Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Poate poliția locala sa dea amenzi de circulație?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Au politistii locali dreptul sa aplice amenzi de circulație?
Care este sfera lor de competență ca ii vad toata ziua dand amenzi pt parcare si ridicând mașini.

Si pot ei aplica amenzi fara sa întocmească proces verbal? Atunci in baza a ce aplica ei amenda ?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Asa fac si in Slatina. Ridica mereu masini, unii parcheaza si aiurea, cei-i drept, fara a se gandi ca incurca (rau) pe altii.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da poate.
Clar întocmesc proces verbal, altfel cum emit amenda?

Ai luat amendă ?

Quote

Competențe Poliția Locală, Serviciul rutier: când pot amenda șoferii
Odată cu reorganizare Poliției Comunitare, în 2011, agenții din această structură au primit noi atribuții, pe care mulți nu le cunosc. De exemplu, în regimul rutier, polițiștii locali asigură fluența circulației pe drumurile publice din raza teritorială de competență, având dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a șoferilor, exclusiv pentru îndeplinirea atribuțiilor conferite de prezenta lege în domeniul circulației. Însă, cu fiecare ocazie când aceștia intervin în probleme de circulație, conducătorii auto îi arată cu degetul, de aici și confuzia multora: au sau nu aceștia autoritate în ceea ce privește circulația rutieră?

Și nu ridică ei personal mașinile ci ăia de la firma aia cu ridicăria agreată de Primărie sau de la serviciul dedicat.
Ei doar îi însoțesc.

Edited by waterman, 08 November 2021 - 13:47.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 Testosteron, on 08 noiembrie 2021 - 13:39, said:

Au politistii locali dreptul sa aplice amenzi de circulație?
Care este sfera lor de competență ca ii vad toata ziua dand amenzi pt parcare si ridicând mașini.
Parcarea nu-i circulatie. Si la parcari au voie.

 Testosteron, on 08 noiembrie 2021 - 13:39, said:

Si pot ei aplica amenzi fara sa întocmească proces verbal? Atunci in baza a ce aplica ei amenda ?
Proces verbal trebuie.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Testosteron, on 08 noiembrie 2021 - 13:39, said:


Si pot ei aplica amenzi fara sa întocmească proces verbal? Atunci in baza a ce aplica ei amenda ?

Explică situația.
Doar nu ți-au dat amenda pe uațap

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Aici ridica masinile cei de la D.A.S.I.P. Cei ce se ocupa de strazi si iluminatul public.

#7
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 27.09.2006
LEGE nr. 155 din 12 iulie 2010

"Capitolul III Atribuţiile poliţiei locale
Articolul 7 În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele atribuţii:
...
h) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staţionate neregulamentar;*)
i) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind masa maximă admisă şi accesul pe anumite sectoare de drum, având dreptul de a efectua semnale de oprire a conducătorilor acestor vehicule;
j) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor rutiere de către pietoni, biciclişti, conducători de mopede şi vehicule cu tracţiune animală;
k) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulaţia în zona pietonală, în zona rezidenţială, în parcuri şi zone de agrement, precum şi pe locurile de parcare adaptate, rezervate şi semnalizate prin semnul internaţional pentru persoanele cu handicap;*)"

Deci da, pentru anumite contraventii pot aplica sanctiuni (da amenzi).

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
A nu se confunda amenda de circulatie care priveste incalcarea regulilor de circulatie pe drumurile publice , cu amenda pentru parcare pe loc nepermis . Una este data pentru nerespectarea regulilor de circulatie , alta este administrativa .

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 Testosteron, on 08 noiembrie 2021 - 13:39, said:

Au politistii locali dreptul sa aplice amenzi de circulație?
Chiar sunt obligați să o facă pt parcări ilegale. Și bine fac.

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Da, pot sa dea amenzi, dar doar pentru anumite contraventii (parcare ilegala, mers pe sens interzis, etc). Sunt specificate in lege.

Nu poate sa iti dea amenda pentru viteza de exemplu :-)

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Am primit eu o amenda de la ei acum cativa ani. Deci, sunt indreptatiti. Nu cumva au in echipaj si un politist de la circulatie?

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 waterman, on 08 noiembrie 2021 - 13:52, said:



Explică situația.
Doar nu ți-au dat amenda pe uațap
Am vrut sa ies de pe un trotuar unde incercasem sa parchez si a inceput sa urle ca ce caut cu masina pe trotuar ca imi da amenda. Nu parcasem si nici n-am oprit ci doar voiam sa reintru in  șosea pt ca ma hotarasem sa nu parchez acolo .  M-a legitimat si fara proces verbal fara nimic a zis ca-mi trimite amenda acasă.

Edited by Testosteron, 08 November 2021 - 14:16.


#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil a vrut sa te sperie, procesul verbal de obicei il fac pe loc si te intreaba daca il semnezi. Sunt si exceptii insa, de exemplu daca au o urgenta si nu pot scrie pe loc procesul verbal. Sau nu au chef.

Edited by george_alexandru, 08 November 2021 - 14:18.


#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 YOUR_GOD, on 08 noiembrie 2021 - 14:08, said:

Am primit eu o amenda de la ei acum cativa ani. Deci, sunt indreptatiti. Nu cumva au in echipaj si un politist de la circulatie?

La ce circulaţie te referi ?
Foştii gardieni publici, nişte funcţionari angajaţi ai primăriilor îşi vopsesc uniformele cu ce vor ei.

În vremurile lui Băsescu li s-a permis să folosească denumirea de Poliţie şi să copieze uniformele Poliţiei Române.
Dreput urmare, impostorii au început să imite tot ce făceau cei îndreptăţiţi.
Şi-a inventat "Serviciul Circulaţie", inclusiv un SIAS/DIAS cu gardieni mascaţi cu haine negre şi masini asemănătoare cu ale Poliţiei.

Tot ce fac ei este un FAKE îngăduit acum mai bine de 10 ani.
Abuzurile şi defilarea cu girofaruri aprinse sunt parte din coregrafia lor tristă.

#15
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020

 JurasikMan, on 08 noiembrie 2021 - 13:59, said:

A nu se confunda amenda de circulatie care priveste incalcarea regulilor de circulatie pe drumurile publice , cu amenda pentru parcare pe loc nepermis . Una este data pentru nerespectarea regulilor de circulatie , alta este administrativa .

Ambele sunt "de circulatie", fiind reglementate de Codul Rutier (OUG 195) si de regulamentul de aplicare.
Ambele sunt contraventionale.

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 Testosteron, on 08 noiembrie 2021 - 14:14, said:

Am vrut sa ies de pe un trotuar unde incercasem sa parchez si a inceput sa urle ca ce caut cu masina pe trotuar ca imi da amenda. Nu parcasem si nici n-am oprit ci doar voiam sa reintru in  șosea pt ca ma hotarasem sa nu parchez acolo .  M-a legitimat si fara proces verbal fara nimic a zis ca-mi trimite amenda acasă.
Poate el a interpretat altfel actiunea ta, ca l-ai vazut si de asta te razgandesti. Are tot dreptul sa dea amenda, daca nu e parcare marcata pe trotuar nu ai voie sa urci pe el. Chiar ma bucur ca mai sunt unii care dau amenzi pentru asta, de prea multe ori trotuarele de 1,2-1,5m latime sunt sufocate de masini iar pietonii, mai ales cei cu copilasi in carucior trebuie sa ocoleasca pe strada.

Edited by Hider141, 08 November 2021 - 14:21.


#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 Testosteron, on 08 noiembrie 2021 - 14:14, said:

Am vrut sa ies de pe un trotuar unde incercasem sa parchez si a inceput sa urle ca ce caut cu masina pe trotuar ca imi da amenda. Nu parcasem si nici n-am oprit ci doar voiam sa reintru in  șosea pt ca ma hotarasem sa nu parchez acolo .  M-a legitimat si fara proces verbal fara nimic a zis ca-mi trimite amenda acasă.

Filmează-i şi discută cu un avocat serios.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 terratec, on 08 noiembrie 2021 - 14:21, said:

Filmează-i şi discută cu un avocat serios.
Frumos ar fi ca el, si multi alti romani, sa nu mai parcheze masinile pe trotuar. Nu sa-l inveti cum ii poate "scuipa" in fata pe cei pusi acolo sa sanctioneze incalcarile legii.

Multi de la locala sunt niste ghiolbani, dar nici soferii nu sunt cu basmaua curata. Se zgarcesc la un abonament de 100-200 de lei anual pentru parcarile publice din oras, si aleg sa parcheze in tot felul de locuri interzise.

Edited by Hider141, 08 November 2021 - 14:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate