Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Aer conditionat in beci: de ce am umezeala in beci, si cum pot sa fac sa fie uscat?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007
buna seara. Beciul meu a fost terminat de curand. Beciul are 2,30 m adancime, 5 m lungime + 3 m latime, O parte din el este situati chiar sub casa, cealalta jumatate in afara casei. Sunt 2 guri de aerisire (teava PVC de 15 cm), dar mai este intrarea (in beci) care se face prin bucataria de vara.

In bucataria de vara este cald peste noapte, incalzire centrala, si porobabil caldura coboara si in beci, mai ales in prima jumatate a beciului.

Dar eu am umezeaza in jumatate de beci care este situata in afara casei, unde aerul de deasupra (de afara) este rece peste noapte. Am acolo o gura de aerisire PVC de 15 cm. Pe tavan am in fiecare picaturi de apa, putine pete de mucegai pe pereti.

Oricum, am cumparat un dezumificator, este foarte bun, imi ventileaza si colecteaza din aer cam 6 Litri de apa la fiecare 24 de ore. In acest mod, este aproape in totalitate uscata partea aia de beci.

Dar daca nu folosesc dezumificatorul, iar se umezesc peretii. Si, nu vreau sa consum toata iarna curent pe dezumificator.

Ce pot sa fac sa nu mai am umezeaza in beci, fara sa folosesc dezumificator?

Beciul este facut din ciment complet, dar podeaua este din pamant/lut. Voi pune pietris pe podea la anul.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
tencuiala pe baza de var si peretii varuiti.bine ca n-ai turnat sapa de ciment pe jos

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Condens pe suprafețele mai reci. Doar fizica.

#4
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007

 EMPP, on 11 noiembrie 2021 - 20:44, said:

tencuiala pe baza de var si peretii varuiti.bine ca n-ai turnat sapa de ciment pe jos

buna seara. Ce fel de tencuiala de var si ce fel de vopsea trebuie? Imi puteti da link la fiecare din aceste doua produse, ca sa stiu exact ce sa cumpar din Dedeman ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Deocamdata problema este ca Beciul meu a fost terminat de curand.

#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Da, foarte buna observatia legata de "de curand". Inainte de orice trebuie sa se usuce totul exemplar. Inclusiv tencuiala pe baza de var.
Dupa asta, cumperi var stins pasta, sau var pulbere. Slefuiesti peretii incat suprafata sa devina poroasa.
Asa ii place varului sa se aseze in primul strat dat cu bidineaua.
Urmatoarele straturi, 2 sau 3 dupa cum este necesar, se pot da si cu un dispozitiv cu aer cumprimat cu duza mare pentru var. Sau se pot dat tot cu bidineaua.
Daca vrei sa nu se "ia" pe haine sau pe maini, pune in amestecul de var si apa, celuloza. Asta are proprietatea de a fixa mult mai ferm varul pe suport.
Toate straturile se dau subtiri. Varul are o smecherie proprie care il face sa se expandeze la uscare si "infloreste".
Nu uita! Intre "mainile" de var date pe pereti si tavan lasi suficient timp incat sa fie uscat perfect stratul anterior.
Succes!

Edited by addumi, 11 November 2021 - 21:18.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Unele pareri de mai sunt sunt corecte , altele ...sunt inutile .
Oriunde ai transfer de caldura se face condens. Intreruperea transferului de caldura de face prin izolare . Solutiile sunt alese la fata locului . Conteaza multe aspecte , daca panza freatica este aproape de suprafata , daca ai o vana de apa in apropierea fundatiei , etc.
In principiu vrei beci uscat , in realitate , un beci uscat nu tine bine cartofii , fructele puse peste iarna , diferite alte legume. Depinde pentru ce ai facut beciu. Tevile alea nu asigura ventilatia. Un beci are nevoie de ventilatie . Mucegaiul se va face acolo unde nu circula aerul. Poti da cu mama varului si tata lavabilei cu ioni de argint , fara o ventilatie corecta vei acea mucegai. Daca vei betona podeaua ....vei avea beci uscat, dar , repet , tot ce pui fruct sau leguma peste iarna in beci se va dezhidrata si se va strica .
O camera nu este un beci. Un beci este integral sub pamant . Daca nu este sub pamant , nu beneficiezi de caracteristicile unui beci clasic , adica mici variatii de temperatura , vara racoare si iarna relativ caldut ( pentru o camera neincalzita ) , in sensul ca nu ingheata .

Edited by JurasikMan, 11 November 2021 - 21:27.


#8
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Intre bucatarie si beci e o usa? Usa aia sta inchisa? Ca daca nu, presupun ca de acolo vine umiditatea si condenseaza pe tavanul rece al beciului ...

#9
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007

 ech, on 11 noiembrie 2021 - 21:46, said:

Intre bucatarie si beci e o usa? Usa aia sta inchisa? Ca daca nu, presupun ca de acolo vine umiditatea si condenseaza pe tavanul rece al beciului ...

NU. Nu este nicio usa. Doar ca in partea de sub bucatarie nu este umezeala. Doar inspre partea din afara bucatariei.

Repet, mi s-au uscat peretii de cand am pus dezumificator. Vreo 10 zile de cand am terminat beciul, s-au uscat foarte greu peretii. Dar acum este a 3-a zi cu dezumificator, si s-au uscat bine.

Dar daca opresc dezumificatorul, iar incepe sa se umezeaca tavanul.

Cineva mi-a spus ca dureaza circa o saptamana pana se elimina toata apa din pereti...

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Oare il ajuta un ventilator pus pe tava de aerisire ??
Sa forteze putin miscarea de aer, pentru ventilatie ...

#11
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Din ce stiu, aerul cald inmagazineaza mai multa apa. Cand intra in contact cu o suprafata rece, el se raceste, moment in care elimina surplusul de apa.  Daca tu spui ca doar peretele exterior e umed, e clara treaba.

#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

 me_suzy, on 11 noiembrie 2021 - 22:04, said:

NU. Nu este nicio usa. Doar ca in partea de sub bucatarie nu este umezeala. Doar inspre partea din afara bucatariei.
Repet, mi s-au uscat peretii de cand am pus dezumificator. Vreo 10 zile de cand am terminat beciul, s-au uscat foarte greu peretii. Dar acum este a 3-a zi cu dezumificator, si s-au uscat bine.
Dar daca opresc dezumificatorul, iar incepe sa se umezeaca tavanul.
Cineva mi-a spus ca dureaza circa o saptamana pana se elimina toata apa din pereti...
Adica bucataria de vara incalzita comunica liber cu beciul? In cazul tau, cel mai probabil umiditatea provine din acea bucatarie. Nu inteleg de ce ai face o bucatarie incalzita care sa comunice cu un beci ...
Condensul apare doar pe suprafetele reci, adica pe tavanul rece in cazul tau.

Edited by ech, 11 November 2021 - 22:22.


#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Unde este panza freatica?

#14
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
L-ai izolat in vreun fel? Ca altfel mi se pare ca discutam degeaba

#15
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

 me_suzy, on 11 noiembrie 2021 - 20:33, said:

In bucataria de vara este cald peste noapte, incalzire centrala, si porobabil caldura coboara si in beci, mai ales in prima jumatate a beciului.
Caldura rebela, adolescenta Posted Image

Edited by Victor5, 11 November 2021 - 23:23.


#16
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007
nu este izolat, direct beton, plasa. Patrat. (dar jos nu am turnat sapa).

Beciul era doar sub bucataria de vara, pana m-am decis sa-l extind fiindca nu era incapator. Si am facut extindere in afara bucatariei, in continuarea lui, aceeasi adancime, dar mai mare.

Am terminat beciul in urma cu 3 saptamani si 5 zile. (aproape o luna). Dar am mai tencuit cate ceva. Era umed tavanul atunci cand am scos cofrajele.

Iar pana alaltaieri erau peretii umezi, dar s-au uscat dupa ce am dat drumul la dezumificator. Am scos circa 14 litri in 3 zile cu ajutorul dezumificatorului (are furtun pentru scurgere). Eu am strans apa in bidon de 5 litri.

acum sunt relativ uscati peretii, doar tavanul din partea de exterior vad ca se umezeste daca opresc dezumificatorul.

#17
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

 me_suzy, on 11 noiembrie 2021 - 20:33, said:

Sunt 2 guri de aerisire (teava PVC de 15 cm), dar mai este intrarea (in beci) care se face prin bucataria de vara.
Intrarea in beci se face prin bucataria de vara? Sau se intra direct din exterior?

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,265
  • Înscris: 21.03.2020
Plafonul beciul trebuia sa fie undeva la 1,5 metri sub pamant... Acum probabil ca ai doar putin sub nivelul solului placa, deci o sa fie condens mereu. Incearca sa pui izolatie macar peste placa apoi pui pamant peste

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate