Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie miniPC.

In ce an este bine sa cumperi tel...

Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...
 Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIOAMI in Ro...

google.ro virusat?
 Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!
 Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

Acces scoala gimnaziala de stat (Bucuresti) venind de la privat sau din alta parte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

ValentinVali

ValentinVali

Member

• Grup: Members
Am un copil in clasa I la o scoala primara privata medie in Bucuresti si imi faceam planurile pentru gimnaziu, discutand cu diversi parinti.
As vrea sa va intreb principial dar si informal cum se procedeaza mai tarziu pentru accederea la o scoala gimnaziala de stat ok, care sa fie o rampa buna pentru un liceu bun in Bucuresti?

Indiferent unde locuiesti in B sunt cateva scoli de stat laudate (dupa mediile totale de absolvire) in limita a 4-5km de casa unde ai fi dispus sa faci un efort pt a inscrie copilul, in scopul de a beneficia de o educatie mai buna. Desi nu e 100% moral, avand din vedere cutuma, consideram ca se poate face o mutatie la adresa X pentru a fi in raza scolii respective. Spre exemplu eu stau pe Mosilor si sunt dispus sa merg in tot centrul si nu numai caci e relativ aproape.

Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Eu daca vin din alta scoala acreditata si vreau sa inscriu copilul la scoala gimanziala X care e recunoscuta ca buna, trebuie sa presupun din start ca va trebui sa dau un examen suplimentar pe langa evaluarea nationala de dupa clasa a 4 a? Daca da la ce materii?
2.Cei care deja sunt la acea scoala (in caz ca e 1-8) au deja locurile rezervate in a 5a fara examen? Daca da, cum mai intra cei care vin din alte parti? Daca nu, dau toti examen indiferent ca au terminat acolo sau nu si cei absolventi de primara pot pierde locul in favoarea altuia care vine din alta scoala?
3. Cam din ce clasa ar fi bine sa stii ca parinte spre ce scoala va merge copilul ca sa  poti incepe sa cercetezi modalitatea de accedere? Am inteles ca ar fi parinti care fac meditatii pentru admitere la gimnaziala X deja din clasa 3a pentru ca scolile ar avea particularitati de abordare a subiectelor...

Merci,

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

• Grup: Senior Members
1. Nu da examen decat daca il inscrii la o clasa de intensiv engleza sau altceva.

1 bis: evaluarea aia nationala de la clasa a 40a e o frectie la picior de lemn. Nu se ia in considerare la un eventual transfer.

2. In vacanta de vara trebuie sa te interesezi daca mai sunt locuri dusponibile si daca iti aproba transferul. Apoi mergi la scoala privata si scoti foaia matricola.

3. De ce nu il muti de la anul? Va avea 3 ani sa se acomodeze cu clasa, colegii etc.

3 bis: mi se pare aberant sa faca meditatii dintr-a 3-a. Lasati copiii sa aiba copilarie, nu-i stresati cu meditatii de la 9-10 ani! Mai bine il dai sa faca un sport, o sa iasa mai castigat, chiar daca nun ajunge la performanta.

jimi91

jimi91

Senior Member

pufonel, on 08 noiembrie 2021 - 00:19, said:

eu am dat examen in clasa a 5-a (matematica)...banuiesc ca majoritatea scolilor bune cer examen....cu mentiunea ca am fost la colegiu, nu scoala generala. Era bataie pe locuri, dar s-a intrat pe pile Posted Image...Sunt convins ca toti fostii mei colegi au intrat pe pile Posted Image))

Am facut si meditatii la engleza de la gradinita...dar nu stateam sa scriu dupa dictare Posted Image...eram doar eu cu un profesor (prieten de familie mai mult) si ne jucam divere jocuri (hide-and-seek, invatam animalele etc.)

Si sa stii, it matters Posted Image...la facultatea i-a intrebat pe astia din Bucuresti ce liceu au terminat...toti profii laudau Mihai Viteazul...la restul ("eu stiu ca nu se invata la scoala").

Apropo...chestia asta cu meditatiile e cam comunista (lasa copilul sa copilareasca)...ce lagatura au meditatiile ? Depinde de profesor.

Spuneai ca esti profesor...de ce nu recunosti ca e dezastru in industriale ? Pe vremea mea, toti elevii faceau scoala la sala de jocuri (multi nici nu se jucau, ca nu aveau bani, doar se uitau). Nu zic, sunt si profesori buni, care se implica (am facut meditatii la matematica cu o profesoara de la industrial), as spune ca balanta privind implicarea profesorilor din industriale inclina in favoarea lor, in licee/scoli gimnaziale renumite, profesorul nu prea stie sa fie profesor, dar na, au scos carti si sunt sefi de catedra Posted Image...conteaza si mediul in care stai.
Sunt si elevi buni in industriale, multi se pierd. Acolo e mai mult supravietuire Posted Image)

Edited by jimi91, 08 November 2021 - 00:57.

EMPP

EMPP

Guru Member

Ai facut greseala vietii cu scoala privata.daca nu-i una super buna cauta-ti o pila la o scoala si-l transferi la vara.atentie sa aiba medii bune se cam cere sa fie peste ultimul din clasa desi la cls 1...dar asta e mentalitatea

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Dacă sunt locuri: îți poate aproba transferul. Dacă nu sunt locuri (și daca e o școală căutată nu sunt locuri libere) nu se aprobă.
Trebuie să aibă media de absolvire cel puțin egală cu a ultimului elev din clasa in care vrei sa îl transferi

ValentinVali

ValentinVali

Member

Multumesc pentru opinii, incerc sa lamuresc niste concluzii:

1. Absolut toti copiii care vor sa continuie la scoala  1- 8 in care au inceput, au dreptul sa o faca, fara nicio conditionare de medie sau examen la final de a 4a. Corect? Daca da, atunci poate fi o portita transferul in clasa a3a sau a 4a acolo si dispar griijle pentru examen intr-a 5a.

2. Voi ati tot vorbit de transferuri dar multe dintre alternativele bune la gimnaziu au clase incepand cu a 5a (gen Cosbuc, Vianu  etc) deci inteleg ca procedura ar fi ca indiferent unde termini ciclul primar sa depui dosarul acolo la final de a4a, probabil cu mutatie facuta in cartier. Cum la aceste scoli intotdeauna vor fi cel putin 2-3 copii pe un loc, practic nu exista posibilitatea de a le accesa decat cu examen. Daca se pica acel examen ai dreptul la o lista de X scoli unde copilul sa intre?

Noi suntem multumiti acum cu scoala privata, nu vad ca fiind o greseala, atat educational cat si financiar (400E pe luna) pt ca oricum trebuia sa platim pt afterschool, pana la 5-6 cand putem lua copilul acasa. Dar exista dezavantajul acesta ca la final de ciclu primar trebuie sa dai examen la o gimnaziala.

jimi91

jimi91

Senior Member

ValentinVali, on 08 noiembrie 2021 - 12:51, said:

Multumesc pentru opinii, incerc sa lamuresc niste concluzii:

1. Absolut toti copiii care vor sa continuie la scoala  1- 8 in care au inceput, au dreptul sa o faca, fara nicio conditionare de medie sau examen la final de a 4a. Corect? Daca da, atunci poate fi o portita transferul in clasa a3a sau a 4a acolo si dispar griijle pentru examen intr-a 5a.

2. Voi ati tot vorbit de transferuri dar multe dintre alternativele bune la gimnaziu au clase incepand cu a 5a (gen Cosbuc, Vianu  etc) deci inteleg ca procedura ar fi ca indiferent unde termini ciclul primar sa depui dosarul acolo la final de a4a, probabil cu mutatie facuta in cartier. Cum la aceste scoli intotdeauna vor fi cel putin 2-3 copii pe un loc, practic nu exista posibilitatea de a le accesa decat cu examen. Daca se pica acel examen ai dreptul la o lista de X scoli unde copilul sa intre?

Noi suntem multumiti acum cu scoala privata, nu vad ca fiind o greseala, atat educational cat si financiar (400E pe luna) pt ca oricum trebuia sa platim pt afterschool, pana la 5-6 cand putem lua copilul acasa. Dar exista dezavantajul acesta ca la final de ciclu primar trebuie sa dai examen la o gimnaziala.

Banuiesc ca e asemanator ca pentru liceu...treci mai multe optiuni si in functie de medie/examen intri unde poti.

Dar, cel mai bine te informezi la secretariat.

Imi pare rau ca forumul nu te prea ajuta in acest sens.

EMPP

EMPP

Guru Member

Acel examen este un fel de test orientativ sa vada la ce nivel sunt elevii.este ca o teza.poti lua 2 ca nu are nicio importanta fiindca mergi automat in clasa 5.nu sunt redistribuiri sau alte asemenea.

La voi sunt clasele 1-4 numai?
Intreaba ceva parinti ce fac pe urma cu  copii.pe cei de la scoala nu-i indicat sa-i intrebi fiindca prezinta totul asa de roz numai ca sa nu scoti copilul de la ei si sa te piarda de client.din pacate ei o privesc ca pe o afacere nu ca pe o scoala

Incearca s-o descosi pe secretara ce se intampla cu copii dupa clasa 4 si poate aflii ceva dar cel mai bine intreaba  o bunica  a unui  copil ca stie tot

Alka10

Alka10

Member

1. Doar daca vrei sa dea la un gimnaziu la care se da testare (Vianu, Lazar, Cosbuc, Cantemir, Spiru). Colegiul Sanitar de exemplu are clase de gimnaziu, fara testare.

Testarile se dau la matematica, romana si o limba straina (engleza - Cosbuc, franceza - Scoala Centrala, germana - Goethe). La Cantemir nu se da decat matematica. Cate bordeie, atatea obiceie :)

2. Am auzit cazuri venite de la privat, care nu au fost primite la stat (scoala 307, la Obor) pe motivul ca nu inscriu decat pe cei din clasele primare de la ei. Nu cred ca e legal, dar...

Important : la clasa a V-a nu mai ai nevoie de mutatie / viza de flotant. Daca vrei la un gimnaziu unde se da testare, oricum selectia e destul de stransa. De exemplu, anul asta la Cosbuc au intrat 83 de copii din 440, ultima medie fiind 9.00.

3. Asta cu meditatiile din clasele primare e ticneala curata. Stiu cazuri care ii meditau dintr-a treia, ca sa intre la Lazar la gimnaziu. Fiica-mea e intr-a IV-a, tot la privat, vrea la Cosbuc. I-am pus culegerile de mate in brate, mai facem impreuna unde nu intelege si cu asta basta. Intra bine, nu...macar o sa stie unde ii e nivelul. Evident, am si planul B pregatit Posted Image

Edited by Alka10, 10 November 2021 - 21:10.

Lyvyoo

Lyvyoo

Membru espressoman

Eu am o cunostinta care a dat la Cosbuc, a picat si a ramas fara nicio alternativa de scoala, adica in aer. Abia a gasit dupa doua saptamani un loc undeva pe la Obor, cu atentia cuvenita.

Alka10

Alka10

Member

Nu ma mai lasa sa editez vechiul post, deci completez aici pct 1.

Exemple de organizare si subiecte de testare :

https://www.cncv.ro/...mitere-clasa-5/

http://www.cosbucbilingv.ro/admitere/

https://cnshb.ro/pro...-in-clasa-a-v-a

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate