Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

OTP - Zero Friday - Zero Costuri pe Viata

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#19
nbce

nbce

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.11.2021
A reușit cineva să treacă de pasul 2 unde trebuie încărcată poza la actul de identitate? Când încerc să urc poza îmi apare eroare de rețea și când folosesc camera telefonului/laptopului spune că nu reușește să citească informațiile..

Are cineva credit de nevoi personale / ipotecar la OTP? Sunt ok sau să mă orientez spre altă bancă?

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdjxhouse, on 13 noiembrie 2021 - 16:31, said:

Tocmai am gasit oferta de "Black Friday" de la OTP
Oferta si pentru persoane fizice si pentru persoane juridice

https://www.otpbank..../zero-friday-pf

Ia-ți Pachetul LeZero cu extra ZERO pe viață și ai:
ZERO costuri pe viață și ZERO condiții lunare de încasare și tranzacționare pentru cont curent, card de debit Mastercard, Internet și Mobile Banking, Alerte SMS;
ZERO comision la conturile curente, adică nu plătești administrarea lor;
ZERO costuri la cardul de debit, adică nu plătești comisionul de emitere card și nici comisioanele de administrare;
ZERO costuri la retrageri numerar de la orice ATM din România, nelimitat;
ZERO costuri pentru 2 (două) retrageri numerar, pe lună, de la orice ATM din străinătate;
ZERO costuri de administrare cu aplicațiile incluse în OTPdirekt;
ZERO comision de procesare plăți în lei, intra și interbancare către orice bancă din România, nelimitat, prin intermediul OTPdirekt;
ZERO costuri cu alertele SMS (Control Cont/Control Card), adică nu plătești nici administrarea serviciului și nici nu ai costuri cu SMS-urile primite.

https://www.otpbank..../zero-friday-pj

Beneficiile "ZERO costuri pe viață" care te așteaptă nu au fost nicicând mai atractive:
Cont curent – GRATUIT, oricâte conturi, indiferent de valută;
Număr NELIMITAT de plăți interbancare în LEI, GRATUITE, efectuate prin Internet Banking și ***** 2;
Abonament Internet Banking - GRATUIT pentru un utilizator;
Card debit Visa Business în LEI - GRATUIT emitere şi administrare;
1 terminal POS/E-Commerce/Soft POS, pentru care se aplică un comision de doar 0,70% comision la procesarea tranzacțiilor prin POS/E-Commerce/Soft POS indiferent de rulaj3.   
Campania Promoțională ZERO Friday pentru Antreprenori cu ZERO costuri pe viaţă se adresează clienților persoane juridice, indiferent de cifra de afaceri și de forma de organizare și este valabilă până la data de 26 noiembrie 2021.


Intrebare:

Ei din ce traiesc? sau unde este ascuns informatia care te trage in piept

E prea tare ca sa fie adevarat...

Eu am LeZero de pe vremea cand, pe langa 0 tot, primeai si 50 lei/luna bonus.
Si da, am platit 0 comisioane pana acum - este cardul pe care il alimentez lunar cu o suma si cu care fac toate platile.

Singura chestie imperfecta este faptul ca SMS-urile pentru tranzactii vin cu intarziere, mai ales daca tranzactiile sunt facute in week-end.

#21
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

View Postnbce, on 13 noiembrie 2021 - 23:03, said:

A reușit cineva să treacă de pasul 2 unde trebuie încărcată poza la actul de identitate? Când încerc să urc poza îmi apare eroare de rețea și când folosesc camera telefonului/laptopului spune că nu reușește să citească informațiile..

Are cineva credit de nevoi personale / ipotecar la OTP? Sunt ok sau să mă orientez spre altă bancă?
nu am reușit
Am lăsat numărul să mă sune ei

#22
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Bancile trăiesc din creditare, nu din operațiuni.

#23
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
OTP ciupeste 1.9% la platile cu cardul in afara Romaniei (Paypal, aliexpres etc.). Ma dispera deja. Am LeZero de anul trecut si luna asta mi-au luat 12 lei comision. Parca primul an era gratis, pe urma 12lei/luna. Sa vad daca luna asta mai iau, ca mi-au intrat mai mult de 1200 de lei in cont.

#24
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 28.01.2007
1.9% fata de ce curs? BNR, ECB, Mastercard?

#25
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Am discutat adineauri cu ei si au spus ca nu exista niciun comision la plata cu cardul, cel putin la oferta asta.

#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Nu e vorba de comision, e vorba de ce curs valutar folosesc la tranzacțiile in alte valute....

#27
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
https://www.otpbank....n/exchange-rate

Mai in josul paginii... le umfla cu ~2%. Deja dau mai mult pe comisionul asta decat pe costul pachetului. Cand faci plata iti da SMS cu suma platita iar dupa cateva zile apare suma-2% in cont. Alte banci tot asa fac? Din cate tin minte la Raiffeisen nu.

Edited by romeo_cj, 15 November 2021 - 14:53.


#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Librabank nu face asa...

#29
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 11.02.2006
Utilizarea cardului OTP este de evitat pentru orice fel de plati in alta moneda decat ron, din cauza cursului de schimb jenant la tranzactiile cu cardul plus o eventuala dubla conversie (pentru plati non-euro).

View Postwertyck, on 15 noiembrie 2021 - 16:45, said:

Librabank nu face asa...

Libra (deocamdata) deconteaza orice tranzactie externa (indiferent de moneda) la cursul Mastercard, fara niciun alt comision suplimentar. Bravo lor!

#30
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Am facut comparatie intre cursul de schimb EUR, din 15 noiembrie, de la BT cu cel de la OPT si e o diferenta de 0.031 lei. Deci la fiecare 10000 eur schimbati as pierde 310 lei, fata de BT, probabil mai mult avand in vedere ca BT face cursul in functie de suma, deci peste 10 mii ar fi mai mare diferenta.

In final, pentru mine este mai avantajos sa raman la BT si sa platesc cei aproximativ 400 lei / an.

Dar pentru cei care au incasari in lei, cred ca oferta OTP este buna.

Multumesc celor care ati subliniat acest aspect, al cursului de schimb.

Edited by Argv, 16 November 2021 - 06:38.


#31
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 02.02.2006

View PostArgv, on 16 noiembrie 2021 - 06:31, said:

Am facut comparatie intre cursul de schimb EUR, din 15 noiembrie, de la BT cu cel de la OPT si e o diferenta de 0.031 lei. Deci la fiecare 10000 eur schimbati as pierde 310 lei, fata de BT, probabil mai mult avand in vedere ca BT face cursul in functie de suma, deci peste 10 mii ar fi mai mare diferenta.

In final, pentru mine este mai avantajos sa raman la BT si sa platesc cei aproximativ 400 lei / an.

Dar pentru cei care au incasari in lei, cred ca oferta OTP este buna.

Multumesc celor care ati subliniat acest aspect, al cursului de schimb.
Care a fost cursul la BT pt vanzare euro pe pers juridica?

#32
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Il gasesti aici: https://www.bancatra...s-valutar-spot/

Dar daca schimbi peste 10 mii, cursul e mai bun. Cu cat creste suma cu atat e mai bun cursul. Nu stiu cum procedeaza OTP la sume mai mari, dar eu am comparat cursurile afisate, ma gandesc ca daca si ei au un curs care depinde de suma, diferenta este proportionala.

#33
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 11.02.2006

View PostArgv, on 16 noiembrie 2021 - 06:31, said:

Am facut comparatie intre cursul de schimb EUR, din 15 noiembrie, de la BT cu cel de la OPT si e o diferenta de 0.031 lei. Deci la fiecare 10000 eur schimbati as pierde 310 lei, fata de BT, probabil mai mult avand in vedere ca BT face cursul in functie de suma, deci peste 10 mii ar fi mai mare diferenta.

In final, pentru mine este mai avantajos sa raman la BT si sa platesc cei aproximativ 400 lei / an.

Dar pentru cei care au incasari in lei, cred ca oferta OTP este buna.

Multumesc celor care ati subliniat acest aspect, al cursului de schimb.

Iar daca comparai intre cursul BT si cel de la Mastercard (folosit de Libra pt platile cu cardul, fara niciun alt comision suplimentar), atunci deja faceai economii fata de BT Posted Image

Pe scurt - nu exista banca perfecta, cea mai buna banca este aceea care raspunde cel mai bine nevoilor fiecaruia.

Edited by it_is_me, 16 November 2021 - 08:18.


#34
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Sa nu exageram. Daca esti mare barosan, nu stai sa-ti faci cont la OTP cu zero costuri, ca vrei tu sa schimbi sute de mii de euro.
Cand ai de la zece mii de euro in sus de schimbat, te duci la banca unde ai conturi si sigur iti mai da ceva reducere.

#35
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

View Postbai3tzash, on 16 noiembrie 2021 - 08:22, said:

Sa nu exageram. Daca esti mare barosan, nu stai sa-ti faci cont la OTP cu zero costuri, ca vrei tu sa schimbi sute de mii de euro.
Cand ai de la zece mii de euro in sus de schimbat, te duci la banca unde ai conturi si sigur iti mai da ceva reducere.
la 10 mii de euro la bt nu pupi nimic
Îți spun asta din experiență personală

#36
KXander

KXander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.12.2012

View Postit_is_me, on 15 noiembrie 2021 - 18:16, said:

Utilizarea cardului OTP este de evitat pentru orice fel de plati in alta moneda decat ron, din cauza cursului de schimb jenant la tranzactiile cu cardul plus o eventuala dubla conversie (pentru plati non-euro).
Dar daca cardul/contul sunt in EUR si tu faci o plata in afara la un comerciant care accepta tot EUR? Presupun ca nu mai exista vreun comision sau dubla conversie? Cel putin asa ar fi logic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate