Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Poate poliția locala sa dea amenzi de circulație?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ti-am dat like pentru postare, insa nu sunt de acord cu partea asta:

View PostHider141, on 08 noiembrie 2021 - 14:23, said:

...Se zgarcesc la un abonament de 100-200 de lei anual pentru parcarile publice din oras, si aleg sa parcheze in tot felul de locuri interzise.

O sa si explic de ce.
La mine pe strada, pe o parte sint locuri de parcare cu bani si pe cealalta parte. locuri de parcare fara bani, unde ne ingesuiam cum puteam si incapea toata lumea. Recent a venit primaria si a facut strada cu sens unic si automat parte fara bani a fost marcata ca si parcare cu bani. Problema este ca din marcaje au reiesit mult mai putine locuri fata de cite masini intrau cind nu eru trasate cu creta pe asfalt parcarile astea ilegale (ca piuna la urma este ilegal sa-ti ia primaria bani ca parchezi pe strada).
Asa ca ce facem acum ? Cum ne parcam ? Ca sint mult mai putine locuri fata de cite masini sint.
Dar daca-mi vine cineva i vizita, unde se parcheaza ? Lasa masina la intrarea in oras ca altfel nu are unde sa se parcheze ca peste tot sint trotuare transformate in parcari pe bani ?
Eu am o masina primita de la firma. Unde ma mai parchez, ca nu-mi pot cumpara loc de parcare. Pentru masina personala platesc aiurea loc sa ma parchez pe strada, exact in locul unde ma parchez de cind m cumparat masina. Dar cu aia de la serviciu ce fac ?

Acum sint zone in care au aparut trasate parcari si cu citeva luni in urma de acolo se ridicau masini. Asa ca ma lasi cu platitul ? De ce sa platesc ca sa-mi parchez masina in strada, cum fac de peste 30 de ani ? Eu inteleg ca trebuie sa platesc o parcare amenajata si pazita, dar nu inteleg de ce trebuie sa platesc sa-mi parchez masina in fata blocului, exact in locul in care o parchez de 30 ani si alti de si mai mult timp.

Edited by florin71_skoda, 08 November 2021 - 21:44.


#38
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018

View Postdorin_2k, on 08 noiembrie 2021 - 21:05, said:


Tu ești vreun de ăla "suveran"? Greșești amarnic.


Te doare acum. In viitor o să îți trece...durerea. Că o s-o plătești.
O sa vrei vreun fiscal ceva, vreun certificat de căsătorie,...orice
O să zică...pas . Până o să plătești nevoit dările tale.


Spui prostii.
Ca în bancul ăla: de ce îs 2 și cu un câine: să aibă 4 clase și o limbă străină.


Detaliază "cunoștință de cauză" a ta.
De la "suverani" zicere?
Știi ce e CNP? O înșiruire de cifre. Atât.


Sunt dbf pe net cu milioane de date personale: CNP, nume, prenume, adresa, serie și număr CI.
Ce date interzise crezi că sunt?

De ce te contrazici prietene cu mine?
Ești chiar asa de "destept" încât nu poți sa înțelegi ca un reprezentant al unei instituții publice nu poate sa îți facă poza la un CI, cu un telefon proprietate personala?
Sau sa îți treacă CNP pe un carnetel, obscur
Fa-ti un bine și întreabă un avocat specializat pe asa ceva și nu mai face supoziții copilărești.
Așa poți sa zici ca mai înveți și tu ceva nou, din când în când ca prea le știi pe toate.

"Detaliază "cunoștință de cauză" a ta.
De la "suverani" zicere?
Știi ce e CNP? O înșiruire de cifre. Atât."

Asta dovedește cât de multe cunoști. Cu CNP-ul ala scris pe o foaie (ca în lumea ta am voie), eu ca lucrător al MAI îți descopăr detalii despre tot neamul tău, de la adrese pana la locuri de naștere, fetele lor, mașinile pe care le conduc, caziere, incarcerari, dacă e cazul etc.
Și nu poate, eu nu am ce face cu numărul ala, dar tu poate ai un dușman ceva care e interesat sa afle pe unde sta tot neamul tău.
Poate acum înțelegi unde bat.
Asta asa ca un exemplu.

Alt exemplu, ar putea fi, dacă ai prins vremurile când se încarcau cartelele prepay cu CNP-ul.

Edited by g1102, 09 November 2021 - 00:30.


#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postg1102, on 09 noiembrie 2021 - 00:16, said:

Asta dovedește cât de multe cunoști. Cu CNP-ul ala scris pe o foaie (ca în lumea ta am voie), eu ca lucrător al MAI îți descopăr detalii despre tot neamul tău, de la adrese pana la locuri de naștere, fetele lor, mașinile pe care le conduc, caziere, incarcerari, dacă e cazul etc.
Și nu poate, eu nu am ce face cu numărul ala, dar tu poate ai un dușman ceva care e interesat sa afle pe unde sta tot neamul tău.
Poate acum înțelegi unde bat.
Doar bati câmpii.
Sunt generatoare de CNP valide pe net.
Ce generează ultima cifră de control din CNP și îl face valid.
Crezi că dacă cineva îți știe cnp-ul deja știe tot. Nu știe nimic. Doar data nașterii și judetul.
Nu au acces toți la informațiile de care zici.
Cel mult pot sa găsească adresa, numele părinților și seria CI.
Erau dbf pe DC++ cu așa ceva.

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostTestosteron, on 08 noiembrie 2021 - 14:14, said:


Am vrut sa ies de pe un trotuar unde incercasem sa parchez si a inceput sa urle ca ce caut cu masina pe trotuar ca imi da amenda. Nu parcasem si nici n-am oprit ci doar voiam sa reintru in  șosea pt ca ma hotarasem sa nu parchez acolo .  M-a legitimat si fara proces verbal fara nimic a zis ca-mi trimite amenda acasă.

Da. Poate sa iti dea pt circulatia pe trotuar. Trotuarul si parcarile sunt ale lor.
Mai dau pt intors pe linie continua, circulatie pe sens interzis si nerespectarea restrictiilor de greutate.

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postg1102, on 09 noiembrie 2021 - 00:16, said:

Fa-ti un bine și întreabă un avocat specializat pe asa ceva și nu mai face supoziții copilărești.
De ce doar un "avocat specializat pe așa ceva"?
Are acel avocat un curs special făcut?.

#42
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018

View Postdorin_2k, on 09 noiembrie 2021 - 10:51, said:


Doar bati câmpii.
Sunt generatoare de CNP valide pe net.
Ce generează ultima cifră de control din CNP și îl face valid.
Crezi că dacă cineva îți știe cnp-ul deja știe tot. Nu știe nimic. Doar data nașterii și judetul.
Nu au acces toți la informațiile de care zici.
Cel mult pot sa găsească adresa, numele părinților și seria CI.
Erau dbf pe DC++ cu așa ceva.

Deci ai înțeles partea cu acces la baza de date a politiei române?
Măcar partea asta pare ca o recunoști.
Și nu ți se pare ca polițistul care îți face poza cu telefonul personal la CI ar putea avea acces la acea baza de date?
Din nou se pare ca nu ai auzit nici de GDPR.
Unde e consimțământul tău, în cazul în care cineva dorește sa îți prelucreze date cu caracter personal, pe o unitate de memorie proprietate personala?
Adică, ma gândesc ca în cazul băncilor, site-urilor etc, semnezi acea/bifezi acea căsuța /rubrica, în care îți dai acceptul, ca acele date sa fie prelucrate, ca să beneficiezi de servicii?
In cazul polițistului, ce bifezi, când el îți prelucrează datele personale , care pot fi utilizate ulteriror?
Eu când îți zic ca ești pe dinafară, nu ma crezi.
Bine, atata timp cât nu comiți o infracțiune/contravenție, caz în care nu mai are polițistul nevoie de acceptul tău, pentru a-ți trece CNP pe un PV(hârtie oficiala), nu carnețelul sau telefonul lui.

De aia iti zic sa consulți un avocat, sa nu mai trebuiască sa îmi bat eu capul.

Edited by g1102, 09 November 2021 - 12:57.


#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Deci tu zici că îl prezinți sa se uite pe CI dar nu sa noteze CNP?
De unde știi că nu a memorat CNP?
Din cele 13 cifre, sexul și județul îs clare.
Mai trebuie sa țină minte 9 cifre. Din care 6 sunt data nașterii. Ultima cifră de control se poate deduce.
Deci doar 3 cifre trebuie să rețină și data nașterii.

Ce tot o dai cu avocatul? E atotștiutor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate