Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema incarcare Samsung A71

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Am un Samsung Galaxy A71 și nu mai vrea deloc să încarce prin încărcătorul lui original venit din fabrica. Este încărcător care are funcție de încărcare rapida. Mai am un cablu C to C de rezervă și nici prin cablul nou nu vrea sa încarce. Încărcătorul este bun pentru ca atunci când conectez bateria externă ( 20.000 mAh) la acel încărcător, bateria se încarcă chiar foarte repede.


Am pus cablul C to C în bateria externă apoi în telefon și spre surprinderea  mea, telefonul se încarcă. Însă apare doar funcția de "încărcare rapidă", nu și "încarcare super rapida" cum afișa de obicei când conectam la încărcătorul original cu care a venit telefonul  în cutie. Însă și așa se mai întâmplă sa afișeze că " încărcare prin cablu", decuplez și abia apoi apare "încărcare rapidă". De asemenea, se mai întâmplă să afișeze "încărcare prin USB" și cică să configurez nu știu ce setare, apoi trebuie să intru manual să setez "acest telefon" și abia apoi începe să încarce. Bateria externă pe care o am are și funcție de încărcare rapidă. 

Am și un cablu USB to C pe care l-am testat în bateria externă cât și într-un încărcător original Samsung j4 plus. Atunci când conectez cablul la bateria externă afișează ca se încarcă prin cablu, deși practic ieșirea USB a bateriei este cu încărcare rapidă. În schimb se încarcă rapid prin ieșirea C. Cat de ciudat. 

Atunci când conectez cablul USB to C la încărcătorul Samsung J4 plus îmi afișează informația ca trebuie  " să verific incarcatorul ca să fie bine conectat" și timp de  încărcare 5-6h. După mai multe decuplari apare și informația "încărcare prin cablu" cu timp rămas pana la încărcare :  2h.

Însă nu înțeleg de ce bateria externă se încarcă prin acel încărcător, iar telefonul nu? Și de ce atunci când conectez cablul la baterie apoi la telefon acesta se încarcă iar prin încărcătorul original nu funcționează? Si de ce chiar și printr-un încărcător standard de pe J4 plus arată că încarcă? Chiar dacă mai lent dar încarcă ( testat de mine). Am primit și un sfat ca să caut în setări / aplicații / Aplicații de sistem / USB- Setting și sa curat "cache". Însă asta nu funcționează. Ceva soluții? 

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Incearca incarcatorul ala si la alt telefon
Daca nu merge  - BINGO - ai gasit problema si poti sa-l arunci

#3
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Nu mai am alt telefon cu mufa C.

Edited by Dany_Darke, 10 November 2021 - 15:46.


#4
gdgfgsd

gdgfgsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.01.2014
Eu am un A51 cu exact aceeasi problema, nu il mai pot incarca decat prin laptop.

#5
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Samsung....

 DoarEu099, on 10 noiembrie 2021 - 15:35, said:

Nu mai am alt telefon cu mufa C.

Ai vecini.Nu cu mufa C. Cu telefon cu mufa C.

Edited by Alexiaz, 11 November 2021 - 13:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate