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Intre a parea fericit si a fi fericit este o mare prapastie . Pe FB si instagram toti pari fericiti ( cu sau fara maini si picioare ) . Oamenii fericiti sunt putini si ei au trecut de faza in care trebuie sa isi etaleze fericirea. Un minim  handicap , nu unul grav cum ar fi pierderea unuia sau mai multor membre , te scoate din carti pentru categoria " fericiti " . Toti ipocritii se exprima ca pentru ei nu conteaza handicapul cuiva. Mint. Conteaza dar este la moda sa pari deschis la minte . Sunt barbati care au scula scurta ( in acceptiunea lor ...adica nu este la fel de lunga ca a lui Rocco Siffredi - nu stiu daca am scris corect  ) si sufera cumplit din cauza asta . Sunt tinere sanatoase care sufera ca nu au tate destul de mari ...unele nu au deloc. Ca sa suferi , trebuie sa ai timp . Nu poti sa ai o viata plina , activa ...si sa te opresti ca ai chef sa suferi putin . Suferim cand ni se strica frigiderul si injuram de toate divinitatile inchipuite : " De ce mie , Doamne, de ce mie ? Nimeni nu este fericit ca are un handicap, dar oamenii realizeaza repede ca restului lumii nu pasa de handicapul lor si mai vad ca oamenii ii detesta pe "pierzatori " , pe ratati . Asa ca au de ales , sufera vizibil si sunt exlcusi de societate , prieteni , rude , etc ...sau trec aparent de faza cu bocitul si cei din jur incep sa gandeasca : " uite ce persoana speciala , cum a trecut ea peste o asemenea nenorocire".
Cand nu ai ce face , ca sa  supraavietuiesti , trebuie sa depasesti orice handicap. Initiatorul se leaga de pierderi fizice , dar cum ar fi sa ne gandim la handicapul de a fi prost ? Este o lume dura , prostii sunt extrem de loviti .
Prigoana nu are un picior , dar are bani . Nu a facut el cea mai buna investitie cu Bahmuteanca , dar te asigur de un lucru. Ar da toata averea lui si ar face si niste credite daca ar putea sa isi puna piciorul inapoi .
De cate ori ne postam fericirea , suntem de fapt tristi . De cate ori ne etalam calmul , suntem stresati . De cate ori aratam poze in care avem prieteni ....ne simtit singuri . DAr in poze totul pare grozav.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 MinettoMatoi, on 14 noiembrie 2021 - 16:21, said:

Ca nu vad cum poti fi asa bine cand n-ai maini, eu as tipa in continuu de nervi sa nu pot face mai nimic ca lumea.

Asa ar tipa si un miliardar ruinat cand se trezeste la nivelul tau financiar.

Dupa care se obisnuieste cu ideea, si asta e, isi traieste viata mai departe. Mai rade, mai plange, etc.

Tu de ce nu tipi de nervi ca nu esti miliardar? :)

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

 MinettoMatoi, on 14 noiembrie 2021 - 16:21, said:

Astia care nu au maini si picioare, cum se sterg la fund la toaleta ?! Ca asta n-a zis nimeni nicaieri sa stim si noi.

 MinettoMatoi, on 14 noiembrie 2021 - 17:10, said:

Nu e deloc subiect tembel, e dupa tine doar, mi se pare o intrebare destul de okey sa mi se explice cum gandesc ei, adica ce ii motiveaza sa stea asa zeci de ani cu atatea incapacitati.

de ce ar trebui sa stii cum se descurca unii ??? e treaba ta?  ai vreo problema cu fericirea altora? citeste de 10 ori ce spune colegul @JurasikMan

 JurasikMan, on 14 noiembrie 2021 - 18:12, said:

Intre a parea fericit si a fi fericit este o mare prapastie .

Quote

Iar Steve Jobs si Musk, afara de profit nu prea au ceva prin capul ala.
pai saracul Steve cred ca nici gandaci nu mai are in cap, ca a murit demult.
iar Musk, daca avea ceva in cap, deschidea si el topice pe SP, sau macar comenta pe topicele altora...sa faca si el ceva...

Edited by strongsss, 14 November 2021 - 19:04.


#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 Municipalwaste, on 14 noiembrie 2021 - 18:07, said:

De unde stii ca pentru fiecare invalid care face tutoriale si e vedeta pe youtube nu sunt alti 10 mii care nici nu ies din casa si sunt distrusi psihic? Deschizi uneori niste threaduri...

Fericirea tine partial de context, vine si din interior, iar la unii e destul de puternica incat sa nu fie deranjati semnificativ de aceste probleme. E ca la femei, unele intra in depresie daca ajung la 60 Kg, altele sunt fericite si multumite la 120 Kg.
Ai dreptate, sunt alti 10 mii distrusi psihic, insa de multe ori bolile psihice se trateaza, sigur ca-s 30 % din ei care nu se trateaza ca nu merge nici un tratament, exact si de aia e vorba.
Oricum tin sa fiu deacord cu colegul, ca e una sa fi bine si alta e sa pari ca esti bine, nu stiu ce fericire din interior poate veni cand nu te poti sterge la fund, zic de asta, ca e o nevoie primara, nu poti sta cu k la fund, ca asa obiecte mai apuca ei cu cioatele alea, insa jos nu poate ajunge.
Alea care intra in depresie la 60 Kg au probleme, iar la 120 kg e de inteles ca unele-s fericite, nu e ceva asa grav, nu se compara cu sa fi olog de toate membrele de nici laba sa nu poti sa faci, asta asa mai in gluma mai in serios !
Aia de 120 kile e functionala 100 %, in afara ca oboseste mai repede cand merge, sora prietenului meu are 130 Kg la 1,74 m, si e cat de cat, profita de viata, se joaca la calc, pe telefon si asa mai departe.

 JurasikMan, on 14 noiembrie 2021 - 18:12, said:

Intre a parea fericit si a fi fericit este o mare prapastie . Pe FB si instagram toti pari fericiti ( cu sau fara maini si picioare ) . Oamenii fericiti sunt putini si ei au trecut de faza in care trebuie sa isi etaleze fericirea. Un minim  handicap , nu unul grav cum ar fi pierderea unuia sau mai multor membre , te scoate din carti pentru categoria " fericiti " . Toti ipocritii se exprima ca pentru ei nu conteaza handicapul cuiva. Mint. Conteaza dar este la moda sa pari deschis la minte . Sunt barbati care au scula scurta ( in acceptiunea lor ...adica nu este la fel de lunga ca a lui Rocco Siffredi - nu stiu daca am scris corect  ) si sufera cumplit din cauza asta . Sunt tinere sanatoase care sufera ca nu au tate destul de mari ...unele nu au deloc. Ca sa suferi , trebuie sa ai timp . Nu poti sa ai o viata plina , activa ...si sa te opresti ca ai chef sa suferi putin . Suferim cand ni se strica frigiderul si injuram de toate divinitatile inchipuite : " De ce mie , Doamne, de ce mie ? Nimeni nu este fericit ca are un handicap, dar oamenii realizeaza repede ca restului lumii nu pasa de handicapul lor si mai vad ca oamenii ii detesta pe "pierzatori " , pe ratati . Asa ca au de ales , sufera vizibil si sunt exlcusi de societate , prieteni , rude , etc ...sau trec aparent de faza cu bocitul si cei din jur incep sa gandeasca : " uite ce persoana speciala , cum a trecut ea peste o asemenea nenorocire".
Cand nu ai ce face , ca sa  supraavietuiesti , trebuie sa depasesti orice handicap. Initiatorul se leaga de pierderi fizice , dar cum ar fi sa ne gandim la handicapul de a fi prost ? Este o lume dura , prostii sunt extrem de loviti .
Prigoana nu are un picior , dar are bani . Nu a facut el cea mai buna investitie cu Bahmuteanca , dar te asigur de un lucru. Ar da toata averea lui si ar face si niste credite daca ar putea sa isi puna piciorul inapoi .
De cate ori ne postam fericirea , suntem de fapt tristi . De cate ori ne etalam calmul , suntem stresati . De cate ori aratam poze in care avem prieteni ....ne simtit singuri . DAr in poze totul pare grozav.
Cam ai dreptate in ce zici, insa sincer si supravietuirea asta are o limite, s-ar putea ca in halul ala sa nu mai vrei sa supravietuiesti, trebe sa ai si o motivatie ca sa vrei sa supravietuiesti, daca esti intr-o situatie mai asa, s-ar putea sa-ti pierzi motivatia asta.
Si exact, multi doar par fericiti, si cand inchide camera web, plang, cand nu-i mai vede lumea.

Acu fara un picior mai merge, nu e asa mare problema, mai bine sa ramana cu banii Prigoana. Dar cum si-a pierdut picioru ? Ca nu stiam de asta.



strongsss, pai e treaba mea fericirea altora ca-s curios psihologic sa inteleg comportamentele, gandirea oamenilor, imi place sa inteleg astea. Jurasik zice bine ce zice.

 Phobos, on 14 noiembrie 2021 - 18:39, said:

Asa ar tipa si un miliardar ruinat cand se trezeste la nivelul tau financiar.

Dupa care se obisnuieste cu ideea, si asta e, isi traieste viata mai departe. Mai rade, mai plange, etc.

Tu de ce nu tipi de nervi ca nu esti miliardar? Posted Image
Vrei sa-ti zic un adevar ? Tip ca nu-s miliardar, tip in continuu (in ghilimele tip, adica sufar destul) si nu ma pot obisnui ca nu-s si eu cu f multi bani, chiar mama se mira ce draci am ! Sufar destul, am intrebat si medici si n-au stiu sa zica de ce am in mine stofa de nabab si de ce nu ma pot obisnui cu asta. Asa cum nu m-as putea obisnui sa fiu olog de tot, sa nu pot face mare lucru.

Edited by MinettoMatoi, 14 November 2021 - 20:14.


#12
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

 JurasikMan, on 14 noiembrie 2021 - 18:12, said:

dar te asigur de un lucru. Ar da toata averea lui si ar face si niste credite daca ar putea sa isi puna piciorul inapoi .

Bwhahaha, invers amice.  Daca si-ar dubla averea si-ar da si celalalt picior :).  Intreaba maine 1 milion de romani daca isi taie un picior, cu lingura, pentru 1 milion de dolari, sa vedem :).

#13
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Minetto, la tine predomina trupul. O felie de paine cu magiun, spalat bine cu mana pana la fund la fund, om in toata firea bobinand la nesfarsit pe telefon - esti cumva bine...
Traiesti insingurat si iti tremura carnea in caz ca patesti ceva...

O persoana care s-a nascut cu lipsuri corporale grave, de cand se stie, se descurca trupeste la nivelul lui, se multumeste cu mai putine ale trupului, in schimb este fericit pe domeniul infinit mai complex al sufletului. Sufletul, daca stii, cuprinde gandirea, imaginatia, sentimentele, limbajul, judecata, optiunile etc. si, foarte important, sufletul are acel "radioreceptor - emitator" foarte bine dotat capabil sa fie in legatura cu trandescentul, cu lumi paralele, cu Dumnezeu, de unde primeste energie necreata. Si sa fie in legatura cu umanitatea. Din aceasta cauza, paradoxal, are mai putine angoase si nu sufera de egoism si hedonism.

La fel, cei care au fost intregi la trup, dar prin accident, sau prin operatii medicale mutilatoare, au ajuns in situatii extreme, mai intai parcurg o perioada perplexa, apoi de revolta si, daca sufletul lor suficient de tare, reusesc sa se adapteze treptat la noua situatie existentiala.

Cei din jur, de regula, se implica si compenseaza la anumite ceasuri ale zilei procedurile fiziologice (este mult mai simplu, pentru ca persoana ingrijita colaboreaza; este mult mai dificil cu un sugar intreg la trup, dar care nu se poate exprima...).
Apoi, sunt fel de fel de dispozitive care permit persoanei cu handicap grav sa execute minimul de activitati cand, temporar, este singur.

Inclusiv calculatorul poate fi dotat corespunzator. Nu neaparat pentru joculete stupide, ci pentru exprimare si socializare.

(Teme.
1. Descrieti cum se toaleteaza "la fund" o donmisoara intreaga cu mainile perfect functionale, dar care are aplicate unghii false foarte lungi si, inerent, incovoiate.

2.Imaginati un procedeu pentru spalarea manuala la subbratul drept pentru o persoana singura care este in aparat ghipsat rigid cu bratul si umarul stang.

Edited by Anca12, 14 November 2021 - 21:33.


#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Taica-meu a fost nevazator inca dinainte sa ma nasc eu. Si ERA fericit. Se mai "droga" cu cate o tuica, dar nu exagerat.

Se pare ca uni cred ca daca oamenii nu sunt ca ei, atunci trebe musai ca sunt nefericiti...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 marianvasile, on 14 noiembrie 2021 - 16:33, said:

De regulă, în orice situație nasoală te pune viața, vine o vreme când accepți un lucru asupra căruia nu poți interveni pentru a-l schimba. Și atunci sunt două feluri de oameni: unii care se resemnează și o duc de azi pe mâine la limita acceptabilității, și alții care încearcă să scoată ce pot scoate mai bun din situația dată. Cei care nu acceptă o anume stare de fapt își pun capăt zilelor.

Ai sintetizat foarte bine! Posted Image

Edited by MembruAnonim, 14 November 2021 - 23:08.


#16
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Se bucura cu ceea ce au, puțin sau mult, e irelevant pentru dânșii... Pe noi, ăștia chipurile normali, care avem de toate, nu sesizăm lipsurile pe care le avem de fapt, morale, etice etc. Suntem niste lacomi, egoiști, aroganți și jumătate și nici măcar nu realizăm asta.
Vezi doar exemple, concrete gen Black fraierday, cryptomonede si alte prostii, care scot la iveală adevăratele caractere ale oamenilor.

Edited by Vlad_22, 15 November 2021 - 00:26.


#17
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 Anca12, on 14 noiembrie 2021 - 21:21, said:

Minetto, la tine predomina trupul. O felie de paine cu magiun, spalat bine cu mana pana la fund la fund, om in toata firea bobinand la nesfarsit pe telefon - esti cumva bine...
Traiesti insingurat si iti tremura carnea in caz ca patesti ceva...

O persoana care s-a nascut cu lipsuri corporale grave, de cand se stie, se descurca trupeste la nivelul lui, se multumeste cu mai putine ale trupului, in schimb este fericit pe domeniul infinit mai complex al sufletului. Sufletul, daca stii, cuprinde gandirea, imaginatia, sentimentele, limbajul, judecata, optiunile etc. si, foarte important, sufletul are acel "radioreceptor - emitator" foarte bine dotat capabil sa fie in legatura cu trandescentul, cu lumi paralele, cu Dumnezeu, de unde primeste energie necreata. Si sa fie in legatura cu umanitatea. Din aceasta cauza, paradoxal, are mai putine angoase si nu sufera de egoism si hedonism.

La fel, cei care au fost intregi la trup, dar prin accident, sau prin operatii medicale mutilatoare, au ajuns in situatii extreme, mai intai parcurg o perioada perplexa, apoi de revolta si, daca sufletul lor suficient de tare, reusesc sa se adapteze treptat la noua situatie existentiala.

Cei din jur, de regula, se implica si compenseaza la anumite ceasuri ale zilei procedurile fiziologice (este mult mai simplu, pentru ca persoana ingrijita colaboreaza; este mult mai dificil cu un sugar intreg la trup, dar care nu se poate exprima...).
Apoi, sunt fel de fel de dispozitive care permit persoanei cu handicap grav sa execute minimul de activitati cand, temporar, este singur.

Inclusiv calculatorul poate fi dotat corespunzator. Nu neaparat pentru joculete stupide, ci pentru exprimare si socializare.

(Teme.
1. Descrieti cum se toaleteaza "la fund" o donmisoara intreaga cu mainile perfect functionale, dar care are aplicate unghii false foarte lungi si, inerent, incovoiate.

2.Imaginati un procedeu pentru spalarea manuala la subbratul drept pentru o persoana singura care este in aparat ghipsat rigid cu bratul si umarul stang.
O fi, nu stiu, dar pana la suflet, trebe sa fiu comod pe chestiile de baza, or fi ei altfel, dracu stie, ma refer si la aia care s-au nascut asa (Ca vezi si tu in jur pe ceilalti, si vrei si tu sa faci ce fac ei), si aia care erau okey inainte.
Pai mie sufletul mi-l umple si daca pot sa mesteresc la calculator, telefon, sa mananc, sa ma spal singur, sa fac cumparaturi si asa mai departe. Lasa ca si jocurile sunt ok ca-ti aduc bucurie, nu doar socializarea si documentarea.

Sa-ti raspuns la temele alea:

1 - Una cu unghii lungi poate sa se stearga la fund ptr ca pune mai multa hartie in mana adica bila de hartie (rupi hartia si o mototolesti sa faci ca o bila) ca sa nu ajunga unghiile sa o intepe sau sa incomodeze, si rezolva problema, nu e problema.
2 - La ala in ghips se face asa: cu mana dreapta ia o perie cu coada, da drumu la apa, sapuneste peria si tot cu mana dreapta incearca sa se spele la subrat, nu e problema, sau mai greu la o adica pune peria in gura si cu gura misca peria acolo la subrat.

Dar cand n-ai nici un membru si nici cioatele alea nu le ai la maini de 10-15 cm cu care unii totusi mai apica ceva intre ele, e jale.

Oricum o sa mor si nu pot sa ii inteleg, oi fi prost, nu neg, dar asta e. Am inteles ce ai explicat, am inteles mecanic doar ca ei nu-s ca mine si ca, cumva le e bine asa, dar nu simt notiunea, tot nu simt smecheria cum ai putea fi bine asa, dar na, sunt subiectiv fara sa vreau.

Doamne ce vieti au unii oamenii...AOLEU, doamne, dar bine macar ca am optiune de iesire in caz de ceva, adica suicidul ptr mine nu e o problema ca si conceptie zic, nu sunt blocat de conceptii religioase sau altele, ca n-as sta intr-o viata din asta degradanta sub nici o forma.
Sau ii vezi pe unii arsi cu fetele terminate, gura deformata, pai cum mananca ? Ca ii cade naiba din gura aia deformata total. Mmm....vai, vai.
Zic asa vai vai, ca sa exprim ce simt, uimire uriasa !

Pai eu cand ies din baie si mi se usuca fata, pana sa dau cu Nivea ma enerveaza senzatia aia, ma irita, e un disconfort nasol. Damite sa sa fiu ars vai de mama mea, iti dai seama ce disconfort aveam.
Pana la urma sa zic asa ma bucura ceva, ca nu sunt dispus sa accept orice magariile a vietii, adica imi permit sa aleg ce fac, dar nu toti sunt ca mine.

 pufonel, on 14 noiembrie 2021 - 22:11, said:

Taica-meu a fost nevazator inca dinainte sa ma nasc eu. Si ERA fericit. Se mai "droga" cu cate o tuica, dar nu exagerat.

Se pare ca uni cred ca daca oamenii nu sunt ca ei, atunci trebe musai ca sunt nefericiti...
Ai dreptate, insa oricat as vrea sa inteleg, nu pot intelege cum pot fi fericiti asa, desi mecanic inteleg. Chiar odata am facut asa un exercitiu, dimineata cand m-am sculat am stat cu ochii inchisi, si imi imaginam cum ar fi sa nu vad, pai eram blocat, as fi innebunit in 2 zile maxim, sa nu pot face nimic din ce faceam, ma refer la aia care si-au pierdut vederea, ca aia care n-au vazut niciodata, nu stiu cum e sa vezi, e altceva.
Pai ziar nu, calc nu, tv nu, telefon nu, nici n-as avea ce face sincer, as lua-o razna clar, ca doar nu stau sa ascult muzica toata ziua, plus ca mie imi plac f mult calculatoarele, emisiuni, documentare, filme.
Dar daca taica-tu e fericit asa, o fi, nu te contrazic.

 MembruAnonim, on 14 noiembrie 2021 - 23:08, said:

Ai sintetizat foarte bine! Posted Image
marianvasile are dreptate asa in mare parte ptr ca asa gandesc cei mai multi, dar nu te obliga nimeni, poti sa nu accepti si sa iesi din viata demn uneori (de aia fundatia elvetiana care ofera iesirea la cerere in caz de boli grave incurabile se numeste Dignitas, de la demnitate), deci depinde de om.
Deci depinde de om. Trag concluzia ca din moment ce aleg sa stea in viata, inseamna ca nu ii deranjeaza prea tare situatia in care sunt, si mirarea mea era tocmai, cum de nu ii deranjeaza asa tare, atata tot.




Vlad_22, ai dreptate aia cu criptomonedele, majoritatea oamenilor is egoisti si asa mai departe, insa un om care e om, e om si fara problemele alora, daca ajungi sa devi om abia in cand esti praf, nu esti om !
Si tot asa, un om inteligent e constient si de lipsuri si de altele ce le are si daca e sanatos.
Cine nu e om nu e om nici sanatos nici nesanatos.
Si in cazul aurolacilor ? Aia cu ce sa se multumeasca pe strazi ? Cu foamea, mizeria, batai, frigul zilnic ?! Ce ii multumeste pe ei ? Ce ii tine ?

Edited by MinettoMatoi, 15 November 2021 - 17:53.


#18
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 28.05.2020
-Un personaj din Marin Preda intrebat fiind ce rost mai are viata lui fara cele doua picioare, raspunde: "pai eu muncesc de placere, apoi ma bucur de compania unor prieteni, de un pahar cu vin, de o friptura buna, iar uneori pot mangaia si face sex cu o femeie".

-Eu stiu pe cineva fara maini de la care am cumparat o lucrare. Le face cu picioarele, are clienti in multe tari. E civilizat si educat, nu accepta pomeni, are familie, isi traieste bine viata si se bucura de fiecare clipa traita.

Acesti Oameni chiar stiu sa se bucure de viata, nu joaca teatru. Ei sunt un indemn pentru oricine, de a razbi si a se bucura de viata.

 MinettoMatoi, on 14 noiembrie 2021 - 16:21, said:

oameni fara o mana, picior,  ii vad asa razand si bine, oare sa joace teatru ?
Sa nu pot sa ma joc pe telefon, sa stau la calculator, sa ma sterg la fund mai ales.  eu as tipa in continuu de nervi
Ori fi prost eu, dar nu inteleg, eu m-as duce dracu si gata, am scapat, nu sa ma chinui asa.
Zici ca iti iei viata daca nu joci jocuri pe telefon si calculator ?  Apasatul rapid pe niste taste si privitul la un ecran, te afecteaza atat de mult ?!

Pomenesti de multe ori de stersul la cur.... Afla ca e mai igienic sa te speli decat sa te stergi la cur, sau la... sau la...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate