Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Contract de munca 7 ore

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Refresh0

Refresh0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.03.2010
Salutare ,

Angajatorul meu dorește ca de luna viitoare sa mi se schimbe contractul de munca de la 8 ore / zi la 7 ore ( nu am înțeles motivul).. a zis ca nu ma va afecta din punct de vedere salarial.
Întrebarea mea este : cu ce ma va afecta aceasta schimbare ? La pensie contează sau de ce aceasta schimbare ca nu înțeleg.

Mutlumesc anticipat.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Muncesti cu o ora mai putin.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti pe salariul minim ?

#4
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010
La 8 ore esti full time , la 7 ore esti considerat part time. Nush cum e in RO dar in SUA te afecteaza la beneficii. Ca part time angajat nu ai dreptul la 401 K , asigurare medicala , zile de vacanta.

As intreba angajatorul direct de ce doreste sa faca schimbarea asta si cine ce are de castigat in urma ei?

#5
Refresh0

Refresh0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.03.2010
Nu , nu este minim pe economie

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Ai pauza de masa inclusa de o ora sau stai mult la Posted Image?

#7
Refresh0

Refresh0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.03.2010

View PostNoua_pe_site, on 10 noiembrie 2021 - 23:19, said:

La 8 ore esti full time , la 7 ore esti considerat part time. Nush cum e in RO dar in SUA te afecteaza la beneficii. Ca part time angajat nu ai dreptul la 401 K , asigurare medicala , zile de vacanta.

As intreba angajatorul direct de ce doreste sa faca schimbarea asta si cine ce are de castigat in urma ei?



Zilele de concediu rămân la fel  , asigurare medicală rămâne .. asta ma suprinde și pe mine ca au rămas aceleași beneficii …

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostRefresh0, on 10 noiembrie 2021 - 23:24, said:

Nu , nu este minim pe economie
Atunci e ciudat.
Ai contract pe perioada nedeterminata ?

#9
Refresh0

Refresh0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.03.2010

View Post__Dan__, on 10 noiembrie 2021 - 23:26, said:

Ai pauza de masa inclusa de o ora sau stai mult la Posted Image?

Nu , pauza de masa de jumătate de ora.

View Postpasilla, on 10 noiembrie 2021 - 23:28, said:


Atunci e ciudat.
Ai contract pe perioada nedeterminata ?

Da , este pe nederminat

#10
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostRefresh0, on 10 noiembrie 2021 - 23:27, said:

Zilele de concediu rămân la fel  , asigurare medicală rămâne .. asta ma suprinde și pe mine ca au rămas aceleași beneficii …

Am ramas in urma. Se pare ca daca ai mai putin de 32 de ore pe saptamana esti considerat part time .
In realitate o sa lucrezi cu o ora mai putin sau doar pe hartie?

#11
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Ar trebui să fii mai detaliat un pic. Exact cam ce lucrezi și dacă această reducere de program se aplică și altor colegi de muncă etc. Folosești vreun utilaj, ceva? Poate patronul consideră că îți faci treaba (își face el treaba cu tine) în doar șapte ore pe zi. Închide șandramaua cu o oră mai repede, poate face și el ceva economii. Eu știu? Dacă e o firmă mare, o oră mai puțin de program poate echivala cu o sumă consistentă economisită astfel.

Edited by KoShiMin, 10 November 2021 - 23:57.


#12
Refresh0

Refresh0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.03.2010

View PostNoua_pe_site, on 10 noiembrie 2021 - 23:53, said:



Am ramas in urma. Se pare ca daca ai mai putin de 32 de ore pe saptamana esti considerat part time .
In realitate o sa lucrezi cu o ora mai putin sau doar pe hartie?

Orele de lucru  se respecta

View PostKoShiMin, on 10 noiembrie 2021 - 23:56, said:

Ar trebui să fii mai detaliat un pic. Exact cam ce lucrezi și dacă această reducere de program se aplică și altor colegi de muncă etc. Folosești vreun utilaj, ceva? Poate patronul consideră că îți faci treaba (își face el treaba cu tine) în doar șapte ore pe zi. Închide șandramaua cu o oră mai repede, poate face și el ceva economii. Eu știu? Dacă e o firmă mare, o oră mai puțin de program poate echivala cu o sumă consistentă economisită astfel.

Domeniu de lucru este in vânzări …NON food ( prefer da nu dau numele) … firma are peste 1000 de angajati …

#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View PostRefresh0, on 10 noiembrie 2021 - 23:04, said:

Întrebarea mea este : cu ce ma va afecta aceasta schimbare ? La pensie contează sau de ce aceasta schimbare ca nu înțeleg.
Salariul tau brut va fi redus cu o optime, deci si costurile angajatorului tau cu tine.
Implicit vei cotiza mai putin si la pensie, deci punctul tau de pensie va fi redus proportional.
Peste cativa zeci de ani o sa iti para rau ca ai acceptat punctajul redus.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostRefresh0, on 10 noiembrie 2021 - 23:04, said:

...Angajatorul meu dorește ...sa mi se schimbe contractul de munca de la 8 ore / zi la 7 ore
Întrebarea mea este : cu ce ma va afecta aceasta schimbare ? La pensie contează sau de ce aceasta schimbare ca nu înțeleg.....
de prin 2005 nu mai exista diferente din punctul de vedere al stagiului de cotizare intre contracte part-time si full-time. deci pensia nu iti va fi influentata in nici un fel (daca veniturile raman la fel).
in principiu pierzi posibilitatea de a presta ore suplimentare (conform art. 105.c din codul muncii)

nu mi-e prea clar din raspunsurile tale daca vei lucra 7 ore pe zi sau 8. masura asta se aplica la toti angajatii?



@TheWarrior: e adevarat ca legea prevede un salariu proportional cu timpul lucrat (deci teoretic ar trebui sa scada salariul), dar Refresh0 spune ca angajatorul i-a promis ca salariul o sa ramana la fel (deci probabil ca va beneficia pe hartie de o marire)

Edited by _Smiley_, 11 November 2021 - 08:04.


#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Post_Smiley_, on 11 noiembrie 2021 - 08:02, said:

@TheWarrior: e adevarat ca legea prevede un salariu proportional cu timpul lucrat (deci teoretic ar trebui sa scada salariul), dar Refresh0 spune ca angajatorul i-a promis ca salariul o sa ramana la fel (deci probabil ca va beneficia pe hartie de o marire)
E cam ciudat. De regula angajatorii mici faci smecherii d'astea, diferenta sa se plateasca la negru.
Un angajator cu 1000 de angajati nu cred ca plaetste la negru, dar poate da bonificatii ca sa completeze pana la suma dinainte.
Stiu ca la bonurile de masa se plateste doar impozitul de 10%.
Sau mareste salariul si apoi il fractioneaza la 7 ore.

S-a semnat un aditional si acolo se vede totul.
S-au asteapta 2 luni si vede pe extrasul de la pilonul 2 ce s-a platit, daca e diferit de lunile anterioare.

Edited by TheWarrior, 11 November 2021 - 08:57.


#16
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostRefresh0, on 10 noiembrie 2021 - 23:04, said:

Angajatorul meu dorește ca de luna viitoare sa mi se schimbe contractul de munca de la 8 ore / zi la 7 ore ( nu am înțeles motivul).. a zis ca nu ma va afecta din punct de vedere salarial.

Ai înțeles tu greșit - patronul a spus că programul va fi de 7 ore în loc de 8 ore că e iarnă și nu are rost să țină deschis 8 ore pe zi.


În domeniul ăsta așa procedează unii ca să nu mai țină deschis toată ziua.

View PostRefresh0, on 11 noiembrie 2021 - 00:17, said:

Domeniu de lucru este in vânzări …NON food ( prefer da nu dau numele) … firma are peste 1000 de angajati …

Edited by emeral, 11 November 2021 - 09:04.


#17
Refresh0

Refresh0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.03.2010

View Postemeral, on 11 noiembrie 2021 - 09:00, said:



Ai înțeles tu greșit - patronul a spus că programul va fi de 7 ore în loc de 8 ore că e iarnă și nu are rost să țină deschis 8 ore pe zi.


În domeniul ăsta așa procedează unii ca să nu mai țină deschis toată ziua.

Nu , nu are nici o treaba cu iarna. Nu se Închide mai repede

View Post_Smiley_, on 11 noiembrie 2021 - 08:02, said:


de prin 2005 nu mai exista diferente din punctul de vedere al stagiului de cotizare intre contracte part-time si full-time. deci pensia nu iti va fi influentata in nici un fel (daca veniturile raman la fel).
in principiu pierzi posibilitatea de a presta ore suplimentare (conform art. 105.c din codul muncii)

nu mi-e prea clar din raspunsurile tale daca vei lucra 7 ore pe zi sau 8. masura asta se aplica la toti angajatii?



@TheWarrior: e adevarat ca legea prevede un salariu proportional cu timpul lucrat (deci teoretic ar trebui sa scada salariul), dar Refresh0 spune ca angajatorul i-a promis ca salariul o sa ramana la fel (deci probabil ca va beneficia pe hartie de o marire)

Salariu brut va rămâne același și da la toți angajații se va schimba .. de ex intro luna cu 20 de zile lucrătoare nu lucrez 160 voi lucra 140 de ore.
Unii vor zice ca lucrez mai puțin pe aceeași bani..

#18
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View PostRefresh0, on 11 noiembrie 2021 - 11:35, said:

Salariu brut va rămâne același și da la toți angajații se va schimba .. de ex intro luna cu 20 de zile lucrătoare nu lucrez 160 voi lucra 140 de ore.
Art. 112 . [durata normală a timpului de muncă]
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

Eu tind sa cred ca te afecta la vechimea in munca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate