Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Posibilitate reglaj usa metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Salutare dragi colegi,
Acum vreo 2 saptamani am montat la apartament modelul asta de usa, toate bune si frumoase pana aseara cand am ajuns cu montatul parchetului in raza de deschidere a usii si am constatat ca usa atinge de parchet. Distanta intre usa si sapa este de vreo 18 mm, parchetul are grosimea de 8 mm, chiar si fara stratul izolant tot atinge. Partea proasta e ca nu am cum sa repozitionez usa deoarece sus exista un profil metalic "U" iar jos e sapa. Am incercat sa slabesc/ridic/misc suruburile de la balamele dar degeaba. Atasez cateva poze cu tipul de balamale poate are cineva idee daca se poate regla cumva. In partea de sus a balamalei se observa o gaura si am incercat sa strang/slabesc cu un imbus dar nu a fost chip sa misc ceva.
Multumesc anticipat pentru orice sfat.

Attached Files



#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Suna producatorul si vezi ce iti recomanda: https://www.megadoor.ro/contact/

#3
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
M-am gandit sa sun la producator, dar parca imi e teama sa aud raspunsul lor "acel tip de balama nu se poate regla, va recomandam alt model" Posted Image
Poate exista vreo ghidusie ceva cunoscuta doar de mesteri.

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Eu ma gandesc ca de la acel imbus ar trebui sa se poata ridica usa. Acum depinde cat loc ai si sus, pana la rama.

Cel mai bine suni la ei, macar stii o treaba.

Eu am avut o problema similara cu o usa nereglabila, dar era din lemn si am putut lua putin cu o rindea din partea de jos.

#5
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Eu zic ca mai bine lasi usa asa cum e si te gandesti si gasesti o alternativa jos, sa pui altceva in loc de parchet pe raza de deschidere a usii si sa nu atinga usa.
De exemplu, pui o tabla de aluminiu, e la intrare, se curata mai usor decat parchetul.

Edited by Mike1alike, 10 November 2021 - 09:47.


#6
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
S-ar putea ca usa sa nu fie montata perfect perpendiculara cu pardoseala, iar asta poate fi o cauza ca atinge.
Daca ai posibilitatea sa slabesti prinderea tocului in perete si sa incerci sa-i dai o inclinatie spre exterior.
Sper ca NU ai acceptat si tu sa fie montata o usa metalica cu spuma...daca e asa e cam urata treaba.

#7
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Misca de inbusurile alea in toate directiile si urmărește ce efect are asupra ușii.  S-ar putea sa gasesti miscarea care regleaza ușa.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsergiuop, on 10 noiembrie 2021 - 09:11, said:

usa atinge de parchet.

Chestia asta nu pot sa o pricep
Pentru ca

View Postsergiuop, on 10 noiembrie 2021 - 09:11, said:

Distanta intre usa si sapa este de vreo 18 mm, parchetul are grosimea de 8 mm,


#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sigur se poate ridica usa (cu conditia sa nu fi fost ridicata la maxim la montaj).
Logic ar fi ca acest reglaj pe inaltime sa vina in pozitia 0 ceea ce ar permite un +/- 5 mm ajustare.
Din foto se observa clar ca acele balamale permit ajustarea pe inaltime.

#10
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
@ Mike1alike - Alternativa ar fi sa pun gresie lipita pe "pilele" cum se spune. Nu as vrea sa fac totusi intreruperi, m-am chinuit si am reusit sa pun parchetul continuu, fara praguri in tot apartamentul, am avut si randuri de peste 10 m, parca e pacat totusi sa pun o tabla de aluminiu la intrare Posted Image

@ doruvacarenco - usa este perpendiculara cu pardoseala, este fixata cu suruburi de montaj si spuma, problema este ca parchetul are tendinta sa se alinieze cumva in planul de montaj, daca apas in zona usii permite deschiderea.

@Testosteron - am incercat , alea 2 care se vad pe balama nu permite cine stie ce miscare daca le slabesc iar pe cel din gaura verticala nu am reusit sa-l misc.

@adisz - da, ciudata faza, cada presez parchetul nu mai atinge, dar nu pot face asta, se creeaza tensiuni intre zona apasata si restul suprafetei desi sapa este dreapta, probabil aceste tensiuni dispar dupa ce se "aseaza" acum fiind proaspat montat sta mai incordat.

@keta - am cautat modelul de balama pe net doar doar gasesc vreo schema de reglaj, din pacate nu am gasit nimic.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri

PS - am incercat sa indepartez garnitura aia de cauciuc sa vad daca se pot introduce niste saibe taiate ca o potcoava, dar nu se vede zona de spurapunere a partilor de balama, se vede doar un ax.

Attached Files


Edited by sergiuop, 10 November 2021 - 10:27.


#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
unele uși se termină cu o parte de tablă ca o fustă.dacă este așa poți da cu flexul și polizezi puțin cu disc gros de polizat deși nu-mi dau seama cum din 18mm  minus 8mm parchetul atinge pe jos ușa

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Ia legătura cu cei care ti-au montat ușa. Sau ai montat-o singur?

#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Probabil ca e pusa stramb, vezi daca poti apropia de toc balamaua de sus

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca ai montat-o romaneste, trebuie sa rezolvi problema tot romaneste

Ia un flex si taie din partea de jos sau, daca freaca doar un pic, pune mane pe smirghel mai dur si ... spor la treaba

#15
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
@ EMPP - nu pun flexul pe ea, oricum fusta are doar 3 mm

@ corinadaniela - am luat legatura toata noaptea cu cei care au montat usa, nu am dormit mai deloc - eu cu un prieten am facut montajul, nu e prima data Posted Image

@ Alice - exclus sa fie stramba, da bine pe toate axele si la poloboc si la nivela laser. Am disponibil undeva la vreo 3-4 mm distanta intree foaia de usa si tocul de sus.

#16
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Cand incerci sa reglezi cu imbusul ar fi bine sa mai fie o persoana care sa incerce sa ridice usa, in asa fel incat sa nu ai toata greutatea pe balamala si sa iti fie mai usor sa il invarti.

#17
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
@Argv - Am sa incerc astazi cand scap de la serviciu, imi iau si ajutor ca aseara eram si obosit si plin de draci. Sper sa gasesc o solutie. Pana la urama ma hotarasc sa sun la producator sa cer detalii despre modelul asta de balama, trebuie sa exista o metoda de a regla sau pune un adaos in zona de imbinare.

#18
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Am sunat la Megadoor, mi-au spus ca se poate face un reglaj in plan vertical cu o toleranta de cativa mm din imbusul din gaura de sus a balamalei Posted Image
Abia astept sa ajung acasa Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate