Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31448 replies to this topic

#19261
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 12 mai 2019 - 07:47, said:



Am spus IDOLI, deci ai mai multi, . . . .  multi .

Desigur, ai perfecta dreptate, am tot atatia cati ai si domnia ta:

Coloseni 3:5 De aceea, omorâţi mădularele voastre care sunt pe pământ: curvia, necurăţia, patima, pofta rea şi lăcomia, care este o închinare la idoli.

#19262
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 11 mai 2019 - 21:31, said:

Zici ca nu ? Pai teologii mereu spun ca sunt alegorii parabolele lui isus.
Chiar asa, tu iei literal parabola cu bogatul si saracul Lazar ?
Tocma, desi scrie ca tot Cuvantul e Duh. Insa teo-ologii spun ca are inteles duhovnicesc numai cand le da lor bine. De aia o singura Biblie si 3000 de doctrine.

View Postrichelieu, on 11 mai 2019 - 22:03, said:

Zi zău cu limba scoasă, ca tu iei adliteram ce scrie in Biblie!
Nu stimabiile insa raspunsul il gasesti numai in Biblie, nu cu "se refera" si "se zice ca". Compari Scriptura cu Scriptura nu cu parerea teologilor.

Edited by zexelica, 27 May 2019 - 19:03.


#19263
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostSchumyAlex, on 02 aprilie 2006 - 19:09, said:

Ce parere aveti despre adventistii din ziua de azi?Ce credeti despre toate interdictiile lor gen ascultat muzica,distractie,zi de odihna sambata!La noi e taman invers!Dc?Ei zic k asa scrie in Biblie k cica ziua de odihna ar fi sambata si k ar fi un mare pacat sa papam cu toti carne de porc!Care e chestia?dc la ei e asa si la noi alfel?

Adventiştii de ziua a şaptea se consideră biserică,
eu îi consider un cult, o sectă distructivă şi totalitară.
Au luat fiinţă la mijlocul sec. 19 în SUA.
Profeta lor este o nebună Ellen G. White.

Ei sunt creaţionişti.
Ei aşteaptă cu nerăbdare sfârşitul lumii.
Practică botezul la vârsta consimţământului, după ce candidatul la botez a fost bine îndoctrinat.
Se laudă cu un mod de viaţă cumpătat, propagă temperanţa.
Imită pe evrei în ceea ce ţine dieta, practică sabatul.

Sunt nişte indivizi a naibii de intoleranţi şi făţarnici.

Ah, da. Adventiştii disconsideră sărbătorile oficiale şi acelea religioase.Din c
âte ştiu eu, ei au Sabatul şi sfânta cină.

Edited by JJackFLASH, 27 May 2019 - 19:22.


#19264
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006

View Postzexelica, on 27 mai 2019 - 19:02, said:

Compari Scriptura cu Scriptura
Asta sfidează orice logica :)
Știi asta...nu?

#19265
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostJJackFLASH, on 27 mai 2019 - 19:25, said:

Adventiştii de ziua a şaptea se consideră biserică,
eu îi consider un cult, o sectă distructivă şi totalitară.
Au luat fiinţă la mijlocul sec. 19 în SUA.
Profeta lor este o nebună Ellen G. White.
Ei se considera biserica adevarata , cea care implineste si indeplineste poruncile divine.
Doar ca in realitate ei practica legalismul, adica obliga/forteaza la un anumit comportament. Asta se intampla cand printre ei se gasesc si "capre". Findca adevaratul crestin practica din placere "poruncile" date de isus. Deci constinta lor gaseste poruncile ca bune/morale. Spre exemplu porunca "sa nu ucizi" , in acest caz pana si un ateu ar considera porunca buna, dar au fost situatii cand oamenii s-au simtit amenintati si si-au eliminat adversarii (politici sau nu).Un crestin intelege ca in imparatia cerurilor nu exista adversari, ci toti sunt frati, iar ei au un singur simtamant, acela al prieteniei, si orice actiune a lor vine in intampinarea aproapelui sau. Si cel mai important lucru e starea spirituala, e bucuria ca sunt popor ales nu pentru ca ei sunt cineva ci prin comportamentul lor slavesc caracterul divin.
In ce priveste Ellen G. White, am citit cateva scrieri ale ei si surprinderea mea a fost ca sunt mult prea elaborate pentru o femeie cu 4 clase, si mulatra pe deasupra. Am citit cartea "Tragedia veacurilor" , pot sa spun ca depaseste in calitatea naratiunilor foarte multi scriitori  cunoscuti
Poate ca unii nu inteleg ce inseamna profet, dar cu certitudine e . Nu tot ce a scris se poate incadra in profetii, dar are chestii care au fost recunoscute de medicina moderna. Si cand te gandesti ca a trait in urma cu peste 100 ani.

View PostJJackFLASH, on 27 mai 2019 - 19:25, said:

.
Ei sunt creaţionişti.
Ei aşteaptă cu nerăbdare sfârşitul lumii.
Practică botezul la vârsta consimţământului, după ce candidatul la botez a fost bine îndoctrinat.
Se laudă cu un mod de viaţă cumpătat, propagă temperanţa.
Imită pe evrei în ceea ce ţine dieta, practică sabatul.
Orice religios ar trebui sa fie creationist.
Sfarsitul lumii nu o sa vina findca ei se asteapta la asta. Bineinteles ca sunt interpretari eronate findca printre ei exista si entuziasti. Asteptarea nu mai e fizica ci una spirituala. Poate ca acest sentiment inca persista printre novici, liderii, adevaratii crestini inteleg ca nu e treaba lor soroacele ci schimbarea in constinta(nasterea in duh nou).
Botezul e cel incredintat de isus si apostoli, aici sunt pastratorii unei practici nealterate.
Viata cumpatat in toate lucrurile trebuie sa fie modul de viata al tuturor oamenilor, nu e nimic rau in asta. Dar in cazul lor viata cumpatata e o stare spirituala.
Nu pe evrei imita ci tin la poruncile divine scrise in biblie.

View PostJJackFLASH, on 27 mai 2019 - 19:25, said:

Sunt nişte indivizi a naibii de intoleranţi şi făţarnici.
Ah, da. Adventiştii disconsideră sărbătorile oficiale şi acelea religioase.Din c
âte ştiu eu, ei au Sabatul şi sfânta cină.
Spui de parca ai trait printre ei. Cred ca te simteau un intrus printre ei. Daca nu ai spiritul lor atunci orice miscare a ta e in discordanta cu spiritul lor. Spre exemplu tu poate esti mai agitat, mai galagios, mai repezit, mai vorbaret.
Expresia "in liniste si pace va fi mantuirea voastra " spune totul despre ce inseamna spirit normal.
Dar pot exista printre ei si fatzarnici. Am ascultat si astfel de cuvantatori.
Odihna zile a 7-a e porunca divina, iar cina de impartasanie e incuvintata de isus.

#19266
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJJackFLASH, on 27 mai 2019 - 19:25, said:

Imită pe evrei în ceea ce ţine dieta, practică sabatul.
Nu, evreii mănâncă kosher, iar adventiștii refuză consumul de carne. E complet diferit.

View Postrichelieu, on 27 mai 2019 - 19:58, said:

Asta sfidează orice logica Posted Image
Știi asta...nu?
Ce vrei, stereotipuri eretice, preluate fără discernământ. Și nu, nu știe asta, el este convins că are dreptate. Posted Image

Edited by mario_bril, 27 May 2019 - 21:14.


#19267
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postmario_bril, on 27 mai 2019 - 21:14, said:

Nu, evreii mănâncă kosher, iar adventiștii refuză consumul de carne. E complet diferit.

Evreii care practică iudaismul la modul serios, da.
Adventiştii, care şi cum.
Unii sunt strict vegetarieni, alţii lactovegetarieni.
Alţii consumă şi carne.
Dar porcina, carnea de iepure şi alte feluri de carne oprite în VT nu le consumă.

View Postmario_bril, on 27 mai 2019 - 21:14, said:

Ce vrei, stereotipuri eretice, preluate fără discernământ. Și nu, nu știe asta, el este convins că are dreptate. Posted Image

Prin asta se deosebesc bigoţii de atei.
Nebunii au întotdeauna dreptate.
Înţelepţii mai au un pic de îndoială faţă de cele din jur.
Pentru atei nu există porunci scrise în piatră.

#19268
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

Ei se considera biserica adevarata ,

Je m'en fiche !
Pentru mine toate bisericile sunt la fel: organizaţii religioase.
Una din cauzele pentru care tinerii botezaţi în ortodoxie se duc la "pocăiţi"
şi se botează a 2-a oară, "se nasc din nou", sunt ritualurile ortodoxe.
Şi mulţi nu găsesc normal să sărute mâna preotului.
Adventiştii sunt mai pragmatici decât ortodocşii, fiindcă ei
îşi preţuiesc mai mult timpul: nu ţin atâtea sărbători inutile.
Ei nici ziua de naştere nu o celebrează.
Este greu să nu le dai dreptate în privinţa sărbătorilor.

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

Doar ca in realitate ei practica legalismul, adica obliga/forteaza la un anumit comportament.

Toate cultele religioase fac asta.
Creştinii ortodocşi nu fac la fel?

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

porunca "sa nu ucizi" , in acest caz pana si un ateu ar considera porunca buna,

Pacifismul declarat este o altă calitate a adventiştilor pe care am uitat să o menţionez.
Adventiştii se eschivează de la serviciul militar activ şi fac serviciu militar de alternativă.
A fost un adventist în armata SUA în al II-lea război,
care a refuzat să ţină arma în mâini.
Şi chiar a supravieţuit în prima luptă cu japonezii.
Ca să vezi. A reuşit să recupereze pe camarazii răniţi în luptă.
Din toată tărăşinia asta mi-a fost clar un lucru:
locul respectivului era într-un lazaret, nu pe câmpul de luptă.
Prima dată a avut noroc, atât.

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

dar au fost situatii cand oamenii s-au simtit amenintati si si-au eliminat adversarii (politici sau nu).Un crestin intelege ca in imparatia cerurilor nu exista adversari, ci toti sunt frati,

Religia o practică toţi golanii, tâlharii şi ucigasii.
Statistica spune, că ateii în penitenciarele SUA sunt sub 1% !

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

iar ei au un singur simtamant, acela al prieteniei, si orice actiune a lor vine in intampinarea aproapelui sau.

Ştiu eu bine.
Un fost prieten de al meu, care s-a "născut din nou" la adventişti,
mi-a interzis să-mi spăl hainele la maşina automată, fiindcă era deja vineri seara.
Dacă îi spuneam că mi-am găsit de lucru,
el îmi spunea că el s-a rugat să se întâmple asta.
Ia nebun şi făţarnic !

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

am citit cateva scrieri ale ei si surprinderea mea a fost ca sunt mult prea elaborate pentru o femeie cu 4 clase, si mulatra pe deasupra. Am citit cartea "Tragedia veacurilor" , pot sa spun ca depaseste in calitatea naratiunilor foarte multi scriitori  cunoscuti

Eşti cunoscător de literatură americană ?
Pe cine crezi că i-a întrecut în măiestria scrisului o nebună cu 4 clase şi un coridor ?
Foşti predicatori adventişti o acuză pe E.G.White de plagiat.

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

Poate ca unii nu inteleg ce inseamna profet, dar cu certitudine e .

Care profeţie a ei s-a împlinit?

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

Orice religios ar trebui sa fie creationist.

Este evident. Dar care scenariu creaţionist este acel adevărat?
Nu ştie nimeni.

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

Sfarsitul lumii nu o sa vina findca ei se asteapta la asta.

Dacă un asteroid va distruge viaţa pe Pământ,
sau dacă Soarele va exploda,
asta încă nu va fi sfârşitul lumii.
Milenariştii au o viziune foarte copilărească despre univers.
Apropo, galaxia Andromeda se îndreaptă spre Calea Lactee.
Bucură-te că nu vei ajunge să vezi cum 2 galaxii se amestecă.

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

Bineinteles ca sunt interpretari eronate findca printre ei exista si entuziasti.

Aceşti entuziaşti visează că vor purta coroane cu diamante în "împărăţia cerurilor".
Fostul meu prieten crede că va avea atâtea diamante, câte "suflete" a adus el la credinţă.
În cazul meu el a eşuat, deaceea a încetat să mai comunice cu mine.

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

Spui de parca ai trait printre ei. Cred ca te simteau un intrus printre ei

Da, mai bine de 20 ani îi cunosc pe adventişti şi mentaliatea lor, stilul lor de viaţă.

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 21:04, said:

Odihna zile a 7-a e porunca divina, iar cina de impartasanie e incuvintata de isus.

Iar serviciul SMURD veghează oricând, aşa?

Edited by JJackFLASH, 28 May 2019 - 06:06.


#19269
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 05:49, said:

Je m'en fiche !
Pentru mine toate bisericile sunt la fel: organizaţii religioase.
Una din cauzele pentru care tinerii botezaţi în ortodoxie se duc la "pocăiţi"
şi se botează a 2-a oară, "se nasc din nou", sunt ritualurile ortodoxe.
Şi mulţi nu găsesc normal să sărute mâna preotului.
Adventiştii sunt mai pragmatici decât ortodocşii, fiindcă ei
îşi preţuiesc mai mult timpul: nu ţin atâtea sărbători inutile.
Ei nici ziua de naştere nu o celebrează.
Este greu să nu le dai dreptate în privinţa sărbătorilor.
Da, sunt organizatii religioase si isi zic biserica. Cuvantul biserica vine de la basilica care inseamna temelie, si a fost initiata de isus, cu sensul de oameni de incredere a lui isus, adica oameni pe care se poate baza isus.
Botezul pruncilor nu e biblic findca nu se face pe baza marturiei si acceptului persoanei. O constinta curata accepta si intelege nevoia unui botez corect doctrinar si biblic.
Nasterea din nou e doar o expresie, sunt convins ca cei ce vin la botez sunt cu o constinta schimbata. Doar ca de multe ori coplesiti de viata acestei lumi cad prada in amagirile ei.
Sarutul mainii preotului e idolatrie. E un gest necrestinesc, de supunere si inchinare voii unei persoane doar finca isi spune preot.
Zilele de sarbatoare lumesti sunt zilnice. Adventistii si mai cu seama crestinii ar trebui sa urmeze indemnul Hristic: in a 7-a zi a saptamanii sa se adune si sa onoreze porunca Hristica , frangerea painii, spalarea picioarelor  unii altora, si impartasia cu "sangele " Domnului lor.
isus nu a indemnat sa i se sarbatoreasca ziua de nastere findca nu are efect purificator.
Cei lumesti se bucura  si cauta cale de bucurie in evenimente sordide.

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 05:49, said:


Toate cultele religioase fac asta.
Creştinii ortodocşi nu fac la fel
Din pacate. Dar spiritul divin doreste ca tu sa constientizezi motivul si scopul moral al unei porunci/legi. Porunca "sa nu ucizi" nu e doar fortzare ci buna, la fel si porunca a 4-a din decalog care indeamna la ziua de odihna in 7-a zi. De ce a 7-a ? Pai de ce omenirea a reusit sa impuna duminica si este respectata cu strictete ? Ba chiar ateul zice ca nu ii place lui duminica sa munceasca. Divinitatea vrea sa stie daca esti capabil sa intelegi ca o zi stabilita de EL este acceptata .
Ortodocsii prin ritualurile lor demonstreaza ca ei sunt anti crestini.

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 05:49, said:

Pacifismul declarat este o altă calitate a adventiştilor pe care am uitat să o menţionez.
Adventiştii se eschivează de la serviciul militar activ şi fac serviciu militar de alternativă.
A fost un adventist în armata SUA în al II-lea război,
care a refuzat să ţină arma în mâini.
Şi chiar a supravieţuit prima luptă cu japonezii.
Ca să vezi. A reuşit să recupereze pe camarazii răniţi în luptă.
Din toată tărăşinia asta mi-a fost clar un lucru:
locul respectivului era într-un lazaret, nu pe câmpul de luptă.
Prima dată a avut noroc, atât.
Pacifismul ar trebui sa fie spiritul oricarui crestin. Ma bucura ca observi la adventisti asta. Dar nu e suficient pentru a fi adevarat crestin. Asa cum ai dedus, legalismul e atitudine nespecifica crestinismului. Ceri rigoare insa fara a impune/constrange, ci cu duhul blandetii ii arati ca e bun ce i se cere.
Si Martorii lui Yehova au aceasta atitudine, si ei se lauda cu asta.
Noroc sau nu, individul a atras atentia printr-o atitudine crestineasca. Parca a fost si un film pe acest subiect.

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 05:49, said:

Religia o practică toţi golanii, tâlharii şi ucigasii.
Statistica spune, că ateii în penitenciarele SUA sunt sub 1% !
E adevarat, insa crestinismul adevarat e extrem de rar, sub 1% din orice grupare/societate.
Sa iubesti pe Dumnezeu, si pe aproapele tau, e extrem de rar.

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 05:49, said:

Ştiu eu bine.
Un fost prieten de al meu, care s-a "născut din nou" la adventişti,
mi-a interzis să-mi spăl hainele la maşina automată, fiindcă era deja vineri seara.
Dacă îi spuneam că mi-am găsit de lucru,
el imi spunea ca s-a rugat sa se intample asta
ie nebun si fatzarnic
Nu intelege inca spiritul dragostei . E la inceputul "credintei". Prima data e legalist. Daca continua neincetat porunca Hristica , cina de impartasanie, are toate sansele sa capete spiritul divin.
Tu ar trebui sa te bucuri ca se implineste macar formal dorinta lui. E un gest al binelui, care arata altruismul incipient.
Eu cred ca observandu-i vei avea sanse mai mari sa devii un spirit placut divinitatii. E adevarat ca fundamentalistii sunt sortiti sa fie fatzarnici. La fel era si pe timpul lui isus cand in lipsa spiritului dragostei se instaura in constinta "credinciosului" fatzarnicia. Lipsa dragostei duce la aceasta atitudine. Dar speram ca cina de impartasanie sa stopeze spiritul fatzarnic concomitent cu evolutia binelui. isus sugereaza cum anume se dezvolta acest sentiment dand exemple ca : aluatul dospit, semintele incoltite, samanta de mustar . . . . Eu te indemn sa studiezi cu atentie parabolele lui isus.

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 05:49, said:


Eşti cunoscător de literatură americană ?
Pe cine crezi că i-a întrecut în măiestria scrisului o nebună cu 4 clase şi un coridor ?
Foşti predicatori adventişti o acuză pe E.G.White de plagiat.

Care profeţie a ei s-a împlinit?
Foarte putina . Dar  scriitorii mari au urmat scoli prestigioase. Comparatia e exagerata poate insa tinand cont de clasele de instruire performantele ei sunt de laudat.
Am citit cateva carti de C.S. Lewis, si pot spune ca mulatra a scris  literatura mult mai elevata.
Ma indoiesc ca a plagiat. De fapt cei care o acuza ar trebui sa vina si cu dovezi. Sa spuna "uite, capitolele astea sunt copie identica cu scrierile din cartea cutarui scriitor".

Nu ai inteles rolul unui profet. Nu e a ghici viitorul si pentru a se implini. Profetul descopera stiinta divina.

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 05:49, said:

Este evident. Dar care scenariu creaţionist este acel adevărat?
Nu ştie nimeni.

Dacă un asteroid va distruge viaţa pe Pământ,
sau dacă Soarele va exploda,
asta încă nu va fi sfârşitul lumii.
Milenariştii au o viziune foarte copilărească despre univers.
Apropo, galaxia Andromeda se îndreaptă spre Calea Lactee.
Bucură-te că nu vei ajunge să vezi cum 2 galaxii se amestecă.
Deocamdata orice creationist crestin e nevoit sa accepte creationismul biblic. Prin credinta se bazeaza ca lucrurile au stat astfel.

Adventistii au "pacatele " lor, mostenite de la liderii lor, de fanteziile unor entuziasti.
Nu cunosc detalii despre cosmologia milenaristilor.

Eu voi ajunge sa vad cum galaxiile se vor "ciocni" . Am credinta ca voi fi martor la astfel de evenimente.Posted Image

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 05:49, said:

Aceşti entuziaşti visează că vor purta coroane cu diamante în "împărăţia cerurilor".
Fostul meu prieten crede că va avea atâtea diamante, câte "suflete" a adus el la credinţă.
În cazul meu el a eşuat, deaceea a încetat să mai comunice cu mine.

Da, mai bine de 20 ani îi cunosc pe adventişti şi mentaliatea lor, stilul lor de viaţă.

Iar serviciul SMURD veghează oricând, aşa?
Omenirea abunda de entuziasti. Uneori se aventureaza in fantezii . imaginatia bogata le da speranta puternica.
Unii dintre "credinciosi" inca viseaza la rasplata materiala. Nu va exista nici o astfel de rasplata.

Tu vei fi diamantul meu. Tu vei fi un giuvaer in coroana sfintirii vestii ca avem un Creator de o dragoste asa cum ti-o imaginezi , nu cum ea e descrisa in biblie. Posted Image

Adentistii ca indivizi distincti sunt foarte diferiti. Eu sunt advent (asteptator), insa nu la modul fizic, ci spiritual, adica in constinta mea va "locui" acelasi caracter cu al lui isus. Abia atunci eu sunt un adevarat mantuit (salvat) .

Serviciul SMURD, dincolo de aspectul politic are ca si finalitate o initiativa de laudat. Doar ca spiritul cu care e facut inca schioapata.

#19270
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
E ceva din ce ai scris aici specific adventiștilor?

#19271
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2019 - 07:10, said:

Eu voi ajunge sa vad cum galaxiile se vor "ciocni" . Am credinta ca voi fi martor la astfel de evenimente.Posted Image

Până atunci specia umană actuală va dispărea.

#19272
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 28 mai 2019 - 09:06, said:

E ceva din ce ai scris aici specific adventiștilor?
In primul rand am descris experienta personala in relatia cu adventistii. Bag seama , membrii adventisti nu indraznesc sa incalce interdictia liderilor de a mai posta pe forumuri. Asa am inteles de la cativa membri adventisti.

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 09:22, said:

Până atunci specia umană actuală va dispărea.
Vor disparea multi din cei de acum, insa cei ce s-au increzut in Cuvantul divin vor trai vesnic. Posted Image

#19273
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2019 - 09:25, said:

Vor disparea multi din cei de acum, insa cei ce s-au increzut in Cuvantul divin vor trai vesnic. Posted Image

Vor trăi veşnic într-o lume de vise.

#19274
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 09:27, said:


Vor trăi veşnic într-o lume de vise.
Te corectez.
Vor trai intr-o lume de vis.

#19275
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2019 - 09:42, said:

Te corectez.
Vor trai intr-o lume de vis.

Visul este opusul realităţii.

#19276
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
Vezi ca aici nu se dezbate existența lui Dumnezeu, deci sa nu văd ca derapează ȘI acest subiect in direcția respectiva!

#19277
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postzexelica, on 27 mai 2019 - 19:02, said:

De aia o singura Biblie si 3000 de doctrine.



Din cauza acestei provocari, aruncata de insusi Dumnezeu, de aceea sunt ”3000 de doctrine”:

Apocalipsa 5:2 Şi am văzut un înger puternic, care striga cu glas tare: „Cine este vrednic să deschidă cartea şi să-i rupă peceţile?”

Chiar si tu, Zexe, te consideri vrednic ”sa deschizi cartea” si sa-i rupi ”pecetile”. Dar, pana acum, inca nu ti-am vazut calul acela alb si  biruitor, deci zic sa sezi bland...

Da, toate bisericile vor sa puna mana pe aceasta carte si sa-i rupa pecetile, iar adventistii nu fac exceptie.

Edited by Dorel666, 28 May 2019 - 13:12.


#19278
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
https://ortodoxinfo....-ai-dezbinarii/

Incepe sa le pice fisa la ortodocsi si sa ajunga la concluzia a ceea ce spun adventistii despre papalitate si ce spune clar negru pe alb Ellen White in cartea sa Tragedia Veacurilor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate