Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

AntiTetanos

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Andrusk2

Andrusk2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2017
Buna ziua!
Mama mea ieri s-a înțepat intr-un gard de plasa. Nu era ruginit vârful. Mamei i s-a umflat degetul, putin roșu, a dat cu betadina, apa oxigenată. A fost si la UPU, i-a dezinfectat, dar nu i-a facut AntiTetanos fiindcă ea cu o zi in urma făcuse rapelul de CoVid-19 si nu se stie cum reacționează cu antitetanosul, a spus ca in caz ca se umfla mai tare sa ceara antibiotice de la medicul de famili. Acum eu imi fac griji fiindca citesc pe internet si toti spun ca trebuie facut antitetanosul, ca poate sa moara, altii spun ca daca nu a avut contact cu solul este in regula.. acum imi este teama sa nu se fi infectat mama cu Tetanos fiindca imi este teama sa nu o pierd… nu are nimic altceva decat degetul pe care il dezinfecteaza constant.. iar eu stau cu un stres enorm… Este obligatoriu ca pe orice metal este acea bacterie? Multumesc!

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Cred ca unu la 1 milion de cazuri. La cate zgarieturi am avut eu trebuia sa fiu mort de mult.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

 Andrusk2, on 08 noiembrie 2021 - 11:38, said:

Este obligatoriu ca pe orice metal este acea bacterie? Multumesc!

In copilarie am calcat de multe ori prin cuie ruginite si m-am zgariat in garduri de sarma etc. Nu am facut niciodata vaccinul respectiv.

Asculta ce ti-au recomandat doctorii sau mergi la alt doctor pentru o alta parere, NU cauta sfaturi medicale pe forumuri si facebook ca uite asa se ajunge la:

[ https://i.imgur.com/7mmwwQc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LensFlare, 08 November 2021 - 11:56.


#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
nu orice intepatura duce la tetanos. in plus, mama ta a fost vazuta de cei de la urgente. in mod normal, personalul de acolo isi da seama daca e o adevarata problema...

eu zic sa te linistesti si sa cauti informatii despre cum evolueaza tetanosul. nu e genul de boala in care te intepi acum si in juma' de ora te-ai curatat.

daca in continuare, in urmatoarele zile, rana este infectata, cere ajutorul medicului de familie. va sti unde sa te indrume.

#5
Andrusk2

Andrusk2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2017
Am citit, cred ca toate articolele de pe net.
Tetanosul se afla unde este lipsa de oxigen, gen pământ etc, gardul era in aer (vârful)… dar am citit multe păreri si imi e teama fiindca e inca tânăra si ma panicam fiindca nu vreau sa raman fara ea.. dar inca sper ca este bine si nu i-a intrat bacteria, sper in primul rând sa nu fi existat pe acel vârf! Va multumesc enorm!

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu mai citi articolele de pe net.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Nu mai citi toate bălăriile de pe net, ca faci atac de panica.
Ce vârstă ai? Dar mama ta?


#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
In general, un anti tetanos la fiecare 10 ani nu ar strica.
Nu este o parere personala, ci un sfat primit de la un grup de medici acum 2 ani.

#9
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Pe internet/google se scrie orice, ca sa aibe vizualizari. Nu mai crede ce scrie acolo

#10
Andrusk2

Andrusk2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2017
Am 17 ani, mama mea 44.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
spune-i sa nu-ti mai plateasca abonamentul la internet. daca de la articolele astea te panichezi asa, iti dai seama cum o sa fie cand o sa le descoperi pe alea cu "e posibil sa fi ramas gravida?".

Edited by laffin, 08 November 2021 - 13:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate