Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Portare din alta retea

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Buna ziua,va rog sa ma lamuriti cu problema mea.
Am cartela orange prepay.Nu am avut abonament niciodata de aia am nevoie de cateva lamuriri.

1-daca portez numarul orange pe abonament,ramane numarul actual exact cum era?
2-daca in unele zone nu am semnal digi,pot redirectiona numarul pe alta cartela orange prepay sa pot fi sunat?
3-dupa terminarea contractului si reziliere,pot reveni la cartela prepay si numarul de dinainte?

Va multumesc!

Edited by Alexiaz, 12 November 2021 - 13:31.


#2
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Da la toate.

#3
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Da si nu.Din convorbirea cu un operator digi:
La punctul 3-revenirea la cartela prepay si numarul de dinainte este o problema,trebuie intrebat operatorul in ce conditii se poate revenii in retea odata ce numarul a fost portat in digi.

Edited by Alexiaz, 12 November 2021 - 14:22.


#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Deducem ca vrei sa te muti de pe prepaid Orange pe abonament Digi. Redirectionarea s-o faci cat inca ai semnal Digi, ca dup-aia-i prea tarziu. Revenirea se poate face probabil cu abonament. Doar nu credeai ca cineva pierde la mutarea asta (la operatori ma refer)?

Edited by __Dan__, 12 November 2021 - 14:25.


#5
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
3. dupa ce termini perioada contractuala la digi poti trece pe cartela la ei, iar in cazul putin probabil in care nu vor sa te lase, te portezi de pe abonamenul digi direct pe o cartela de la alt operator pastrand numarul de telefon.

#6
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,348
  • Înscris: 16.04.2014
Salut, Alexiaz,

Iti raspund punctual la intrebarile tale:

1. Da, daca faci portare de pe o cartela prepaid de la Orange pe un abonament Digimobil poti pastra numarul de telefon existent.
2. Da, numarul de telefon poate fi redirectionat (daca ai optat pentru un abonament Optim Nelimitat nu o sa ai costuri suplimentare).
3. Va trebui sa intrebi la Orange pentru a te asigura de acest lucru, dar conform normelor stabilite de ANCOM pentru portare, aceasta se poate realiza si pe o cartela prepaid.
Astfel nu vei pierde numarul de telefon, chiar daca alegi sa pleci din reteaua Digimobil (desi sunt convins ca vei vrea sa ramai in continuare clientul nostru).

Edited by DIGI_Helper, 13 November 2021 - 00:02.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Da, de asta avem portare, sa ne pastram numerele. Totusi, trebuie sa ai in vedere ca vei avea, minim 3 zile LUCRATOARE, un numar temporar peste care va ajunge numarul tau portat (deci, cateva zile vei avea 2 numere active)
  • Da, poti face redirectionare (cu taxare conform grilei)
  • Da, dar cu contitia sa faci o noua portare, nu conteaza ca te intorci de unde ai plecat cu numarul
PS: daca reziliezi contractul de abonament cu Digi fara sa faci o noua portare (sau, macar, transferul catre cartela Digi), numarul se va intoarce singur la reteaua initiala, dar tu nu vei mai avea acces la numar (intra in carantina/este blocat de operatorul initial cateva luni si, apoi, pus inapoi in piata).

#8
cyrusct82

cyrusct82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.08.2011

 Alexiaz, on 12 noiembrie 2021 - 14:22, said:

Da si nu.Din convorbirea cu un operator digi:
La punctul 3-revenirea la cartela prepay si numarul de dinainte este o problema,trebuie intrebat operatorul in ce conditii se poate revenii in retea odata ce numarul a fost portat in digi.
Te portezi înapoi în Orange la YOXO 1 luna cu 19 lei apoi îl închizi și rămâi pe prepay Orange

#9
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Nu mai luati de bun ce zice operatorul digi/orange etc., regula e data de legislatie si te poti porta fara probleme de pe abonament pe cartela.

#10
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Buna seara.
Am facut cerere de portare in Digi pentru doua cartele prepay Vodafone. Astazi a venit curierul cu cartelele.
Ce fac, le bag in telefoane si folosesc in continuare Vodafone pana raman fara semnal? Sau trebuie sa activez ceva la Digi?
Multumesc mult.

#11
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007
Poti folosi ambele, momentan ai numere provizorii de Digi.
Dupa portarea efectiva 3-5 zile nu vei mai avea semnal pe Vdf si le vei folosi doar pe cele de Digi cu numerele tale dinainte

#12
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Ideea e ca am introdus in telefon cartela digi, pe langa vodafone. In 80 la suta din cazuri im arata Digi fara semnal. Ce mama naibii se intampla?
Deoamdata nu s-a efectuat portarea.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai nevoie de semnal 3G. Digi are 2G in curs de implementare (doar voce). Modifica din telefon cartela care are acces la semnal minim 3G (sau pune sa aibă semnal 4G).

#14
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Pai am reteaua setata la fel ca la Vodafone. Prefer LTE. Nu e ok?

#15
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.05.2016
Incearca varianta 2G/3G/4G, poate nu esti intr-o zona cu acoperire foarte ok pe 4G?

Acolerirea 2G este la nivel national, la Digi de ceva timp...

#16
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Pai la opțiuni am prefer lte, prefer 3g și doar 2g.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postvali_geodezu, on 21 noiembrie 2021 - 21:05, said:

Pai am reteaua setata la fel ca la Vodafone. Prefer LTE. Nu e ok?

Pune-l pe automat (2G/3G/4G) si sa caute automat reteaua (sunt setarile implicite din fabirca la orice telefon). Daca nu merge nici asa, inseamna ca reteaua de buba.

Eventual "Prefer 3G" si vezi ce se intampla.

#18
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Salut. Și eu sunt într- o situație similară. Am portat trei numere. Am primit trei cartele și azi urmează să se facă portarea. In mesaj scrie că se va face portarea între orele 9:30 și 13.00. Am o singură problemă: pe cartelă nu scrie nici un număr de telefon. Cum știu care cartelă, în ce telefon să bag?

Edited by titilev, 22 November 2021 - 10:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate