Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

venit din strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009
Recent am inceput o colaborare cu o firma din Franta pe parte de IT, eu lucrat remote din Romania. Banii intra in cont bancar din Romania.

Intrebare:

Cum se poate fiscaliza cel mai ok?

1. Eu am SRL, insa contractul cu firma din Franta este intocmit pe persoana fizica, ca sa facturez pe SRL-ul meu din Romania trebuie sa facturez cu cod TVA EU al meu pe codul TVA UE al lor din Franta, iar contractul fiind pe persoana fizica nu este intocmit cu codul de TVA, ci cu codul fara TVA.

2. Daca primesc banii in contul bancar personal, am inteles ca trebuie depus anul urmator - Formularul 201 cu “Declarația privind veniturile realizate in strainatate”,
  intrebare: ce acte am nevoie sa depun acdeasta declaratie? extrasele contului bancar personal e suficient sau mai trebuie si alte acte? si se plateste o taxa de 10% din totalul banilor incasati anul precedent.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
E ok ca ai inceput colaborarea, ai semnat, ai toate alea, si dup'aia te intrebi cum lucrezi legal si cati bani iti raman. Logica beton-armat, de necontestat.

Si nu, nu scapi doar cu 10% daca are caracter permanent. Cei din Franta iti retin ceva? Si cum adica e pe persoana fizica, dar pe codul fara TVA? Care cod la persoana fizica?!

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Stai asa, adica tie cum iti trimit aia banii pe PF?
Singura metoda legala este ca angajat, cu plata contributiilor acolo, cee ace e foarte bine.

#4
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 otisweb, on 11 noiembrie 2021 - 12:49, said:

Cum se poate fiscaliza cel mai ok?

Sunt mai multe variante, dar daca zici ca deja ai contractul semnat si e pe persoana fizica (nu juridica), o varianta ar fi "detasare", in care anumite impozite sunt retinute in Franta si anumite impozite trebuie sa le platesti in Romania (si astea din Romania iti cad tie in sarcina sa le declari si platesti). Nu e o varianta f raspandita insa, cel putin nu in IT.

 Adm, on 11 noiembrie 2021 - 13:35, said:

Singura metoda legala este ca angajat, cu plata contributiilor acolo, cee ace e foarte bine.

Cu plata integrala a contributiilor acolo (aka Franta), nu poti caci el locuieste >180 de zile in Romania. O sa iasa probleme si firmele se feresc de situatii de genul. Singura varianta legala e cum am scris mai sus, din ce stiu, pe persoana fizica.

#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Eu am o alta nelamurire: cum sunt platiti zilierii aia la munci agricole? Au PFA, emit factura la sfarsitul zilei? Au cod TVA?!??

#6
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009

 dexterash, on 11 noiembrie 2021 - 13:04, said:

E ok ca ai inceput colaborarea, ai semnat, ai toate alea, si dup'aia te intrebi cum lucrezi legal si cati bani iti raman. Logica beton-armat, de necontestat.

Si nu, nu scapi doar cu 10% daca are caracter permanent. Cei din Franta iti retin ceva? Si cum adica e pe persoana fizica, dar pe codul fara TVA? Care cod la persoana fizica?!

Nu retin nimic, eu nu sunt platit ca angajat, doar ca persoana contractuala, nu are ce sa-mi plateasca firma in Franta, nu locuiesc in Franta, nu ploatesc nici pensie nicio taxa in Franta, nu are de ce sa-mi plateasca in Franta vreo taxa

#7
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Cel mai ieftin iesi cu SRL in Romania! Taxele sunt mai mici in Romania ca in Franta. N-ai treaba cu TVA.

Daca ti-au facut contract pe persoana fizica ca angajat la firma lor in Franta vei plati taxe foarte mari. Daca iti faci SRL in Franta la fel, platesti taxe foarte mari.

#8
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009

 Ger0nimo, on 11 noiembrie 2021 - 15:19, said:

Cel mai ieftin iesi cu SRL in Romania! Taxele sunt mai mici in Romania ca in Franta. N-ai treaba cu TVA.

Daca ti-au facut contract pe persoana fizica ca angajat la firma lor in Franta vei plati taxe foarte mari. Daca iti faci SRL in Franta la fel, platesti taxe foarte mari.

Eu d.p.d.v. legal nu sunt angajat al firmei, firma nu imi plateste absolut nicio tax inafara de suma care e in contract catre mine, eu sunt practic o persoana contractuala, care lucreaza la distanta (remote).

Stiu ca in firma sunt vreo 100+persoane care lucreaza in asa fel, de ex. multi din Ucraina, Rusia.

In tarile ex-sovietice se depune o declaratie si platesti doar 5% taxe + 50$.

In Romania e cam neclara situatia.

#9
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
E la fel si la noi. Doar procentul difera. Un contabil stie ce procent e la SRL(PF) versus persoana cu venituri impozabile prin Declaratia Unica.

#10
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009

 Adm, on 11 noiembrie 2021 - 13:35, said:

Stai asa, adica tie cum iti trimit aia banii pe PF?
Singura metoda legala este ca angajat, cu plata contributiilor acolo, cee ace e foarte bine.

Banii se trimit pe platforma gen pypal.com numle platformei este https://www.letsdeel.com/

De acolo eu fac ce vreau cu banii, ii pot transfera in cont bancar din RO, in cont personal din Ro, in crypto, in paypal, payoneer etc.

Problema este cum sa procedez sa fie legal in Romania...

Eu din dividentele de la SRL platesc 5% impozit, 2500 lei sanatate pe an, am contract cu casa de pensii(contract individual pe p.f.) platesc 575 lei/luna.

Toate astea dinainte sa lucrez cu firma din Franta

#11
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 otisweb, on 11 noiembrie 2021 - 12:49, said:

Recent am inceput o colaborare cu o firma din Franta pe parte de IT, eu lucrat remote din Romania. Banii intra in cont bancar din Romania.

Intrebare:

Cum se poate fiscaliza cel mai ok?

1. Eu am SRL, insa contractul cu firma din Franta este intocmit pe persoana fizica, ca sa facturez pe SRL-ul meu din Romania trebuie sa facturez cu cod TVA EU al meu pe codul TVA UE al lor din Franta, iar contractul fiind pe persoana fizica nu este intocmit cu codul de TVA, ci cu codul fara TVA.

2. Daca primesc banii in contul bancar personal, am inteles ca trebuie depus anul urmator - Formularul 201 cu “Declaraţia privind veniturile realizate in strainatate”,
  intrebare: ce acte am nevoie sa depun acdeasta declaratie? extrasele contului bancar personal e suficient sau mai trebuie si alte acte? si se plateste o taxa de 10% din totalul banilor incasati anul precedent.

1. Daca vrei sa intri cu SRL-ul pe care il ai refaceti contractul pe SRL. Facturezi fara TVA. Platesti taxele lunar ca un SRL

2. Ai contract pe persoana fizica, lunar trimiti la firma din Franta un modul cu orele lucrate in baza caruia ei te platesc. Sau ce forma de control ati stabilit. Anul viitor depui formularul 201 si platesti taxele aferente.

#12
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009

 Ger0nimo, on 11 noiembrie 2021 - 15:50, said:

1. Daca vrei sa intri cu SRL-ul pe care il ai refaceti contractul pe SRL. Facturezi fara TVA. Platesti taxele lunar ca un SRL

2. Ai contract pe persoana fizica, lunar trimiti la firma din Franta un modul cu orele lucrate in baza caruia ei te platesc. Sau ce forma de control ati stabilit. Anul viitor depui formularul 201 si platesti taxele aferente.

Pentru partea cu formularul 201, care ar fi alte taxe inafara de impozitul de 10% ?

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Asigurarea de sanatate. Poti sa downloadezi un formular de pe site-ul Anaf si sa faci simulari

#14
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009

 unknown_35, on 11 noiembrie 2021 - 16:42, said:

Asigurarea de sanatate. Poti sa downloadezi un formular de pe site-ul Anaf si sa faci simulari
Platesc deja si sanatate si pensie.

#15
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
201 nu se mai depune din 2017.
Trebuie sa depui anual declaratie unica .
Vei completa capitolul de venituri din strainatate, unde o sa declari veniturile din activitatea independenta realizate in anul anterior in Franta si o sa platesti 10% impozit.
Daca deja platesti sanatatea pentru dividende - 10% din 12 salarii minime (si pe aia o declari tot  prin declaratia unica), nu mai platesti inca o data sanatate pentru veniturile din Franta.
Pensie insa va trebui sa platesti pentru activitatea independenta, cel putin 25% din 12 salarii minime. Se declara tot in unica. Ce platesti tu acum este o asigurare pe care ai incheiat-o cu casa de pensii fara a fi obligat, dar daca ai venituri din activitati independente esti obligat sa platesti si contributia de pensie pentru acele venituri, daca ele sunt cel putin egale cu 12 salarii minime. Probabil ca vei inceta asigurarea cu Casa, sa nu platesti de 2 ori.

#16
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009

 inu1711, on 11 noiembrie 2021 - 20:57, said:

201 nu se mai depune din 2017.
Trebuie sa depui anual declaratie unica .
Vei completa capitolul de venituri din strainatate, unde o sa declari veniturile din activitatea independenta realizate in anul anterior in Franta si o sa platesti 10% impozit.
Daca deja platesti sanatatea pentru dividende - 10% din 12 salarii minime (si pe aia o declari tot  prin declaratia unica), nu mai platesti inca o data sanatate pentru veniturile din Franta.
Pensie insa va trebui sa platesti pentru activitatea independenta, cel putin 25% din 12 salarii minime. Se declara tot in unica. Ce platesti tu acum este o asigurare pe care ai incheiat-o cu casa de pensii fara a fi obligat, dar daca ai venituri din activitati independente esti obligat sa platesti si contributia de pensie pentru acele venituri, daca ele sunt cel putin egale cu 12 salarii minime. Probabil ca vei inceta asigurarea cu Casa, sa nu platesti de 2 ori.

De la tine am primit cel mai clar raspuns.

Multumesc mult!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate