Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inselaciune OLX. Cum sa procedez?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Se da urmatoarea situatie. Am gasit un produs pe OLX care ma interesa. Pretul 500 de lei. Sun pe cel ce a pus anuntul. Buna ziua sunt interesat de urmatorul produs ... bla bla. Ca orice roman il intreb ultimul pret. Imi spune ca e firma, ca produsul e nou, sigilat, si ca nu poate negocia pretul, ca asta e pretul fix 500 lei. Ok, asta e! Intreb daca trimite in tara, ii spun ca locuiesc in Suceava. Da trimite, costul transportului e 20 de lei.  Ii spun ca sunt de acord, si ii dau adresa. Il mai rog sa imi trimita o poza de pe AWB ca sa pot urmarii coletul. Si omul imi trimite o poza vineri. Recunosc ca nu m-am uitat la poza vineri. Azi deschid whatsapp-ul si ma uit la poza. Surpriza. 525 de lei! Eu stiu ca 500+20 fac 520 lei! Il sun pe om si il intreb care e faza. Mda, imi pare rau, am gresit nota de transport. Dar ca nu mai are ce sa faca, deoarece coletul e la curier! Ca isi cere scuze. Bine, bine dar cum o rezolvam il intreb? Pai nu avem cum sa facem. Va mai puneti pentru 5 lei? Ii propun sa ii dau un IBAN sa imi puna acolo 5 lei, si eu voi considera totul ok. Nu, ca nu are el timp sa mearga la banca pentru 5 lei. Ii spun ca exista internet banking. Nu, ca nu are asa ceva. Ii spun ca ii voi refuza pachetul si nu il voi ridica de la curier. Ma ameninta ca ma va da drept "cumparator necinstit" pe OLX (exista asa ceva oare?)!?!
Astea sunt firmele vanzatoare de pe OLX! Acum am doua variante:
Inghit galusca si mai dau 5 lei; Personal nu prea vreau asta.
Imi bag picioarele si luni cand ma suna curierul refuz pachetul.
Voi cum ati face?

Edited by XL700VA, 13 November 2021 - 18:25.


#2
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Nu pot sa cred că te khaci pe tine ptr 5 lei

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 Rav_885, on 13 noiembrie 2021 - 18:23, said:

Nu pot sa cred că te khaci pe tine ptr 5 lei
Sunt 5 lei ai mei. Sau tu esti cel din Timisoara de pe OLX?
Si nu e neaparat vorba de 5 lei, e vorba ca la telefon mi-a spus un pret. Pai daca ai spus un pret, tine acel pret, nu il mai umfla!

Edited by XL700VA, 13 November 2021 - 18:30.


#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Nu cred ca a vrut sa te insele pentru nici 1% in plus la valoare.

#5
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am patit asta cu un telefon comandat pe olx. Mi-a fost spus un pret pe transport si cand sa ridic coletul a fost o suma putin mai mare.
Nu era suma destul de mare si am si uitat, daca nu era subiectul asta nici nu mai imi aminteam despre faza respectiva.

Pentru 5 lei? Ai 2 variante.
1 - Refuzi coletul daca tot nu iti trebuie.
2 - Daca vrei sa faci vreo manevra pui sa trimita aiurea un alt colet.

Cat despre amenintarile alea? Buhaha? Pe olx. Iti faci alt cont daca este dasta jegos.

#6
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
5 lei nu este o diferenta suficient de mare incat sa merite atata bataie de cap.
Ii platesti dar ii lasi review negativ sau nota, nu stiu cum e pe olx.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca pentru 5 lei faci atat tam-tam, n-are rost.

Dar de furnizorii astia de gaze/energie ca te fura lunar cine stie cat la factura, nu te iei ? Sau de statul roman, ca iti trage lunar 45% din salar, din banii tai munciti, nu te iei ? Pe bune acum, esti penibil!


Hai las-o moarta, asta ori e un topic destinat troll-ului ori initiatorul n-are ce face cu timpul lui liber.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 XL700VA, on 13 noiembrie 2021 - 18:21, said:


Eu as refuza coletul. Din mai multe motive. Daca ti-a facut faza cu cei 5 lei, cu siguranta mai are surprize in maneca. Sa nu te trezesti ca produsul este defect, are defecte ascunde pe care le va nega si va refuza garantia etc. Scuzele "nu am internet banking, nu pot merge la banca" sunt puerile. Mie deja imi da de gandit.


Iar la faza ca te reclama la olx pt client necinstit.. pai tu poti sa il reclmai pentru vanzator necinstit care baga un pret pe site insa in realitate il umfla.

Edited by MembruAnonim, 13 November 2021 - 18:37.


#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Probabil este plata pentru plata ramurs pe care o cere curierul. Parca taxa de cont debitor, nu sunt sigur.
Daca ai fi platit online la vanzator nu ar mai fi fost acea exagerata taxa de 5 lei.

#10
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
O fi mai mult sa.ti trimita coletul pana la Suceava, decat pana in alta localitate si de aici diferenta de pret. Nu as face figuri pentru aia 5 lei si sincer faci prea mult show. Nici macar nu ii baga firma in buzunar, ii plateste curierului. Asa ca, in esenta ai dreptate, dar nu este o tentativa de a insusi acea valoare, ci ai primit un pret eronat.
Sincer acum, accepta comanda si da.mi un cont revolut si iti trimit eu 5 lei.

#11
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mda, traim in Romania, si toata lumea i-a partea tepuitorului. Eu uite ca nu o sa inghit asa ceva, si luni cand v-a suna curierul voi refuza coletul. Chiar daca aveam nevoie de acel produs. Dar m-am saturat de tepuitori.
Nu e vorba de 5 lei. E vorba de cuvant. Nu imi place sa fiu pacalit.
Poate a gresit. Dar in cazul asta trebuia sa accepte IBAN-ul si punea acolo 5 lei. Prin internet banking, comisionul e imfim (la BCR eu cand pun bani in alt cont, adica alta banca, imi ia 51 de bani). Ii era greu sa imi transfere 5 lei? Refuz sa cred ca mai exista firme care sa nu aiba internet banking.

Edited by XL700VA, 13 November 2021 - 18:41.


#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
daca eram vecini, sau stateai aproape, iti dadeam eu acei 5 lei ca sa nu mai pierzi vremea sa deschizi topic pe softpedia

#13
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Nu e tepuitor, ci pretul trimiterii coletului nu a fost cel anticipat. Daca nu reusesti sa intelegi asta, este de prisos. Iar oferta mea este valabila sa iti trimit cei 5 lei.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 XL700VA, on 13 noiembrie 2021 - 18:40, said:


Cel mai bine refuzi coletul. Cum am mai spus, daca a gasit scuze penibile  "nu am internet banking", asa va gasi scuze si sa iti refuze vreo garantie sau chiar sa iti trimita produs defect si sa zica nege ca asa l-a trimis.
Adica el are firma si nu are internet bankign?! Asta ar trebui sa iti dea de gandit.

#15
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Simplu.. Daca vrei produsul, dai in plus 5lei.Daca nu,faci retur. E si asta, probabil, o smecherie. Eu am platit si transport si retur, cand intelegerea a fost, el transport, eu retur. Lectii de viata..

Edited by FARAROTI, 13 November 2021 - 18:44.


#16
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Da iban ca iti trimit eu 5 lei ptr divertismentul de aici. Sau 1euro, cum preferi.

#17
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 liviu_np, on 13 noiembrie 2021 - 18:36, said:

Probabil este plata pentru plata ramurs pe care o cere curierul. Parca taxa de cont debitor, nu sunt sigur.
Daca ai fi platit online la vanzator nu ar mai fi fost acea exagerata taxa de 5 lei.

 Namidee, on 13 noiembrie 2021 - 18:40, said:

O fi mai mult sa.ti trimita coletul pana la Suceava, decat pana in alta localitate si de aici diferenta de pret. Nu as face figuri pentru aia 5 lei si sincer faci prea mult show. Nici macar nu ii baga firma in buzunar, ii plateste curierului. Asa ca, in esenta ai dreptate, dar nu este o tentativa de a insusi acea valoare, ci ai primit un pret eronat.
Sincer acum, accepta comanda si da.mi un cont revolut si iti trimit eu 5 lei.
Spune ca e firma. Nu cred ca nu stia cat costa un transport. Doar nu oi fi eu primul client. Cred ca e teapa pe fata. Daca era greseala cum mi-a spus accepta IBAN-ul.

#18
curvymomylore

curvymomylore

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 06.03.2017
Ce saracie la uni ceva incredibil auzi la el pentru 5 lei refuza coletul
Tu nu ai auzit de rotunjire asa se face si in magazin orice produs apare la 99 de lei dar se rotunjeste la 100 cand platesti si eu fac la fel asa este normal transportul cu Fan este 24 de lei si se rotunjeste la 20 ca sa fie pret fix se numeste marketing

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate