Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31402 replies to this topic

#109
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postshaddy_, on Mar 15 2007, 17:24, said:

Zexelica ,

Trinitatea este si o invatatura adventista .

Eu nu cred ceea ce vreau , cred ceea ce STA SCRIS ! Eu nu sunt cel mai tare , sunt printre cei mai mari nenorociti si pacatosi din lumea asta care are o speranta mica la revenirea lui Isus , nu atit bazata pe fapte , cit pe sinceritatea interioara , a inimii . Deci eu asa cred si asa am inteles si am vazut cu ochii mei ca reiese din Biblie . Eu sunt botezat ortodox , de cind aveam citeva luni ,dar nu sunt membru al vreunei biserici sau credinte...si nici nu ma consider vreo "religie " anume , nici ortodoxa decit legal . Cred ca totusi as vrea sa ma consider un membru al religiei Bibliei - daca pot spune asa .Cine se poate pune cu mine ? Toti . Pai asa cum tu spui ca ignor citeva versuri , asa spun si eu ca tu poti ignora mult mai multe care spun ca Isus e Fiul si Dumnezeu e Tatal . Sau. Nu stiu ce caracter am ...adica stiu dar nu comentez . Crezi ceea ce vrei tu in legatura cu persoana mea . Daca vrei sa discutam cu STA SCRIS  pe marginea Trinitatii , atunci sa o facem pe topicul respectiv pt ca riscam sa fim OFF !
Dar daca vorbeste cineva cu tine, cu cine vorbeste: cu trupul tau, cu sufletul sau cu duhul tau? Sau sunt separate? Le poti separa?

Dar STA SCRIS, cum bine ai zis:
1Tes5
23Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuș pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Toate trei (duh, suflet, trup) sunt una si sunt trei in acelasi timp.

#110
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postzexelica, on Mar 16 2007, 10:42, said:

Dar daca vorbeste cineva cu tine, cu cine vorbeste: cu trupul tau, cu sufletul sau cu duhul tau? Sau sunt separate? Le poti separa?

Dar STA SCRIS, cum bine ai zis:
1Tes5
23Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuș pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Toate trei (duh, suflet, trup) sunt una si sunt trei in acelasi timp.

Da ...si mai STA SCRIS ca cine nu marturiseste ca ISUS E FIUL LUI DUMNEZEU e ANTICRISTUL !!

Edited by shaddy_, 16 March 2007 - 12:53.


#111
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postshaddy_, on Mar 16 2007, 12:52, said:

Da ...si mai STA SCRIS ca cine nu marturiseste ca ISUS E FIUL LUI DUMNEZEU e ANTICRISTUL !!
Foarte interesant! Si cine nu spune ca Isus este Fiul lui Dumnezeu?
Dar este de ajuns sa spui si nu esti antihrist? Demonii nu-l marturiseau? Si atunci dupa tine demonii nu sunt antihrist! Tare logica! Ai izolat citeva versuri si gata! Face sens cu CEEA CE CREZI TU!

#112
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postzexelica, on Mar 16 2007, 14:57, said:

Foarte interesant! Si cine nu spune ca Isus este Fiul lui Dumnezeu?
Dar este de ajuns sa spui si nu esti antihrist? Demonii nu-l marturiseau? Si atunci dupa tine demonii nu sunt antihrist! Tare logica! Ai izolat citeva versuri si gata! Face sens cu CEEA CE CREZI TU!

Zexelica tu gindesti cu creierul tau ceea ce vreau eu sa spun ?

PS Isus e Creatorul lumii ? Daca spui ca DA atunci inseamna ca minti , pt ca Biblia nu spune asta . Daca spui ca Nu , inseamna ca iar minti pt ca Trinitatea este o invatatura care o accepti si care spune ca Isus ca pesoana a dumnezeierii este DUMNEZEU CARE A CREAT LUMEA . Deci tu minti de 2 ori . Reciteste ce am scris mai inainte .


PS Cine a spus ca e de ajuns sa spui si nu esti anticrist ? De ce inventezi ? Am spus eu  asa ceva ? Eu ti am spus ce scrie Biblia ...ca daca nu recunosti ca Isus e Fiul lui Dzeu esti anticrist ! BIBLIA SPUNE !
Ea nu spune ca daca il recunosti esti salvat , ci ca daca nu L recunosti esti mincat @! INTELEGI ?

#113
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postshaddy_, on Mar 16 2007, 17:19, said:

Zexelica tu gindesti cu creierul tau ceea ce vreau eu sa spun ?

PS Isus e Creatorul lumii ? Daca spui ca DA atunci inseamna ca minti , pt ca Biblia nu spune asta . Daca spui ca Nu , inseamna ca iar minti pt ca Trinitatea este o invatatura care o accepti si care spune ca Isus ca pesoana a dumnezeierii este DUMNEZEU CARE A CREAT LUMEA . Deci tu minti de 2 ori . Reciteste ce am scris mai inainte .
PS Cine a spus ca e de ajuns sa spui si nu esti anticrist ? De ce inventezi ? Am spus eu  asa ceva ? Eu ti am spus ce scrie Biblia ...ca daca nu recunosti ca Isus e Fiul lui Dzeu esti anticrist ! BIBLIA SPUNE !
Ea nu spune ca daca il recunosti esti salvat , ci ca daca nu L recunosti esti mincat @! INTELEGI ?
Coloseni1
16Pentrucă prin El au fost făcute toate lucrurile cari sînt în ceruri și pe pămînt, cele văzute și cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpîniri. Toate au fost făcute prin El și pentru El.

    17El este mai înainte de toate lucrurile, și toate se țin prin El.

       19Căci Dumnezeu a vrut ca toată plinătatea să locuiască în El,

Biblia spune, dar tu crezi doctrina bisericii tale sau ideea TA. Poate sa scrie pina miine, tu IGNORI, nu primesti corectie si instructie de la Scriptura pt ca nu este autoritatea ta.

Biblia spune ca Tatal si Fiul sunt UNA. Isaia 9, la fel, da' la tine nu se pun astea, tu ai o agenda proprie.
6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.

Asta nu se pune la tine, e DOAR Scriptura, nu?

#114
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postzexelica, on Mar 19 2007, 12:42, said:

Coloseni1
16Pentrucă prin El au fost făcute toate lucrurile cari sînt în ceruri și pe pămînt, cele văzute și cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpîniri. Toate au fost făcute prin El și pentru El.

    17El este mai înainte de toate lucrurile, și toate se țin prin El.

       19Căci Dumnezeu a vrut ca toată plinătatea să locuiască în El,

Biblia spune, dar tu crezi doctrina bisericii tale sau ideea TA. Poate sa scrie pina miine, tu IGNORI, nu primesti corectie si instructie de la Scriptura pt ca nu este autoritatea ta.

Biblia spune ca Tatal si Fiul sunt UNA. Isaia 9, la fel, da' la tine nu se pun astea, tu ai o agenda proprie.
6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.

Asta nu se pune la tine, e DOAR Scriptura, nu?

Tu visezi sau iti inchipui ca in textele de mai sus se spune ca Isus este Creatorul lumii , adica YHWH ? Probabil esti in sevraj ... Pina una alta ia textul asta care distruge , nimiceste , rapune , spulbera , demoleaza si desfiinteaza toata doctrina Trinitatii , fie ca o regasim la adventisti , fie la alte religii :

*Dumnezeu, în adevăr, "a pus totul sub picioarele Lui". Dar când zice că totul I-a fost supus, se înțelege că afară de Cel ce I-a supus totul.

Și când toate lucrurile Îi vor fi supuse, atunci chiar și Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toți.  1 Corinteni 15 :28



PS Tu tii simbata ca zi de odihna ? :)

Edited by shaddy_, 22 March 2007 - 16:03.


#115
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
parerea mea

#116
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
@shaddy

Daca tu esti cel mai mare pacatos si cel mai neisemnat inseamna ca vezi cat de mari sunt lucrarile lui Dumnezeu si daca vom sta sa descifram Apocalipsa nu cred ca vom ajunge la un inteles, pentru ca UNUL e Adevarul, dar in fata oamenilor de aceea sta sub peceti cartile profetice pentru ca noi oamenii sa avem prea multe sensuri pentru interpretari.

Tu zici ca nu exista trinitate, ca Isus e Fiul Lui Dumnezeu si ca puterea Sa va fi data Tatalui dupa ce oamenii scrisi in cartea Vietii vor fi in ceruri impreuna cu EL.
Mai zici ca Isus nu ne da nici o porunca legat de faptul ca ne putem ruga Lui ci Tatalui ar trebui sa ne rugam.

O sa-ti dau cateva versete:

Trinitate said:

Ioan 10
30 Eu și Tatăl una suntem."
1 Ioan 5
7 (Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Duhul Sfânt, și acești trei una sunt.)
1 Ioan 5
8 Și trei sunt care mărturisesc (pe pământ): Duhul, apa și sângele, și acești trei sunt una în mărturisirea lor.

Isus Hristos said:

Evrei 12
2 Să ne uităm țintă la Căpetenia și Desăvârșirea credinței noastre, adică la Isus, care, pentru bucuria care-I era pusă înainte, a suferit crucea, a disprețuit rușinea, și stă la dreapta scaunului de domnie al lui Dumnezeu.
Matei 18
20 Căci acolo unde sunt doi sau trei adunați în Numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor."
Ezechiel 37
28 Și neamurile vor ști că Eu sunt Domnul, care sfințește pe Israel, când Locașul Meu cel sfânt va fi pentru totdeauna în mijlocul lor."
Faptele apostolilor 10
43 Toți proorocii mărturisesc despre El că oricine crede în El, capătă, prin Numele Lui, iertarea păcatelor."
Ioan 18
37 "Atunci un Împărat tot ești!" I-a zis Pilat. "Da", a răspuns Isus. "Eu sunt Împărat. Eu pentru aceasta M-am născut și am venit în lume, ca să mărturisesc despre adevăr. Oricine este din adevăr ascultă glasul Meu."
Ioan 10
Mangaietorul Duhul Lui Dumnezeu
25 "V-am spus", le-a răspuns Isus, "și nu credeți. Lucrările, pe care le fac Eu, în Numele Tatălui Meu, ele mărturisesc despre Mine.
Ioan 15
26 Când va veni Mângâietorul, pe care-L voi trimite de la Tatăl, adică Duhul adevărului, care purcede de la Tatăl, El va mărturisi despre Mine.

Cuvantul=Isus Hristos said:

Apocalipsa 19
13 Era îmbrăcat cu o haină muiată în sânge. Numele Lui este: "Cuvântul lui Dumnezeu."
Ioan 1
1 La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu.
Ioan 1
14 Și Cuvântul S-a făcut trup, și a locuit printre noi, plin de har, și de adevăr. Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. -
Ioan 5
19 Isus a luat din nou cuvântul, și le-a zis: "Adevărat, adevărat vă spun, că, Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decât ce vede pe Tatăl făcând; și tot ce face Tatăl, face și Fiul întocmai.
Ioan 17
24 Tată, vreau ca acolo unde sunt Eu, să fie împreună cu Mine și aceia, pe care Mi i-ai dat Tu, ca să vadă slava Mea, slavă, pe care Mi-ai dat-o Tu; fiindcă Tu M-ai iubit înainte de întemeierea lumii.
Matei 8
19 Atunci s-a apropiat de El un cărturar, și I-a zis: "Învățătorule, vreau să Te urmez oriunde vei merge."

Painea vietii said:

Faptele apostolilor 2
42 Ei stăruiau în învățătura apostolilor, în legătura frățească, în frângerea pâinii, și în rugăciuni.
Ioan 6
51 Eu sunt Pâinea vie, care s-a pogorât din cer. Dacă mănâncă cineva din pâinea aceasta, va trăi în veac; și pâinea, pe care o voi da Eu, este trupul Meu, pe care îl voi da pentru viața lumii."
Exodul 16
15 Copiii lui Israel s-au uitat la ea, și au zis unul către altul: "Ce este aceasta?" căci nu știau ce este. Moise le-a zis: "Este pâinea, pe care v-o dă Domnul ca hrană.

Dupa cum vezi, Isus e Painea Vietii, Cuvantul, care a fost de la inceput cu Dumnezeu.
Duhul Sfant purcede de la Tatal.
Noi nu o sa intelegem vreodata cum poate face lucrul acesta, ca totusi fiind UNA sa vada ce face Fiul, Tatal si invers, sau sa lase puterea Fiului, pentru Tatal, sau ca L-a nascut Tatal, sau cum poate fi Mijlocitor intre noi si Tatal.
Daca nu intelegem lucrurile din lumea aceasta cum vom putea zice ca intelegem lucrurile ceresti.
Dar un lucru e sigur, exista trinitatea formata din Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Si ne putem ruga Mijlocitorului nostru, Isus Hristos si ne putem uita la Capetenia noastra pentru a-L sluji.
Domnul sa ne dea intelepciune pentru a vedea ca oricat vom incerca noi sa cunoastem vreodata, vom ajunge la concluzia ca, cu cat suntem mai cunoscatori cu atat stim mai putin, la fel cum au spus si Newton, Einstein, Solomon etc.

Edited by ***MIHAI***, 31 March 2007 - 15:43.


#117
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Post***MIHAI***, on Mar 31 2007, 16:42, said:

@shaddy
Tu zici ca nu exista trinitate, ca Isus e Fiul Lui Dumnezeu si ca puterea Sa va fi data Tatalui dupa ce oamenii scrisi in cartea Vietii vor fi in ceruri impreuna cu EL.
Mai zici ca Isus nu ne da nici o porunca legat de faptul ca ne putem ruga Lui ci Tatalui ar trebui sa ne rugam.
N-are rost sa-i mai spui nimic, pt ca el are deja parerea facuta dinainte sa studieze Biblia. Cum fac cei cu free-will care numai versuriel astea le vad din Biblie.
Romani 10
9Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Isus ca Domn, și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L -a înviat din morți, vei fi mîntuit.


#118
cogito

cogito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.03.2007
Unde o fi disparut robertdotcom (oare nu era mai simplu robert.com? :P  ). Trebuie sa spun ca m-a facut sa mor de ris. Cred ca de pe vremea sofistilor nu s-a mai debitat o asemenea perla de argument. Fiti atenti: Din moment ce eu am spus ca Dumnezeu nu exista, normal ca nu exista nici Isus Hristos, Pilat din Pont, Irod sau Caiafa si toate celelalte abureli pe care voi, fraierii, le inghititi ca pe litera de lege. Sa mori de ris, nu alta, de atita logica adunata in capul unui singur om. Sa ne traiesti, robertpunctvirgulasemnulintrebariisialtesemnedepunctuatiecom!

#119
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Post***MIHAI***, on Mar 31 2007, 14:42, said:

@shaddy

Daca tu esti cel mai mare pacatos si cel mai neisemnat inseamna ca vezi cat de mari sunt lucrarile lui Dumnezeu si daca vom sta sa descifram Apocalipsa nu cred ca vom ajunge la un inteles, pentru ca UNUL e Adevarul, dar in fata oamenilor de aceea sta sub peceti cartile profetice pentru ca noi oamenii sa avem prea multe sensuri pentru interpretari.

Tu zici ca nu exista trinitate, ca Isus e Fiul Lui Dumnezeu si ca puterea Sa va fi data Tatalui dupa ce oamenii scrisi in cartea Vietii vor fi in ceruri impreuna cu EL.
Mai zici ca Isus nu ne da nici o porunca legat de faptul ca ne putem ruga Lui ci Tatalui ar trebui sa ne rugam.

O sa-ti dau cateva versete:
Dupa cum vezi, Isus e Painea Vietii, Cuvantul, care a fost de la inceput cu Dumnezeu.
Duhul Sfant purcede de la Tatal.
Noi nu o sa intelegem vreodata cum poate face lucrul acesta, ca totusi fiind UNA sa vada ce face Fiul, Tatal si invers, sau sa lase puterea Fiului, pentru Tatal, sau ca L-a nascut Tatal, sau cum poate fi Mijlocitor intre noi si Tatal.
Daca nu intelegem lucrurile din lumea aceasta cum vom putea zice ca intelegem lucrurile ceresti.
Dar un lucru e sigur, exista trinitatea formata din Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Si ne putem ruga Mijlocitorului nostru, Isus Hristos si ne putem uita la Capetenia noastra pentru a-L sluji.
Domnul sa ne dea intelepciune pentru a vedea ca oricat vom incerca noi sa cunoastem vreodata, vom ajunge la concluzia ca, cu cat suntem mai cunoscatori cu atat stim mai putin, la fel cum au spus si Newton, Einstein, Solomon etc.


Repet :tu iti imaginezi ca asa este , pe baza citatelor . Pentru ca tu deja esti "supus" , esti "spalat" bine de tot .Un om ca mine , ca tine , care citeste Biblia pt prima oara si are contact cu Dumnezeu - in vecii vecilor tuturor vecilor amin nu va ajunge la concluzia ca Dumnezeu este o Treime, trei in unul si totusi unul .Asa ceva e nebiblic.

#120
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postzexelica, on Mar 31 2007, 17:43, said:

N-are rost sa-i mai spui nimic, pt ca el are deja parerea facuta dinainte sa studieze Biblia. Cum fac cei cu free-will care numai versuriel astea le vad din Biblie.
Romani 10
9Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Isus ca Domn, și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L -a înviat din morți, vei fi mîntuit.

Nu-i vorba ca doar pe astea le vad , ci este vorba ca astea spun un adevar , Doamne , cit  de simplu si adevarat , iar lumea nu il vede . Eu de exemplu imi aleg un text unde spune ca Isus este Fiul si ca el se supune Tatalui Sau si Dumnezeului Sau. Deci asa ceva e incredibil cit de simplu si de concis spune.Iar tu vii de exemplu cu alt text , ca Tatal si Isus una sunt , deci rezulta ca sunt o trinitate . O asemenea aberatie este ...nici nu mai comentez .Toata aceasta falsitate daca iei mai multe texte si iti imaginezi ca asa este , la un moment dat chiar pare asa sa fie ...Diavolul e mare manipulator si f subtil le nimereste .Acum , daca stii , trinitatea la adventisti si cea la ortodoxi este la fel ? Ma refer la faptul ca exista mai multe definitii ale ei . Sau nici nu mai stiu , pt ca pur si simplu pe mine unul ma indobitoceste asa ceva .Imi cer iertare !

#121
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postshaddy_, on Apr 20 2007, 10:20, said:

Nu-i vorba ca doar pe astea le vad , ci este vorba ca astea spun un adevar , Doamne , cit  de simplu si adevarat , iar lumea nu il vede . Eu de exemplu imi aleg un text unde spune ca Isus este Fiul si ca el se supune Tatalui Sau si Dumnezeului Sau. Deci asa ceva e incredibil cit de simplu si de concis spune.Iar tu vii de exemplu cu alt text , ca Tatal si Isus una sunt , deci rezulta ca sunt o trinitate . O asemenea aberatie este ...nici nu mai comentez .Toata aceasta falsitate daca iei mai multe texte si iti imaginezi ca asa este , la un moment dat chiar pare asa sa fie ...Diavolul e mare manipulator si f subtil le nimereste .Acum , daca stii , trinitatea la adventisti si cea la ortodoxi este la fel ? Ma refer la faptul ca exista mai multe definitii ale ei . Sau nici nu mai stiu , pt ca pur si simplu pe mine unul ma indobitoceste asa ceva .Imi cer iertare !
Daca pt un matematician 1+1=783456, nu ma intereseaza ce are de spus. Nici acum, nici peste 20 de ani.

#122
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postzexelica, on Apr 21 2007, 19:26, said:

Daca pt un matematician 1+1=783456, nu ma intereseaza ce are de spus. Nici acum, nici peste 20 de ani.

Este exact cazul tau , zexelica :)...pt ca eu iti arat Adevarul ca 1+1 = 2 , iar tu spui ca 1+1 = 3 :))

Edited by shaddy_, 22 April 2007 - 22:24.


#123
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
hai sa zic si eu ceva.
cunosc destul de multi adventisti (colegi de facultate majoritatea). toate ca toate. nu sunt in masura sa judec credintele unuia sau altuia despre Dumnezeu, religie , etc. cum de altfel nici unul dintre noi nu detine adevarul aboslut ca sa-i putem critica pe ceilalti.
dar adevarata mea nedumerire a aparut cand am aflat ca adventistii nu danseaza(probabil or fi si alti neprotestanti dar eu ded acestia stiu). mie mi se pare cea mai mare absurditate. practic daca dansezi si esti adventist s-ar putea sa te alegi cu ciritici dure din partea celor de la biserica ta(asta daca afla).  cum adica sa nu dansezi pt ca e pacat? pt ca dansul implica miscari, atingeri etc. dar ei nu danseaza in public nici macar cu sotia sau mama sau tatal. comme on !!!!
cine imi explica si mie de ce? macar sa nu mor prost.

tin sa spun ca pt mine dansul inseamna una dintre cele mai pure forme de arta exprimare a sentimentelor.

#124
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
adica sa inteleg din ce ati spus mai sus ca eu sunt Antihristul, daca nu cred ca Iisus a fost sau este fiul lui Dumnezeu ?
ce onoare pe mine ;) chiar nu cred asta. eu cred ca Iisus a fost doar un conducator pe care evreii il asteptau de ceva vreme pentru a reuni poporul lui Israel si a'l scapa de sub ocupatia romana.
si da, cred ca a existat, e un personaj istoric important, de care oamenii bisericii s'au folosit pentru a pune bazele unei noi religii care sa serveasca unor anumite scopuri. pana la urma, biblia este doar o carte formata din mai multe evanghelii puse cap la cap de mai-marii bisericii si modificate/selectate dupa vrerea lor.
ma mir ca niste oameni care traiesc in mileniul trei pot crede orbeste in biblie, o scriere atat de veche si de subiectiva, pe care o interpreteaza folosindu'se de gandirea moderna, facand abstractie de faptul ca ea a fost scrisa acum 2000 de ani, cand gandirea era complet diferita.
pana si mari prelati catolici s'au scapat si au recunoscut ca s'au folosit cu succes de acest mit al lui Iisus si le'a fost de mare ajutor :P

#125
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postproxtu, on Apr 25 2007, 02:34, said:

adica sa inteleg din ce ati spus mai sus ca eu sunt Antihristul, daca nu cred ca Iisus a fost sau este fiul lui Dumnezeu ?
ce onoare pe mine ;) chiar nu cred asta. eu cred ca Iisus a fost doar un conducator pe care evreii il asteptau de ceva vreme pentru a reuni poporul lui Israel si a'l scapa de sub ocupatia romana.
si da, cred ca a existat, e un personaj istoric important, de care oamenii bisericii s'au folosit pentru a pune bazele unei noi religii care sa serveasca unor anumite scopuri. pana la urma, biblia este doar o carte formata din mai multe evanghelii puse cap la cap de mai-marii bisericii si modificate/selectate dupa vrerea lor.
ma mir ca niste oameni care traiesc in mileniul trei pot crede orbeste in biblie, o scriere atat de veche si de subiectiva, pe care o interpreteaza folosindu'se de gandirea moderna, facand abstractie de faptul ca ea a fost scrisa acum 2000 de ani, cand gandirea era complet diferita.
pana si mari prelati catolici s'au scapat si au recunoscut ca s'au folosit cu succes de acest mit al lui Iisus si le'a fost de mare ajutor :P

Pina una-alta..tu esti gasit un mare mincinos conform Scripturii.. :D ..pentru ca elucubratiile tale vor muri o data cu tine...iar Scriptura va marturisi in continuare pina la timpurile fixate de Dumnezeu  :lol:

*Romani3
4Nicidecum! Dimpotrivă, Dumnezeu să fie găsit adevărat și toți oamenii să fie găsiți mincinoși, după cum este scris: ,,Ca să fii găsit neprihănit în cuvintele Tale, și să ieși biruitor cînd vei fi judecat.``

*Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de slova din Lege, inainte ca sa se fi intamplat toate lucrurile" (Mt. 5.17-18).

#126
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
de ce sunt mincinos ? pentru ca spui tu asta ? cine esti tu sa ma judeci pe mine si sa imi judeci crezul meu ? detii adevarul absolut ? permite'mi sa ma indoiesc :)
iar "elucubratiile mele" nu vor muri odata cu mine, pentru ca nu s'au nascut odata cu mine. sunt destui oameni care cred asta si au ajuns la ideile astea prin studiu si cercetare istorica. asta nu inseamna ca eu detin adevarul absolut, inseamna doar ca dupa multa lectura si dupa ceea ce'mi spune mie intuitia, am ajuns la niste concluzii in care cred. poate ca sunt aproape de adevar, poate sunt departe, asta inca nu stiu, dar pana nu gasesc alte dovezi care sa'mi schimbe sau sa'mi intareasca convingerile, sunt la stadiul de "cred". spre deosebire de altii ca tine care "stiu" si infiereaza convingerile altora care nu sunt de acceeasi parere cu el ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate