Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Cum sa faci vin acasa, pas cu pas

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Bună, am și eu mai multe nelămuriri legate de pașii pe care trebuie sa ii urmez pentru a obține vin.

Am acasă niște vita-de-vie, iar anul acesta am hotărât sa încerc sa fac vin. Am zdrobit strugurii, am ales doar boabele, aruncând crenguța, și am pus totul într-o vana de plastic. După 3 zile, am dat prin presa, iar mustul rezultat (vreo 45 L) l-am pus într-o damigeana cu dop și furtun băgat într-o sticla cu apa.

După câteva zile, a început sa fermenteze încet încet, iar timp de vreo 4-5 zile a fermentat destul de tare, făcând muuulte spume. Acum, marți se împlinesc 3 săptămâni de când am pus mustul în damigeana, iar de vreo 6 zile, fermentația e tot mai înceată, adică iese o bula o data la câteva minute (multe minute). Temperatura a fost in medie de 15 grade. In unele nopti e posibil sa fi fost 12 grade, iar pe timpul zilei, chiar si 18 grade, dar mustul nu s-a oprit din fermentatie niciodata.


Am cumpărat între timp un butoi de stejar de 40L, și, dacă pana acum a fost relativ simplu, urmează partea cea mai grea, zic eu,si nu stiu exact care sunt pașii următori.

1. Când știu ca s-a încheiat fermentația? Cum spuneam, acum iese cate o bula destul de rar.

2. Ce urmează după ce se încheie fermentația? Trag vinul de pe drojdie și îl pun în butoi, butoiul sa fie plin plin?

3. Cât sa îl țin în butoi?

4. Când sa adaug SO2 și bentonita? Se adaugă acestea când se face prima tragere de pe drojdie sau, trag vinul de pe drojdie, îl pun în butoi, iar după câteva luni, când vreau sa imbuteliez vinul, atunci adaug SO2 și bentonita? Mentionez ca vreau sa pun vinul în sticle, sa îl imbuteliez. De ce? Pentru ca asa imi e mai usor. VInul va fi consumat in decurs de 1 an, dar prefer sa iau o sticla si sa o beau, decat sa deschid damigeana sau niste sticle mai mari din plastic. Ma gandnesc, de asemenea, sa pastrez o sticla pentru mai mult timp.

5. Cum se face adaugarea de SO2 si bentonita? Le prepar cu must/apa calduta, iar apoi torn in damigeana si amestec?

6. Când pun vinul în butoi, trebuie sa pun dopul cu furtunul sau pot închide butoiul cu dopul lui din lemn?

#2
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
1. S-a incheiat. Daca a fermentat complet sau nu o sa vezi dupa ce il gusti
2. Daca este vita nobila il tragi de pe drojdie, speli vasele, tratezi cu 0.5 ml/litru dioxid de sulf si il mai lasi pana la 1 decembrie sa se limpezeasca singur. Daca nu este nobila mai lasa-l cateva zile si pune-i bentonita apoi il tragi in butoi. In ambele variante butoiul fiind nou trebuie sa arzi fitil de sulf (daca ai pus si dioxid de sulf, fitil la jumatate fata de recomandarile producatorului) Doza finala de sulf se trebuie sa fie de 1ml/ litru calculeaza
3. Pe plin pana in primavara (vita nobila) cand trebuie pritocit din nou.
4. Vezi 2. In regim casnic vinul se tine cel mai bine in damigene Eu am damigene de 50, doua de 25 si doua de 10. Cand incep o damigena de 50 umplu una de 25 si una de 10 iar restul il consum + prieteni. Butoiul este foarte pretentios acasa, unde nu ai mijloacele necesare de a-l curata.
5. Pentru sulf vezi 2. La bentonita citeste pe ambalaj.
6. Dop de fierbere pana la pritrocul din primavara, apoi se poate sigila.

Edited by destrug, 08 November 2021 - 10:51.


#3
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
destrug,

Deci acum urmeaza sa trag vinul de pe drogdie (vita de vie nu e nobila), il tratez cu sulf si bentonita, il pun inapoi in damigeana si, dupa cateva zile ( o saptamana sa zicem), il trag iar din damigeana si il pun in butoi (butoiul sa fie plin + dop cu furtun pana in primavara)? Iar in primavara, il trag de pe drojdie (al doilea pritoc) din butoi si il pot imbutelia? Mai e nevoie sa il tratez inca o data in primavara?

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 09.08.2006
Te incapatanezi rau cu butoiul ala. Sa vezi fericire cand va trebui sa-l cureti. Tine-l in damigene, de abia il vezi.

#5
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004

 Rakdos, on 08 noiembrie 2021 - 12:42, said:

destrug,

Deci acum urmeaza sa trag vinul de pe drogdie (vita de vie nu e nobila), il tratez cu sulf si bentonita, il pun inapoi in damigeana si, dupa cateva zile ( o saptamana sa zicem), il trag iar din damigeana si il pun in butoi (butoiul sa fie plin + dop cu furtun pana in primavara)? Iar in primavara, il trag de pe drojdie (al doilea pritoc) din butoi si il pot imbutelia? Mai e nevoie sa il tratez inca o data in primavara?
Nu, mai lasa-l 2-3 zile, pune-i bentonita, lasa-l inca 24 ore parca (citesti prospectul), tragi, sulfitezi si pui in butoi (dop de fierbere). In primavara pui 0.5 ml/litru sulf si apoi in sticle. Bafta.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Prietene ....sa faci zeama de struguri fermentata este usor , sa faci vin este greu. In primul rand conteaza strugurii . Nu toate soiurile sunt capabile sa produca un vin de calitate .
In principiu , ordinea este asa :
1) culegi strugurii la maturitate . foarte important , trebuie chiar sa fie atinsi putin de frig sau in prag de scuturare , pentru ca altfel nu auzahar destul , adica nu vor genera destula alcoolemie .
2) nu culegi boabele , este o prostie . Taninul sta in cozile ciorchinilor .
3) dai prin zdrobitor ( zdrobitorul este chestia aia care ii flosteste , care sparge bubul , nu care ii preseaza ) si lasi la macerat macar 7 zile in butoi , dar daca este frig lasi si 10 zile. Asta ajuta la scoaterea pulpei din coaja , care coaja la unele soiuri este groasa si tare.
4) bagi maclavaisul in teasca ( presa ) si strangi bine .
5) strugurii de vita nobila au destule zaharuri pentru a nu fi nevoie de ajutor , dar soiurile banale nu au , asa ca , pentru a obtine o densitate decenta se adauga zahar in zeama . Verificarea se face la tara cu oul de gaina , care trebuie sa pluteasca la suprafata . Exista si alte metode dar la nivelul tau , oul este OK.
6) prima fierbere este importanta , dar atentie , perioada de fierbere iti da tipul de vin pe care il aci. Tu alegi cat il lasi sa fiarba din temperatura.  Dulce , demi-dulce , demi-sec , sec. Vinul sec este cel mai tare . vinul dulce cel mai slab . Daca iti place dulce , il tai din fiert repede , pentru ca sa ramana zahar sa asigure dulceata. Vrei sec , lasi pana se termina de transformat tot zaharul in alcool .
7) dupa oprirea din fiert se trage de pe boasca.
8) pe orice vin de cumparat vei citi " contine sulfiti " . Unii care habar nu au de nimic zic ca nu e bine. Este bine . aia habar nu se stiu. vinul , ca molecula , ramane dupa fierbere cu o valenta neacoperita , cu o formula incompleta. De aia oxideaza. Sau se oteteste . Pentru a se inchide acea valenta se trece vinul prin fum de pucuiasa ( sulf ) care , inchide formula chimica a moleculei si o stabilizeaza , impiedicand lipirea oxigenului de molecula de vin.
In mare astea sunt etapele. In realitate ai nevoie de ceva experienta .

#7
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
JurasikMan,

Ok, ce imi e cel mai neclar e urmatorul lucru. Cand adaug bentonina si sulful? Acum, la prima tragere de pe drojdie sau la a doua? Cum am mentionat, doresc ca la prima tragere de pe drojdie, sa pun vinul in butoi de stejar si sa il las asa pana la sfarsitul lui martie.

#8
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
Nu stiu ce nu intelegi, ti-am scris destul de clar, daca pui bentonita il tragi doar o data daca il lasi sa se limpezeasca natural il tragi de doua ori pana la butoi. Sulfitare de 1ml/ litru cand il pui in butoi  0.5ml/ litru in primavara.

Edited by destrug, 08 November 2021 - 14:59.


#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Rakdos, on 08 noiembrie 2021 - 14:35, said:

JurasikMan,

Ok, ce imi e cel mai neclar e urmatorul lucru. Cand adaug bentonina si sulful? Acum, la prima tragere de pe drojdie sau la a doua? Cum am mentionat, doresc ca la prima tragere de pe drojdie, sa pun vinul in butoi de stejar si sa il las asa pana la sfarsitul lui martie.

In mod normal acest tratament stabilieaza definitiv formula . Adica se face tratamentul cand vinul a luat forma pe care o vrei , cand s-a oprit din fiert . DAr este o mica problema . Vinul are o fierbere agresiva de toamna , imediat dupa ce il bagi in damigene , dupa stoarcere , si , daca nu ai temperatura controlata , cand se raceste vremea afara si implicit in beciul tau, mustul  se opreste din fiert. Daca ai avea temperatura controlata , ai putea dicta tu cand se opreste. Daca nu ai , atunci , in primavara cand se incalzeste , mai da o fierbere superficiala . Dupa ce ii stabilizezi formula chimica , el nu mai lucreaza . Deci , s-a oprit din fiert , il tragi si faci tratamentul , lasandu-l in damigene . Ulterior , cand se limpezeste , il poti trage ( dupa opriredin fierbere si tratament ) in damigene mai mici sau chiar sticle .
Daca nu ai vita nobila , cu strugure dedicat ...te complici prea mult . Lasa-l sa fiarba bine , cand se limpezeste il tratezi  ...si il bei . Poti sa nici nu il tratezi. Il tragi de pe boasca si il bagi in damigene cu dop cu serpentina cu cat mai putin aer , si oxidarea va fi superficiala . Pe masura ce tot bei din el va fi tot mai sec , cu cat sta mai mult in damigene ( asca daca nu il tratezi )

Edited by JurasikMan, 08 November 2021 - 16:36.


#10
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Multumesc.

Mai am, insa, niste probleme....
Pana acum am vorbit despre o damigeana de 40L dintr-un soi de struguri, dar mai am o damigeana de 10L din alt soi de struguri, mai mici si mai acri.

Probleme e ca, mustul nu a inceput sa fermenteze nici dupa o saptamana, asa ca am adaugat zahar. 50g / L. A doua zi, a inceput fermentarea, dar aceasta s-a oprit dupa cateva zile (cam 5 cred - eu nu eram acasa iar mama nu a verificat zilnic damigeana). Dupa o saptamana de cand nu a mai fermentat, am decis sa gust vinul (daca se poate spune ca e vin) si avea un gust ok, insa tare, intepator (nu a otet insa).

Am umblat pe la fitofarmacii si am gasit intr-un sfarsit drojdie selectionata, am adaugat asa cum scria si am asteptat. Numai ca am facut o greseala cred: am tras vinul de pe drojdie, am spalat damigeana aruncand depunerile de drojdie si am pus vinul curat inapoi.....

Dupa 2 zile, nu s-a intamlat nimic. Am scos iar vinul din damigeana, am adaugat de data asta activator (nu gasisem prima oara la fitofarmacie sau in alta parte) si din nou drojdie. Acum, dupa 3 zile, tot asa..nicio bula, nicio schimare.

Oare sa se fi terminat fermentatia? Oare am nenorocit vinul pentru ca am adaugat drojdie, activator si iar drojdie? Eram speriat si nu voiam sa se oteteasca.... Nu stiu ce sa fac acum, daca sa il las asa sau sa il trag iar din damigeana, sa adaug sulf si bentonita, sa il pun in alta damigeana pana la refuz si dupa 1-2 saptamani sa merg la analize cu el sa vad daca e baubil.

Pareri...? :/

Vai de capul meu... asa tare voiam sa imi iasa acesti 10L, culoarea e una rosie ffff frumoasa, am muncit ceva la el si uite ca am dat-o in bara. Mna, nu am mai facut vin pana acum, sper ca la anul sa fie mai bine

Edited by Rakdos, 08 November 2021 - 17:27.


#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 Rakdos, on 08 noiembrie 2021 - 10:16, said:

Am zdrobit strugurii, am ales doar boabele, aruncând crenguța, și am pus totul într-o vana de plastic.

la anu' nu mai separa boabele de ciorchini

După 3 zile, am dat prin presa, iar mustul rezultat (vreo 45 L) l-am pus într-o damigeana cu dop și furtun băgat într-o sticla cu apa.

e bine

După câteva zile, a început sa fermenteze încet încet, iar timp de vreo 4-5 zile a fermentat destul de tare, făcând muuulte spume. Acum, marți se împlinesc 3 săptămâni de când am pus mustul în damigeana, iar de vreo 6 zile, fermentația e tot mai înceată, adică iese o bula o data la câteva minute (multe minute). Temperatura a fost in medie de 15 grade. In unele nopti e posibil sa fi fost 12 grade, iar pe timpul zilei, chiar si 18 grade, dar mustul nu s-a oprit din fermentatie niciodata.

e normal

Am cumpărat între timp un butoi de stejar de 40L, și, dacă pana acum a fost relativ simplu, urmează partea cea mai grea, zic eu,si nu stiu exact care sunt pașii următori.

la cantități mici ( <300 litri) nu se folosește butoiul din lemn...

1. Când știu ca s-a încheiat fermentația? Cum spuneam, acum iese cate o bula destul de rar.

atunci când, timp de 10 minute nu mai auzi nicio bulă.

2. Ce urmează după ce se încheie fermentația? Trag vinul de pe drojdie și îl pun în butoi, butoiul sa fie plin plin?

da, dar bagă-l într-o damigeană de 25 litri și una de 10 litri (ultimii 5 litri vor fi drojdie)
am zis damigene mai mici pentru a nu avea volum mare de aer deasupra vinului (oxigenul din aer distruge alcoolul din vin)

3. Cât sa îl țin în butoi?

în continuare, până în apropiere de crăciun, îl ții în damigene, tot cu fierbător

4. Când sa adaug SO2 și bentonita?

SO2 se adaugă pentru uciderea urmelor de drojdie rămase după prima scoatere
este un proces ce se utilizează în cazul vinului obținut din soiuri nobile
de asemenea se utilizează pentru depozitarea vinului peste vară...

tu, dacă crezi că nu vei bea 35 de litri în următoarele 6 luni ( Posted Image ), atunci - după crăciun - poți să-l tratezi, dar nu-i obligatoriu

5. Cum se face adaugarea de SO2 si bentonita? Le prepar cu must/apa calduta, iar apoi torn in damigeana si amestec?

în damigeana goală se adaugă cantitatea necesară de SO2 (1ml/litru de vin)
se transferă vinul din prima damigeană în cea cu SO2,
DAR ATENȚIE: SO2 este DEOSEBIT de periculos - provoacă paralizia diafragmei (mușchiul care asigură ventilația plămânilor)

după 21 de zile, pe fundul damigenei se va depune drojdia ucisă (un strat sub 1 milimetru)
se va transvaza vinul, cu atenție, astfel încât drojdia ucisă să nu treacă-n noul vas.
(dacă vrei, acum e momentul în care pui vinul în sticle, precum ți-e voința Posted Image )

observație: nu lăsa mai mult vinul pe drojdia ucisă, deoarece îl strică, de asemenea nu bea vin în etapa asta. duce la dureri de cap și stomac.


PS: tratarea vinului se face-n aer liber, nu în cramă/beci/magazie/etc

Edited by gushpi, 09 November 2021 - 11:14.


#12
Mary64

Mary64

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2021
Foarte bine explicat,dar totusi nu ai spus cand se adauga bentonita.

#13
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Eu am folosit cu succes butoaie de fibra de sticla 150-300l de la Dedeman. Sunt foarte ușor de manevrat, de spălat și nu influențează semnificativ aroma vinului, cum spun unii.
Eu, sulful îl adaug direct in butoi după ce-l trag de pe drojdie și spal butoiul de fibra, apoi îl mai las 1-2 luni să acționeze sulful.

Edited by Rav_885, 09 November 2021 - 17:48.


#14
Mary64

Mary64

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2021

 Rav_885, on 09 noiembrie 2021 - 17:47, said:

Eu am folosit cu succes butoaie de fibra de sticla 150-300l de la Dedeman. Sunt foarte ușor de manevrat, de spălat și nu influențează semnificativ aroma vinului, cum spun unii.
Eu, sulful îl adaug direct in butoi după ce-l trag de pe drojdie și spal butoiul de fibra, apoi îl mai las 1-2 luni să acționeze sulful.
Fara bentonita?

#15
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Gushpi, de ce sa nu țin vinul în cantități asa mici în butoi (de stejar) ?

#16
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Pt că ai aer mult și oxidează, eventual se poate declanșa și fermentație acetică.

La cantitatea ta, da l dracu de dioxid de sulf, oricum o dai ăla miroase, bagi doar bentonită, îl ții la relativ rece și gata.

Unde nu s de acord cu el, e la faptul că recomandă să nu desciochinezi.
E prea mult tanin in ciorchini, aspresc vinul rău, nu e ok.

#17
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 Mary64, on 09 noiembrie 2021 - 17:54, said:


Fara bentonita?

Anul trecut știu că am adăugat doar sulf direct in butoi, fara bentonita și vinul a fost ok.

#18
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
DarthBane, pai dacă pun SO2, se mai oxidează?

DarthBane, pai dacă pun SO2, se mai oxidează?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate