Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Idee (brainstorming) de bara pt piept. Exista asa ceva? Are vreun haz?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
(poza spune tot, textul e inutil la topicul asta)
Mai demult am expus o idee pt cadrul meu unde fac "sala" (singur), in care ziceam sa leg de sus 2 sufe, care sa coboare pe sub bara (la impins piept), si (dupa ce urca iar pe scripeti) sa pot s-o "declansez" (cu picioarele) ca sa ma ajuta in caz de doamne fereste raman cu bara pe piept fara putere. (sau sa fac repetari fortate, desi e riscant).
Dar ma bantuia o alta idee, mai periculoasa lol..

Dupa ce m-am documentat despre sala, mi-a ramas o parere de rau ca nu pot face (acasa) "machine flies" sau fluturari la 2 scripeti pt piept - adica ceva ca sa aplic tensiune pe ultima parte a miscarii (toti profesionistii vad ca ignora ultima parte a impinsului la piept fie bara fie gantere, din cauza asta); E prea complicat sa-mi fac asa ceva, si ma gandeam la ideea de mai jos:

O bara pt piept, cu 2 manere cu o priza mai prietenoasa/neutra (cam cum tii ganterele. Apropo, topicul asta e asa de haz mai mult caci, in principiu poti replica asta cu 2 gantere si eventual 2 benzi elastice care sa te impiedice sa impreunezi ganterele cand ajungi sus,, dar hai sa continuam,,Posted Image ). Daca bara nu e dreapta, ci cotita cu un V in jos, si manerele sunt culisante, greutatea barei iti va duce manerele spre exterior caci acolo-s puctele cele mai sus (pana in capatele exteme), astfel ca obtii tensiunea dorita pe ultima parte a cursei impinsului la piept daca incerci sa aduci manerele impreuna. Acum.. e o problema grava de siguranta in privinta echilibrului..in mod ideal ar trebui bara asta instalata la (nu stiu cum se cheama) presa aia in care bara e atasata de 2 bare verticale care mentin echilibrul/planeitatea barei.

Ideea era totusi sa fie pt home gyms.. adica ceva redus (ca spatiu, si-n restul sensurilor inclusiv mintal), deci probabil va trebui pusa o limita la cat de mult poti apropia manerele (ceea ce desfiinteaza insasi ideea de baza a barei, dar sa continuam de dragul brainstormingului), si ar mai fi si probleme "stereo" de pastrarea echidistantei intre maini/manere, < adica sa nu cumva sa avansezi spre centru doar cu o mana, si sa dezechilibrezi bara - sa-ti cada intr-o parte. Is multe probleme (sistem de culisare pe role/ balamale daca vrei sa modifici unghiul "V" a barei, etc).. dar eram curios daca ati vazut ceva de genul.

http://www.powerlift...0/westside3.jpg

Attached Files


Edited by bursucelu_viesel, 09 November 2021 - 21:03.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Dar de ce vrei tu anumite exercitii, care eventual sa0ti puna viata in pericol, cand poti alege exact ce-ti trebuie, in conditiile salii tale, astfel incat sa lucrezi izolat fiecare grupa de muschi, fara riscuri.
Cu o bancuta, o bara si doua gantere, eu lucrez pieptul, spatele, bicepsii si tricepsii. Nu fac performanta, dar nici acasa si nici la sala nu am pus sa nu pot controla. Vrei progres, adaugi cate putin. Eu nu am schimba exercitiul decat cand am simtit ca-l fac degeaba. Si l-am schimbat cu absolut aceeasi greutate, cel putin la inceput.
Acum, poti experimenta, daca vrei. Eu am aproape 40 ani, dar de cand ma duceam la sala, nu am riscat deloc. Asta este si ideea: lcurezi in conditii controlate, cu aparate testate, pentru rezultate maxime si fara riscuri. Poate te plictisesc cu riscurile astea, dar daca lucrezi gresit, vei invata (daca nu stii deja) despre accidentari. Si ca acestea au obiceiul sa te tina pe bara.

#3
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
De acord, dar riscurile astea le privesc mai mult din perspectiva "busirii" incheieturilor, in cazul meu am avut (si inca mai am f putin) o durere la un umar (datorita faptului ca n-am avut burete suficient la spatar, ca sa-mi "culiseze" omoplatii, eventual helcometrul meu nu era chiar fix in jos, si tragea un pic aiurea umerii). Ori asta-i si o parte din ideea de la care am plecat (sa fie comod pt incheieturi, plus beneficii precum tensiunea cand apropii bratele, si-n cazul meu si sa ma scape sa ajung cu ganterele in pozitia de a lucra - ma incomodeaza marimea cadrului si tre sa fac alte inventii ca sa pot folosii ganterele la piept).

Observasem ca unii tin bara (impins piept) cu degetul mare la un loc cu celelalte degete si altii cuprind bara cu degetul mare. E mai sigur sa cuprinzi bara, dar am impresia ca ma forteaza sa tin coatele mai "ridicate" (mai spre cap) ceea ce pune umarul intr-0 postura mai urata. Cu degetul mare langa celelalte, e mai periculos sa nu scapi bara, dar am impresia ca-ti permite sa duci coatele mai spre bazin, ceea ce-i mai sanatos cred. Ori priza asta neutra rezolva problema.

Acum, riscul unei accidentari de aparate prost inventate/folosite.. as fi zis ca-i destul de redus. Adica oricum testezi cu greutati mici. (apropo, mai e o problema de pericol, si anume acel punct maxim al V-ului de jos care-ti poate intra in piept/stern, si nici nu te lasa sa lasi bara foarte jos..), Eh.. in fine..

#4
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Exista un sistem cu niste mansoane care culiseaza pe o bara clasica.
Mie mi se pare o miscare destul de periculoasa, clar nu trebuie facuta singur acasa si nici daca nu stapanesti perfect miscarea. Ego lifting la asa ceva trebuie exclus din start.
https://m.youtube.co...h?v=T8KmMLJ0sbM

#5
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Referitor la ideea aia cu v-ul in jos este periculoasa si inutila. Sper ca ai gandit-o pentru vreun dusman, nu pentru tine.
In primul rand, iti micsoreaza cursa miscarii exact in partea de jos. Altfel, nu vreau sa stiu ce se poate intampla cu tine lucrand acasa cu bara aia, asa la prima vedere nu pare ca vrei sa te sinucizi 😁.


#6
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postthe_lion, on 09 noiembrie 2021 - 21:35, said:

gand la gand.. dar asta din clip mi se pare si mai periculoasa si lipsita de sens. Macar daca puneau un arc intre cele 2 manere culisante. Ca nu ajuta pieptul cu nimic ca le apropii asa ca n-ai ce face. Dar e non-sense sa te joci sa tragi de manere in stanga dreapta caci poate sa-ti alunece doar un maner si debalansezi bara.. Macar la mine greutatea impingea simetric ambele maini spre exterior, reducand multe riscuri. Asta chiar nu face nimic. N-am rabdare sa vad tot clipul sa vad ce le-a trecut prin cap de-au facut asta..

Edited by bursucelu_viesel, 09 November 2021 - 22:07.


#7
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Degeaba pui arc...mai ramane sa ii pui si niste pedale si aripi 😅🤣

Acum serios, la nivelul in care esti tu poti progresa ani de aici incolo cu miscari clasice. Nu este ca si cum ai atins vreo limita si vrei sa sochezi muschii cu nustiuce miscari nemsivazute.
Daca nu te simti confortabil cu bara poti face cu gantere, iti ofera suficienta libertate de cum sa faci miscarea, cum tii mainile, cum duci antebratele fata de corp, etc.
Hai, gata cu joaca! La munca!

#8
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postthe_lion, on 09 noiembrie 2021 - 21:56, said:

Referitor la ideea aia cu v-ul in jos
Posibil sa fie rezolvari, insa bara ar deveni "trasa de par" cu cate probleme incearca sa "carpeasca", Adica s-ar putea pune 2 bare mai late la mijloc ca sa se aseze pe piept cand lasi de tot bara. Ele nu ar deranja nici manile pentru ca vin in exteriorul mainii. SI cred ca se poate carpii si problema limitarii a cat de jos poti lasa bara: se poate lasa bara pe care stau discurile mai jos, ca centru de greutate sa fie mai jos, si manerele care culiseaza, sa nu fie niste simple bare, ci sa fie in forma de V (deci cu apogeurile de sus ale V-ului sa se prinda sa culiseze pe bara, iar varful de jos al V-ului manerului sa fie punctul in care prinzi cu mana). In felul asta manerele sunt impinse mai jos, practic ai putea impinge chiar si mai jos manerele decat la o bara normala, cam cum zicea Arnold ca-i plac fluturarile pt ca poate extinde mult bratele. Si n-ar fi probleme de rasturnare / rasucire a barei intregi, caci iarasi, discurile stau si mai jos decat manerele. (Incepe sa se contureze ceva..)

Edited by bursucelu_viesel, 09 November 2021 - 22:29.


#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Bara z(et) ce are ??

Attached Files



#10
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
ceva de genu:
lol, te sperii numai cand o vezi

Attached Files


Edited by bursucelu_viesel, 09 November 2021 - 22:55.


#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
2 gantere rezolva problema.
Nu inteleg de ce tii sa o faci pe bara.

#12
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Da, ganterele pana la urma.. Asta ultimul desen oricum complica treaba caci trebuia bara legata la un "smith machine" adica niste bare verticale care sa mentina planeitea barei (manerele alea or sa-ti rupa incheieturile palmelor si mai si scapi bara pe burta facand echilibristica din cauza lor, daca nu legi bara la ceva gen smith machine)

Edited by bursucelu_viesel, 10 November 2021 - 06:09.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbursucelu_viesel, on 10 noiembrie 2021 - 06:08, said:

Da, ganterele pana la urma.. Asta ultimul desen oricum complica treaba caci trebuia bara legata la un "smith machine" adica niste bare verticale care sa mentina planeitea barei (manerele alea or sa-ti rupa incheieturile palmelor si mai si scapi bara pe burta facand echilibristica din cauza lor, daca nu legi bara la ceva gen smith machine)

Nu numai, dar te complici.
In plus cu gantelere ai luxul orientarii longitudinal sau transversal pe axa corpului tau
Nu mai vorbesc de spatiul ocupat de gantere vs bara

#14
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Se numeste swiss bar (bara elvetiana)
Utila, mai ales pentru cei care au probleme cu umerii, de la impins cu bara.
se poate folosi si la ramat din aplecat, presa militara, extensii pentru triceps, flexii hammer pentru biceps, indreptari romanesti
Sau la tractiuni, daca ai pe ce sa o pui.




[ https://p6r9a9v8.stackpathcdn.com/wp-content/uploads/2018/09/Swiss-Bar-Rogue-Garage-Gym-Lab.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Ce vrei tu ar putea fi inlocuit de o bara elvetiana cambrata, pare mai sigura.



[ https://www.elitefts.com/media/catalog/product/cache/36d7bfb33e8965fc8880f222555067c7/a/m/american_grip_fixed.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View PostYOUR_GOD, on 09 noiembrie 2021 - 21:12, said:

Dar de ce vrei tu anumite exercitii, care eventual sa0ti puna viata in pericol

Care sunt acele exercitii care iti pun viata in pericol?

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostEiji, on 10 noiembrie 2021 - 11:08, said:

Greutate exagerată la piept. Genuflexiuni cu peste puterea ta. Sunt nenumărate. Ca idee, unuia era să-i cadă bara pe gat. Altuia i s-a umflat genunchiul instantaneu. Nu a scăpat fără operație. Merge greu și acum. Parcă îl văd: se lăuda în fața unor fete de cum pune el tot.

#16
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View PostEiji, on 10 noiembrie 2021 - 11:08, said:

Se numeste swiss bar (bara elvetiana). Ce vrei tu ar putea fi inlocuit de o bara elvetiana cambrata, pare mai sigura.
Da, acum ca stiu numele am gasit pe YT clipuri si explicatii: https://youtu.be/TaJLmplTUWU?t=70

Acum, solutiile creaza noi probleme si problemele noi solutii Posted Image  Ma gandeam la problema planeitatii si-am mentionat ca rezolvare legarea la smith machine, dar posibil sa ofere alte oportunitati si idei:

fara sa mai fie nevoi de smith machine, greutatile sa nu stea pe bara orizontala ci pe barele care vin in jos, oferind astfel stabilitate (sper), si mai mult.. se poate ca aceste bare verticale sa fie add-on-uri, deci atasabile/detasabile ca sa ocupe mai putin loc la depozitare. Mai mult chiar, poti mari lungimea acestor bare verticale (in jos) (de care stau atasate discurile) in asa fel incat sa-ti vina exact la nivelul de suport de siguranta (in caz ca nu mai ai forta sa ridici bara de pe piept).
SI chiar si mai mult.. teoretic din moment ce discurile sunt plasate pe bara in jos, si probabil oprite cu un opritor, s-ar putea chiar pune un buton (precum schimbatorul de viteze la ghidonul de biciclete) in care (printr-un sistem de spirala proabil) sa poti sa dai jos 1 disc de pe fiecare parte (st-dr), practic putand sa faci primele repetari cu greutate mare, apoi sa reduci din greutate pt a continua setul cu mai multe repetari..

Edited by bursucelu_viesel, 10 November 2021 - 11:35.


#17
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014

View PostYOUR_GOD, on 10 noiembrie 2021 - 11:15, said:

Greutate exagerată la piept. Genuflexiuni cu peste puterea ta. Sunt nenumărate. Ca idee, unuia era să-i cadă bara pe gat. Altuia i s-a umflat genunchiul instantaneu. Nu a scăpat fără operație. Merge greu și acum. Parcă îl văd: se lăuda în fața unor fete de cum pune el tot.

Greutatea exagerata nu este un exercitiu care iti pune viata in pericol.

Greutate exagerata reprezinta managementul defectuos al incarcarii progresive. Mai exact, ego lifting si/sau forma incorecta

Poti folosi o greutate exagerata la orice exercitiu, de la ridicari laterale pana la indreptari.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostEiji, on 10 noiembrie 2021 - 11:42, said:

Intram in chestiuni de semantica si nu asta ma intereseaza. Eu am spus ce-am avut de zis. Daca sunt aiureli, ignorati-ma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate