Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Ad Manager Facebook

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Salutare,

M-am trezit pe facebook ca cineva a facut pe contul meu ads manager si a publicat ads in locul meu.
Nu am nici cea mai vaga idee cum. Era ceva pagina ciudata cu mai multi admini si eu am iesit de acolo de pe roles.

A si incercat cu un card (nu al meu) ca arata ultimele 4 cifre si a facut ceva plata care a fost anulata, dar mi-a blocat contul de ads manager si am 10$ de platit.

Nu ma incurca chestia asta pentru ca eu nu am inrolat nimic in ads manager nici nu stiam ca exista si nici nu mi-am facut cont acolo etc.

Ce nu inteleg e cum s-a putut intampla asa ceva?

Reclamatii am facut de la inceput ca am primit o groaza de email-uri in care imi spune de facebook bussiness dar nu le-am dat importanta ca am crezut ca sunt email-uri de fishing, dar chiar erau de la facebook.

Mi-am schimbat parola de la facebook. Imi si vine sa imi ster facebook-ul cu totul.

A mai patit cineva asa ceva?

Cred ca incearca astia sa faca ads pe conturi la oameni, nu inteleg cum, ca poate poate prinde pe unul care are cardul inrolat acolo, altfel nu inteleg schema.

Am incercat sa il dezactivezi, dar nu ma lasa ca cica ar trebui sa platesc.

PS: Am cautat si am gasit si cardul ce s-a incercat sa plateasca si e din Kazakstan. Aparent nu mai pot adauga inca o imagine sa o pun aici.

Attached Files


Edited by stearom, 11 November 2021 - 00:04.


#2
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
A mai patit cineva asa ceva?
Am facut la reclamatii pana acuma si vad ca nimeni nu mi-a raspuns. Nu inteleg de ce.
Daca stiti unde se mai poate face reclamatii pentru facebook pentru problema de mai sus mi-ati fi de ajutor.
Multumesc.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Esti sigur intai ca problema nu e in browserul care il folosesti ?
Sau pluginuril/add-onurile care sunt instalate in Facebook ?

AR trebui intai sa stergi toate add-onurile instalate in Facebook - unele pot fi hackuite.
Apoi sa urmezi pasii de aici - https://forum.softpe...hide-topic-nou/
Si abia in final sa schimbi parola.

#4
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Salut eiffel.

Folosesc Google Chrome ce e drept pe laptopul personal am salvate parole in browser. Pot sa le dau sa le si uite si asa o sa fiu nevoit sa ma loghez to timpul cand intru. Asta nu ar fi o problema.
Nu folosesc pluginuril/add-onurile pentru facebook. Folosesc facebook mai mult pe telefon (iphone 7) din aplicatie.

Am schimbat parola si am pus si two-factors verification cu numarul de telefon.
Am ad-block adaugat in google chrome ca si extensie, dar il am de cel putin 5 ani de zile.

Am investigat mai mult problema astazi. Mi-am pierdut o zi sa nu mai zic ca ma si stresez pentru ca a inrolat pe 2 conturi diferite de ads care apar sub numele meu.
Tranzactiile sunt Failed dar totusi pe una sunt 10 dolari si pe una 2 dolari, DAR vad ca se incrementeaza zilnic cu aproximativ 25 de centi.
Problema mai mare pentru mine e ca nu stiu ce carduri s-au folosit.

Am pregatit un text cu tot ce s-a intamplat sa il trimit la facebook sa vad ce rezolva si ei.

Astazi nu am mai avut nimic.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
De pluginuri/add-onuri - nu ptr Facebook - Facebook are el in el - dai click pe ceva si se instaleaza. de ex joculete.
Am avut o colega care avea probleme cu contul - trimitea diverse mesaje cu reclame la cei din lista.

Am gasit in setarile Facebook o groaza de add-onuri cu drepturi ptr ciire/trimitere mesaje...
Se pare ca unul era compromis. Asa se sparg defapt conturile la platformele online. Nu potisparge direct un cont dar spargi un add-on si ai acces la mii de conturi.

#6
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Am cautat in settings chestii de plugins si add-onuri dar nu am gasit nimic. Am intrat si pe pagina trimisa de tine mai sus si nu am gasit chestii legate unde as putea gasi setarile despre care vorbesti.

Imi poti spune te rog frumos unde le pot gasi?

Am facut acum 5 minute reclamatie pe ambele conturi create sub numele meu de facebook si am primit raspuns ca in 2 zile lucratoare voi primii un raspuns.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Sincer sa fiu nu mai stiu nici eu - in setarile contului erau - ceva cu Privacy.
Eu am abandonat Facebook-ul cu multi ani in urma.

#8
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Mi-am facut reset la telefon din fabrica si parca se misca mai bine acum. Inainte mergea mai greu, lagguri, mai facea si freeze sau imi iesea din poze sau aplicatii pur si simplu.

Mi-am schimbat si parola la icloud. Ca e foarte ciudat ca nu apare ca s-ar fi logat cineva pe contul meu de facebook ci numai ma trezesc cu pagini create in numele meu dupa care numai vad ca adauga ads. Nu inteleg cum poate asta daca am conturile alea blocate ca trebuie sa platesc chestii.
Cand ajung acasa vreau sa fac un microsoft defender scan si sa sterg cu totul google chrome si sa il reinstalez.

Si eu mi-as dezactiva facebook, dar nu sunt sigur ca asta imi rezolva problema. Ca eu primesc notificari doar pe facebook ca a fost creata ads nu stiu care si pagina nu stiu care. Am si ceva email-uri dar nu cu toata activitatea. Si nu stiu daca stergerea contului opreste sa imi faca setari pe cont pentur ca daca totusi o sa poate face si dupa aia mai rau fac sa imi sterg ca nu sunt avertizat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate