Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Expira tichetul rabla?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
vasiutziu

vasiutziu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.08.2012
Bună seara
Am plătit avans acum 4 luni pentru un Hyundai, prin programul rabla.
Dealerul a menționat ceva ca în 5 Decembrie expira tichetul, dar nu l-am prea băgat în seama, mai ales ca el estima 3 luni pentru livrare (trebuia sa o am din Octombrie 🙃).
E posibil sa pierd tichetul? Contractul e semnat, avans plătit, nu ar trebui sa fie considerata afacerea făcută? Știe cineva regula oficiala?
Mulțumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu daca astea sunt ultimele prevederi, dar iti dau un exemplu:

(7) Nota de înscriere este valabilă 240 de zile de la data emiterii, cu excepția anului 2024, când valabilitatea acesteia nu poate depăși 25 noiembrie, atât pentru persoanele fizice, cât și pentru persoanele juridice.
(8) Producătorul validat emite factura autovehiculului nou în termenul de valabilitate a notei de înscriere.

Deci nu ar trebui sa fie probleme, daca nu se depasesc 8 luni.

Edited by pasilla, 08 November 2021 - 21:09.


#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 01.12.2018

 vasiutziu, on 08 noiembrie 2021 - 20:48, said:

Știe cineva regula oficiala?
Mulțumesc
Regula oficiala e ca expira.
In romanistan nici referendumul nu are urmari.
Deunazi ungurul de la rabla a spus ca urmeaza o noua runda pentru electrocasnice.
Cu sigfuranta, cineva, candva o sa semneze ceva care o sa prelungeasca ce expira in semnatura trecuta.
Nu te afecteaza, conturile se regleaza la masa bogatanilor, preoducatorii, reprezentantele, guvernul romanistanului

Edited by tioopedi, 08 November 2021 - 21:10.


#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Expiră. Programul e anual. Rabla clasic a epuizat bugetul din octombrie.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 exqusit_drunk, on 08 noiembrie 2021 - 21:11, said:

Expiră. Programul e anual. Rabla clasic a epuizat bugetul din octombrie.
Daca nota de inscriere a fost validata, nu are cum sa expire inainte de 240 de zile.

#6
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,520
  • Înscris: 11.03.2006
Astept si eu un Hyundai, despre care Tiriac Auto zicea ca vine in octombrie si ceilaltii dealeri, ca vin in noiembrie-decembrie. Nici nu au plecat din Korea.
Nici gand sa expire tichetul in 4 luni. Poate ca omul dealerului a facut vreo smecherie. Cere-i socoteala.

Edited by cumparator, 08 November 2021 - 21:45.


#7
vasiutziu

vasiutziu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.08.2012

 pasilla, on 08 noiembrie 2021 - 21:07, said:

Nu stiu daca astea sunt ultimele prevederi, dar iti dau un exemplu:

(7) Nota de înscriere este valabilă 240 de zile de la data emiterii, cu excepția anului 2024, când valabilitatea acesteia nu poate depăși 25 noiembrie, atât pentru persoanele fizice, cât și pentru persoanele juridice.
(8) Producătorul validat emite factura autovehiculului nou în termenul de valabilitate a notei de înscriere.

Deci nu ar trebui sa fie probleme, daca nu se depasesc 8 luni.
Super, chair am cautat pe site-ul AFM si in 8 Septembrie (deci după ce am semnat noi contractul) s-a modificat termenul la 240 zile și se aplica retroactiv, deci mai am câteva luni.
Mulțumesc!

Attached Files


Edited by vasiutziu, 08 November 2021 - 22:02.


#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
Ce mașini așteptați? Eu aștept un i30 fabricat în Cehia, comandat din Septembrie cu estimare de livrare în Noiembrie- Decembrie... Am vorbit săptămâna trecută cu dealerul, spunea că urma să livreze către clienți  mașini comandate în August.

#9
vasiutziu

vasiutziu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.08.2012
Noi i10 (mașină de mers la lucru pentru soție)

#10
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Eu m-am inscris  in Rabla  2021  pe  06.09.2021.
Termenul de  casare si radiere  al masinii  vechi era de maxim  06.11.2021.

Am depus  actele necesare  pentru obtinerea  reducerii ( cerfiticat de  dezmembrare si  certificat de  radiere )  la  noua masina ( Dacia  Logan ) pe  28.10.2021, au fost  validate.
Termen livrare  final noiembrie  2021.

Am auzit si eu de mari probleme  cu Hyundai  I10....i-au  anulat  comanda  dupa ce a  casat si  radiat  masina.
Lipsa de  microcipuri....

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
I10 se fabrică în Turcia, bănuiesc că nu o aduc din Asia...

Termenul de predare a mașinii noi prin RABLA este de 240 zile.

#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Tot i10.

Asteptat comanda de la sfarsitul lui februarie.

Dealerul niciun semn. Si o da mereu cotita.

#13
sorirot2021

sorirot2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2021
Eu am platit avansul tot pentru un i10 in mai, dupa care am dus restul de acte pentru programul rabla (distrugere + radiere). Termen livrare septembrie-octombrie. In noiembrie am vorbit cu dealer-ul si nu are raspuns cand vine masina, desi termenul de livrare a ramas nemodificat la ei in sistem. Sper sa vina pana la finalul anului.

#14
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021
Stimate coleg.
Dacă aș fi în situația dvs. i-aș solicita ÎN SCRIS dealerului respectiv motivarea legală a acelei informații pe care vi-a transmis-o. Solicitați NEAPĂRAT răspuns scris, nu telefonic. În acest fel, în cazul unui litigiu, veți avea un atu și o „dovadă obiectivă” (în accepțiunea juridică) pentru a vă putea susține punctul de vedere.
Puteți transmite notificarea respectivă și prin intermediul poștei electronice (cunosc și termenul „e-mail” dar prefer exprimarea în limba română atâta timp cât încă sunt capabil să mă exprim corect, cursiv și inteligibil într-o singură limbă). O astfel de comunicare este recunoscută și acceptată ca dovadă inclusiv într-o instanță de judecată sau de către orice autoritate a statului român.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

#15
vasiutziu

vasiutziu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.08.2012
Bună seara, scuze ca reactivez subiectul.
Au rămas cam 3 săptămâni până la cele 240 de zile și se pare ca șansele noastre să pupam i10 nou sunt spre zero. Din câte înțeleg eu tichetul va fi pierdut, nu mai am ce face și nu mă mai pot muta la alt dealer/producător nici dacă ar avea mașina în stoc. Îmi poate cineva confirma că asta e situația, doar ca să fiu 100% împăcat? Multumesc, weekend fain tuturor!

#16
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Citeste ghidul de finantare rabla 2021.
De la pagina 38 gasesti asa.


Anexa nr. 3
CONTRACT
....

Articolul 4
Obligaţiile părţilor
4.1. Producătorul se obligă:
........
ş) în situaţia în care achiziţionarea autovehiculului nou nu se realizează din culpa sa exclusivă, să ofere
solicitantului înscris, în maximum 90 de zile de la data expirării valabilităţii notei de înscriere, posibilitatea
achiziţionării unui autovehicul nou, din al cărui preţ de comercializare, cu TVA, se va scădea cuantumul primei de
casare şi, dacă este cazul, cuantumul ecobonusului;





Articolul 7
Forţa majoră şi cazul fortuit
7.1. Prin forţă majoră şi/sau caz fortuit se înţelege un eveniment independent de voinţa părţilor, imprevizibil şi
insurmontabil, intervenit după încheierea prezentului contract şi care împiedică părţile să îşi execute, total sau
parţial, obligaţiile contractuale.
7.2. Partea care invocă forţa majoră are următoarele obligaţii:
a) să notifice cealaltă parte în termen de 5 zile de la data apariţiei;
b) să transmită, în termen de cel mult 30 de zile de la data producerii evenimentului considerat a fi caz de forţă
majoră, certificatul de forţă majoră emis de autoritatea competentă

#17
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
Nu se specifica nicaieri daca se poate ceda voucher de la persoana juridica la persoana fizica, dar banuiesc ca da...

#18
vasiutziu

vasiutziu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.08.2012

 stevetlangat, on 05 februarie 2022 - 23:33, said:

Citeste ghidul de finantare rabla 2021.
De la pagina 38 gasesti asa.


Anexa nr. 3
CONTRACT
....

Articolul 4
Obligațiile părților
4.1. Producătorul se obligă:
........
ș) în situația în care achiziționarea autovehiculului nou nu se realizează din culpa sa exclusivă, să ofere
solicitantului înscris, în maximum 90 de zile de la data expirării valabilității notei de înscriere, posibilitatea
achiziționării unui autovehicul nou, din al cărui preț de comercializare, cu TVA, se va scădea cuantumul primei de
casare și, dacă este cazul, cuantumul ecobonusului;





Articolul 7
Forța majoră și cazul fortuit
7.1. Prin forță majoră și/sau caz fortuit se înțelege un eveniment independent de voința părților, imprevizibil și
insurmontabil, intervenit după încheierea prezentului contract și care împiedică părțile să își execute, total sau
parțial, obligațiile contractuale.
7.2. Partea care invocă forța majoră are următoarele obligații:
a) să notifice cealaltă parte în termen de 5 zile de la data apariției;
b) să transmită, în termen de cel mult 30 de zile de la data producerii evenimentului considerat a fi caz de forță
majoră, certificatul de forță majoră emis de autoritatea competentă

 stevetlangat, on 05 februarie 2022 - 23:33, said:

Citeste ghidul de finantare rabla 2021.
De la pagina 38 gasesti asa.


Anexa nr. 3
CONTRACT
....

Articolul 4
Obligațiile părților
4.1. Producătorul se obligă:
........
ș) în situația în care achiziționarea autovehiculului nou nu se realizează din culpa sa exclusivă, să ofere
solicitantului înscris, în maximum 90 de zile de la data expirării valabilității notei de înscriere, posibilitatea
achiziționării unui autovehicul nou, din al cărui preț de comercializare, cu TVA, se va scădea cuantumul primei de
casare și, dacă este cazul, cuantumul ecobonusului;





Articolul 7
Forța majoră și cazul fortuit
7.1. Prin forță majoră și/sau caz fortuit se înțelege un eveniment independent de voința părților, imprevizibil și
insurmontabil, intervenit după încheierea prezentului contract și care împiedică părțile să își execute, total sau
parțial, obligațiile contractuale.
7.2. Partea care invocă forța majoră are următoarele obligații:
a) să notifice cealaltă parte în termen de 5 zile de la data apariției;
b) să transmită, în termen de cel mult 30 de zile de la data producerii evenimentului considerat a fi caz de forță
majoră, certificatul de forță majoră emis de autoritatea competentă

Mulțumesc mult, o sa încerc sa pun putina presiune pe ei

 robi101012981, on 07 februarie 2022 - 15:16, said:

Nu se specifica nicaieri daca se poate ceda voucher de la persoana juridica la persoana fizica, dar banuiesc ca da...
Nu înțeleg ce vreți să spuneți cu asta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate