Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31448 replies to this topic

#17497
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
http://www.hotnews.r...evolutionar.htm


nu vreau sa ma hazardez, dar am o teama ca tot la Lomalinda a fost obtinuta si ingineria asta medicala...Posted Image

#17498
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SQMwumCc5oE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adventiștii...tot cu ale lor! Nu o să le scoată nimeni din cap acest decret duminical! Cred că Trump și papa numai la așa ceva nu se gândesc, să dea astfel de decrete!

#17499
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
:facepalm:

#17500
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xsBSUNZQZ3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 dark, on 09 februarie 2017 - 15:12, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SQMwumCc5oE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adventiștii...tot cu ale lor! Nu o să le scoată nimeni din cap acest decret duminical! Cred că Trump și papa numai la așa ceva nu se gândesc, să dea astfel de decrete!

Trump, de formație patron, are tot interesul să dea decret de muncă 7 zile din 7, nicidecum de a obliga pauză duminicală.

#17501
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
adventistii continua sa o arda cu Papa - Felia economica, felia religioasa, felia conspirationista/iezuita. :D
Asa se intampla cand in locul Bibliei isi iau ca invatatura de capatai scrierile unui om, EGV...Posted Image

luati exemplu de aci, dragi adventisti, daca totusi EGW v-a lasat in pana de curent...

https://www.jw.org/r...oteca-medicala/

#17502
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
"Personal cred că analogia folosită de ei este deplasată, iar textul biblic nu are deloc această aplicaţie. Deci, da. Eu aș accepta transfuzia!" --- https://semneletimpu...religioase.html

desigur ca ar accepta. Posted Image
Doar EGW nu le-aconfirmat in scrierile ei ceea ce a poruncit Duhul Celui Sfant, deci porunca Duhului ramane la latitudinea omului.
Mai zice ca "textul biblic nu are deloc aceasta aplicatie". Exact asa ca el spun si ortodocsii despre icoanele pe care si le apara cu atata incrancenare. Posted Image

In fapt, adventistii nu pot sa accepte porunca Duhului, pentru ca ar insemna o catastrofa. Ar trebui sa-si nege invataturile, si o mare parte a activitatilor pe care-si bazeaza lucrarea - activitatile lumesti din lantul de clinici pe care este bazata secta in special in SUA.  
Atunci cand credinta este amestecata cu orice alta activitate umana, fie ea politica, razboiul, gastronomia sau medicina, se ajunge exact la acelasi rezultat: compromiterea Adevarului biblic de dragul activitatilor lumesti preferate. Posted Image

ps: si sa nu uitam, sa nu uitam dragi adventisti: Crestinismul nu are nimic cu salvarea pielii -cum invatati voi -, ci cu viata vesnica.Posted Image Adicatelea, asta inseamna ca obtinerea vietii vesnice poate uneori sa insemne pirderea acestei vieti,a pielii.
Iar a-ti da viata pentru prieteni, NU inseamna incalcarea poruncilor lui Dumnezeu pentru a salva pielea prietenilor.Nici macar cea referitoare la a se feri de sange.
Caci daca ar fi cum spuneti voi, ar insemna ca toti sfintii lui Dumnezeu ar trebui sa se inchine Fiarei si sa-i invete si pe altii sa se inchine ei - nu conteaza cine e eaPosted Image  - pentru a-si salva pielea si a o salva si a altora. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 25 April 2017 - 07:40.


#17503
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dude_2nd, on 25 aprilie 2017 - 07:32, said:


ps: si sa nu uitam, sa nu uitam dragi adventisti: Crestinismul nu are nimic cu salvarea pielii -cum invatati voi -, ci cu viata vesnica.Posted Image Adicatelea, asta inseamna ca obtinerea vietii vesnice poate uneori sa insemne pirderea acestei vieti,a pielii.
Aiurezi dragule, altfel invierea lui isus ca si alte invieri ar insemna scaparea pielii ? Nu, nu e vorba de scaparea peilii ci dorinta de viata atat timp cat omul nu a atins desavarsirea. Abia cand va fi desavarsit va renunta sa-si mai pazeasca pielea.
De fapt tu nici nu intelegi sensul expresiei "sa-si scape pielea" , e vorba de cei care in detrimentul altora prefera sa-si faca siesi bine, egoismul si lacomia crancena ce provoaca altora suferinta iar lor binele pe termen "nelimitat" . Sunt unii care au pozitia sa se intretina din pensie insa mai fac niste matrapazlacuri pentru a mai strange milioane de euro. Un exemplu e derbedeul de isarescu mugur.

#17504
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 pacopaco1967, on 25 aprilie 2017 - 18:13, said:

Aiurezi dragule, altfel invierea lui isus ...ar insemna scaparea pielii ?
NU.
Aia e deja viata vesnica.
Scaparea pielii e aia in care iti sau salvezi viata altcuiva, prin incalcarea poruncii lui Dumnezeu.
De exemplu, cand o sa vina Domnul Balaurul sa te inchini inaintea lui, o sa poti sa-ti scapi pielea , inchinandu-te. Dar crestinii nu o sa faca asta, pentru ca "ei nu si-au iubit viata[=pielea] pana la moarte...". :)

ps: tu Il confunzi pe Dumnezeu cu Diabolulo, si viata vesnica cu pielea. Nu stiu cine te-a invatat Crestinism, dar avea carente grave. :)

 pacopaco1967, on 25 aprilie 2017 - 18:13, said:

De fapt tu nici nu intelegi sensul expresiei "sa-si scape pielea"
= a-ti scapa viata printr-o incalcare a poruncii divine, rezultand pierderea vietii vesnice.
adicatelea, transfuziile. :)

 pacopaco1967, on 25 aprilie 2017 - 18:13, said:

Un exemplu e derbedeul de isarescu mugur.
tu esti un derbedeu. :)

#17505
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008
”Piele pentru piele!” (Iov 2:4). Omul are două ”piei”.

#17506
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 25 aprilie 2017 - 21:34, said:

”Piele pentru piele!” (Iov 2:4). Omul are două ”piei”.
chiar asa? cati ai jupuit pana acuma? :D

#17507
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dude_2nd, on 25 aprilie 2017 - 20:07, said:

NU.
Aia e deja viata vesnica.
Scaparea pielii e aia in care iti sau salvezi viata altcuiva, prin incalcarea poruncii lui Dumnezeu.
De exemplu, cand o sa vina Domnul Balaurul sa te inchini inaintea lui, o sa poti sa-ti scapi pielea , inchinandu-te. Dar crestinii nu o sa faca asta, pentru ca "ei nu si-au iubit viata[=pielea] pana la moarte...". Posted Image
Pai cum, Lazar nu a mai murit ? Si cum e , moartea a doua nu l-a atins ? Deci Lazar a murit odata, a mai murit si a doua oara.

De asta spun ca nu intelegi ce inseamna scaparea pielii. Nu e ca in cazul lui iov, el nu avea incotro, si nici isus findca avea o misiune si stia ca va fi inviat. Dar astazi sunt destui care impresionati de mirajul bogatiilor lumesti isi vor scapa pielea de saracie pentru termen lung. Stiu de familie care si-au cumparat BMW-uri X5 doar inseland angajatii . Sunt multi care se tem si de saracie.

 Dude_2nd, on 25 aprilie 2017 - 20:07, said:

De exemplu, cand o sa vina Domnul Balaurul sa te inchini inaintea lui, o sa poti sa-ti scapi pielea , inchinandu-te. Dar crestinii nu o sa faca asta, pentru ca "ei nu si-au iubit viata[=pielea] pana la moarte...". Posted Image
ps: tu Il confunzi pe Dumnezeu cu Diabolulo, si viata vesnica cu pielea. Nu stiu cine te-a invatat Crestinism, dar avea carente grave. Posted Image
Tu iar confunzi inchinarea cu prigonirea. Nu e acelasi lucru. Inchinare e ceva ce accepti din convingere si crezi ca e bine.La fel cum multi cred acum ca rromii ar trebui exterminati.
Crestinismul e facerea de bine, iubirea aproapelui, blandetea, iertarea. Chestiile alea cu transfuzii/transplanturi nu tin interdictia divina, e doar o idee eronata. Cand poti face bine si nu o faci se considera pacat.Daca trebuie sa alini suferinta cuiva facand transfuzie/transplant e bine sa o faci.

 Dude_2nd, on 25 aprilie 2017 - 20:07, said:

tu esti un derbedeu. Posted Image
Mai spune biblia ceva foarte interesant "veti da socoteala pentru fiecare vorba spusa aproapelui vostru" .Posted Image  Dar eu te iert findca o spui din nestinta.Posted Image

Edited by pacopaco1967, 25 April 2017 - 21:37.


#17508
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 pacopaco1967, on 25 aprilie 2017 - 21:35, said:

Mai spune biblia ceva foarte interesant "veti da socoteala pentru fiecare vorba spusa aproapelui vostru" .Posted Image  Dar eu te iert findca o spui din nestinta.Posted Image
aci ai dreptate.
iti cer iertarea.Posted Image

 pacopaco1967, on 25 aprilie 2017 - 21:35, said:

Daca trebuie sa alini suferinta cuiva facand transfuzie/transplant e bine sa o faci.
sau chiar sa te inchini Fiarei, daca asta e singura solutie de a scapa o piele. Posted Image

ps: Paco, habar n-ai de esenta Crestinismului. :)

Edited by Dude_2nd, 25 April 2017 - 21:39.


#17509
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dude_2nd, on 25 aprilie 2017 - 21:38, said:

sau chiar sa te inchini Fiarei, daca asta e singura solutie de a scapa o piele. Posted Image

ps: Paco, habar n-ai de esenta Crestinismului. Posted Image
Ti-am mai spus, inchinare inseamna asimilarea unor valori anti crestine ca fiind bune . Cand islamul va deveni religie dominanta vei crede si tu ca au devenit extrem de nocivi si ca trebuie facut ceva impotriva lor urgent. Apostazia se va instala rapid mai ales printre asa zis pastori.Prin plecarea lor "turma" se vor risipi (credinta lor se va raci).

Esplica tu la nenea care-i esenta crestinismului ? Eu credeam ca e vorba de pazirea poruncilor (sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima din tot cugetul si cu toata puterea, si pe aproapele tau). "Ce voua v-ar place sa vi se faca face-ti si voi altora".

#17510
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 pacopaco1967, on 25 aprilie 2017 - 21:47, said:

Esplica tu la nenea care-i esenta crestinismului ? Eu credeam ca e vorba de pazirea poruncilor (sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima din tot cugetul si cu toata puterea, si pe aproapele tau).
exact.
iar cand ai porunca sa te feresti de sange, tu nu ti-l bagi direct in vena, zicand ca de fapt pazesti porunca.
cand ai porunca sa nu-ti faci chip si sa nu te-nchini inaintea lui, nu-ti faci icoane zicand ca-L iubesti de fapt pe Dumnezeu.
cand ai porunca sa nu ucizi, nu mergi la razboi sa-i ucizi pe ailalti, invocand iubirea pentru aproapele tau.

Posted Image

#17511
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dude_2nd, on 25 aprilie 2017 - 21:54, said:

exact.
iar cand ai porunca sa te feresti de sange, tu nu ti-l bagi direct in vena, zicand ca de fapt pazesti porunca.
cand ai porunca sa nu-ti faci chip si sa nu te-nchini inaintea lui, nu-ti faci icoane zicand ca-L iubesti de fapt pe Dumnezeu.
cand ai porunca sa nu ucizi, nu mergi la razboi sa-i ucizi pe ailalti, invocand iubirea pentru aproapele tau.

Posted Image
Mai omule, sa te feresti de sange prin ingurgitare, nu e vorba de transfuzii. Apostolul a spus din prisma asta interdictia. La pagani era acest obicei, si azi mai gasesti indivizi care vor carne in sange .

Restul e corect ce spui insa trebuie sa intelegi ca esti gresit in treaba cu transfuzii/transplanturi. Crestinul desavarsit cand va fi in situatia nevoii unort transplanturi/transfuzii de la sine va refuza, insa atat timp cat nu s-a desavarsit inca e acceptabila treaba. Atat pentru atei cat si pentru "incepatori" in credinta. Spre exemplu daca cumva voi fi in situatia sa imi faca transfuzie altfel voi deceda, sotia mea ar fi devastata. Pe mine nu ma intereseaza vesnicia, ma pis pe ea daca e conditionata de astfel de chestii ca interdictia/transfuzia . Stiu de un caz in care a murit sotul si la scurt timp sotia devastata s-a sinucis . Nu ma intereseaza nici un dumnezeu ce nu face nimic pentru sotia ramasa. Ma pis pe ochii acelui dumnezeu ce tine cont de astfel de prostii. Ori intervine EL si vindeca ori sa se duca dracului.

#17512
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 pacopaco1967, on 25 aprilie 2017 - 22:09, said:

Mai omule, sa te feresti de sange prin ingurgitare, nu e vorba de transfuzii.
"Caci s-a parut nimerit Duhului Sfant ...sa va feriti de sange... si de curvie... Fiti sanatosi!""

Posted Image Paco, Paco, de cate ori am incercat sa-ti explica ca Duhul Sfant care a inspirat Biblia nu e Diabolul, iar porunca lui Dumnezeu nu e legata de interdictia "ingurgitarii" sangelui si a curviei, ci ferirea de ele...Posted Image

#17513
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dude_2nd, on 26 aprilie 2017 - 06:20, said:

"Caci s-a parut nimerit Duhului Sfant ...sa va feriti de sange... si de curvie... Fiti sanatosi!""

Posted Image Paco, Paco, de cate ori am incercat sa-ti explica ca Duhul Sfant care a inspirat Biblia nu e Diabolul, iar porunca lui Dumnezeu nu e legata de interdictia "ingurgitarii" sangelui si a curviei, ci ferirea de ele...Posted Image
Si ce inseamna ferirea de sange ? Ca eu am si in mine sange. Cumva trebuie sa ma feresc si de sangele meu ? Unii pe aici mai sacrifica animale pentru consum, trebuie si astia sa se fereasca de sangele animalului ?
Eu cred ca duhul ala care va inspira pe voi e de la Satan .

#17514
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 26 aprilie 2017 - 06:20, said:

"Caci s-a parut nimerit Duhului Sfant ...sa va feriti de sange... si de curvie... Fiti sanatosi!""
Si daca iti musti limba si sangerezi? Dar daca te tai din greseala? Dar femeile pe ciclu? Dar chirurgii?

Mai stimabile, referitor la MANCARE este porunca cu sangele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate