Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31448 replies to this topic

#17659
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 13 august 2017 - 13:40, said:

Cum pui tu problema inseamna ca nici homosexualii nu gresesc, ca scrie sa va iubiti unii pe altii.
nu, pentru ca "Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. (1Ioan.5:3)"

porunca interzice atat poposexualitatea, cat si transfuziile de sange.
Daca Il iubesti, vei pazi poruncile Sale. Daca nu, vei inventa abureli ca si rabinii de odinioara, sau ca unii crestini de astazi care incearca in mod penibil sa motiveze/albeasca uciderile din razboaiele Cezarilor satanici. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 13 August 2017 - 15:57.


#17660
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 13 august 2017 - 15:56, said:

nu, pentru ca "Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. (1Ioan.5:3)"

porunca interzice atat poposexualitatea, cat si transfuziile de sange.
Daca Il iubesti, vei pazi poruncile Sale. Daca nu, vei inventa abureli ca si rabinii de odinioara, sau ca unii crestini de astazi care incearca in mod penibil sa motiveze/albeasca uciderile din razboaiele Cezarilor satanici. Posted Image
Nu scrie nicaieri de transfuzii, ci de CONSUMUL de sange privind mancarea. Iar eu iti arat unde scrie sa iubesti pe aproapele tau. Egal ce alt vers imi dai tu. E OK? Ca tu asa faci. Si toti bisericosii tot asa fac.
Ca referitor la sange ti-am aratat unde scrie despre MANCARE referitor la sange. Si tu dai un sigur vers care il generalizezi. Asa fac si eu cu lache. Scrie sa iubesti aproapele. Poate lache nu se arde in bulan, face altele. Nu-i tot iubire?

#17661
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 13 august 2017 - 18:20, said:

Asa fac si eu cu lache. Scrie sa iubesti aproapele. Poate lache nu se arde in bulan, face altele. Nu-i tot iubire?
nu-i iubire, e perversiune sodomita oribila.
tot la fel cum a ucide la comanda Cezarului satanic ca sa-ti aperi poporul, nu e dovada de iubire de aproapele ci ucidere satanica oribila.

vezi cum te ratacesti daca refuzi poruncile lui Dumnezeu, onorabile?Posted Image

#17662
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 13 august 2017 - 19:29, said:

nu-i iubire, e perversiune sodomita oribila.
Stimabile, scrie sa-ti iubesti aproapele? Scrie. Scrie sa te feresti de sange? Scrie. Generalizez si eu pe exact acelasi principiu pe care generalizezi tu. Si cu uciderile si cu sangele. Ignor celelalte versuri care explica sensul.

#17663
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 14 august 2017 - 09:25, said:

Stimabile, scrie sa-ti iubesti aproapele? Scrie. Scrie sa te feresti de sange? Scrie. Generalizez si eu pe exact acelasi principiu pe care generalizezi tu. Si cu uciderile si cu sangele. Ignor celelalte versuri care explica sensul.
generalizarea ta este una in stil sodomit, inacceptabila . :)

ma intreb, in urma acestei noi revelatii, cum iti iubesti tu Dumnezeul...ca aproapele stiu ca-l iubesti cu un glont in cap cand iti cere Cezarul...:lol:

#17664
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
si acum, ceva la subiect.
pentru a fi intr-adevar atractivi acestei lumi, Eruditul Peio ar trebui sa renunte la esarfa aceea care-i da autoritate erudistica, si de asemenea la publicitatea in felul pagubos in care o face la speranta tv.
acesta este modul in care oamenii ar trebui invatati sa adopte o dieta sanatoasa, fara carne, vegana:
http://adevarul.ro/n...fc8d/index.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mQGTCxv99SE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dude_2nd, 15 August 2017 - 07:07.


#17665
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 15 august 2017 - 06:27, said:

generalizarea ta este una in stil sodomit, inacceptabila . Posted Image

ma intreb, in urma acestei noi revelatii, cum iti iubesti tu Dumnezeul...ca aproapele stiu ca-l iubesti cu un glont in cap cand iti cere Cezarul...Posted Image
Iubirea mea este sa-i spun adevarul, stimabile.

#17666
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 18 august 2017 - 10:06, said:

Iubirea mea este sa-i spun adevarul, stimabile.
adevarul tau NU este Adevarul lui Dumnezeu.
iubirea ta Nu este iubirea lui Dumnezeu.
"Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele; (1Ioan.5:3)" Una dintre ele e sa te feresti de sange. Tu propovaduiesti impotriva ei, deci se vede ce duh te mână.












citeam la un prieten adventist pe FB , un citat din EGW in care spunea ca e timpul ca cei credinciosi sa se refugieze la tara, parasind orasele mari. O scria el, care tocmai s-a stabilit cu intreaga familie la...Munchen Posted Image
la fel fac adventistii si cu porunca Duhului de a se feri de sange: tocmai impotriva ei, focusandu-se in schimb pe scrierile EGW care...surpriza: nu le-a scris nimic in legatura cu aceasta :D

Edited by Dude_2nd, 26 August 2017 - 09:15.


#17667
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 26 august 2017 - 09:14, said:

adevarul tau NU este Adevarul lui Dumnezeu.
iubirea ta Nu este iubirea lui Dumnezeu.
"Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele; (1Ioan.5:3)" Una dintre ele e sa te feresti de sange. Tu propovaduiesti impotriva ei, deci se vede ce duh te mână.
Adevarul meu nu este adevarul lui Dumnezeu, de aia pun proba biblica, stimabile.  Scrie sa propovaduiesti Evanghelia. Care este adevarul.

Paza poruncilor este imposibila daca Dumnezeu nu te face sa le pazesti si nu-ti plateste toate pacatele. Pe unii i face, pe altii nu. Dupa voia Sa.

Edited by zexelica, 26 August 2017 - 10:23.


#17668
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 26 august 2017 - 10:23, said:

Paza poruncilor este imposibila
"Ce este cu neputinta la oameni este cu putinta la Dumnezeu." (Luc.18:27)
"De aceea va spun: orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; (Mat.12:31)"
"Fiecaruia din ei i s-a dat o haina alba ... (Apoc.6:11)"

asadar, "poruncile Lui nu sunt grele; (1Ioan.5:3)"

#17669
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 26 august 2017 - 10:23, said:


Paza poruncilor este imposibila daca Dumnezeu nu te face sa le pazesti si nu-ti plateste toate pacatele. Pe unii i face, pe altii nu. Dupa voia Sa.
Corect, e imposibil sa pazesti poruncile daca esti rupt de constinta divina, adica omul in primul rand nu trebuie sa-si scoata din constinta mai ales in momentele de grea incercare modul in care isus a vietuit, a suferit si a iubit pe cei ce sufereau din pricina pacatelor. Din acel moment pazirea poruncilor devine suportabila, ba chiar ti-ar fi scarba sa le incalci.

#17670
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 26 august 2017 - 10:37, said:

"Ce este cu neputinta la oameni este cu putinta la Dumnezeu." (Luc.18:27)
"De aceea va spun: orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; (Mat.12:31)"
"Fiecaruia din ei i s-a dat o haina alba ... (Apoc.6:11)"

asadar, "poruncile Lui nu sunt grele; (1Ioan.5:3)"
Ia-o p-asta, cu dedicatie. Nu e greu sa fii desavarsit ca Tatal, stiu.......

Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit. (Mat.5:48)

Trebuie doar sa te concentrezi tu sa fii desavarsit ca Tatal, sta in puterea ta :lol: :lol:

Mai nea', tu chiar habar n-ai :lol: :lol:

Romani 7

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Eh, se pare ca numai la bisericosi nu se pune versul de mai sus.

Edited by zexelica, 26 August 2017 - 11:00.


#17671
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 26 august 2017 - 10:57, said:

Ia-o p-asta, cu dedicatie. Nu e greu sa fii desavarsit ca Tatal, stiu.......

Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit. (Mat.5:48)

Trebuie doar sa te concentrezi tu sa fii desavarsit ca Tatal, sta in puterea ta Posted Image Posted Image
desavarsirea incepe cu a-ti pune mintea in acord cu Legea lui Dumnezeu - care-ti spune ca nu ai voie sa ucizi -, luptandu-te cu legea pacatului- care-ti spune ca ai voie sa ucizi la porunca Cezarului mascarici.
Evident, stiind ce constrangere ai tu legat de porunca sa nu ucizi, te cred ca desavarsirea e ceva de neconceput pentru tine. Posted Image
Pentru cei ce cred insa, este posibila:""Dezbracati-l de hainele murdare de pe el!" Apoi a zis lui Iosua: "Iata ca indepartez de la tine nelegiuirea si te imbrac cu haine de sarbatoare!" (Zah.3:4)"Iar daca ai primit hainele, prin credinta, esti curat, desavarsit. Ce satană crezi tu ca te mai poate acuza in acest caz?

 zexelica, on 26 august 2017 - 10:57, said:

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Eh, se pare ca numai la bisericosi nu se pune versul de mai sus.
la bisericosi si mai ales la nebisericosi. :P

caci si unii si altii arunca la gunoi Legea lui Dumnezeu, instaland in loc faradelegea. Sau o lege de natura omeneasca ce porunceste ziua 1-a in locul zilei a 7-a poruncita de Dumnezeu in Legea Sa. :)

Edited by Dude_2nd, 26 August 2017 - 11:12.


#17672
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Adica poti sa fii desavarsit ca Tatal, sa inteleg. Ca poti si vrei tu. Tare!!!! Cred ca ti-ai facut si o statuie p-acasa ca sa iti aminteasca cat de puternic si valabil esti tu.

Iar legea pe care tu te lauzi ca o poti respecta este sa fii las si sa nu te inrolezi si sa mergi sambata la biserica :lol: :lol:

#17673
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 26 august 2017 - 12:26, said:

Iar legea pe care tu te lauzi ca o poti respecta este sa fii las si sa nu te inrolezi si sa mergi sambata la biserica Posted Image Posted Image
ca sa nu te inrolezi, sa refuzi ordinul Cezarului mascarici instalat de Diabolul care-ti porunceste sa-ti ucizi semenii, iti trebuie ceva curaj. Eu unul ii consider Titani ai credintei pe martorii care le-au dat cu flit Cezarilor si Dregatorilor comunisti care-i amenintau cu glontul, dar ei refuzau sa puna mana pe arma.
Mai gandeste-te, si o sa vezi ca e cum spun eu. ;)
Iar Sambata nu e pentru mers la Biserica, e Ziua de odihna. Poti sa o petreci cum vrei, dar e divina partasia cu alti credinciosi de acelasi soi. Chiar si la Biserica. :)

#17674
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, brosurica adventista spune ca va veni calcarea legii, etc., si o dau direct cu sambata si mancatul de porc, ca fiind cele mai importante. Jegovistii completeaza  cu alte prostii. Insa adventistii nu considera calcarea legii ca o femeie sa vorbeasca in biserica Posted Image Un fel de Pomohaci, care arde copii in bulan .....

Edited by zexelica, 28 August 2017 - 12:04.


#17675
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004
Ascultați-l pe fratele vostru adventist! Aveți ce învăța! Se aude, Geamănu?! Să știi că Radu te învață de rău, nu de bine. Adu-ți aminte cât ai luptat pe frontul forumurilor atâția ani! De ce ai depus armele?!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aU3T5vZSY3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17676
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 13 septembrie 2017 - 14:36, said:

De ce ai depus armele?!
pentru ca intotdeauna, Mai-marii Sectelor ii vor indemna pe enoriasi sa comercializeze[vanda/cumpere] tinichele. Aurul curatit in foc e prea tare pentru ei. Ii transforma in vrajmasi ai lumii care iubeste tinichelele aurite ca bijuterii accesibile oricarui nivel de spiritualitate lumeasca...iar Didy...s-a casatorit cu Secta, careia i-a jurat credinciosie prin legamant. Posted Image

De cand Eruditul Peio face publicitate la transfuziile de sange, la postul de tv ce se pretinde crestin - Speranta TV- , http://www.tion.ro/n...de-vara/1878767

si nu doar intr-un oras, ci in toata tara.
cu toaqte astea, Peio Eruditul, isi infasoara esarfa care-i confera autoritate erudistica in jurul gatului, si continua atrocitatea spirituala, impotriva poruncii Duhului "Sa va feriti de sange".
Cum zicea o credincioasa adventista fara prea multa scoala: "Eu nu mananc pork, consider ca cei ce mananca asa ceva se necuratesc pe sine, si eu sa-mi amestec sangele cu al lor?" Posted Image  Buna judecata, dar Peio nu baga in seama, caci el e Eruditul, Invatatura,  Credinta. Posted Image
si mai mult: cum ar putea un adventist fara scoala sa se opuna Eruditului Peio, sau chiar Scolii de la Lomalinda?Posted Image Cine e el?Caci daca Spiritul Profetic e mut in privinta asta...inseamna ca nu e nimic de discutat. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 14 September 2017 - 20:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate