Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

SSD PCIe la port SATA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Păi se poate dacă chiar vrei să te legi la cap. Sectorul de boot se pune pe un stick USB și de acolo continuă încărcarea sistemului de operare de pe SSD-ul NVMe.

#20
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostLeo2006, on 23 noiembrie 2021 - 13:34, said:

Eu am constatat ca se poate pune si un adaptor nvme la pcie x16 si sa fie bootable chiar daca nu se precizeaza asta pe site-ul oficial.
Mai ramane de verificat.
Tre sa suporte si placa de baza, si alea mai vechi nu stiu ce-i asa boot de pe PCIe.

#21
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Cu metoda de pe stick USB merge pe orice placă de bază.

#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Spune-mi ce placa de baza ai si verific eu daca are driverul nvram in bios. Sansele sunt reduse dar daca tot il vei schimba intr-un an poate nu mai e nevoie sa mai investesti intr-un ssd nvram rapid.

#23
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021

View Postrickysyv, on 23 noiembrie 2021 - 02:11, said:

N-ai specificat pentru ce vrei să-l folosești dar dacă scrii des fișiere mari n-o să fii prea fericit.

Da, lucrez zilnic cu fisiere de zeci de GB, insa trec de la un HDD de 7500rpm la SSD deci oricum ar fi mai rapid decat ce am deja.
Ai alte recomandari de ssd pe sata, 1tb, pana in 500ron?

View PostLeo2006, on 23 noiembrie 2021 - 16:51, said:

Spune-mi ce placa de baza ai si verific eu daca are driverul nvram in bios. Sansele sunt reduse dar daca tot il vei schimba intr-un an poate nu mai e nevoie sa mai investesti intr-un ssd nvram rapid.

msi h61m-p31/w8

#24
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pentru ce vrei tu să faci recomand SSD Samsung din seria EVO. E un pic mai scump dar măcar menține vitezele constante în timpul scrierii, nu vei regreta.

https://www.emag.ro/...u/pd/DT34VDMBM/

E ultimul produs din stoc din câte văd. Tu decizi dacă merită 100 de lei în plus.

Dacă decizi să mergi pe NVMe (cu adaptor PCIe și bootezi de pe altceva) atunci recomand Kingston A2000. Din astea am eu două bucăți de 1TB și merg fantastic de bine, mențin viteza constantă de copiere la fișiere foarte mari:

https://www.emag.ro/...g/pd/D41DV5BBM/

Viteza de scriere e cel mai important factor de decizie la achiziția unui SSD pentru că la citire merg toate cam la fel de bine, nu prea vezi diferențe decât la SATA vs NVMe unde e evidentă diferența pentru că e altă interfață.

#25
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Crucial cu cache Dram 1TB 5 ani garantie. Controlerul e Silicon Motion SM2258 si cache-ul e de 1GB DDR3.
https://www.emag.ro/...1/pd/D2GFW9BBM/

Nu are drivere Nvme in bios si nici spatiu pentru adaugare.

Mergi pe ssd-ul de la Crucial varianta mx500.

Edited by Leo2006, 25 November 2021 - 20:12.


#26
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021
Daca iau ssd nvme si-l conectez prin adaptor la SATA, va avea aceleasi viteze?
La instalarea windows-ului se poate cumva schimba locatia in care este stocat desktop-ul, appdata, my documents, etc? Mai am un ssd de 120gb pe care aveam windows-ul insa din cauza multitudinii de programe folosite, my documents si appdata se umplu rapid si ocupa toata memoria.

#27
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Nu merge ce vrei sa faci. M2 nvme nu merge conectat la sata.
Adaptorul conecteaza placuta de memorie m2 nvme la pcie x4 iar placuta de memorie m2 sata prin cablul sata. Pcie x4 asigura doar alimentarea.
In primul caz vitezele sunt limitate de pcie 2.0 x4 ( max teoretic 2000Mb/s) si in al doilea caz la viteza maxima de 600Mb/s
Nu are rost sa te incurci cu un ssd m2 pe sata ca nu aduce nimic in plus decat cheltuieli fata de un ssd de 2.5" clasic.

View Postbrickwalloops, on 25 noiembrie 2021 - 20:16, said:

La instalarea windows-ului se poate cumva schimba locatia in care este stocat desktop-ul, appdata, my documents, etc? Mai am un ssd de 120gb pe care aveam windows-ul insa din cauza multitudinii de programe folosite, my documents si appdata se umplu rapid si ocupa toata memoria.

Poate ca te surprinde raspunsul dar chiar se poate. Se numeste symlinks.
https://www.howtogee...ndows-or-linux/

Edited by Leo2006, 25 November 2021 - 20:46.


#28
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Atunci când instalezi un program sau salvezi documente, poți să le pui unde vrei tu, nu ești obligat să le îngrămădești toate pe diskul C: .

#29
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ia Crucialul sau Samsungul EVO si gata. Ca doar 500 RON n-or fi foc. In cel mai rau caz il vinzi atunci pe OLX cu PC-ul vechi si mai recuperezi din paguba.

#30
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021
Am dat comanda de EVO, asteptam sa vina si sa vedem cum merge.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate