Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare laptop - 6000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Salut,

Zilele astea doresc sa cumpar un laptop sau pc pentru gaming ocazional si programare.
Nu imi pun probleme de mobilitate, din cauza asta sunt flexibil intre laptop si pc.
Cu toate astea, nu mai sunt in tema cu cele mai eficiente sisteme la momentul asta :D.
Ma puteti ajuta cu un sfat / recomandare ?  

Bugetul este de maxim 6800 lei, iar in cazul in care pc-ul o sa fie sugerat, in el trebuie sa fie incadrat si un monitor.

Mersi.

#2
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
ce inseamna gaming ocazional.
Ce vrei sa joci.

#3
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Recomand maxim!
Mai multe nu spun, ai LINK.
Recomandarea mea.
https://www.pcgarage...ux-shale-black/

#4
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008
Legion 5 Pro ptr ecranul luminos de 16 inch, bun si ptr programare si ptr gaming.

https://www.pcgarage...-os-storm-grey/

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Ambele variante expuse de colegi sunt ok.
Desktop nu ai cum sa-ti faci acum, pe nebunia asta de criza de stocuri si preturi enorme la placile video, decat in cazul in care ai gasi vreun RTX 3060 la pretul normal, uitat prin magazia unui magazin IT de cartier.

#6
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

 Varonul, on 10 noiembrie 2021 - 14:27, said:

ce inseamna gaming ocazional.
Ce vrei sa joci.
Nu am un joc preferat, incerc tot ce-mi cade in maini.

 routerboard70, on 10 noiembrie 2021 - 14:29, said:

Recomand maxim!
Mai multe nu spun, ai LINK.
Recomandarea mea.
https://www.pcgarage...ux-shale-black/
Ca si componente, pare trasnet avand in vedere pretul. Cu toate astea, este un Acer si am o oarecare reticenta deoarece nu au un nume prea cunoscut in piata asta.

 greywolfact, on 10 noiembrie 2021 - 14:30, said:

Legion 5 Pro ptr ecranul luminos de 16 inch, bun si ptr programare si ptr gaming.
Mersi (y)

https://www.pcgarage...-os-storm-grey/

De la Asus, recomandati ceva ?
Ce parere aveti despre gama Zephyrus ? Desi componentele sunt foarte bune, constructia pare foarte slim pentru gaming.
Credeti ca au probleme cu racirea ?

#7
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
.daca te uiti la formula1,vei vedea ca ferrari foloseste Acer

#8
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008

 PIonut24, on 10 noiembrie 2021 - 15:03, said:

De la Asus, recomandati ceva ?

Ma uitasem la Asus intai la TUF si apoi ROG, dar la TUF pare plastic cam ieftin ++ ecran slab de regula iar la ROG variantele non Zephyrus, sunt doar o idee peste TUF. Impresia overall e ca se potrivesc mai bine pentru un pusti ptr gaming decat drept workstation ish.

 PIonut24, on 10 noiembrie 2021 - 15:03, said:

Ce parere aveti despre gama Zephyrus ? Desi componentele sunt foarte bune, constructia pare foarte slim pentru gaming.

E un premium destul de mare la ROG Zephyrus si sub 6k lei vad doar de 14 inch care e putin din pct meu.

Legat de racire, orice ai lua o sa ai nevoie de ceva stand ptr perioade lungi de full load si sa fii pregatit de galagie de la ventilatoare.

#9
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Asta este cel mai ok in bugetul tau. Ai ecran bun, racire potenta si constructie de aluminiu. Plus fata de Asus mux switch, un usb in plus si tastatura numerica. Si eu sunt in aceeasi situatie si chiar si la 7000+ tot pe asta l-am salvat si eu pe shortlist. Mai astept vreo saptamana sa vad daca mai apare ceva in stoc, insa daca asta intra in stoc limitat il voi lua fara sa mai stau pe ganduri.
Asus-urile nu stau la fel de bine cu racirea, in plus nu are rost sa te uiti la sub 15.6 si slim pentru jocuri.

#10
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
Eu acesta l am achizitionat pentru fix acelasi lucru ca tine si sunt multumit, initial il aveam in gand pe cel de 16" dar era 7200, si nu am dat atatia bani pe el, bineinteles avea Ryzen 7, dar nu mi pare rau, duce chiar foarte bine!
Per total sunt mai mult decat multumit!

https://altex.ro/lap.../LAP82JU0065RM/

#11
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Salut avand in vedere ca urmeaza black friday, urmareste-l pe acesta poate intra in promotie si poti sa te lipesti cumva de el:

Laptop Gaming ASUS ROG Strix G15 Advantage Edition G513QY cu procesor AMD Ryzen™ 9 5900HX, 15.6", Full HD, 300Hz, 16GB, 512GB, AMD® Radeon™ RX 6800M 12GB

link: https://www.emag.ro/...2kaAqBlEALw_wcB

#12
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Eu votez Lenovo

#13
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
M-am uitat si eu la acel Strix avantage edition insa nu prea m-a convins. E mai ieftin cu 100 de le la garaj fyi. Chiar as fi curios de niste pareri de la cineva care il are. Din ce am vazut pe net prin review-uri procesorul este intr-adevar puternic, printre primele in teste, iar placa video se bate cu 3070 ba chiar in unele teste ajunge din urma 3080. Vine cu metal lichid peste procesor si GPU, In plus fata de Lenovo il poti desface linistit acasa pentru upgrade ram si ssd.

Si totusi, de ce nu l-am luat? Constructia nu este cea mai ok, plasticul nu pare deloc solid, ecranul flexeaza parca destul de mult. Nu are mux switch, nu poti opri deloc placa video integrata in procesor, doar sa conectezi la display port un monitor extern, atunci o sa ai direct conexiunea la radeon si se va simti. Temperaturile sunt mari, peste 95 de grade la procesor in sesiuni prelungite de jocuri si teste. Nu are tastatura numerica, webcam si are 3 usb tip A fata de 4 pe Lenovo.

Daca avea o constructie mai buna si mux switch poate as fi putut sa trec peste celelalte chestii. Daca nu te deranjeaza aspectele astea, atunci go for it.
Din ce am mai citit, posibil sa mai vina pe stoc ceva lenovo in a doua parte a acestei luni.

Edited by arkhangel, 10 November 2021 - 22:38.


#14
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, poti urmari Laptop Gaming ASUS TUF F15 FX506HM cu procesor Intel® Core™ i7-11800H, 15.6.", Full HD, 240Hz, 8GB, 1TB SSD, NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 6GB, No OS, Eclipse Gray care cu siguranta va intra in reduceri de black friday si il vei lua sub 6000 RON. https://www.emag.ro/...8/pd/DF5Z9HMBM/

#15
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Salut,

Tocmai ce am rezervat Legion 5 Pro de la retailerul galben, pentru cazul in care maine nu gasesc o oferta mai buna.
Mersi pentru recomandari.

#16
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Hei,
Am reusit sa prind legion 5 pro ryzen 7 5800 & rtx 3060 6gb la 5500 la garaj.

#17
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

 arkhangel, on 10 noiembrie 2021 - 22:31, said:

M-am uitat si eu la acel Strix avantage edition insa nu prea m-a convins. E mai ieftin cu 100 de le la garaj fyi. Chiar as fi curios de niste pareri de la cineva care il are. Din ce am vazut pe net prin review-uri procesorul este intr-adevar puternic, printre primele in teste, iar placa video se bate cu 3070 ba chiar in unele teste ajunge din urma 3080. Vine cu metal lichid peste procesor si GPU, In plus fata de Lenovo il poti desface linistit acasa pentru upgrade ram si ssd.

Si totusi, de ce nu l-am luat? Constructia nu este cea mai ok, plasticul nu pare deloc solid, ecranul flexeaza parca destul de mult. Nu are mux switch, nu poti opri deloc placa video integrata in procesor, doar sa conectezi la display port un monitor extern, atunci o sa ai direct conexiunea la radeon si se va simti. Temperaturile sunt mari, peste 95 de grade la procesor in sesiuni prelungite de jocuri si teste. Nu are tastatura numerica, webcam si are 3 usb tip A fata de 4 pe Lenovo.

Daca avea o constructie mai buna si mux switch poate as fi putut sa trec peste celelalte chestii. Daca nu te deranjeaza aspectele astea, atunci go for it.
Din ce am mai citit, posibil sa mai vina pe stoc ceva lenovo in a doua parte a acestei luni.

Am eu acel Asus, dar varianta cu 3060.
Constructia e ok pentru un laptop din plastic, nu am de ce sa ma plang.
Temperaturile la procesor ajung la 95 in stress fiindca are activata functia turbo, motiv pentru care si are cele mai mari scoruri. Cu turbo boost dezactivat sta la 75-80.
Singurul dezavantaj real pe care il vad este mux-ul lipsa (compensam reducand din detalii la jocuri).
Eu unul il folosesc exclusiv cu ecran extern deoarece chiar si 17" de avea tot nu puteam juca ceva competitiv pe el.

N-as fi luat varianta advantage fiindca jocurile rar suporta tehnologiile AMD, DLSS fiind una de care nu ma pot lipsi.
Abia abia am 2 jocuri care stiu AMD Fidelity Fx.

Edited by reventon, 12 November 2021 - 10:51.


#18
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004

 PIonut24, on 12 noiembrie 2021 - 10:25, said:

Hei,
Am reusit sa prind legion 5 pro ryzen 7 5800 & rtx 3060 6gb la 5500 la garaj.

L-am prins pe ultimul de la Garage.
Chiar nu ma asteptam sa fie asa bataie pe laptopuri din zona asta de pret...la ora 9 era "stoc suficient magazin", dupa o ora stoc epuizat.
Nici cine stie ce reducere n-a fost, mai ales raportat la preturile de afara. Mai e si alb... in fine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate