Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Tobe - as putea sa cant la ele?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Va salut!
Va scriu in speranta ca ma veti ajuta cu un sfat/sfaturi. Din liceu ( acum sunt trecut de 40 de ani) ascult muzica rock si am fost fascinat de tobe si de ce care canta la ele. Imi tot imaginam cum ar fi sa cant si eu. Urmaresc tot felul de filmulete pe net, mimez miscarile cand aud o melodie care imi place......
Acum, spre batranete, m-am hotarat sa incerc acesta experienta. Am citit ca intai trebuie sa vad daca am ureche muzicala, daca pot cinta la tobe...
Care ar fi primul pas pe care trebuie sa il fac in aceasta aventura? Mentioneaz ca niciodata nu am lovit o toba... Doar in imaginatia mea!
Unde as putea sa merg sau ce trebuie sa fac?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi si va rog sa nu radeti de mine!

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
cam greu mai gasesti un profesor de percutie, am cautat si eu acum cativa ani...

exista ceva carti/manuale..dar nu stiu cat de folositoare iti vor fi fara un profesor.

chiar sunt curios ce sfaturi primesti. success !!

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Incearca asa. Daca-ti iese, go wild!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FqJdzYY_Fas?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Incepe batand cateva ritmuri de tarabana pe masa si veti daca iti iese.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iQWYLIiI6r4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,900
  • Înscris: 25.06.2007
Tutoriale de pe youtube:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/et9hU7QMDYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Gasesti seturi de tobe la preturi decente, am luat de exemplu pt nepotul meu de 5-6 ani un set cu vreo 50-60€ ... poti incerca asa, sau investesti direct 2-300 pe ceva mai profi. Cam asta ar fi primul pas, sa iei tobele :)

#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Nu lua tobele. Ia betele prima data. https://www.zeedosho...ZBoCh8gQAvD_BwE

#8
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,619
  • Înscris: 01.10.2010
pentru inceput poti improviza tu acasa.
ia 2 creioane lungi sau 2 bete ceva, si puneti pe o masa - o carte, o oala, un set de chei, o cutie etc... eventual cauta pe Youtube o melodie care iti place (varianta fara tobe) si incearca sa te joci, sa vezi ce iese.

apoi cauta un profesor si daca totul e ok iti poti cumpara un set (in ideea ca stai la casa Posted Image).

PS - din proprie experienta, sper ca esti dreptaci de mana, daca esti stangaci e dificil momentul.
a, si evita tobele electronice, personal mi se par penibile.

Edited by britishpub, 09 November 2021 - 10:46.


#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
un short film drăguț despre un tip ca tine
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rfBmQQRW1U4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de asemenea vezi filmul ăla - Whiplash
e pe HBO
cam exagerat da mișto

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 GERULA2006, on 09 noiembrie 2021 - 10:12, said:

Am citit ca intai trebuie sa vad daca am ureche muzicala, daca pot cinta la tobe...
O ... laie. Tine minte: 1% inspiratie, 99% transpiratie. Ia bete si bate ritmul pana cazi jos. Sunt mai multe feluri de tobe, la un moment dat o sa-ti dai seama de care vrei. Pana atunci da-i in ce apuci ... mai putin in nevasta si copii :D

#11
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
WoW - nici nu imi imaginam ca sunt asa multi pasionati aici si mi-au si raspuns. Atatea raspunsuri, pe alte subiecte, primeam in cateva zile.
Nu o sa imi cumpar tobe din prima... Cu toate ca am unde sa exersez( stau la casa).
Ma gandeam sa merg la cine care preda si sa imi zica daca are rost sa merg mai departe. Stiu ca trebuie multa munca , dar si ceva talent trebuie pus acolo...
Aici am citit cateva informatii interesante - https://cursdetobe.com/
O sa il contactez pe baiat sa vad ce zice si el...
Si ca sa si va raspund - imi plac tobele clasice, o sa incep sa bat prin orice , dar nu in nevasata si copii.Posted Image Posted Image
Voi aveti tobe acasa?

#12
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
vezi e diferenţă destul de mare între tobe electronice şi alea normal în ce priveşte senzaţia.
băţul sare diferit din suprafaţa aia ca de sticlă faţă de tobele normale.
dacă nu vrei să te apuci serios, nu prea are rost să investeşti. iei nişte tobe electronice şi te joci pe ele.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In primul rand gandeste-te unde vei exersa , ca daca stai la bloc , or sa iti dea toti vecinii cu "tobele lui matale" in cap . tobele fac zgomot. Daca nu stai la o casa , pe un teren de cateva mii de metri patrati , si cu o constructie in mijloc , sa nu ajunga tobele la vecini , grija ta nu este exersatul ci reclamatiile si vizitele zilnice pe care politia comunitara le va face la tine acasa .

#14
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
in cursul zilei nu e problema, doar sa nu exerseze noaptea :)))

sa  ne tii la curent cu ce zice omu ala cu cursul ...

#15
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Bursul, on 09 noiembrie 2021 - 10:49, said:

O ... laie. Tine minte: 1% inspiratie, 99% transpiratie. Ia bete si bate ritmul pana cazi jos. Sunt mai multe feluri de tobe, la un moment dat o sa-ti dai seama de care vrei. Pana atunci da-i in ce apuci ... mai putin in nevasta si copii Posted Image

Ce ritm sa bati bre cu 1% inspiratie si 99% transpiratie.Terminati cu prostia asta cu munca. In muzica doar despre talent e vorba.
Cu multa munca ( conservator & shit..) si transpiratie, fara talent, ajungi doar un mediocru de 2 lei, care canta corect si atat.
Initiator, pentru cantat acasa,nu-ti trebuie permisiunea nimanui. Ia un set de tobe si apuca-te de zdranganit..

Macar chitara bass, reusesti s-o identifici intr-o piesa? Ca tu cu basistul ai treaba.

Edited by mariovrs, 09 November 2021 - 12:43.


#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
școala populară de artă.acolo găsești profesori la ce instrument vrei

#17
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ai putea să mergi să întrebi la liceul George Enescu sau la Dinu Lipatti că trebuie să fie acolo profi de tobe care pot da meditații în particular

#18
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Succes, omule!
Eu cu tobele am avut treaba doar in joaca, in trupele de amatori cu care cantam acum prea multi ani. daca iesea tobarul la tigara ma puneam repede pe scaun si dadeam si eu 2-3 bete.
Din cand in cand ma bate si pe mine gandul sa imi iau niste tobe electronice ieftine pentru joaca, dar sunt convins ca ar fi bani aruncati la gunoi, pentru ca nu mai am dispozitie. Instrumentele mele, 2 chitare si un bass, sunt doar de decor azi.
Cel putin teoretic, esti cam in varsta, dar eu nu cred ca e limita de varsta. Mai ales daca nu vrei sa faci o cariera.
Eu m-am apucat de chitara la 20 de ani. Destul de tarziu. Iar prima mea chitara a fost o electrica, ceea ce iar e, in teorie, gresit.
Dupa cativa ani am trecut la bass, care mi-a placut mai mult. Nu am fost un virtuoz, dar mi-am indeplinit visul, am cantat pe scene (mici, bineinteles), am putut canta decent piese care imi placeau si am compus cateva. Nu a fost sa iasa ceva mai serios pentru ca n-am avut nici talent destul si poate nici destula ambitie.

Niste amici au avut o trupa, recent, au cantat prin cateva locuri din Bucuresti, de sunat nu suna rau. Primul tobosar se apucase la 45 de ani, daca imi amintesc bine, a vrut sa-si indeplineasca un vis din prima tinerete.

Recomand intai sa improvizezi niste tobe in care sa te joci cu 2 bete de lemn, ritmuri simple. Tobele sunt scumpe in general (nu vorbesc de cele electronice de 200 de lei,  nu am auzit pe nimeni sa le vorbeasca de bine si care sa mai fi batut in altceva). Sa nu cumva sa faci o investitie degeaba, sa realizezi ca nu iti place batutul la tobe asa mult si apoi sa te chinui sa iti recuperezi banii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate