Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare solutie pentru taiat legume cuburi.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
hai ca am mai scris si in topicul anterior: e un bosch cube cutter, am eu

functioneaza cum spune Richelieu: un disc taie o felie, care apoi e impinsa printr-un gratar taios, din care rezulta cuburile cu laturile de grosimea feliei.

e ok, functioneaza. Daca folosesti legume fierte, tb sa ai grija sa fie un pic mai crocante, sa nu se faca pasta intre disc si gratar.

nu prea il folosesc, adevarul este...

LE: am vazut acum ca e si varianta mai noua si mai buna, bosch seria MUM, cu accesoriul asta gratar

Edited by irina2014, 09 November 2021 - 16:25.


#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am la robotul de bucatarie un dispozitiv care taie cartofi pai. Nu am incercat la morcovi. Pentru ciorbe merge cu legume rase la robot. Pentru salata boeuf dispozitivul acela manual. La ciorbe poti fierbe legumele intregi si le tai dupa ce sunt fierte ca se taie mult mai usor.

#21
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Asa ceva nu-i bun? Ca mie mi se pare potrivit

https://www.otto.de/...ionId=617842027

Alaturi de asta, am vazut ca a mai pus cineva https://www.otto.de/...onId=1107852512

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da, acest MUM taie in cuburi dar e foarte scump: Bosch MUM54251

Attached Files



#23
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ideea e sa ai un robot MUM de la Bosch si cumperi separat chestia aia de facut cuburi. Dar si asa costa 55€.

#24
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Un cutit de legume de calitate si ascutit cum trebuie si un curs de intrebuintare.

#25
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 maccip, on 09 noiembrie 2021 - 13:26, said:

Am ajuns si aici fratilor.
...
Ai mai ajuns odata, da te-a lasat memoria.   Topic deschis de tine acum un an unde ai primit destule raspunsuri.

Edited by pufarin, 09 November 2021 - 17:42.


#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Nu am uitat insa nici nu am cumparat variantele de plastic din cauza ca am vazut una, Bosch si nu m-a convins.
De aia am deschis si am pus din start o varianta profi de plecare. Chiar nu vreau choppere si alte tocatoare de-astea pentru ca stiu sigur ca-mi vor fi inutile.
Cubul trebuie sa fie cub, nu tocatura, altfel va sta degeaba in dulap, garantat.
Eu personal sunt dispus sa dau 4000 lei pe asa ceva, dar sa fie buna. Nu am fost tot timpul dispus la suma asta, dar cu trecerea timpului, parca devin din ce in ce mai dispus.
Nu stiu deocamdata daca si nevasta o sa fie de acord, dar asta-i alta discutie. Cert e ca imi doresc de multa vreme asa ceva si m-am cam saturat de cautat. Daca as vedea o varianta de-asta profi, mi-as face o idee, insa nu am unde. De aia am apelat la forum, in speranta ca e cineva care are acasa sau la munca, undeva. Si care o cunoaste mai bine.
Stiu ca e o tema grea, dar.. asta e situatia. E datoria mea sa incerc.

 Freddy12, on 09 noiembrie 2021 - 17:09, said:

Da, acest MUM taie in cuburi dar e foarte scump: Bosch MUM54251
Exact varianta asta am vazut la cineva care si-a luat recent (plecand de la ideea mea, de fapt) si nu m-a convins. Nu face cuburile cum trebuie, lasa mult reziduu, la cartofi se blocheaza des, rosiile le sparcaie.
E buna la orice altceva, dar nu la facut cuburi.
Nu e scumpa, ar fi mocaciune, altceva mai ieftin nu gaesti la jobul asta.
M-am tot invartit sa aflu daca nu cumva KitchenAid sau Breville sunt tot la fel de bune, dar am impresia ca-s cam la fel, chiar daca-s mai scumpe.
Poate oi fi eu prea pretentios la aceste cuburi. Astea profi (am vazut un review "cinstit" la o varianta kinezeasca) par a face ce trebuie, cel putin in privinta cuburilor.
E drept ca n-or sa iasa niciodata ca si cum ar fi taiate cu mana, dar.. sa fie macar decente acolo.

Edited by maccip, 09 November 2021 - 17:50.


#27
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007
Poti ajuta la taiatul pungii.

Attached Files



#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Kitchenaid sunt niste tanculete , mult mai serioase decat ''plasticaraiele'' din comert . Ai banul , il dai si iti rezolvi problema .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HimXEdPGi4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu il am dar nu consider ca merita accesoriul de feliat si maruntit , folosesc un chopper Kitchenaid pentru majoritatea chestiilor , vreau mai grosier actionez mai putin si invers .
In rest cutite dedicate si bine ascutite plus un minim de indemanare .

Accesoriul corect pentru taiat legume pentru ciorbe :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S_tTewiSuOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p28wMbunulQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Strict pentru tine pentru cubulete si forme perfecte in functie de dorinte :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sKLdrHo2RWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Alltrack, 09 November 2021 - 18:56.


#29
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Indemanarea este care este ca nu ma apuc acuma sa-mi schimb nevasta.
:)
Cu laser e SF, dar in industrie se foloseste taiatul cu ultrasunete, care ar putea si el sa para SF.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
io tai pe lasar...

pt legume folosesc un cleaver de la ikea.

#31
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Inteleg ce vrei, e vb de cantitati relativ mari si folosire intensiva, nici eu nu cred ca te-ar tine un bosch.

dar cred ca rosii cubulete perfecte nu o sa iti scoata nici o ustensila profi, doar daca sunt mai spre gogonele decat spre rosii.

#32
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 maccip, on 09 noiembrie 2021 - 19:17, said:

Indemanarea este care este ca nu ma apuc acuma sa-mi schimb nevasta.
Faza e ca de cand mi-am luat cutite ca lumea si am invatat sa le ascut bine , imi face placere si mie sa tai si legume si carnePosted Image ! Recomandarea mea nu e sa iti schimbi sotia ci sa o ajuti cu taiatul . Mie nu imi place sa curat legume de coaja in rest tai cu placere . 10 minute la 2-3 zile ca nu faci ciorba zilnic conteaza foarte mult in relatii , chiar si la factorul socializare .
Deci lucram impreuna si atunci am timp sa-i explic ce scule ''NE''Posted Image  mai trebuie ca in rest nu e interesata de acest tip de discutiiPosted Image !

#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Maccip, cel mai simplu este sa faci din când în când sesiuni de tăiat legume în cuburi, și pui la congelator porțiile. Dacă nu ai îndemânarea și răbdarea necesare pentru a tăia cuburi, atunci ii poți da soției o mana de ajutor la spălatul și curățatul legumelor, strânsul resturilor, portionarea amestecurilor și punerea acestora în pungi tip ziplock (găsești în ikea, de exemplu).
Eu asa procedez. Practic într-o porție am toate legumele necesare pentru o oala de ciorba (ceapa, cartofi, ardei, roșii, morcovi, albitura, etc). Sunt ok și amestecurile de legume congelate din comerț, când vrei sa faci economie de timp, sa nu faci mizerie prea multa și mâncarea sa fie gata mai rapid. Trebuie însă să testezi mai multe mărci, ca să găsești amestecurile de legume pe gustul vostru.
Nu spun ca n-ar fi ok și o mașinărie care sa toace ingredientele, cuburi sau julienne. Dar ce iei pe mere, dai pe pere, se pierde timp cu demontatul și curățatul cutitelor/sitelor/recipientului. Ca sa nu mai menționez spațiul ocupat pe blatul din bucătărie sau, dacă ai spațiu de depozitare, deranjul de a scoate/baga sau aduce/duce "tocatorul".
Înțeleg sa investești în asa ceva dacă ai multe guri de hrănit, se gătește mult zilnic, sau ai o afacere în domeniu. Dar pentru o familie obisnuita, nu cred ca merita investiția într-un aparat profesional.

#34
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Corina, la asta ma gandeam.
Daca hardughia aia tot taie rapid, ma gandeam ca o sesiune din asta ar economisi ceva timp per total si am putea face de un.. sa zicem.. 10 ciorbe.
Nu as tine-o pe masa, evident. Pe raft in debara ar fi locul ei. Chiar daca are 27kile, o mut cand e nevoie de ea, nu dureaza mult.
Nu am vazut Hendi, dar am vazut o varianta kinezeasca a ei pe youtube, cum taia rosiile si pare OKish. Ma rog, am intrebat-o pe nevasta si ea cica le despieliteaza, ca altfel nu mananca copiii. Damn..! Dar, orisicat, ma gandesc ca mai reduci ceva munca cu tocatul, nu mult insa, nu stiam ca le despieliteaza.

Bun! Acuma.. cum sa-i explic eu nevestei ca aparatul e util? E femeie zgarcita, cand o sa vada cat costa... Posted Image

Edited by maccip, 09 November 2021 - 20:00.


#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Ii spui ca este la oferta, de Black friday 😁, la un preț irezistibil de mic.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Attached File  IMG_20211109_195608.jpg   159.56K   31 downloadsAttached File  IMG_20211109_195646.jpg   146.17K   28 downloads

qed

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate