Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Stare HDD / SSD?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021
Detin un HDD vechi de nici nu mai tin minte, 500gb cu 7200RPM. Nu stau sa povestesc prea multe, las pozele sa explice situatia. Ar trebui sa ma astept sa pice oricand?

[ https://i.imgur.com/d6bLspz.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/jQ1jcRu.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Depinde. Eu am avut raid0 de 2 hdd-uri in care un hdd avea bad-uri ani de zile si nu a mai crescut numarul de bad-uri.
Acum am un toshiba vechi de 1 tb care face 2-3 bad-uri in fiecare zi, chiar daca nu-l folosesc, adica sta conectat si bad-uri tot cresc. Am 188 bad-uri dupa o luna. N-am nicio idee cum face bad-uri.
Acum o ora am mutat partitia EFI de pe acest HDD de 1TB pe un SSD pe care am Windows 10. Ramasese bootmanagerul pe HDD de la o instalare mai veche de windows 8.1.
Chiar acum ii dau zero fill erase la HDD dar nu cred ca se sterg aceste bad-uri, pentru ca au fost deja realocate de firmware-ul de pe HDD, deci nu mai pot fi citite niciodata.

Pending sector count se poate reseta la 0 daca se face zero fill pe tot hdd-ul sau se foloseste un program gen O&O SafeErase si se sterg fisierele inlocuind fisierele cu zero-uri, fisierele care nu mai pot fi citite. Daca ai pending sector count, nu recomand sa se formateze full sau sa se ruleze chkdisk. Aceste 2 operatiuni practic trece aceste sectoare ca realocate si nu mai pot fi citite niciodata.

Zero fill inseamna inlocuirea sectoarelor cu zero-uri, adica nu mai poti recupera. Muta fisierele in alta parte inainte sa faci zero fill.

Verifica zilnic daca acel numar creste sau nu, eventual pune o alarma la telefon sa te anunte ca sa nu uiti.

Cum fac zero fil ? DiskPart -> list disk -> select disk 123 -> clean, apoi deschid HD Tune Pro, selectez diskul -> Erase -> selectez Zero Fill -> Las debifat Verify -> Bifez Run Write test -> click OK.

Acum 3 luni mi-a murit un hdd Seagate de 8TB, nu avea niciun bad cu o zi anterioara, a doua zi m-am trezit ca a disparut hdd-ul. La conectare la curent face 2 clickuri de 2 ori si atat. Deci se poate strica si in alte mod.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbrickwalloops, on 09 noiembrie 2021 - 01:58, said:

Ar trebui sa ma astept sa pice oricand?
Da. Din moment ce a inceput sa consume din sectoarele de rezerva, ar fi bine sa nu te mai increzi in el.

#4
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
HDD-ul de pe laptopul meu are cam 6 ani.
Cu ce program pot verifica daca a inceput sa consume din sectoarele de rezerva?
Ca sa nu deschid alt topic.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Da, poate pica oricand.

Am si eu un HDD WD care la fel este. Am copiat tot ce s-a putut de pe el - vreo 2 fisiere nu au vrut sa se copieze - erau corupte, dupa care l-am repartitionat/formatat si il tin ptr a copia diverse chestii temporare.

View PostAlexiaz, on 09 noiembrie 2021 - 08:57, said:

Cu ce program pot verifica daca a inceput sa consume din sectoarele de rezerva?
CrystalDiskInfo - https://www.softpedi...lDiskInfo.shtml

Edited by eiffel, 09 November 2021 - 09:12.


#6
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,428
  • Înscris: 28.09.2008
O solutie ar fi sa il scanezi si daca toate badurile sunt la inceput sa nu aloci acel spatiu care sa includa toate badurile.
Sa il pastrezi pt drivere, kituri si diverse. Dar poti avea oricand surpriza sa nu mearga instalata vreo allicatie pe motiv fisier cotupt.
Nu e recomandat sa il folosesti pt instalare sistem de operare.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate