Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31448 replies to this topic

#19099
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 06 martie 2019 - 22:54, said:

Lasa-ma cu indemnuri prietenesti d-astea. Mai bine ma dusmanesti, decat sa ma indrumi sa ascult oameni.
Eu nu ti-am cerut sa crezi omul.
Sa asculte predica cine are timp si PLACERE.
Posibil sa fie si ceva ce ai nevoie pentru transformarea ta.

#19100
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 06 martie 2019 - 22:58, said:

Eu nu ti-am cerut sa crezi omul.
Sa asculte predica cine are timp si PLACERE.
Posibil sa fie si ceva ce ai nevoie pentru transformarea ta.
Cum sa am placere sa ascult un om cand placerea suprema este Cuvantul?

#19101
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 06 martie 2019 - 23:03, said:

Cum sa am placere sa ascult un om cand placerea suprema este Cuvantul?
Nici un om nu poate asculta ceva ce nu ii place. In ce priveste "Cuvantul", tu inca nu ai descifrat cine E.  
Intrebarea mea pentru tine ar fi : ai ascultat vreodata predici in viata ta ?
Rolul predicilor este acela de a lamuri pe cei ce nu reusesc sa "prinda" spiritul Legii, si anume dragostea.
Pe un alt topic te-am intrebat ce simbolizeaza mielul fara pata pentru jertfa de ispasire. Din pacate nu reusesti sa prinzi intelesul.

#19102
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 pacopaco1967, on 06 martie 2019 - 20:51, said:

incepeti vizionarea de la minutul 9.
De ce, tocmai de acolo? Până acolo bătea câmpii? Sau până acolo spune lucruri cu care dumneata nu ești de acord?

#19103
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 06 martie 2019 - 23:13, said:

Nici un om nu poate asculta ceva ce nu ii place. In ce priveste "Cuvantul", tu inca nu ai descifrat cine E.  
Intrebarea mea pentru tine ar fi : ai ascultat vreodata predici in viata ta ?
Rolul predicilor este acela de a lamuri pe cei ce nu reusesc sa "prinda" spiritul Legii, si anume dragostea.
Pe un alt topic te-am intrebat ce simbolizeaza mielul fara pata pentru jertfa de ispasire. Din pacate nu reusesti sa prinzi intelesul.
Poate pentru gutzani sunt relevante predicile mai mult decat Scriptura. Pentru crestin Cuvantul este prima optiune, predicile pot fi de la fasi crestini. Cuvantul nu, este intotdeauna adevarat, iar intelegerea ti-o da Dumnezeu, nu omul care explica frumos sau prost.

#19104
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Și crezi ca Dumnezeu nu poate alege sa transmită Cuvântul prin alți oameni?!

#19105
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 11 martie 2019 - 22:34, said:

Poate pentru gutzani sunt relevante predicile mai mult decat Scriptura. Pentru crestin Cuvantul este prima optiune, predicile pot fi de la fasi crestini. Cuvantul nu, este intotdeauna adevarat, iar intelegerea ti-o da Dumnezeu, nu omul care explica frumos sau prost.
Nu excluzi scriptura din ecuatie, insa ai nevoie de " talmaci" .
Spre exemplu unu ateu nu intelege nimic din ea. Eu am avut problema asta cand am citit din ea prima oara pe la 27 ani. Un pastor adventist afirma ca i-a dat o biblie unei doamne intelectuale, profesor universitar, si dupa o saptamana i-a inapoiat-o, pe motiv ca nu intelege ce citeste. Mai sunt adolescenti care vor sa intelega ce spune biblia, si bineinteles ca e nevoie de un indrumator.
Dar tu esti cel care reproseaza celor de aici ca nu inteleg sensul spiritual al scrierilor, si mereu incerci sa dai explicatii, adica te consideri un pastor spiritual . Ma intreb daca ai momente de rugaciune/partasie cu Tatal ceresc , ca sa-ti dea mai multa "lumina" in cautarile tale.

#19106
valentin02

valentin02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.09.2009
Desi adventistii cred in Trinitate ei zic despre Iisus Hristos ca este Arhanghelul Mihail precum Martorii lui Iehova. Dar in Iuda 1:9 scrie: Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului şi se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să rostească împotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: „Domnul să te mustre!” (apare in Noul Testament, parca este penultima carte). Daca Arhanghelul Mihail ar fi fost Iisus Hristos atunci nu ar fi zis "Domnul sa te mustre!" ci ar fi facut o judecata de ocara.

#19107
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 valentin02, on 25 martie 2019 - 12:11, said:

Desi adventistii cred in Trinitate ei zic despre Iisus Hristos ca este Arhanghelul Mihail precum Martorii lui Iehova. Dar in Iuda 1:9 scrie: Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului şi se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să rostească împotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: „Domnul să te mustre!” (apare in Noul Testament, parca este penultima carte). Daca Arhanghelul Mihail ar fi fost Iisus Hristos atunci nu ar fi zis "Domnul sa te mustre!" ci ar fi facut o judecata de ocara.
Si tot in biblie spune "Domnul a zis Domnului Meu - sezi la dreapta Mea pana voi pune vrajmasii tai la picioarele tale- " Dupa cum vezi isus spune Tatalui "Domnul Meu". In fine, trinitatea e o poveste inventata, in realitate isus e omul care a fost inaltat mai presus de tovarasii sai.

#19108
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 25 martie 2019 - 16:54, said:

Si tot in biblie spune "Domnul a zis Domnului Meu - sezi la dreapta Mea pana voi pune vrajmasii tai la picioarele tale- " Dupa cum vezi isus spune Tatalui "Domnul Meu". In fine, trinitatea e o poveste inventata, in realitate isus e omul care a fost inaltat mai presus de tovarasii sai.

Chiar si  in versetul dat de dumneata vezi ca ai doi Domni. Deci, cine este ”Domnul” si cine este ”Domnul meu”?
Deasemenea, cine sunt cei trei, care au venit la Avraam, ca sa-i spuna ca Sodoma va fi distrusa?

Edited by Dorel666, 25 March 2019 - 17:44.


#19109
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 25 martie 2019 - 17:43, said:

Chiar si  in versetul dat de dumneata vezi ca ai doi Domni. Deci, cine este ”Domnul” si cine este ”Domnul meu”?
Deasemenea, cine sunt cei trei, care au venit la Avraam, ca sa-i spuna ca Sodoma va fi distrusa?
Pai acolo David numeste Domn pe oricine este trimis mesager (in vedenii) .
Cei trei care s-au ospatat la Avraam au fost mesageri , posibili ingeri intrupati. Findca nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu. Asa zice biblia.

#19110
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 25 martie 2019 - 19:26, said:

Pai acolo David numeste Domn pe oricine este trimis mesager (in vedenii) .
Cei trei care s-au ospatat la Avraam au fost mesageri , posibili ingeri intrupati. Findca nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu. Asa zice biblia.

Adica un ingeri i-a spus lui Hristos sa stea la dreapta lui, pana ce-i va pune pe toti dusmanii asternut sub picioare?

#19111
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 richelieu, on 13 martie 2019 - 07:26, said:

Și crezi ca Dumnezeu nu poate alege sa transmită Cuvântul prin alți oameni?!
Numai prin oameni se propovaduieste Cuvantul. Insa acei oameni alesi nu vor propovadui "se zice ca", ci ce scrie in Biblie. Ca ala e Cuvantul, nu fo demonstratie logica sau o poveste DESPRE Cuvant.

#19112
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Well, cu asta sunt de acord.
Niciun preot de exemplu, nu propovăduiește cu “se zice ca”.

#19113
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 valentin02, on 25 martie 2019 - 12:11, said:

Desi adventistii cred in Trinitate ei zic despre Iisus Hristos ca este Arhanghelul Mihail precum Martorii lui Iehova. Dar in Iuda 1:9 scrie: Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului şi se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să rostească împotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: „Domnul să te mustre!” (apare in Noul Testament, parca este penultima carte). Daca Arhanghelul Mihail ar fi fost Iisus Hristos atunci nu ar fi zis "Domnul sa te mustre!" ci ar fi facut o judecata de ocara.
Este o contradicție logică evidentă. Ori crezi în Sfânta Treime, ori susții că Hristos este Arhanghelul Mihail. Nu poți susține că Hristos este Dumnezeu și în același timp, că nu este.

Edited by mario_bril, 26 March 2019 - 08:55.


#19114
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 mario_bril, on 26 martie 2019 - 08:55, said:

Este o contradicție logică evidentă. Ori crezi în Sfânta Treime, ori susții că Hristos este Arhanghelul Mihail. Nu poți susține că Hristos este Dumnezeu și în același timp, că nu este.

În grădina măslinilor el se ruga sie ?

Edited by JJackFLASH, 26 March 2019 - 13:02.


#19115
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 JJackFLASH, on 26 martie 2019 - 13:01, said:

În grădina măslinilor el se ruga sie ?
Nu, celuilalt ipostas, numit Tatăl. E dificil de înțeles conceptul Trinității, acesta fiind unul antinomic.

#19116
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 JJackFLASH, on 26 martie 2019 - 13:01, said:

În grădina măslinilor el se ruga sie ?
Si in Facerea Dumnezeu vorbea. Cui vorbea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate