Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Living mai inalt decat restul casei

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Daca ai loc, poti face treptele pe  hol, sau ce incapere ai spre acea usa  din living. Asta ca sa nu mai ai treptele in living.

Edited by stefan0011, 08 November 2021 - 16:54.


#20
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Am totusi o problema cu treapta. Am pus un model. Partea roz deschis este zona joasa de living, cea roz inchis este zona inalta, din restul casei, iar mov-ul dintre ele este zona intermediara. Se creaza astfel 2 trepte, una in living, una pe hol. Problema este ca directia din care vii sa intri in living este din lateralul usii, iar directia in care continui sa inaintezi in living dupa ce intri este tot spre lateral. In felul asta, scarile vor fi abordate aiurea, din unghi.

Ar fi aratat elegant si ar permite mersul natural daca livingul ar fi fost in capatul unui hol sau macar nu un coltul holului, chiar daca tot pe laterala, iar inauntru usa ar fi dat spre mijlocul camerei, nu spre un colt, ca sa poti inainta drept.

Attached Files



#21
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Dar la varianta cea mai simpla structural, cu toate camerele la 2.9-3m si tavan fals in camerele scunde, ce probleme pot avea? Ma gandesc la rigips, peste el 15-20cm vata minerala, 15-20cm aer, apoi placa de beton. Iar peste placa iar 30cm de vata.

#22
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Daca livingul va fi si de auditie ideal ar fi sa chemi un profesionist.
Sau studiezi singur si devii superviser-ul constructorului.

Vezi daca te ajuta

Attached Files



#23
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu, ca stiu exact ce vreau, stiu ce se intampla acustic intr-o camera fix asa, forma, marime, materiale, pozitia ferestre, deci merg la sigur. Nu stiu cum sa obtin camera.

O sa intreb si constructorul care varianta crede ca e cea mai putin costisitoare, practica si trainica.

#24
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostMunicipalwaste, on 07 noiembrie 2021 - 20:35, said:

Am luat in calcul un living mai jos cu vreo 2-3 trepte, dar mi s-a parut cam ciudat si incomod.
Asa am eu, livingul mai jos cu 2 trepte.
Nu e deloc ciudat si incomod.

#25
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007

View PostMunicipalwaste, on 08 noiembrie 2021 - 16:15, said:

Imi pot da o poza cu zona unde sunt scarile, sa vad si eu? Eventual din ambele parti ale usii daca se poate.
...

Nu am poze, dar am gasit randarile. Sper sa iti dai seama cum vine.

Attached Files



#26
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostMunicipalwaste, on 08 noiembrie 2021 - 17:32, said:

Am totusi o problema cu treapta. Am pus un model. Partea roz deschis este zona joasa de living, cea roz inchis este zona inalta, din restul casei, iar mov-ul dintre ele este zona intermediara. Se creaza astfel 2 trepte, una in living, una pe hol. Problema este ca directia din care vii sa intri in living este din lateralul usii, iar directia in care continui sa inaintezi in living dupa ce intri este tot spre lateral. In felul asta, scarile vor fi abordate aiurea, din unghi.

Ar fi aratat elegant si ar permite mersul natural daca livingul ar fi fost in capatul unui hol sau macar nu un coltul holului, chiar daca tot pe laterala, iar inauntru usa ar fi dat spre mijlocul camerei, nu spre un colt, ca sa poti inainta drept.
Pui ambele trepte in living, vor forma amprenta unui patrat (aproximativ), si vor fi trepte pe colt, astfel pot fi abordate in ambele directii.

#27
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Cred ca pot face ca la dacibesti in randari, sa fac un patrat cu elevatia normala a casei intre usa si canapea, iar scarile sa le fac in directia care apare la el in randari. Imi trecuse prin cap si varianta asta, dar nu stiu de ce am renuntat la ea, probabil neavand sansa sa vizualizez, am avut senzatia ca nu ar fi ok.

Chestia e ca la mine in spatele canapelei vor fi 50-60cm, nu va fi loc de trecere. Nu stiu ce sa fac cu nivelul in spatele canapelei, sa fac si acolo o treapta ingusta, ca in desen, dar care nu duce nicaieri, ca nu incape sa treci pe acolo (sau daca te strecori, nu ai unde sa te duci si ce sa faci), sau sa las elevatia mare peste tot in spatele canapelei, ceea ce iar e ciudat, ca in capatul celalalt trebuie iar o treapta ceva, desi nu neaparat. Plus ca deja modific mult dimensiunile camerei, mi-e sa nu inceapa sa aiba efect acustic. Deci cred ca tot o treapta, ca in desen, e mai ok. Faza e ca la orice reconfigurare a pozitiei mobilierului, nu va mai avea sens nimic. Sunt constient ca de vandut nu voi mai putea vinde casa asta vreodata :)))

Attached Files



#28
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Zona de trecere din living in hol ar putea fi si triunghiulara cu trepte. In felul asta scapi de problema interferentei dintre canapea si trepte daca in viitor muti canapeaua mai in fata.

#29
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Adica asa? Mi se pare ciudat. Mi-ar fi teama sa abordez cu lumina stinsa.

Attached Files



#30
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
E o varianta. Chestia e ca planul respectiv cu treptele reprezinta un intrus in organizarea ulterioara a camerei de aceea e preferabil sa nu aiba un mare impact.

#31
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostMunicipalwaste, on 09 noiembrie 2021 - 09:57, said:

Cred ca pot face ca la dacibesti in randari, sa fac un patrat cu elevatia normala a casei intre usa si canapea, iar scarile sa le fac in directia care apare la el in randari. Imi trecuse prin cap si varianta asta, dar nu stiu de ce am renuntat la ea, probabil neavand sansa sa vizualizez, am avut senzatia ca nu ar fi ok.

Chestia e ca la mine in spatele canapelei vor fi 50-60cm, nu va fi loc de trecere. Nu stiu ce sa fac cu nivelul in spatele canapelei, ...
Acolo nu faci treapta, pui o balustrada faina.

View PostMunicipalwaste, on 09 noiembrie 2021 - 09:57, said:

Sunt constient ca de vandut nu voi mai putea vinde casa asta vreodata Posted Image))
De ce nu ?
Va avea un farmec deosebit.

#32
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007
Daca tot zici ca e o portiune injusta de ce nu pastrezi in spatele canapelei acelasi nivel din hol si cobori cu treapta la un capat si la celalalt al canapelei? cf mai jos
Te afecteaza mult la acustica schimbarea asta?

Attached Files



#33
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu cred ca afecteaza asa tare, dar in felul asta inchid chiar complet toate optiunile, va trebui sa am o canapea, una la fel de mare, fix in aceeasi pozitie, forever. Cu treapta doar langa usa, mai raman ceva optiuni in plus.

O sa vorbesc curand cu constructorul, sa vad care e si cea mai ieftina si durabila varianta, living mai jos, tavane false in camerele scunde si plafon uniform pe toata casa sau plafoane de beton de inaltimi diferite.

#34
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Doar o parere personala: diferenta de cote intre camere, in opinia mea, da bine doar cu livingul la o cota inferioara. Dar nu oricum, ci cu o arhitectura "open space", cu dimensiuni generoase! Pt un living 5X4m, fara open space, eu votez "NU".

#35
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Da, ai dreptate faptul ca e o camera nu asa mare va face ca varianta cu scari si nivel mai jos sa arate un pic mai ciudat decat la un living open space. Nici foarte mare nu as face risipa sa-l fac, pentru ca nu am bucatarie sau masa de dining in living. Dar sa fac economie de spatiu si sa bag bucataria intr-un living mare iar nu pot, ca ma va deranja zgomotul de la frigider, fumul, aburul, e un no-no pentru mine.

#36
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Am vorbit cu constructorul si a exclus din start plansee la niveluri diferite intre camere. Mi-a lasat sa aleg intre living mai jos si toate camerele inalte, la acelasi nivel, cu tavane false coborate 30-40cm in toate in afara de living.

Cu toate camerele inalte, o sa am ceva de cheltuiala cu tavanele, nu-mi place nici ideea de tavan fals cand deja e unul sanatos deasupra, dar e o varianta, totusi.


Apoi, cea cu living mai jos. Aici pun o schema. Terenul are o mica panta, vreo 18-20cm de la un capat la altul al casei. In cazul asta, daca vreau sa nu urc la usile exterioare ale casei ca la etaj si sa mentin un soclu nu foarte inalt (30cm la un capat si 50 la celalalt), va trebui ca livingul (cu rosu) sa atinga intr-un capat (pe mijlocul casei) aproape nivelul solului. Dar nu asta e teama mea. In mod normal camerele pleaca de la caramida, livingul asa va avea pana la 35cm de perete format din beton, soclul celorlalte camere. Pot aparea probleme de umiditate, igrasie etc? Credeti ca e ok?

Attached Files


Edited by Municipalwaste, 01 December 2021 - 23:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate